Конспект уроку географії - 8 клас
Цілі уроку:
1. Познайомити учнів з річковою системою Казахстану.
Учні повинні знати великі річки Казахстану, приналежність до басейнів, режим річок, харчування і особливості річкової мережі.
2. Розвивати географічне мислення школярів, усне мовлення, уміння працювати з картами та додатковими джерелами знань.
3. виховувати дбайливе ставлення до природи, розвивати інтерес до навколишнього світу.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Форма роботи: індивідуально - групова.
Хід уроку.
1.Организационный момент.
( Привітання, перевірка відвідуваності готовності до уроку)
2.Мотивация. Звернення до эпиграфу.
« Природа - єдина книга,
кожна сторінка, якою
сповнена глибокого змісту» .
Гете.
Сьогодні на уроці ми спробуємо прочитати одну з сторінок мудрої природи і наскільки продуктивно, ми активно будемо працювати, буде залежати, наскільки глибоко ми зможемо зрозуміти її зміст.
Ви повинні знати: найбільші річки Казахстану, особливості річок, їх харчування і режим.
Ви повинні вміти: визначати по карті місце розташування великих річок, приналежність до басейнів.
3. Основна частина уроку - засвоєння нових знань.
Географічна розминка « Мій Казахстан»
У ході підготовки до уроку клас був поділений на 3 групи, кожна з яких отримала завдання: використовуючи додаткову літературу і карти атласу підготувати повідомлення.
1 етап.
1 група « Картографи»
(Отримали завдання: досліджуючи карти Казахстану з'ясувати найбільші річки Казахстану, густоту річкової мережі)
2 група «Гідрологи» ( понятійний апарат заноситься слово «Гідрологія»)
(Отримали завдання: по карті визначити приналежність до басейнів річок Казахстану, додаткової літератури - водний режим річок)
Додаткове запитання групі: для чого необхідно знати водний режим річок? (практична спрямованість питання)
Для планування роботи ГЕС, транспорту, зрошення, рибного господарства.
3 група «Історики» ( понятійний апарат заноситься слово « Топоніміка»)
(Отримали завдання: з'ясувати історію походження назв річок)
Давайте підведемо підсумок першого етапу. Ми з'ясували найбільші річки Казахстану, їх топоніміку, приналежність до басейнів і водний режим.
2 етап.
Групам було надано творче завдання: приготує презентацію про будь-якій річці Казахстану. ( Уявити, що ви співробітники туристичної фірми. Ваше завдання - презентувати будь-яку річку Казахстану, але так, щоб у нас з'явилося бажання зайнятися екотуризмом.
3 етап.
Практичне завдання групам (диференційоване): скласти характеристику річки за планом:
1.Название річки.
2.Исток, устя.
3.Принадлежность до басейну.
4.Уклон річок.
5.Характер течії.
6.Время найбільшого рівня води в річці.
7. Господарське використання.
На «5» ( для просунутих учнів)
Відомості для характеристики річки взяти з вірша Віктора Аксьонова « Хамір» ( регіональний компонент)
Белогривый скакун-
Белопенный Хамір!
Як ти смів на скаку!
Ніби хочеш весь світ
Оглянути з висоти
Але не можеш поки,
Хоч пориви крути
І близькі хмари.
Гул литих валунів,
Що ти катишь по дну,
Міцніше гула слонів,
Злитих в одну ноту.
Мультивітамін ти веснами ніс,
Богатырски красивий.
Одягався весь плесо
В луску з лесин.
Обмілівши на сажень
Влітку, в пору спеки,
Ставав межень
Ти країною дітвори.
В дітях вся твоя суть:
Бризки, сміх, голоси.
А віддалік трохи
Ткешь ти їм чудеса:
У шиверах за каменем
Шукає харіус тінь,
В ямах вдень ніжиться
Двухпудовый таймень
Є гранітний карниз,
Де ти стиснутий скелями,
Де зриваєшся вниз
Так ,що стіни тремтять.
Там дрозди не співають,
Не кричить вороння.
Там за сміливість твою
Небо веселки в'є.
Белогривый скакун
Сед і вічний, як світ
Але завжди на скаку
Белопенный Хамір.
На «4» - річка Сирдар'я ( джерело знань - карти атласу)
На « 3»- річка Іртиш.( з опорою на підручник )
4 етап.
Екологічні проблеми річок. ( Групи висловлюють свою думку)
Будь-який вид сировини або палива можна замінити іншим, а вода поки нічим не замінима.
4.Заключение.
Вода - це та жива кров, яка створює життя там, де її не було.
Цими словами я висловлюю своє ставлення до однієї зі сторінок Мудрої природи - річках, а ви, хлопці, відобразіть свої почуття, які виникли у вас після знайомства з річками Казахстану. У цьому вам допоможе схема « Рефлексія до уроку»
5. Домашнє завдання:
Параграф 27 скласти характеристику будь річки Казахстану за планом