Реклама












Конспект уроку музики в 5 класі за темою «Розмір музики»


Урок музики - 5 клас
Конспект уроку музики в 5 класі за темою «Розмір музики»
Автор: Дубровіна Любов Анатоліївна, вчитель музики МБОУ ЗОШ №17 (філія), міського округу - місто Камишин Волгоградської області.

Опис матеріалу: Урок призначений для учнів 5 класу спеціальної (корекційної ) програмі восьмого виду.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу і закріплення знань.
Проблема: Яким буває розмір в музиці?
Мета уроку: Знайомство з розмірами музики.
Закріплення і узагальнення знань учнів, пов'язаних з математикою про нотах.
ЗАВДАННЯ:
1. Вміння учнів знаходити зв'язок музики з математикою.
2. Корекція логічного мислення, координації рухів, співвідношення їх з музичним супроводом, активізація словника учнів.
3. Виховання мотивації до навчальної діяльності.
Хід уроку
1. Орг. момент. Входження в урок.
Музичне вітання.
Вчитель: Доброго дня, хлопці, привіт!
Привіт Любов Анатоліївна.
Вчитель: Подивіться на свої руки. У хлопчиків вони великі, сильні, у дівчаток - ніжні і ласкаві. Ми любимо свої руки, адже вони можуть все: і обійняти одного, і підняти впав товариша, і нагодувати голодних птахів..
За що ти, Микита, любиш свої руки? Олеся, а ти любиш свої руки? Які добрі у вас руки!
На фоні музики педагог читає вірш:

Вчитель: Що за диво-дива:
Раз рука і два рука!
І скажу вам, не тая,
Руки всім потрібні, друзі.
Сильні руки не кинеться в бійку.
Добрі руки погладять собаку.
Розумні руки вміють ліпити.
Чуйні руки вміють дружити.

Візьміть за руки того, хто сидить поруч з вами, відчуйте тепло рук ваших друзів, які будуть вам добрими помічниками.
2.Актуализация опорних знань учнів по темі уроку.
Вчитель: Давайте згадаємо, чим ми займалися на минулому уроці? З чим познайомилися.(відповіді дітей)
Знайомилися з нотами, а скільки всього нот?
Робота з диском
Диск. Музичний клас. Ноти. Діти по черзі називають, яка за рахунком та чи інша нота.Вчитель: Подумайте, хлопці і скажіть, з яким навчальним предметом може дружити музика? (Перераховують предмети, серед них - математика).
Вчитель: Не варто забувати, що ми на уроці музики, значить ми будемо не тільки думати і рахувати, але й співати, слухати. Тому нам необхідно підготуватися. Давайте сядемо зручно і заспіваємо попевку в різних жанрах. Хто скаже, що таке жанр? (відповіді дітей)
Вчитель: Які види ви знаєте? (відповіді дітей)

Виповнюється поспівки «У нашому класі десять стільців» (виконується як полька, вальс)
Хлопці як ви відрізнили вальс від польки (ритму)
Абсолютно вірно.
Ви знаєте, що всі звуки можна записати в певний ритмічний малюнок.
Ритм - одна з ключових засобів музичної виразності, що задає певний жанр, характер. Сьогодні, я пропоную вам переконатися, що між музикою і математикою існує зв'язок.

3.Открытие нових знань і первинне закріплення отриманих знань.
Вчитель: Люди вже дуже давно замислювалися про зв'язок музики і математики.
І вже тоді, у стародавньому світі, вчені - філософи (піфагорійці) вважали, що музика без математики не існує. Шляхом довгих, складних досліджень, з допомогою математичних правил і законів древнім ученим все-таки вдалося довести цей зв'язок.
Ми, звичайно ж, не будемо сумніватися у висновках таких великих учених, як Піфагор, Кант, не будемо заглиблюватися у важкі закони математики, а самі, по-дитячому легко і просто спробуємо встановити цей зв'язок, знайти загальні елементи музики і математики. А також познайомимося з новим поняттям.
Скориставшись буквеної сіткою в таблиці № 2, відгадайте, яке слово зашифроване в таблиці №1.
На дошку вивішуються таблиці. Дізнайтеся тему уроку.
Розмір в музиці. (Музичний розмір)
Вчитель: В музиці завжди присутній рівномірна пульсація. Ми можемо її явно не чути, але відчуваємо завжди. Саме ця пульсація змушує нас танцювати, ляскати в долоні, погойдуватися під музику, марширувати. Вона пронизує музику і є її основою, фундаментом, організуючим початком. Вона подібна цокання годин або биенью серця. Цокає рівномірно і неухильно.
Ця пульсація в музиці називається метром.
Можна сказати що метр - це серце музики. Аналогія дуже точна. Адже удари серця ми теж не чуємо, але завдяки їм живемо. Так і в музиці. Сам метр ми не чуємо, чуємо як пульсує музика на ньому заснована.
Кожен удар-крок метра називається часткою. Частки неоднакові по своїй силі. Є сильні долі, а є слабкі.
Найперша частка є сильною (приблизно можна сказати, найгучнішою, акцентованою). Вона є межею такту.
Основна музична частка - це одна четверта (чверть).
На початку твору завжди написаний розмір такту.
Ми з вами познайомимося з самими основними розмірами в музиці 2/4,3/4,4/4.
Робота з Диском Музичний клас. Розміри.
Музична розминка. (Визначити розмір)
Вчитель: А тепер згадаймо пісню, яку ми почали вивчати на минулому уроці і спробуємо визначити її музичний розмір. Правильно сіли і...
Пісня «Осінь»
Співаємо всі разом. Окремо дівчатка, хлопчики. По ланцюжку.

4.Обобщение і систематизація отриманих на уроці знань.
Вчитель: Є різновиди метра: це двудольний і тридольний.
Двудольний характеризується однією сильною часток на одну слабку (РАЗ-два-РАЗ-два). Цей метр відчувається як крок, марш, він чіткий і розмірений.
Тридільна характеризується однією сильною часток на дві слабких (РАЗ-два-три, РАЗ-два-три). Цей метр плавний, закруглений,
покачивающий. Як човен на хвилях.
Згадати пісні з цифрами і визначити розмір
Двічі два
Раз сходинка
До чотирьох додати два
Жили у бабусі

Музичний розмір - це кількість долей у такті.
Запишіть, будь ласка, це визначення в зошит.
Проводиться гра «Дізнайся розмір». Аудіо Диск
Зворотний зв'язок (діти показують картки)

5.підсумок уроку.
Вчитель: Які розміри в музиці? Чи існує зв'язок музики і математики?
Відповіді учнів.
Вчитель: Правильно!
Музичний розмір - це кількість долей у такті.
Вчитель: Запишіть, будь ласка, це визначення в словник.
Учитель: Отже, що нового ви дізналися на уроці?
Відповіді учнів
Вчитель: Що вам особливо сподобалося?
Відповіді учнів
Вчитель: Про що ви розповісте своїм друзям і батькам?
Відповіді учнів

6.Рефлексия.
Закінчіть фразу.
Сьогодні я дізнався...
Було важко...
Я зрозумів, що...
У мене вийшло...

Якщо вам було все зрозуміло, прикріпіть червону нотку, якщо було важко іншу.