Конспект уроку «Повторення вивченого про ім'я прикметнику і іменник»
Автор: Севодняева Ельвіра Миколаївна, вчитель початкових класів МБОУ «Виловатовская середня загальноосвітня школа» Горномарійського району Республіки Марій Ел
Опис матеріалу: конспект уроку-подорожі з російської мови для 4 класу, матеріал може бути використаний вчителями початкових класів при проведенні уроку.
Конспект уроку «Повторення вивченого про ім'я прикметнику і іменник».
Цілі: 1) засвоїти властивості і відмінності між даними частинами мови; поповнити словниковий запас;
2) розвивати точно і правильно використовувати в мовленні іменники і прикметники;
3) виховувати інтерес до предмета, до навколишнього світу;
Тип уроку: урок-подорож.
Дидактичні засоби (обладнання): класна дошка; два хмаринки, з яких безладно падають крапельки, на яких написані наступні фрази: предмет, ознаку предмета, який, що, яка?; що?; яка?; яке?; хто?; які?; змінюється за числами і відмінками, змінюється за числами, родами, відмінками.; написи "іменник", "прикметник"; карта Королівства Граматики; картинки із зображенням пелікана; хмари з питаннями: "Що таке? Що означає? На які питання відповідає? Як змінюється? Яким членом речення найчастіше буває?"; картки з загадками на групу; "Замок Буквоїда" з вікнами шторками, картки зі словами: приятель, друг , ворог - ворог , солдатів - воїн, боєць, іти - йти, червоний - червоний, джерело - ключ, доктор - лікар; малюнок мосту з кросвордом.
Методична література: Я. Ш. Гараєва. Поурочні розробки з російської мови. 4 клас 2004р.; Словник синонімів під ред.; Словник антонімів Прислів'я, приказки...
План уроку:
1. Організаційний момент і повідомлення цілей уроку.
2. Пальчикова гімнастика.
3. Перевірка домашнього завдання.
4. Хвилинка чистописання.
а) Робота в зошиті.
б) Робота зі скоромовкою
5. Робота над новим матеріалом.
а) Порівняння імен імен іменників і прикметників за планом.
б) Робота з підручником.
6. Фізкультхвилинка.
7. Словниково-орфографічна робота.
а) Робота над синонімами.
б) Розгадування кросворду.
8. Підсумок уроку, оцінювання.
9. Домашнє завдання.
Хід уроку.
1.Организационный момент і повідомлення цілей уроку. "Вперед". На дошці намальовані два хмаринки, з яких безладно падають крапельки, на яких написані наступні фрази: предмет, ознаку предмета, який?, яка?, яке?, які?, хто?, що?; змінюється за числами і відмінками; змінюється за родами, числами і відмінками.
Вчитель: Які дві частини промови повинні бути написані на цих облачках? (Іменник і прикметник.) Припустіть тему нашого уроку.
Учні: Тема уроку "Повторення іменника і прикметника".
Вчитель: Сьогодні нам належить звітувати перед королевою Граматики. Для цього треба відправитися в подорож у Королівство Граматики, де нас чекає багато випробувань. Щоб подолати труднощі, нам треба бути дружними і знати всі правила по темі.
2. Пальчикова гімнастика.
Вчитель: А тепер побажаємо один одному удачі. Гра - привітання "Привіт!" (Учні по черзі стосуються однойменних пальців рук свого сусіда, починаючи з великих пальців, і кажуть:
- бажаю (стикаються великими пальцями);
- успіху (вказівними);
- великого (середніми);
- в усьому (безіменними);
- і скрізь (мізинцями);
- Здрастуйте! (дотик всією долонею руки).
Дії повторюються учнями другий раз, але після "зустрічі" мізинців пальці рук переплітаються, і вимовляється фраза "Удачі тобі на уроці!"
3. Перевірка домашнього завдання." Болото домашніх завдань".
Вправа 355, стор 156-157.
Вчитель: Що є особливого в цих птахів?
Учні: Цю птицю відразу дізнаєшся за великим дзьоба і мішку під ним. Під час полювання пелікан набиває свій мішок рибою, а потім спокійно поїдає видобуток. Під шкірою у пелікана є повітряні мішки, тому він не може пірнати. Тільки бурий пелікан може занурюватися у воду, пікіруючи з досить великої висоти. Ось чому ці птахи полюють на дрібних місцях.
Під час полювання пелікани голосно кричать, заганяючи рибу. Але на відпочинку або біля своїх гнізд, які птахи влаштовують у важко доступних болотистих місцях, вони дуже обережні. Всього на земній кулі живе вісім видів пеліканів.
У всіх пеліканів плавальні перетинки обтягують всі чотири пальці ці птахи гребуть ногами, як веслами. Ось і названі всі вони веслоногими. )
Вчитель: Назвіть прикметники в орудному відмінку. (Громіздкими, незграбними, білими.)
4.Чистописание. "Стежка красивих букв".
а) Робота в зошиті.
б) Робота зі скоромовкою
Збирала Маргарита маргаритки на траві.
1. Маргаритки - сущ. (що?).
2. Н.ф. - маргаритка.
3. Ж.р., 1 скл.
4. У мн.ч., вин. п.
5. Вт. чл.
5. Робота по темі уроку."Хмари питань".
а) Порівняння імен імен іменників і прикметників за планом.
1. Що таке?
2. Що означає?
3. На які питання відповідає?
4. Як змінюється?
5. Яким членом речення найчастіше буває?
Учитель звертає увагу на малюнок хмаринок.
Вчитель: З якого хмарки впала кожна крапелька?
На дошці з'являється запис.
ІМ'Я ІМЕННИК
1. Частина мови
2. Предмет.
3. Хто? Що?
4. Змінюється за числами та відмінками.
5. Головним, що другорядним.
ПРИКМЕТНИК
1. Частина мови.
2. Ознака предмета.
3. Який? Яка? Яке? Які?
4. Змінюється за родами, числами, відмінками.
5. Другорядним.
Вчитель: Чим схожі іменник і прикметник?
Учні: Частина мови, змінюються за числами і відмінками; у реченні є другорядними членами.
Вчитель: Чим розрізняються ці частини мови?
Учні: Іменник позначає предмет, ознаку предмета прикметник; іменник і прикметник відповідають на різні питання; прикметник змінюється за родами; прикметник не є головним членом речення.
б) Робота з підручником. "Ліс завдань" . Вправа 359, стор 158.
Вчитель: Підберіть прикметники, визначте рід.
Учні: Прозоре скло (ср.р.), високий будинок (м.р.), цікава книга (ж.р.), авторська загадка (ж.р.), ранній ранок (пор. р.), весняний щавель (м.р.), липовий мед (м.р.), яскраве сонце (ср.р.)
Вправа 360, стор 158.
Вчитель: Підберіть іменники, визначте рід і число прикметників у.
Учні: Червоний (м.р., ед.ч.) прапор, цікаві фільми (у мн.ч.), добра фея (в ж.р., ед.ч.), важкий (у м.р., ед.ч.) шафа, високі (під мн.ч.) дерева, солодке (в ср.р., ед.ч.) повидло.)
Вчитель: У яких прикметників ви не визначили рід? Чому? Учні: Цікаві, високі. Дані прикметники у множині, тому рід не визначаємо.
Читання виводу на стор 158.
6. Фізкультхвилинка." Галявина відпочинку".
(Гра в м'яч. Вчитель кидає м'яч одному з хлопців, він називає антонім).
Вчитель: Зараз ми відпочинемо і пограємо в гру "спіймай - назви". А назвати вам потрібно буде антоніми до слів: шум, ранок, холод, ворог, хвороба, радість, старість, доброта, втрата, брехня, горі, внизу, чорний, маленький, південь, повільно, ліворуч, темно, літо, близько, лаяти, ситий, початок, теплий, опустити.
Вправа 363, стор 159.
Учні: Весело, тому що у річній стежки є сестриця, рідня зимова лижня; сумно те, що вони не можуть зустрітися.
Вчитель: Які пропущені закінчення?
Учні: У літньої стежки - у родовому відмінку, однині, жіночому роді. Іменник стежка 1 відміни, в ярку - в місцевому відмінку, в однині, чоловічому роді, 2-го відмінювання.)
7. Словниково-орфографічна робота.
а) Робота з синонімами. "Замок Буквоїда"
Вчитель: Ми під'їхали до старовинного замку. Цей замок побудований в 1557 році. Який це вік? (XVI) В цьому замку живе Буквоїд. Він зараз спить, а якщо прокинеться, то він з'їсть всі наші букви. Потрібно швидко закрити вікна шторками-синонімами з 4 букв.
Приятель - друг
Супротивник - ворог
Солдат - воїн, боєць
Іти - йти
Червоний - червоний
Джерело - ключ
Доктор - лікар.
Вчитель: Ми благополучно минули замок Буквоїда.
б) "Річка загадок"
Відгадайте загадку:
У неї ллється, ллється,
Сама по землі плететься. (Річка)
Вчитель: Ми біля річки. Але немає мосту. Потрібно побудувати міст. Для цього нам потрібно відгадати загадки і вирішити кросворд. Кросворд. Учитель читає загадки.
1. Під водою живе народ,
Ходить задом наперед. (Раки.)
2. До нас приїхали з баштану
Смугасті м'ячі. (Кавуни)
3. Гуляю я і в дощ, і в спеку:
Характер у мене такий. (Парасолька.)
4. Водяні майстра
Будують будинок без сокири,
Будинок з хмизу і тіни
І греблю. (Бобри.)
5. Що ж це за дівчина?
Не швачка, не майстриня,
Нічого сама не шиє,
А в голках круглий рік. (Їжачиха.)
6. Сиджу верхи не на коні,
А у туриста на спині. (Рюкзак.)
7. Всіх на світі обшиває, що зшиє - не одягає. (Голка.)
8. В воді родиться, а води боїться. (Сіль.)
9. Сама не їм, а людей годую.(Ложка.)
10. Що таке перед нами:
Дві голоблі за вухами,
На очах по колесу
І доглядальниця на носі. (Очки.)
11. За водою йдуть -
Пісні співають дзвінкі.
А тому йдуть -
Сльози ллють. (Відра.)
12. Стою на даху - всіх труб вище. (Антена.)
Учитель: Яка фраза у вас вийшла? Розберемо слова за складом.
Сестриця, золотистий, школярка, гірський.
8. Підсумок уроку.
Учитель: Від чого залежить рід прикметника?
Учні: Від роду іменника, з яким воно пов'язано.
Вчитель: чи Можна визначити рід прикметника у множині?
Учні: Ні, рід прикметника визначається тільки в однині.
Вчитель: Дорогі діти! Ви відмінно впоралися з труднощами і з гідністю можете йти по країні знання. І ось моя винагорода - скарб Королівства Граматики. Щасливого шляху, Королева Граматики. Ой, що це золото?!, золоті п'ятірки. Ось наша винагорода!!!
(Роздають дітям).
9. Домашнє завдання. Вправа 361, стор 158-159.