Реклама












Позакласний захід з літератури 5-6 клас


Позакласний захід з літератури «Мені про Росії потрібно говорити...»
Автор: Терехова Христина Сергіївна, вчитель російської мови та літератури МБОУ Біляївської ЗОШ, р. Веліж.
Опис: Захід призначений для учнів 5-6 класів. Конспект розроблений для вчителів літератури середньої шкільної ланки. Зручний для проведення в малокомплектній школі або невеликому класі. Сприяє залученню інтересу дітей до літератури, розширює їх знання, допомагає розкрити або проявити свої таланти.
Мета: підтримати інтерес учнів до вивчення дисципліни "Література" та сприяти розвитку творчих здібностей учнів.
Завдання:
* актуалізація наявних літературних знань, умінь і навичок учнів;
* розвиток інтересу і поваги до "Літератури", як навчальної дисципліни;
* виховання патріотизму та підтримання прагнення зберегти культурну спадщину своєї країни і всього людства.
Обладнання: мультимедійне обладнання, презентація, екран, звукові записи, картки з завданнями, малюнки учнів на тему «Що для мене Росія».
Заздалегідь з учнями проводиться наступна робота: розучування віршів, репетиція пісні, пошук висловлювань поетів про російською мовою, підбір матеріалу для створення презентації «Російська берізка», розучування танцю, підготовка виставки малюнків.
План заходу:
1. Вступне слово ведучого.
2. Туга за Батьківщиною.
3. Гордість за свою країну.
4. Образ берези - образ Росії.
5. Російська мова - гордість Росії.
6. Висновок.
Хід заходу:
За ясні зорі, росами умиті,
за руське поле з колоссям рослими,
За річки розливні в полум'я синьому
тебе по-слов'янськи назвали Росією.
(з пісні «Росія» Ст. Коротаєва)
1. Вступне слово.
(Звучить гімн Російської Федерації)
Коли ми чуємо ці звуки, перед уявним поглядом встає твій образ, Росія... Наша країна, наша Батьківщина... Місце, де ми народилися, саме рідне слово і саме приємне на слух. Росія, як друга мама, виховує нас і виховує. Ми нею пишаємося і захоплюємося.
Для кожного це слово звучить особливо, кожен вкладає в нього свій зміст. Зверніть увагу на свої малюнки. Як вони різноманітні! Це і природа, і рідний дім, і прапор, і герб, і багато іншого. Кожен бачить в цьому слові для себе щось рідне і близьке йому по-своєму.
Як для вас багато значить слово Росія, так і для поетів, піснярів, письменників образ Росії завжди був багатогранний. Хтось її безкорисливо любив, хтось по ній тужив, хтось нею захоплювався... Але для всіх рідна Русь була єдиною і неповторною!
(Виходять 3 учні, читають напам'ять вірш Ф. Сологуба «Гімни Батьківщині»)
2. Туга за Батьківщиною.
- Яке почуття чітко простежується в цьому вірші?
(Туга за Батьківщиною, прославлення і замилування природою рідного краю)
- Вірно. Туга - це саме неприємне почуття, а туга за Батьківщиною просто нестерпна для творчої душі поета-патріота. Багато віршів на цю тему було написано в середині 20 століття, коли письменникам і поетам довелося терміново емігрувати. Ми часто можемо зустріти вірші на цю тему у творчості Костянтина Бальмонта, Марини Цвєтаєвої, Миколи Заболоцького, Миколи Рубцова та багатьох інших. Деякі потім змогли повернутися в Росію, а хтось так і залишився за кордоном, так і не зміг повернутися назад, додому... Саме про це йдеться в пісні Вероніки Доліної «Не пускайте поета в Париж»
(Звучить пісня Ст. Долиною «Не пускайте поета в Париж»)
Деякі з емігрантів повернулися на батьківщину. Серед них - Марина Цвєтаєва.
«У Росії все тепер чуже. І вороже мені. Навіть люди. Я всім чужа. Все ж я задоволена, що покидаю Париж. Я його пережила. Його більше не існує для мене. Скільки горя, скільки образ я в ньому пережила! Ніде я не була так нещасна. А тепер я їду в Москву. Синові там буде краще. Але мені!.. Виперла мене еміграція», - зізнавалася вона Ірині Одоевцевой.
(Учениця виконує пісню «Монолог» на вірші М. Цвєтаєвої)
3. Гордість за свою країну.
Звичайно, велика кількість поетів жили в самій Росії і дуже пишалися своєю країною. Цій темі присвячені вірші і навіть пісні. Вони писалися з початку існування держави, пишуться вони і в наші дні. Поети невпинно прославляють Росію, захоплюються її міццю та красою.
(Учень читає напам'ять уривок з поеми «Росія» А.Л. Прокоф'єва)
Скільки зірок блакитних, скільки синіх,
Скільки злив пройшло, скільки гроз,
Солов'їні горло - Росія,
Белоногие пущі беріз.
Так широка російська пісня,
Раптом з якихось доріжок і стежок
Відразу бризнули в піднебессі
По-рідному, по-російськи - захлинаючись;
Так який-небудь старий курінь,
Так задумливою верби печаль.
Так рідні матері наші,
З-під долоні глядевшие вдалину;
Так простір віковічний, величезний,
Так гармонік розмах ширше плечей,
Так вагранки, так крани, так домни,
Так співуча російська мова!
Кожен день був по-своєму голосний,
Нам увійти в ці дні довелося.
Скільки ливенок, сопілочок, хромок
Над твоїми луками лилося!
Ти повік не замовкнеш, рідна,
Не померкнуть веснянки твої,
Якщо зараз по передньому краю
Безугавно свистять солов'ї!
Все одно на стежинах знайомих
І зараз у будь-якого ганку
Біло-біла піна черемшин
Ллється, ллється - і немає їй кінця!
- Хлопці, зверніть увагу на епіграф нашого заходу. Це рядки з пісні Володимира Коротаєва «Росія». Давайте послухаємо про що ця пісня.
(Звучить пісня Ст. Коротаєва «Росія»)
- Про що ця пісня?
( Про красу і силу Росії, можна зрозуміти, що автор пишається своєю країною)
4. Образ берези - образ Росії.
Поети невтомно говорять про красу природи рідного краю, своєї Батьківщини. Вони описують різні часи року, поля, луки, річки, силу і міць великої держави, але особлива увага приділяється образу берези. Ви ніколи не замислювалися, чому саме береза стала поетичним символом Росії?
Напевно, билин і поети бачили в березі ту ніжну жіночність, ту милу і задушевну красу, ту світлу гордість, яка звучала для них ім'я "Росія".
"Чота белеющих беріз" - це частина лермонтовській Батьківщини, "країною березового ситцю" постала вона перед Єсеніним.
І у віршах радянських поетів береза зливається з образом Росії. Ось як писав про неї поет О.М Шестинский.
Без берези не мислю Росії,-
Так светла по-слов'янськи вона
Що, бути може, в столетья інші
Від берези вся Русь народжена
Під березами співали, одружили,
Вибирали коней на торгах,
Дорогих матерів ховали
Так, щоб були берези в ногах.
(перегляд презентації «Російська берізка»)
(Презентація містить картинки з видами березових гаїв, з автоматичною зміною слайдів під пісню Любе «Чому так в Росії берези шумлять...» Тривалість - 3 хвилини.)
5. Російська мова - гордість Росії.
Ще однією причиною пишатися своєю країною є наша мова. Російська мова - найзагадковіший, найяскравіший, самий несхожий на інші мови. Багато письменники приділяли йому особливу увагу в своїй творчості. Їх висловлювання про рідною мовою багато хто з вас знають напам'ять. Давайте згадаємо їх.
«Дивишся дорогоцінності нашої мови: що не звук, то подарунок, все зернисто, крупно, як сам перли, і право, інша назва дорогоцінніше самої речі». Микола Васильович Гоголь
«Звертатися з язиком сяк - означає мислити абияк: неточно, приблизно, неправильно». Толстой Олексій Миколайович
«Бережіть нашу мову, наш прекрасний російська мова - це скарб, це надбання, передане нам нашими попередниками! Звертайтеся шанобливо з цим могутнім знаряддям; в руках умілих воно в змозі робити чудеса». Іван Сергійович Тургенєв
«Російська мова невичерпно багатий, і все збагачується з вражаючою швидкістю». Максим Горький
А зараз я хочу запропонувати невелику літературну гру. З даних слів ви спробуєте скласти чотиривірш. Слова можна використовувати не всі.
(Вчитель роздає картки зі словами та чисті аркуші. Учні поділяються на 3 групи).
Слова: Русь, пишаюся, Росія, стихія, Батьківщина, пройдено, країна, сторона, Вітчизна, прекрасна.
- Поки учасники складають вірші, прошу прослухати пісню, яку написав Василь Лебедєв-Кумач про своїй країні «Пісня про Батьківщину».
(Звучить пісня).
- Тепер давайте перевіримо, прокинувся в когось з вас поет? Пробудила ваша любов до Батьківщини ваші творчі здібності до віршування?
(Групи читають отримані у них вірші)
- Молодці! Ваші творіння просто чудові! З вас вийшли б чудові поети! А скласти такі прекрасні рядки нам допомогло знання нашої рідної російської мови. Без його різноманітності слів і стилів ми ніколи не впоралися б. Любіть свою мову, пишаєтеся ним і розширюйте свої знання про нього.
6. Висновок.
Кожен поет обов'язково рано чи пізно звертається до теми Батьківщини! Сьогодні ми згадали багато віршів, як похмурих і сумних, так радісних і захоплених, прослухали багато пісень про рідну країну, спробували себе в ролі поетів.
Поети - щасливі люди. Вони сприймають світ по-особливому: загострено, всіма почуттями, вони здатні побачити і нам показати прекрасне в повсякденному, буденному. Вони загострюють, допомагають осягнути це велике почуття Батьківщини, яке живе у душі кожного з нас, тільки не завжди усвідомлене і виражене в словах.
Любов, якщо вона справжня, виражається у справах. І чим глибше, цінніше буде для нас почуття Батьківщини, тим більш дієві і потрібні для народу стануть наші справи. Адже, зрештою, життя кожного з нас - в ім'я батьківщини, в ім'я Людини.

Я б хотіла попросити вас, хлопці, сказати кілька слів про наш захід, про своє ставлення до Батьківщини.
(Кожен з учнів говорить кілька слів).
Я дуже рада чути, що ви є справжніми патріотами своєї країни. Сподіваюся, що так буде і надалі. Закінчити наш захід хочеться барвисто.
(Танець під пісню групи «Непосиди», «Моя Росія»)
Примітка: Захід розрахований приблизно на 40-60 хвилин. Можна доповнити доповідями учнів і барвистою презентацією.
Джерела:
* Російська поезія другої половини ХХ століття. М: Дрофа, 2002.
* Цвєткова Г.В. Позакласна робота з літератури. 5-6 класи. Волгоград: ВТД «Корифей», 2007.