Урок історії - 8 клас
Конспект уроку з історії Росії в 8 класі по темі «Внутрішня політика Олександра I в 1801-1806 рр.»
Автор: Лук'янчикова Олена Василівна, вчитель історії та суспільствознавства МКОУ «Нижнемамонская ЗОШ №2» с. Нижній Мамон, Воронезька область
Опис матеріалу: пропоную Вашій увазі конспект уроку з історії Росії в 8 класі з теми: «Внутрішня політика Олександра I в 1801-1806 рр». Даний матеріал може бути корисним учителям історії. У конспекті ставиться за мету охарактеризувати основні напрямки внутрішньої політики Олександра Першого початку його царювання, наводяться різні точки зору на досліджуваний питання. Навчаються в ході уроку вирішують проблемно-пізнавальні завдання, працюють у групах, вчаться формулювати власну точку зору з опорою на документи.
Тип уроку: комбінований з елементами кейс - технології.
Мета уроку: охарактеризувати внутрішню політику Росії в перші роки правління Олександра I.
Завдання:
- створити образ молодого імператора Олександра I; розкрити риси особистості і його політичні погляди;
- визначити місце «негласного комітету» у проведенні перших ліберальних реформ імператора;
- показати основні напрямки реформаторської діяльності Олександра I і результати цих реформ;
- продовжити формування основних умінь учнів: висловлювати власну точку зору, аналізувати та систематизувати навчальний текст, самостійно робити висновки, виступати перед аудиторією, активно слухати і розвивати монологічне мовлення;
- сприяти вихованню інтересу до минулого своєї країни.
Обладнання: пакети з документами, підручники
План уроку:
1. Російська імперія - абсолютна монархія.
2. Імператор Олександр I.
3. «Молоді друзі»
4. Реформи початку царювання.
Днів Александровых прекрасний початок...
Т.г.шевченко
Хід уроку.
I. Організація класу.
II. Активізація пізнавального інтересу.
Вивчення нової теми передує бесіда з класом з питань:
1) Яка подія в російській історії відбулося 1 березня 1881 року?
2) Хто опинився на троні в результаті цих подій?
3) Що ви знаєте про цесаревича Олександра Павловича?
Постановка проблемного питання.
Що дало підставу О.с.пушкіну охарактеризувати перші роки правління імператора Олександра I як «прекрасний початок», а історику В.О.Ключевскому порівнювати молодого імператора з квіткою: «тепличний квітка... він ріс і розкішно цвів, поки стояла добра погода, а як буря північні бурі, як настав наш осінню негоду, він зів'яв і опустився».
З чим пов'язані, на ваш погляд, подібні оцінки самого Олександра I і перших років його правління? Чи згодні ви з такими оцінками?
III. Робота учнів з історичними джерелами.
«Сучасники про імператора Олександра I» (пакет №1 додатка).
Завдання:
1) Ознайомтеся з висловами сучасників про російському імператорові.
2) Визначте, які риси характеру Олександра Павловича відзначали більшість його сучасників.
3) Подумайте, чому саме ці риси розвинулися в його характері.
Підведення підсумків самостійної роботи: висловлювання власних суджень з даних питань.
Робота з текстом підручника п. 1 «Імператор Олександр I» стор 7-8
Завдання:
1) Як домашня атмосфера і система виховання відбилися в характері і поглядах імператора Олександра I?
2) Яку роль у вихованні Олександра I зіграв його вихователь Ф.С.Лагарп?
Обмін думками.
Робота учнів з історичними джерелами.
«З щоденників та листів Олександра I» (пакет №2 додатка).
Завдання:
1) Визначте політичні пристрасті молодого цесаревича.
2) Припустимо, яку політику він буде проводити, зійшовши на престол.
Підведення підсумків самостійної роботи: висловлювання власних суджень з даних питань.
VI. Розповідь вчителя про Негласному комітеті, ролі Негласного комітету у реформаторської діяльності молодого імператора.
В колі друзів Олександр заявляв: «Моя мета - дати Росії свободу». Так, у 1801 році він створив Негласний комітет, який здійснював свою діяльність по травень 1802 року. Це було своєрідне «тіньовий уряд». До його складу входило 4 особи, з якими молодий цар виховувався і навчався. Це - П.А. Строганов, М.М. Новосильцев, O.A. Чарторийський, В.П. Кочубей.
Метою Негласного комітету було створення проектів перетворень, а результатом - повинно було стати обмеження самодержавства.
Робота в парах над пунктом «Негласний комітет».
Складання кластера «Перші кроки нового царювання».
Перевірка виконання роботи.
VII. Самостійна робота учнів з текстом підручника.
Пункт «Початок перетворень» та додатковий довідковий матеріал «Перші укази імператора Олександра I» (додаток).
Завдання:
1) Проаналізуйте навчальний і довідковий матеріали.
2) Складіть таблицю «Реформи початку царювання» (в таблиці вкажіть рік проведення реформи, заголовок, основний зміст і результат реформи).
Перевірка самостійної роботи.
Висновок: у перші роки правління Олександра Першого проявилося його твердий намір з допомогою реформ змінити на краще стан справ у країні.
VIII. Узагальнення пройденого матеріалу. Обговорення проблемних питань.
Домашнє завдання: §1, запитання і завдання до нього. Супутнє повторення: «Зовнішня політика Росії другої половини XVIII століття». Підготовка учнівських повідомлень за темами: «Третя антифранцузька коаліція», «Битва трьох імператорів», «Четверта антифранцузька коаліція».
Інформаційні джерела:
А.А.Данилов, Л.Г.Косулина. Історія Росії XIX століття. Підручник для загальноосвітніх установ. М., «Просвіта», 2012
Т.В.Перевезенцева. Історія Росії. 8 клас. Книга для вчителя. М., «Русское слово», 2012
Чернова М.М., Румянцев В.Я. Робота з документами на уроках історії. - М., «Айріс - прес», 2008.
Додатки:
Пакет №1 «Сучасники про імператорі Олександрі I»
«Він був гарний і добрий, але якості, які можна було помітити в ньому тоді і які повинні були звернутися до чесноти, ніколи не могли цілком розвинутися». (Головіна В.М. Мемуари)
«Він мав вдачу благородний і великодушний; йому було властиве не тільки співчуття, але і відвертість, він залишався чужий підступності й фальші... В Росії настав «золотий вік». Про це свідчила любов і загальне захоплене шанування нового імператора». (Спогад пані Виж-Лебрен про перебування її у Санкт-Петербурзі та Москві 1795-1801 рр.)
«У політиці Олександр тонкий, як кінчик шпильки, гострий, як бритва, фальшив, як піна морська». (Шведський посол у Росії Лагербильке. Цит. за: Сахаров А.М. Людина на троні)
«Цар тих людей, які приваблюють і, здається, створені, щоб чарувати тих, хто з ними стикається. Якщо б я був людиною, піддається суто особистим враженням, то міг би прив'язатися до нього всім серцем. Але поряд з видатними розумовими здібностями і умінням підкоряти оточуючих в ньому є риси, які я не можу зрозуміти. Це щось я не зможу краще пояснити, чим сказавши, що в усьому йому завжди чогось не вистачає. Найдивовижніше в тому, що ніколи не можна вгадати, чого йому не буде вистачати в тому чи іншому випадку або в даних обставинах, тому що це нехватающее різноманітно до нескінченності». (Наполеон, імператор Франції. Цит. за: Валлоттон А. Олександр I)
«... Я з сумом бачила, що Олександр був оточений лише молодими людьми, погано относившимися до осіб похилого віку; через свою сором'язливість (объясняемой, по-моєму, його глухотою) їх уникав і сам імператор. Чотири роки царювання Павла, який робив з своїх синів тільки капралов, були втрачені для їх освіти і розумового розвитку...
Я передбачала, що душевна доброта імператора і міцно засвоєні принципи гуманності і справедливості не завадять оточенню заволодіти його довір'ям, а міністрам і вищим сановникам - робити все, що вони побажають». (Дашкова Е.Р. Записки княгині: спогади. Мемуари)
Пакет №2 «З щоденників та листів Олександра I»
«Нічого не може бути принизливіше і бесчеловечнее, як продаж людей, і для того неодмінно потрібен указ, який би її назавжди заборонив. До сорому Росії рабство в ній ще існує. Не потрібно, я думаю, описувати, наскільки бажано, щоб це припинилося. Але, проте ж, повинна зізнатися, це дуже важко і небезпечно виконати...»
«... Добробут держави не грає ніякої ролі в управлінні справами: існує тільки необмежена влада, яка творить все шкереберть... Моє нещасне батьківщина знаходиться в положенні, що не піддається опису. Хлібороб ображений, торгівля обмежена, свобода і особистий добробут знищені... Якщо коли-небудь прийде і моя черга царювати, то ... я зроблю незрівнянно краще, присвятивши себе завдання дарувати країні свободу і тим не допустити її зробитися в майбутньому игрушкою в руках якихось божевільних... Це було б найкращим взірцем революції, так як вона була б зроблена законною владою, яка перестала б існувати, як тільки конституція була б закінчена і нація обрала б своїх послідовників...» (Цит. за: Шильдер Н.К Імператор Олександр I: його життя і царювання. Т. I)
З Маніфесту імператора Олександра I від 12 березня 1801 року
«Ми, сприймаючи спадково Імператорський Всеросійський Престол, восприемлем купно і обов'язків управляти Богом нам вручений народ за законами й по серцю в Бозі спочивають Найяснішої бабки нашої Государині імператриці Катерини Другої, коея пам'ять нам і всьому Вітчизні вічно буде люб'язна, та, по ея премудрым намірам простуючи, досягнемо піднести Росію на верх слави і доставити ненарушимое блаженство всім вірним підданим нашим...» (Цит. за: Шильдер Н.К Імператор Олександр I: його життя і царювання. Т. II)
Довідковий матеріал
Перші укази імператора Олександра I
1801, березень - звільнення з Петропавлівської фортеці укладених Таємної експедиції; помилуваний Олександр Радищев; указ «Про вільний пропуск їдуть в Росію і від'їжджають з неї»; скасування заборони на ввезення в Росію книг і нот; дозвіл приватних друкарень.
1801, квітень - укази: «Про відновлення Жалуваної грамоти дворянству», «Про знищення Таємної експедиції», «Про знищення публічних шибениць»; скасування обов'язкового носіння пуклей.
1801, травень - указ «Про непринимании для припечатания у відомостях оголошень про продаж людей без землі»; священики та диякони звільнені від тілесних покарань.
1801, вересень - заборонені тортури.
1801, грудень - указ «Про надання купецтву, міщанству і казенних поселян набувати покупкою землі».