Реклама












Сценарій пізнавально-розважального заходу для дітей 9-12 років


Сценарій пізнавально-розважального заходу: «Таємниці осіннього саду»
Автор: Корнієнко Олексій Миколайович, педагог додаткової освіти, МОУ ДОД «Станція юних натуралістів міста Балашова Саратовській області».
Опис роботи: пізнавально-розважальний захід «Таємниці осіннього саду» призначено для дітей 9 - 12-річного віку і спрямована на виявлення і розширення наявних знань з біології та екології традиційних плодово-ягідних рослин саду, про особливості раціонального догляду за ними в осінній період. Матеріал розробки може бути цікавий педагогам додаткової освіти, організуючим гурткову діяльність біолого-екологічної, сільськогосподарської спрямованості, вчителям біології, екології, природознавства для проведення позакласного заходу, вихователям групи продовженого дня.
Мета: привернути увагу вихованців до особливостей біології та екології плодово-ягідних рослин в осінній період.
Завдання.
Навчальна: виявити та розширити наявні знання з біології і екології плодово-ягідних рослин, про особливості раціонального догляду за ними в осінній період.
Розвиваюча: сприяти розвитку уважності, пам'яті, мислення, творчої активності (вміння імпровізувати), спритності.
Виховна: виховувати дбайливе ставлення до природи саду.
Форма: викторинно-конкурсна.
Обладнання. Ілюстрації (фотографії): опалого осіннього листя в саду, традиційних плодово-ягідних рослин саду, осіннього листя плодово-ягідних рослин, осінніх (темно-червоних) стебел малини, підв'язаних на зиму кущів малини, ілюстрація плодового дерева на ватмані.
Схеми листопада і способу зняття врожаю плодознімачем.
Два однакових набори різних фруктів в непрозорих пакетах, дві тарілки для плодів, «плоди» на капронових нитках, імпровізований плодосъемник, картки з завданнями, паперові осіннє листя з питаннями вікторини на звороті, жетони.
Хід заходу.
Ведучий: - Здрастуйте, хлопці і дівчата! Я радий вітати вас на сьогоднішньому святковому заході: «Таємниці осіннього саду». «Таємниці» - це непомітні на перший погляд явища, які відбуваються з плодово-ягідними рослинами в саду восени, а також особливості раціонального догляду за осіннім садом. Розкриття цих «таємниць» і присвячується наш захід.
Сьогодні вас чекають захоплюючі конкурси упереміж з цікавими питаннями вікторини, а в кінці всіх буде чекати нагородження.
Для участі необхідно організувати 2 команди по 5 чоловік. Щоб стати учасниками команд, потрібно відгадати загадки про те, які плодово-ягідні рослини є в нашому імпровізованому саду. (Перед глядачами вивішується підказка у вигляді зображення традиційних плодово-ягідних рослин саду. Зображення 1: «Традиційні рослини саду»)

Загадки.
Цей плід запашний,
Рум'яний, золотистий,
Немов куля висить на гілці,
Руки тягнуть до нього дітки. (Яблуко на яблуні)
Висять на дереві плоди,
Немов лампочки вони.
Є у них і головний плюс -
Аромат і ніжний смак. (Груша)
На весняному деревце -
Білі віночки,
А на літньому деревце -
Червоні кульки. (Вишня)
Плід є - перший сорт:
Весь він у синій імлі,
Але в серединці твердий,
Немов дзьоб гусячий. (Зливу)
Є три сестри живуть у злагоді,
Всі три - працівниці в саду:
Одна з них - білянка,
Ще сестра - румянка,
Остання - смуглянка. (Біла, червона, чорна смородини)
В лісі зародилася -
В саду придалася:
Травиночка мала,
А ягода червона. (Суниця)
Кущ росте вже багато років,
Тільки старих гілок немає:
Однолітки і дволітки,
Жодної немає старше гілки! (Малина)
З давніх пір в саду хвален
Вітамінний чемпіон.
З чорним боком,
З червоним соком. (Чорна смородина)
На гілці - цукерки
З начинкою медової,
А шкіра на гілці
Породи єжової. (Аґрус)
Червона, солодка, духмяна (,
Росте низько, до землі близько. (Суниця)
Придумування командами собі назв (або привласнення командам назв).
Жеребкування команд на право першого ходу.
Ведучий: - Почнемо випробування команд з питань вікторини «Знавці».
Завдання. Команди по черзі повинні будуть відповісти на 2 питання. Час на обговорення - 30 секунд. Правильна відповідь - 1 жетон. Якщо команди ускладняться з відповіддю, то беруть участь глядачі.
1 питання. Чому восени стебла у малини набувають червонуватого забарвлення? Як це допомагає малині? (Фото 1: «Осеннеокрашенный стебло малини»)
(Відповідь. Восени при низьких позитивних температурах повітря малина проходить природну загартування і в ній виробляються особливі речовини, що допомагають пережити морози. Ці речовини надають стеблах червонуватого забарвлення.)
2 питання. Навіщо восени стебла малини пригинають до землі і підв'язують? (Малюнок 1: «Осіння підв'язка малини»)
(Відповідь. Пагони малини не мають щільного захисного шару кори і при сильних морозах (нижче - 30°С) часто підмерзають до рівня снігу. Підв'язані в пригнутом стані пагони малини краще вкриваються снігом, який надійно захищає плодові бруньки від підмерзання.)
Ведучий: - Наступне випробування - конкурс «Фрукти».
Завдання. Перед кожною командою лежать непрозорий пакет з фруктами і тарілка. Для початку потрібно по одному учаснику від команд. Кожен учасник просовує акуратно руку в пакет, намацує якийсь один фрукт (фото 2: «Визначення фруктів»),
визначає його протягом 3-5 секунд, називає, показує всім і кладе на тарілку. Далі в такому ж порядку беруть участь інші члени команд. За кожен правильно вгаданий фрукт команда отримує жетон.
Ведучий: - Повернімося до нашої вікторини. Команди і глядачі приготуйтеся до питань.
1 питання. Чому при зборі врожаю не рекомендується струшувати плоди з плодових дерев?
(Відповідь. При струшуванні плоди б'ються об землю. У місцях биття плоди починають загнивати і зберіганню не підлягають. Крім того, при струшуванні ламаються гілки з плодовими нирками, в результаті втрачається майбутній урожай.)
2 питання. Що росте у плодових дерев у період листопаду? Як це можна врахувати в посушливу осінь?
(Відповідь. Виявляється, в період листопаду у дерев активно ростуть коріння, і, якщо в цей час довго тримається посушлива погода, то необхідно полити рослини.)
Ведучий: - Продовжуємо випробування. Наступний конкурс - «Листя».
У різних плодово-ягідних рослин своєрідна форма листя і не тільки, до того ж, восени в багатьох із них змінюється забарвлення.
Завдання. Кожна команда з набору фотографій буде отримувати за однаковою фотографії осіннього листя (фото 3 - 10: «Осіннє листя традиційних рослин саду»).
  













За 20 секунд потрібно визначити, якому плодово-ягодному рослині належать листя. (Листя на одній фотографії належать одному виду рослини, відповідно, на різних фотографіях - різних видів. Фотографії листя для визначення даються по черзі.) За кожне правильне визначення - 1 жетон. Якщо команди ускладняться з відповіддю, то беруть участь глядачі.
Ведучий: - А зараз давайте знову перемкнемося до питань вікторини.
1 питання. Чим пояснити, що у багатьох плодових рослин в період листопаду листки можуть опадати навіть у безвітряну погоду?
(Відповідь. Вчені вважають, що листопаду передує тривала біологічна підготовка рослини. Відомо, що до осені між черешком листа і материнською рослиною утворюється особливий який відокремлюється (корковий) шар (малюнок 2: «Схема листопаду»).
Клітини цього шару мають гладкі стінки і легко відокремлюються одне від одного. Часто буває достатньо легкого пориву вітру для того, щоб лист відокремився і впав; іноді листя опадає і в зовсім тиху погоду від різких коливань температури, замерзання або відтавання або прямо під впливом сили тяжкості листової пластинки, отягченной осілого росою.)
2 питання. Чому восени не рекомендується прибирати опале листя з пристовбурних кіл плодових рослин? (Фото 11: «Осіннє листя на пристовбурних колах»)
Відповідь. Опале листя захистить від сильних морозів кореневу систему. Крім того, до початку літа її перероблять дощові черв'яки і мікроорганізми грунту, а рослина отримає хорошу органічну підгодівлю. Зверніть увагу! Природа не прибирає опале листя та залишки однорічних рослин, і грунт під ними не тільки не убожіє, вона нарощує родючість.)
Ведучий: - Продовжуємо наш захід, і наступний конкурс - «Урожай». Подивіться, перед вами імпровізоване дерево з «плодами» (наприклад, яблуками) пізнього терміну дозрівання (фото 12: «Імпровізоване дерево з плодами»).
Ми з вами вже знаємо, що плоди з дерев струшувати не можна, тому пропоную знімати їх з допомогою плодосъемника (показується імпровізований плодосъемник-рогатина). Плодознімачем треба вміти правильно працювати. Плід підхоплюється плодознімачем знизу (фото 13: «Підхоплення плода плодознімачем»),
злегка піднімається і відділяється рухом у бік (малюнок 3: «Плодосъемник. Схема зняття плода»).
Завдання. За 30 секунд команди повинні будуть наповнити свої тарілки як можна великою кількістю плодів. Зробити це потрібно буде наступним чином: одна з команд вибудовується в шеренгу перед «деревом» так, щоб особи її учасників були видні іншій команді і глядачам. Першому учаснику, що стоїть перед деревом, вручається плодосъемник, останньому - тарілка для плодів. Перший плодознімачем знімає плід, другий приймає його руками, далі плід по ланцюжку передається останньому в тарілку. Зараховуватися будуть ті плоди, які по закінченні часу опиняться в тарілці. За кожен плід - 1 жетон. Команди змагаються по черзі. (Перед початком цього змагання командам дається тренувальне час.)
Ведучий: - Пропоную завершити нашу вікторину і відповісти ще на два питання.
1 питання. Як пізньоосіннього полив (якщо довго стоїть посуха) рятує плодові дерева від вимерзання?
(Відповідь. Глибоко зволожений грунт краще проводить тепло до коріння від нижніх шарів Землі, тим самим «підігріваючи» коріння і рятуючи їх від зимового вимерзання.)
2 питання. Чому під час пізньоосіннього поливу плодових дерев не можна допускати перезволоження грунту?
(Відповідь. При надлишку вологи з грунту витісняється кисень і накопичує вуглекислий газ. Це призводить до пригнічення і відмирання кореневої системи.)
Ведучий: - У нас залишився ще один конкурс - «Сценка». В цьому конкурсі команди повинні будуть проявити свої здібності вміння імпровізувати.
Завдання. За 1 хвилину команди повинні продумати, як обіграти сценку, запропоновану на картці, а потім (після закінчення часу) показати її глядачам. Оцінюватися будуть точність і оригінальність імпровізації, а також кількість брали участь в сценці. Кожен присутній отримає по 1 жетоном, плюс 2 жетона - команді за точність і оригінальність імпровізації. Глядачі повинні вгадати, про що сценка. За правильне вгадування - 1 жетон.
Завдання на картках.
Одній команді: зобразіть осіннє пригинання кущів малини землі і їх підв'язування.
Іншій команді: зобразіть пізньоосіннього полив дерев і чагарників в саду.
Ведучий - глядачам: - Поки команди продумують виконання своїх завдань, хлопці, розкажіть, які цікаві явища спостерігали ви у житті плодово-ягідних рослин восени? Цікаво, знадобився досвід ваших спостережень вам в догляді за рослинами саду? Як?
Ведучий: - Отже, підійшла до кінця викторинно-конкурсна частина нашого заходу «Таємниці осіннього саду». Перш ніж підвести підсумки сьогоднішнього участі і зробити висновок, давайте ще раз подивимося на ілюстрації, фотографії, схеми і скажемо, які прозвучали сьогодні «таємниць» осіннього саду були для вас новими, вперше відкритими. (Відповіді дітей.) Що дає людям, особисто вам розкриття «таємниць» осіннього саду? (Відповіді дітей.)
- Таким чином, розкриваючи для себе «таємниці» осіннього саду, ви, хлопці, навчитеся краще розуміти ваших плодово-ягідних вихованців, раціонально за ними доглядати, і вони у відповідь на ваші увагу і турботу неодмінно порадують вас щедрим і добрим урожаєм.
Підрахунок жетонів у команд, визначення переможця.
Визначення активних глядачів.
Нагородження.
Ведучий: - Спасибі всім за увагу, за участь у сьогоднішньому заході «Таємниці осіннього саду»! До нових зустрічей!
На завершення статті. Пізнавально-розважальний захід: «Таємниці осіннього саду» неодноразово проводилося для хлопців різних екологічних об'єднань (так називаються гуртки), в класах шкіл як позакласний захід, групах продовженого дня, в якості міського масового заходу для дітей у канікулярний час. Сценарій заходу неодноразово змінювався і доопрацьовувався. Для вікторини підбиралися і відбиралися питання, що мають, по-можливості, більш практичне значення. Удосконалювалися і адаптувалися конкурси під тематику заходу, продумувались завдання та обладнання. Так, в конкурсі «Фрукти» використовувалися справжні фрукти, у конкурсі «Листя» - фотографії справжніх осіннього листя, взятих з саду станції юннатів, конкурс «Урожай» передбачав щодо наближені до реальності умови правильного знімання плодів з дерева, завдання до конкурсу «Сценка» припускали імітацію реальних дій по догляду за осіннім садом. Проведення конкурсів в такій оригінальній манері викликало у хлопців непідробний інтерес і стимулювало вияв розумової (в тому числі, пізнавальної, творчої) і рухової активності.
Конкурси враховують як індивідуальна, так і командна участь хлопців. Проведення заходу побудована на чергуванні запитань вікторини з конкурсами, що при зміні розумової і рухової активності сприяє меншій стомлюваності хлопців, раціонального використання їх сил, уваги, а також часу при проведенні свята.
У розробці «Таємниці осіннього саду» детально описано як проводити конкурси. В реальності при проведенні заходу всі завдання повідомляються дітям коротко, але ємко і досить чітко.
При проведенні заходу врахована активна роль глядачів. Вони можуть доповнювати або давати повноцінні відповіді на питання вікторини, участь у визначенні осіннього листя у випадку утруднення основних учасників (команд). У конкурсі «Сценка» глядачі є обов'язковими учасниками, вгадують і називають представлені командами інсценування.
У своїй заключній частині захід містить такі важливі компоненти як елемент рефлексії і висновок. В рефлексивної частини хлопці самі визначають, що нового для себе відкрили на даному заході і яке практичне значення це може мати у їхньому житті.