Реклама












Конспект уроку російської мови в 6 класі "Написання імен прикметників з НЕ"


Конспект уроку російської мови - 6 клас
Опис матеріалу: Даний конспект призначений для учнів 6 класу за ФГОС. Цей матеріал буде корисний для педагогів, які застосовують системно-діяльнісний підхід, що лежить в основі Стандарту нового покоління, основний результат якого - розвиток особистості дитини на основі універсальних навчальних дій.
Конспект уроку української мови в 6 класі по темі
«Написання НЕ з прикметниками»


Мета: Засвоєння правила написання НЕ з прикметниками.
Завдання уроку:
Освітні: познайомити з умовами вибору злитого і роздільного написання НЕ з якісними прикметниками; закріпити знання учнів про правопис НЕ з іменниками та дієсловами; формувати вміння застосовувати правило на листі.
Розвиваючі: розвивати інтерес до предмета; розвивати навички безпомилкового листи, правильного виділення орфограмм; розвивати мовлення, вміння порівнювати і узагальнювати досліджувані факти; розвивати словесно-логічне мислення; розвивати вміння працювати з додатковими джерелами інформації.
Виховні: виховувати інтерес до вивчення російської мови, любові до російської природі; формувати правильне ставлення до слова.
Плановані результати:
Предметні:
Знати: основні поняття морфології; правила написання НЕ з якісними прикметниками.
Вміти: розрізняти самостійні і службові частини мови; складати словосполучення; виконувати синтаксичний розбір речення; визначати розряд прикметників; застосовувати правило написання НЕ з прикметниками на листі; позначати умови вибору написання; добирати синоніми до слів; ставити розділові знаки при листі.
Особистісні: Шанобливе ставлення до рідної мови; оцінка та самооцінка навчальної діяльності, вміння пов'язувати мета навчальної діяльності з мотивом (для чого?).
Метапредметные: Вміння ставити і формулювати мету діяльності, планувати послідовність дій; здійснювати самоконтроль, самокорекції; оформляти свої думки в усній формі, слухати мову інших; вчитися працювати в парі; формулювати власну думку і позицію, будувати логічний ланцюг міркування; отримувати необхідну інформацію з різних джерел; використовувати отримані на уроці знання в житті.
Тип уроку: Урок первинного пред'явлення нових знань.
Демонстраційний матеріал: картки-схеми, дидактичні картки,
«Найбільш повний словник крилатих слів і виразів» М. С. Галынского, «Прислів'я російського народу» Ст. Даля, ноутбук, репродукції Левітана
«Весна. Велика вода».
Хід уроку
1. Організаційний момент.
-Сьогодні ми з вами продовжуємо подорож по країні «Морфологія». Сподіваюся, що наш урок буде цікавим і плідним. Відкрийте зошити і запишіть число.
2. Мотивація навчальної діяльності.
-Всі ви любите відгадувати загадки. Спробуйте свої сили в наступному завданні. Відгадайте мої загадки:
*Голубий шатер увесь світ накрив. (Небо)
*Увечері розсипався горох, вранці встав - немає нічого. (Зірки)
*Над бабусиної хатинкою висить хліба окраєць. (Місяць)

(відгадки записую на дошці)
3. Актуалізація наявних знань.
- Подивіться на написану схему («прикметник + іменник») і спробуйте вимовити наступне завдання, логічно пов'язане з першим.
- Вірно, ви повинні скласти з цими словами словосполучення згідно схемі. (Запис на дошці словосполучень). Визначте розряд імен прикметників. (Відповіді аргументація).
- Яке наступне завдання, що логічно випливає з другого? Подивіться на запропоновані схеми. (Пропонуються схеми складного речення). (Відповіді). Так, ви повинні постаратися скласти усно речення, використовуючи дані словосполучення. Сподобалося всім пропозицію разом запишемо і виконаємо синтаксичний розбір. ( На темному небі красувався блідий місяць, яскраво виблискували маленькі зірки.)
(Виконують синтаксичний розбір, один учень - біля дошки).
-Поміняйтеся зошитами в парі, оцініть роботу один одного. Прокоментуємо розбір пропозиції, виконаний на дошці.
(Оцінювання).
- Хто з вас знає народні прикмети, пов'язані з зірками, місяцем? (Відповіді).
Автор відомого "Тлумачного словника живого великоросійського мови" в. І. Даль також зібрав і узагальнив велику кількість народних прикмет про погоду у книзі "Прислів'я російського народу". (Демонстрація книги.)
Ті, хто зацікавився, потім можете почитати цей захоплюючий працю.
4. Первинне сприйняття та засвоєння нового теоретичного навчального матеріалу.
- Продовжимо розмову про природу. На картках записані словосполучення і пропозиції на певне правило. Озвучте його. (Написання НЕ з різними частинами мови).
-Самостійно на місцях виконайте роботу зі словами на раніше вивчені правила написання НЕ з словами. Що це за частини мови? (Іменник, дієслово). (Після цього діти по черзі підходять до дошки, записують словосполучення, пропозицію, пояснюють умови вибору злитого і роздільного написання НЕ). Узагальнимо сказане про написання НЕ з іменниками і дієсловами. Що спільного? Чим є НЕ у записаних словах?
- Яка частина мови залишилася? (Прикметник). Подивіться уважно на написання цих слів. Яку задачу ми повинні поставити перед собою і вирішити сьогодні? (Виявити умови злитого і роздільного написання Не з прикметниками, навчитися застосовувати правило на практиці).
- Почнемо по черзі записувати на дошці у другому стовпчику залишилися словосполучення і речення. Висловлюємо свою точку зору з приводу написання. (Діти вільно висувають свої припущення). По ходу міркування фіксуються гіпотези на дошці, виконується схема).

(Другий випадок роздільного написання проговорюється останнім).
- Особливу увагу зверніть на запис - зовсім (не) велика галявина.
Ваші думки з приводу написання прикметника з НЕ були цікаві. Однак, в цьому випадку перед нами роздільне написання. (Пояснення написання вчителем). Порівняйте написання НЕ з іменниками і прикметниками. Що спільного?
- Порівняємо нашу схему з правилом у підручнику. Читання. Висновок.
5. Повідомлення теми і мети уроку.
- Отже, ми плавно підійшли до теми уроку. Допоможіть мені її озвучити. Тема: Написання Не з прикметниками. Разом сформулюємо мету уроку.
6. Динамічна пауза.
Учитель пропонує розминку для очей. Після цього підготовлений учень проводить физминутку з вправ. В кінці - позитивний настрій на продовження уроку у вигляді вірша.

Відпочинемо одну хвилинку, Як затишно в нашому класі,
Відновимо пильність очей. Ні печалі, ні тривог.
Ми відчуємо всім тілом, ми Продовжуємо працювати.
Як тепло зігріло нас. Триває урок.


7. Застосування теоретичних положень в умовах виконання вправ.
- Виконаємо першу частину вправи 305. Прочитаємо завдання. Ваші пропозиції щодо його виконання. (Деякі учні виявляють працювати самостійно, решта - по черзі біля дошки). При утрудненні звертайтеся до допомоги класу, нашої схемою на дошці.
8. Самостійне використання сформованих умінь і навичок.
а)Виконаємо усну вправу по заміні синонімами прикметників з НЕ і прикметників з синонімами. (Пропонуються картки двох видів).
Учень сам вибирає, з якої групи візьме картку. Таким чином, він замінює прикметник з НЕ синонімом або навпаки. Клас оцінює відповідь. В цей же час одному з дітей дається завдання з виконання невеликого тесту з нової теми з використанням комп'ютера. Вчитель оцінює роботу.
б) Відновимо нашу розмову про природу. Прочитайте запис на дошці.
     (Не) великий дождишко - ледарям задишка.
-Як назвете це вислів? Пояснимо сенс. Як ви думаєте, на що націлена наступне завдання? (Відповіді). Вірно. Видаю вам картки - завдання з написаними прислів'ями і приказками. Потрібно вибрати необхідне написання НЕ зі словами. Поміняйтеся зошитами один з одним (на вибір). Дайте оцінку роботі товариша. Який сенс прислів'їв?
в) « Хвилинка історії».
-Хто з вас знайомий з поняттям «крилате слово»? ( Учитель пояснює назву). Звернемося до деяких крилатим висловам, в яких є слова по нашій темі.
- Пояснити написання слів з НЕ. Кого зараз називають недолугим людиною? (Відповіді). А яка історія походження цього виразу? Звернемося до «повного словника крилатих слів і виразів» М. С. Галынского.
(Учні підходять до словника і шукають значення запропонованих виразів). Робиться висновок про багатство і різноманітність великої російської мови.
9. Рефлексія діяльності.
Гете сказав: «Недостатньо лише отримати знання, треба знайти їм застосування. Недостатньо тільки бажати, треба робити». А який наш підсумок уроку? Вирішили ми навчальну задачу, яку ставили на початку уроку? Доведіть прикладами.
-Пропоную продовжити мої висловлювання. Сьогодні я навчився... З уроку мені запам'яталося... Сьогодні я несподівано зрозумів... мені важко... В уроці мені хочеться відзначити... Мені сподобалося, як сьогодні працювали... .
-Складемо синквейн.
                                          
                                             урок
динамічний, пізнавальний
думати, писати, застосовувати
прикметник - самостійна частина мови
розумовий процес

          
10. Оцінювання.
- Молодці, ви всі сьогодні були активні.
Деякі з вас отримали наступні оцінки.
(Повідомлення результатів,мотивування)
11. Домашнє завдання.
-Вивчити правило (параграф 54).Предлагаю завдання на вибір:
1) Упр. 308
2) Скласти невеличкий текст по картині Левітана «Весна. Велика вода», використовуючи прикметники з НЕ. (Видаються репродукції).