Конспект уроку музики в початкових класах за темою: «Весела подорож у світ музики»
Опис матеріалу: Пропоную вам конспект уроку музики для учнів другого або третього класу загальноосвітньої школи з теми: «Весела подорож у світ музики». Даний матеріал буде корисним вчителям музики початкової школи, педагогам додаткової освіти з сольфеджіо та музичної грамоти. Цей конспект пізнавального заняття, спрямованого на виховання інтересу учня до музики, знайомства із засобами музичної виразності і закріплення знань про них. Даний конспект в контексті програми «Музика» (автори В.В. Алєєв, Т.І. Науменко, Т.ЗВ. Кичак) за принципом перспективи і ретроспективи може послужити відправною точкою до проведення низки уроків в середній школі (6 клас) за темою року «Як створюється музичний твір».
Тема уроку: «Весела подорож у світ музики ».
Мета уроку: Знайомство із засобами музичної виразності.
Завдання уроку:
1. Знайомство з музичними термінами «ритм», «динаміка», «тембр»;
2. Закріплення знань про засоби музичної виразності;
3. Знайомство з тембрами музичних інструментів;
4. Розвиток образного мислення, уявлення про музику як важливої частини життя;
5. Виховання слухацької культури учнів.
Демонстраційний матеріал:
1) аудіозаписи звучання музичних інструментів («Німецька пісенька» П.І. Чайковського на фортепіано (фрагмент), «Весна» Антоніо Вівальді з циклу «Пори року» на скрипці (фрагмент.,
2) картинки із зображенням музичних інструментів,
3) картинки з музичними термінами «Ритм», «Динаміка», «Тембр».
Роздатковий матеріал:
картки з позначенням динамічних відтінків (mf, f, ff, mp, p, pp).
Хід уроку
Організаційний момент.
Поспівки:
Вчитель: Здрастуйте, хлопці! (на фортепіано поступінний рух мелодії вгору від тоніки до квінти в тональності D-dur)
Учні: Здрастуйте, вчитель! (поступінний рух мелодії вниз від квінти до тоніки в D-dur).
Учитель: хлопці, сьогодні ми продовжимо з вами подорож по чарівній музичної країні.
Що нам потрібно, щоб почати нашу подорож?
(відповіді дітей). Нам потрібен транспорт. І ми вирушимо сьогодні... на паровозі.
(Пісня «Паровоз», разученная заздалегідь).
Перша зупинка називається «РИТМ»
(картинка зі словом «Ритм» вішається на дошку). Скажіть, де ми можемо почути або відчути ритм?
(Відповіді дітей). Подивіться, будь ласка, на дошку. Який з цих інструментів створений для того, щоб відбивати ритм?
(барабан). Абсолютно вірно. Де ми можемо почути барабанний дріб?
(на параді, в оркестрі). Я зараз виконаю вам музичний твір, а ви уважно послухайте його. Можна виконувати цю музику з барабаном?
(вчитель виконує марш. Відповіді дітей). Я виконала для вас марш. Це французьке слово і перекладається марш як «ходьба». Маршем називають музику, під яку зручно йти в строю, з чітким, енергійним ритмом.
А тепер для вас перше завдання. Марш прозвучить ще раз, а ви будете, як солдати на параді, марширувати під музику і як - ніби грати на барабані.
Маршируємо в ногу і чітко і ритмічно відбиваємо на барабані ритм маршу.
(Виконання маршу ще раз).
Друге завдання. Гра «Повтори ритм».Учитель прохлопывает ритмічний малюнок (від простого до складного, від рівномірного до пунктирному і синкопированному ритму), діти повторюють.
Вчитель: Вирушаємо далі.
Виконується пісня «Паровоз» з прохлопыванием ритму мелодії.
Учитель: наступна наша зупинка називається «ДИНАМІКА»
(картинка зі словом «Динаміка» вішається на дошку). Що таке динаміка? Це сила звуку. Бувають музичні твори тихі, наприклад, колискова, а бувають дуже яскраві і гучні, наприклад, наш марш. Згадаймо, як у музиці позначається динаміка
(Учитель показує картки з динамічними відтінками, учні їх називають). Щоб закріпити наші знання, давайте разом прочитаємо одне вірш. Замість деяких слів я буду показувати картки, а ви повинні будете хором їх назвати.
(Читаємо вірш).
Жив кіт Василь, був ледачий кіт,
Гострі зуби і товстий живіт.
Дуже р(тихо) він ходив,
f(голосно) наполегливо просив їсти,
тр(не дуже тихо) хропів на печі -
Ось і все, що він вмів робити!
Кіт як-то раз бачить сон ось такий -
Ніби затіяв з мишами він спір.
f(голосно) кричачи він їх всіх подер
Своїми зубами, когтистою лапою.
У страху тут миші р(тихо) заблагали -
Ох, пожалій, пощади, зроби милість...
mf(не дуже тихо) скрикнув кіт «Брись»
І в розсипну вони понеслися.
(А насправді, в той час, коли наш кіт спав, відбувалося ось що):
Миші р(тихо) вийшли з норки,
f(голосно) хрумкаючи, з'їли хлібні кірки.
тр(не дуже тихо) сміючись над котом,
Вони йому хвіст зав'язаний бантом.
Василь прокинувся, чхнув...
До стіни повернувся і знову заснув.
А миші ледаря на спину забралися
До вечора f(голосно) над ним потішалися.
(Автор Свєчнікова Олена Миколаївна)
Добре. Хором ви впоралися. А зараз я даю вам картки і називаю динаміку. Ваше завдання - підняти потрібну картку та передати її сидить поруч.
(Учні виконують завдання).
Виконується пісня «Паровоз». Один з учнів - «водій паровоза» - показує перед кожною музичною фразою картку з динамічним відтінком, клас співає пісню в нюансі показаної динаміки.
Вчитель: Наша зупинка «ТЕМБР»
(картинка зі словом «Тембр» вішається на дошку). Яке цікаве слово. Що воно означає?
(відповіді дітей). Тембр - це забарвлення звуку. Так само як колір в живописі. Якщо я скажу «червоний» - ви відразу уявите собі цей колір? А «синій»? А якщо скажу «хрускіт снігу під ногами»? або «дзвінок з уроку»? уявили?
Також і з тембром. Давайте пограємо з вами в одну гру.
Гра «Чий голос?».
Умови гри: один учень закриває очі і вгадує, хто з хлопців вимовив слово «тембр». Гра проводиться з трьома - чотирма учнями.
А тепер подивіться ще раз на дошку, на музичні інструменти. Зараз ви почуєте звучання одного з цих інструментів. Слухайте музику уважно. Якщо ви зрозумієте, який інструмент її виконує, можете зобразити під музику гру на ньому.
Звучить «Німецька пісенька» П.І. Чайковського на фортепіано (фрагмент), «Весна» Антоніо Вівальді з циклу «Пори року» на скрипці (фрагмент). Учні імітують гру на музичному інструменті, який звучить в даний момент. Після прослуховування його називають і показують відповідну картинку на дошці.
Учитель: Ну що ж, наша подорож підійшла до кінця.
- Які зупинки ми з вами сьогодні відвідали?
- Що таке тембр?
- Який інструмент відбиває ритм?
(Відповіді учнів)
Продзвенів дзвінок!
Закінчився урок!