Реклама












Конспект уроку фізики для 7 класу. Тиск


Конспект уроку з фізики у 7 класі на тему: «Тиск. Одиниці тиску»
Автор: Абрамова Людмила Іванівна, вчитель фізики МОУ «ЗОШ с. М-Лапшиновка», Саратовська область, Татищевский район, с. М-Лапшиновка.
Опис матеріалу: Пропоную вам конспект уроку в 7 касі з теми «Тиск. Одиниці тиску». Даний матеріал буде корисний педагогам загальноосвітніх шкіл. Цей конспект спрямований на активізацію пізнавальної діяльності та розвитку практичних навичок у учнів.
Конспект уроку з фізики «Тиск. Одиниці тиску»
Оформлення:
1.На дошці записано: дата, тема уроку
2. Є «табличка» з висловлюванням, основними формулами.
3. Організована виставка» предметів за темою уроку:
Плоскогубці, цвях, кнопка, лезо, дитяча машинка і т.п.
4. «Виставка малюнків: лижник, танк, всюдихід, альпініст, тощо
5. На дошці заздалегідь написаний ряд формул,одиниць вимірювання
6.На партах лежать прямокутні бруски і динамометри
7. В класі є комп'ютер або DVD - плеєр
8. На дошці вивішено план уроку
Цілі уроку:
1)Ввести поняття тиску і одиниць тиску.
2) Навчити учнів застосовувати формулу тиску в найпростіших випадках.
3) Продовжити формування вмінь застосовувати вивчені формули для розв'язання задач.
4) Виховувати пізнавальний інтерес до предмета.
I.Організаційний момент.
ІІ.Вступительное слово вчителя.
Блажен, хто виразно изрел,
Хоча б шкаралупу природи.
Всього два рядки, а який глибокий в них сенс. У природи багато таємниць і загадок, і вона розкриває їх неохоче;
Ось і вам пропонується відкрити завісу таємниць, процесів, що відбуваються в навколишньому світі.
Тема нашого уроку: Тиск, одиниці тиску
(У зошитах записали дату, тему уроку)
Сьогодні на уроці ми спробуємо розібрати поняття тиск, одиниць тиску і навчимося його визначати.
Але, перш ніж перейти до вивчення нового матеріалу повторимо раніше вивчений.
III.Повторення.
Робота з класом:
1. Вивчаючи тему «Взаємодія тіл» ми зустрічалися з цілим рядом фізичних величин. Назвіть їх. (на дошці записані фізичні величини: маса, об'єм, швидкість, шлях, час, сила, вага тіла, щільність)
(робота ведеться одночасно: два учні працюють біля дошки, троє отримують картки, весь клас працює з учителем по перевірці домашнього завдання)
Робота біля дошки:
2. Фізичні величини зв'язані між собою формулами, запишіть їх на дошці
(до дошки викликається один з учнів)
Індивідуальна робота за картками:
3. Робота за картками.
4. (двом учням роздаються картки).
Робота з класом:
5. Перевірка д/завдання:
1) Який прилад вимірює силу?
2) Яку силу називають F тертям?
3) У чому полягає причини тертя?
4) Які види тертя ви знаєте?
(після того, як закінчений опитування, робота біля дошки і робота за картками вчитель перевіряє міні - твори)
Я думаю, всі написали домашнє міні - твір на тему: «Що було, якби не було тертя?» Пропоную послухати деякі з них. Будь ласка, хто бажає зачитати...
(учні зачитують міні-твори)
IV.Изучение нової теми.
Отже, тема уроку: «Тиск. Одиниці тиску»
Слово вчителя:
По пухкому снігу йде людина. Йде з великими труднощами, глибоко провалюючись при кожному кроці. Але надівши лижі, він може йти, майже не провалюючись у нього. Чому?
На лижах або без них людина діє на сніг з тією самою силою, що дорівнює своїй вазі. Проте дія цієї сили в обох випадках по-різному, бо різна площа поверхні, на яку тисне людина з лижами і без лиж. Площа поверхні лиж майже в 20 разів більше поверхні підошви. Тому, стоячи на лижах, людина діє на кожен квадратний сантиметр площі поверхні снігу із силою, меншою, ніж стоячи на снігу без лиж.
Тесляр, забиваючи цвяхи, діє на кожен з них з однаковою силою. Однак цвях, що має більш гострий кінець, легше входить в дерево.
Отже, результат дії сили залежить не тільки від її модуля, напрямку і точки програми, але і від площі поверхні, перпендикулярно до якої вона діє.
Подивимося на екран монітора
(проглядаються слайди на моніторі комп'ютера, коментуються учителем):
1 слайд.
1. Величина, рівна відношенню сили, що діє перпендикулярно поверхні, до площі цієї поверхні називається тиском.
Тиск характеризує розподіл сили, що діє перпендикулярно до поверхні по всій її площі.
За одиницю тиску приймається такий тиск, який виробляє силою в один Ньютон, діюча на поверхню площею 1м2 перпендикулярно цій поверхні. Одиниця тиску - Ньютон на квадратний метр.
На честь французького вченого Блеза Паскаля вона називається паскалем (Па).
(показується портрет вченого)
Використовуються також інші одиниці тиску:
Гектопаскаль(гПа) і килопаскаль(кПа)
1 кПа=1000Па 1 Па=0,001Па
1 гПа=100 Па 1 Па=0,01гПа
Запишемо в зошитах формулу, визначальну величину тиску, одиниці вимірювання.
2 слайд.
2. Збільшення площі опори при знаходженні на м'якому ґрунті є прикладом застосування знань про тиск твердих тел.
3,4 слайди.
3. Розглянемо досвід, який характеризує залежність тиску від площі опори і ваги тіла...
Тут демонструється зміна тиску в залежності від прикладеної сили і площі, з якої вона розподіляється. Спробуємо зробити висновок. Від чого залежить величина тиску?
V.Закрепление вивченого матеріалу.
Подивіться уважно на малюнки і предмети, розташовані перед вами. Поясніть їх дію. Наведіть приклади використання великих та малих площ опори для збільшення і зменшення тиску. Які ще ви можете навести приклади?
(заслуховуються відповіді учнів)
Зробимо ще раз висновок, заповнивши «пустографки» в пропозиціях і запишемо їх у зошит.
(діти записують, потім перевіряється правильність заповнення)
Заслухаємо відповідь. Будь ласка.
Чим більше площа, тим менший тиск.
Чим більше тиск, тим менше площа.
А зараз попрацюємо з переведенням одиниць:
(завдання записані на картках, три учні викликаються до дошки)
Виразіть в Виразіть у Виразіть в
паскалях гектопаскалях килопаскалях
тиск тиск тиск
5 гПа= 10000 Па= 10000Па=
0,4кПа= 5800 Па= 5800 Па=
З метою закріплення вивченого матеріалу колективно розберемо рішення задачі.
Завдання: Визначити тиск танка масою 60 т, на землю, якщо площа гусениці 1,5 м2
VI.Підсумок уроку.
Давайте підведемо підсумки уроку. Що ми на нього дізналися нового для вас.
Оцінки.
(коментує вчитель)
Домашнє завдання: п.33, упр.12(№3)
VII.Экспериментальное завдання.
Давайте визначимо тиск чиниться бруском на поверхню наших парт.
Перед вами лежить брусок, одна з граней якого пофарбована (ця поверхня і буде площею опори) і динамометр.)
(діти працюють)
Будь ласка, покажіть, як ви будете це робити.(до кафедрі викликаються два учні, вони записують свої вимірювання і обчислення)
Результати проведених експериментів, я перевірю на наступному уроці, коли будемо перевіряти домашнє завдання.
Спасибі за урок. До побачення.