Реклама












Конспект НОД з елементами дослідно-дослідницької діяльності в старшій групі компенсуючої спрямованості із загальним недорозвиненням промови


Конспект НОД «Дивовижне поруч» в групі компенсуючої спрямованості для дітей із загальним недорозвиненням промови
Автор:Зотова Ліра Геннадіївна, вихователь муніципального автономного дошкільний навчальний заклад-Центр розвитку дитини - «Дитячий садок № 3 «Морозко» місто Северодвинск
Опис матеріалу: пропоную вам конспект для дітей старшого дошкільного віку (5-6 років). Це конспект пізнавально-дослідницької діяльності, де дитина знайомиться з дивним світом рослин, експериментальним шляхом отримує нові знання.
Тема: «Дивовижне поруч»
Вид: пізнавально-дослідницька діяльність з елементами експериментування
Тип: повідомлення нових знань
Мета: систематизувати й узагальнити знання дітей про кімнатних рослинах.
Завдання:
- уточнення уявлень дітей про значення крохмалю в житті рослин; про значення рослин у житті людини;
- формування вміння міркувати, порівнювати, узагальнювати;
- закріплення в мовленні правильної вимови звуків;
- збагачення і уточнення словника;
- розвиток навичок мовного спілкування, уваги;
- виховання навичок співпраці, самостійності у процесі дослідницької діяльності; бажання більше дізнатися про оточуючих нас предметах і явищах;
- виховання дбайливого ставлення до природи.
Збагачення словника: символ, крохмаль, кисень, скрипить, розсипчастий, екологічна стежка, вуглекислий газ.
Матеріали та обладнання: карта-схема екологічної стежки, комп'ютер, відео утворення крохмалю, магнітна дошка, схема будови рослини, гумові рукавички на кожну дитину, чашки з цукром, сіль, сода, картопля, рис, хліб, йод, піпетки, серветки.
Прийоми активізації самостійного мислення дітей:
• Дослідницька робота
• Проблемне навчання
• Самостійна діяльність дітей
• Евристична бесіда: «Чому?», «Як це перевірити?»
• Застосування ТЗН
• Спостереження
• Прийом порівняння
Хід заняття:
Організаційний момент
Діти стоять півколом біля карти-схеми екологічної стежки групи.
Вихователь: - Хлопці, подивіться, нас зустрічає господиня нашої екологічної стежки лялька Флора.
Флора: - Здрастуйте хлопці! Подивіться на карту-схему екологічної стежки вашої групи. На ній позначені символами різні видові точки. Виявляється, у кожної з цих точок ховається багато дивного, а щоб у цьому переконатися, я пропоную вам сьогодні відвідати об'єкт, позначений на карті числом 9.
Вихователь: - Хлопці, а що це за об'єкт? (Кімнатні рослини). Яким символом кімнатні рослини відзначені на карті? (Долоні, які тримали зелену гілочку).
- Згадайте, будь ласка, правила поведінки на екологічній стежці. (Відповіді дітей). А тепер давайте підійдемо ближче до кімнатним рослинам. Назвіть їх (фіалка, кактус, товстянка).
- Як ви думаєте, для чого в нашій групі знаходяться кімнатні рослини? (Очищають повітря, виділяють кисень, створюють затишок, красу).
- Давайте пригадаємо, з яких частин складаються рослини? (корінь, один або багато стеблинок, листя, у деяких є квіти). (Розглядають схему - будова рослини).
- А тепер назвіть лагідно. Корінь (корінець), стебло (стеблинку), лист (листочок, листочок), гілка (гілочка), квітка (квіточка). Слідкуйте, будь ласка, за правильною вимовою звуків. Молодці!
Отримання пізнавальної інформації з використанням ТЗН
- А чим живляться рослини, що їм потрібно для життя? (вода, світло). Виявляється, для того щоб рости, рослини виробляють їжу для себе самі. І зараз Флора покаже нам, як це відбувається. (ТСО - відеоролик утворення крохмалю.)
Дослідно-дослідницька діяльність дітей
- Хлопці, щоб познайомитися з крохмалем ближче, ми перейдемо в наступну точку екологічної стежки - міні-лабораторію.
- Тут ми будемо в ролі вчених.
- Сідайте на стільчики, не забувайте про поставу.
- Приготуємо наші пальчики до роботи.
Фізкультхвилинка - пальчикова гімнастика «Квіти»
Наші яскраво-червоні квіти (плавно розтискати пальці)
Розпускають пелюстки.
Вітерець ледь дихає, (махають руками перед собою)
Пелюстки колише.
Наші яскраво-червоні квіти (плавно стискають пальці)
Закривають пелюстки,
Тихо засинають,
Головою хитають (плавно опускають руки на стіл).
- Підготуємося до досвіду: одягнемо халати, шапочки та рукавички.
- Погляньте, перед вами на блюдце крохмаль. Опишіть його зовнішній вигляд (відповіді дітей).
- Крохмаль - це розсипчастий порошок білого кольору.
- Спробуйте, який він на дотик? (відповіді дітей).
- При стисненні порошку крохмалю в руці він видає «скрип».
- Подивіться, що станеться, якщо крапелька йоду потрапить в розчин крохмалю (посинів).
- Так, дійсно, якщо капнути йод на продукт, що містить крохмаль, продукт забарвиться в синій колір.
- Давайте ми самі спробуємо визначити, в яких продуктах сховався крохмаль.
- Що для цього потрібно зробити? (Відповіді дітей). Правильно, досить крапнути на них крапельку йоду.
- Перед нами в чашках різні продукти. Ви їх впізнаєте? (відповіді дітей).
- Давайте перевіримо, які з них містять крохмаль.
Інструктаж по техніці безпеки.
Самостійне проведення експерименту.
- Зробіть висновок з експерименту (сіль не містить крохмаль, так як сіль не рослина, картопля, хліб, рис містять крохмаль, тому що це рослини). Висновок: рослини містять крохмаль.
- Робота в міні-лабораторії закінчилася. Протріть руки серветкою, зніміть форму дослідників.
- Діти, крохмалем харчуються не тільки рослини, але і людина. В гарячій воді крохмаль набухає, розчиняється, утворюючи клейкий розчин. Його використовують для приготування киселю. І зараз ми з вами спробуємо смачний журавлинний кисіль.
Рефлексія
- Флора, ми, дійсно сьогодні дізналися, скільки дивовижних таємниць таїться в світі рослин: вони самі виробляють крохмаль, виділяють кисень, необхідний всьому живому, тому ми повинні берегти і піклуватися про них.
- Давайте подякуємо Флору за захоплююча розповідь.
- А зараз я почну пропозицію, а ви продовжите: «Сьогодні я дізнався, що...». «Сьогодні я навчився...». «Мені сподобалося...»