Заняття в старшій групі ДНЗ
Конспект спільної діяльності з дітьми старшої групи «Чарівні камінці»
Напрямок розвитку дітей: соціально-особистісний розвиток дітей; пізнавально-мовленнєвий розвиток.
Інтеграція освітніх галузей:
освітня область «комунікація», «пізнання», «соціалізація».
Види дитячої діяльності: пізнавально-дослідницька, комунікативна.
Мета: Узагальнення знань дітей про особистої безпеки на природі та безпеки навколишнього світу.
Завдання:
Освітня область «пізнання»:
1.Дать поняття про поверхні Землі і властивості каменів.
2. Розвивати пізнавальні здібності дітей і довільне увагу допомогою пошукової діяльності.
Освітня область «комунікація»:
1. Розвивати вільне спілкування з дорослими і дітьми.
2. Створювати дітям гарний настрій, виховувати естетичні почуття, доброту, дбайливе ставлення одне до одного.
Освітня область «соціалізація»:
1.Вырабатывать уміння уважно слухати товариша, не перебиваючи його.
2.Воспитывать дбайливе ставлення до неживої природи.
Матеріали та обладнання: колекція каменів, ємності для дослідів з водою, шкатулки, глобус, камінці - цукерки, різні коробочки брязкальця.
Попередня робота: ліплення камінчиків з пластиліну, збір каменів, спостереження на прогулянках.
Хід заняття
1. «Розминка».
Діти під музику входять в групу і починають виконувати пальчикову гру «Я крокую по доріжці».
Я крокую по доріжці, піднімаю пальці-ніжки Трик-трак, трик-трак, добре ось так крокувати, добре ось так крокувати Можна шийку почухати. Під час пальчикової гри діти піднімають голову вгору і виявляють над собою макет «зоряного неба».
2. «Зоряне небо».
Ведучий: Хлопці, ви нічого нового не помічаєте в нашій групі?
Діти: У нас з'явилося своє зоряне небо з планетами.
Ведучий: А як ви думаєте, які це планети? Діти: Земля, Сонце і Місяць.
Дзвенить дзвіночок.
Ведучий: Здається, до нас хтось прийшов у гості.
З'являється клоун Тепа
Тепа: Привіт хлопці! Це я прийшов до вас у гості. Ой, а що це таке?
(показує на планети).
Ведучий: Розповімо йому хлопці?
Діти відповідають.
Тепа: А що це за красиві шкатулочки у вас тут? Що у вас там лежить, може подарунок мені?
Ведучий: А ось це ми зараз і дізнаємося. Давайте відкриємо наші шкатулочки і подивимося, що там лежить.
Діти відкривають разом з Тепой шкатулочки і виявляють у скриньках камінчики.
Ведучий: Гарні у вас камінчики? Вам подобається? Якої вони форми? Легкі або важкі? Великі чи маленькі?
Діти діляться своїми враженнями про камінці.
Тепа: Дивно, які вони гарні і як їх багато.
3. «Одяг для Землі».
Ведучий: Тепа, а ти знаєш, звідки взялися ці камінчики? А ми тобі зараз розповімо.
Діти розповідають, що збирали ці камінчики на вулиці влітку.
Ведучий дістає глобус і показує його дітям і Тепе.
- Тепа, а ти знаєш, що це таке?
Тепа: А це, напевно, м'ячик.
Ведучий: А ви діти знаєте?
Діти пояснюють, що це глобус.
Ведучий: У нашій Землі є теж одяг. Вона складається з камінчиків. Подивіться на глобус. Кожен камінчик, це шматочок гори. Там де дуже багато каменів, височать гори. Подивіться скільки на нашій планеті гір, всі вони відзначені темно-коричневим кольором.
Тепа: А я ніколи не був у горах. А які вони, гори? Ви були в горах?
Діти відповідають Тепе.
Ведучий: А якого кольору на глобусі найбільше?
Діти: Блакитного кольору.
Ведучий: Правильно, це вода, моря та океани Землі. Нашу планету називають «блакитна планета». У воді теж багато гір, які складаються з каменів. Це дно морів і океанів. Підводний світ схожий на наш акваріум. Пам'ятаєте? Там камінчики лежать як маленькі гори. Хочете теж побудувати свою підводну гору?
Діти разом з Тепой йдуть до столу з ємностями і вихователь наливає воду.
Ведучий: Як ви думаєте потонуть камінчики чи ні? Що відбувається, коли камінці кидаєш у воду? Який звук видають камінчики потрапляючи у воду? Діти відповідають.
Ведучий : Викладати гору потрібно камінця на камінчик. Чому камінчики не складаються рівненько? Тому що у воді вони слизькі і гладкі.
А ви знаєте чому вони круглі і гладкі? Такими їх робить вода, (
пропонує взяти 2-3 камінчика в руку і потрясти їх).
Ось так і вода рухає камені, б'ючи їх один про одного, вони труться об пісок і стають круглими.
(
Потім Тепе та дітям пропонується викласти свою підводну гору. Тепа хвалить дітей за гарні гірки.)
Тепа: Хлопці, а які камінчики вам більше подобаються, вологе або сухе?
Діти відповідають.
4. «Музичні скриньки».
Тепа: А де ваші красиві камінчики. Поки ви грали у воді я теж придумав гру.
Дістає 4 різні коробочки - дерев'яну, пластикову, пластмасову і залізницю. Роздає дітям і пропонує покласти в них по три камінця.
Тепа: У нас вийшли музичні скриньки. А щоб почути музику, досить по черзі потрясти коробочки. Як змінюється звук у різних коробочках?
Діти діляться враженнями.
5. «Подарунок для Тепы».
Тепа сідає за стіл і сумує.
Ведучий: Що ти так зажурився?
Тепа: Мені так сподобалося грати з вами, і так сподобалися ваші камінці, але, на жаль, мені вже треба йти. А так хочеться показати ваші камінці своїм друзям.
Ведучий: Не сумуй Тепа, ми подаруємо тобі наші камінці і ти зможеш
показати їх друзям.
Тепа: Але я нічого про них не знаю!
Придумав! Я візьму тільки ті камінчики, про яких мені більше і цікавіше розкажуть хлопці.
Ведучий пропонує дітям вибрати по одному камінчику і подумати, що вони можуть про нього розповісти Тепе. А потім перший віддає свій камінчик Тепе: -Ось тобі я дарую камінчик, самий круглий і самий гладкий!
Потім діти по черзі дарують свої камінці.
Одному з дітей ведучий пропонує пожартувати над Тепой і подарувати йому камінчик з пластиліну.
Тепа виявляє підміну, ненавмисно його стиснувши і ображається.
Діти пояснюють, що вони пожартували і пояснюють, чим відрізняються камінь і пластилін.
Тепа дякує за подаровані камінчики.
Тепа: А тепер і я над вами пожартую.
6. «Подарунок в мішечку».
Тепа: Закрийте очі, послухайте чарівну музику і порахуйте разом зі мною до 10.
-
у цей час ведучий викладає перед дітьми мішечки з цукерками - камінчиками.
Діти відкривають очі, і Тепа пропонує відкрити мішечки.
Тепа: Ці цукерочки, теж камінчики, давайте спробуємо їх,
(можна запропонувати два види цукерок - камінчик: арахіс і морські камінці і провести аналогію з пластиліном і каменем).
Тепа прощається з дітьми:
Тепа: Мені дуже у вас сподобалося, сподобалося грати з камінчиками
(узагальнює узнанное: властивості каменів та пластиліну). Я поспішаю до своїх друзів, щоб якомога швидше розповісти їм про камінці. А камінчики - цукерки моя вдячність вам за цікаву гру. До побачення!