Англійська мова, 8 клас
Конспект уроку з англійської мови в 8 класі з теми «У природи немає поганої погоди»
Автор:
Коробченко Наталія Олександрівна, МБОУ ЗОШ №17, м.саров, вчитель англійської мови.
Опис роботи:
Пропоную конспект уроку з англійської мови у 8 класі, УМК Биболетова М.З. Тривалість 45 хв, тип уроку - комбінований, з активізацією лексичних одиниць. Конспект уроку може бути корисною вчителям.
Цілі уроку:
навчальні: - введення нового лексичного матеріалу і його первинне закріплення в мовленні;
-удосконалення навичок аудіювання;
розвиваючі: розвиток інтересу в учнів до спілкування англійською мовою; розвиток здатності до продуктивним мовним діям.
виховні: виховання культури спілкування англійською мовою.
Обладнання:
підручник, комп'ютер, диск з аудіозаписами, записи на дошці, картки із зображеннями погодних умов.
Хід уроку.
1.Организационный момент. (2 minutes).
- Good morning, dear friends.
- Good morning, teacher.
- I am glad to see you.
- We are glad to see you too.
- How are you?
- We are fine, thank you.
- Who is on duty today?
- What's the day?
- What's the date?
- Today we will speak about the typical weather in our country, learn to have a talk about the weather and learn a poem.
2. Фонетична зарядка. (5 хвилин).
- Look at the blackboard. (на дошці записані звуки [w, з]).
- What sounds are they? Pronounce them. Name the words with these sounds. (наприклад: they, father, mother, brother, Netherlands, what, when, where, wet, weather).
-We need them today, let's train to pronounce them correctly. The poem on the blackboard will help you.
На дошці:
Weather
When the weather is wet
We must not fret.
When the weather is cold,
We must not scold.
When the weather is warm,
We must not storm,
But be thankful together
Whatever the weather!
-Read it after me.
- Now translate it.
- Read the poem in pairs, listen to each other and correct them if they are any.
- Who wants to read it aloud?
3. Активізація лексики в мові. (23 minutes).
- Well done. As you know we are going to speak about the weather. Look at photos on p.6. You see 7 different symbols. What do they mean?
(Example on the board): the (first, second, third)... symbol means ...weather).
-How can you describe today's weather? (It's cool, windy, cloudy, ...)
- You know that in different countries the weather is different. First of all learn to pronounce the names of some European countries to prepare for the discussion. P.2 ex.6. Repeat the names of the countries, say which of them weren't mentioned.
-If you want to know more about these countries prepare a report about them and their weather.
(учні називають незгадані країни і за бажанням готують невелику доповідь про обраній країні).
-Let's discuss the climate in our country. You know that our country is the biggest country in the world, that's why the weather can differ in its different parts.
Work in groups of three and discuss the weather using the example. (p.6 ex.3)
(потім учитель показує картку з погодою, кожна з груп намагається вгадати про якому регіоні йде мова, при цьому описує погоду англійською мовою).
-Do Russian people often talk about the weather?
- What about the British people? Look and read the information from ex.4 p.6.
-Now try to talk about the weather like British people. Work in pairs, make up a dialogue, use the words and phrases from ex.4. (потім представляють діалоги класу).
4.Физкультминутка. (4 minutes).
Stand up! Stand straight! Hands up! Hands down!
Hands to the sides! Hands forward! Hands backward!
Hands on your hips!
Turn to the left! Turn to the right!
Bend left! Bend right!
Bend down your hands touching your toes.
Hands up! Grow as tall as a tall tree! Nod your head!
Turn your head to the left, to the right!
Stretch yourselves! Move your fingers! (повторюють рухи за вчителем).
5. Розвиток комунікативних навичок. (8 minutes).
-Are you sad or angry when the weather is bad?
- Let's learn the poem about what you should do when the weather is awful? (p.7 ex.6)
-Say what mustn't we do when the weather is wet (cold. warm)? What we must do?
- And what do you usually do on different days? (work in pairs)- потім доповідають про заняттях один одного.
6.Подведение підсумків. (3 minutes).
-We have done a lot today.
Marks....
H/w: ..... Our lesson is over. See you next time.