Конспект індивідуального логопедичного заняття з теми «Квітка-семицвітка», диференціація звуків «С»-«З»
Автор: Ізвєкова Марина Володимирівна, вчитель-логопед КДУ «Корекційна школа-інтернат № 2 для дітей з порушенням слуху та мови» р. Зыряновск
Опис матеріалу: Пропоную вам конспект індивідуального логопедичного заняття для дітей з загальним недорозвитком мовлення 6-7 років. Заняття побудовані в ігровій формі, що дозволяє підтримувати увагу та інтерес дитини на всьому його протязі. Весь мовний і лексичний матеріал насичений досліджуваними звуками, що відповідає поставленим цілям. Дане заняття буде цікаво логопедам, вихователям корекційних класів
Цілі:
Корекційно-розвиваючі:
• сприяти правильному і чіткому вимові звуків [З]-[З];
• закріплювати вміння розрізняти звуки [З]-[З] на слух, у складах і словах;
• уточнювати характеристику звуків [З] і [З];
• розвивати вміння співвідносити звуки [З]-[З] з буквами і З;
• збагачувати словниковий запас;
• розвивати оперативну та слухову пам'ять, увагу, логічне мислення, загальну і дрібну моторику.
Освітні:
• Розвивати і удосконалювати навичку читання.
Виховні:
• виховувати прагнення виконати всі завдання чітко і правильно;
• розвивати контроль над звукопроизношением.
Обладнання: комп'ютер, дзеркало, предметні картинки на звуки [З]-[З], будиночки, цветик-семицветик, сюжетні картинки «Заєць та сніговик», картки «Корректурная проба», встав букву, піктограми.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Організаційний момент
Продзвенів дзвінок і замовк.
Всіх зібрав він на урок.
- Яка зараз пора року?
- Назви весняні місяці.
- Що відбувається навесні в природі? (сонце пригріває, тане сніг, біжать струмки, з'явилися проталини, прилітають птахи)
На проталинке, дружок,
Виріс казковий квітка.
Пелюстки ти відривай
І заданья виконуй.
1 пелюстка «Звуковий»
Ігрова вправа «Закінчи вірш»
Жив-був маленький щеня.
Він підріс, проте,
І тепер він не щеня -
Доросла...(собака).
Прокидаюся вранці-рано
Разом з сонечком рум'яним,
Заправляю сам ліжечко,
Швидко роблю...(зарядку)
Більше всіх на суші він,
Дуже, дуже добрий...(слон).
Я сиджу, ледь не плачучи,
Дуже важка...(завдання).
Які два звуку найчастіше зустрічаються в словах? (звуки [З]-[З])
Щоб правильно вимовляти ці звуки згадаймо артикуляційну гімнастику:
«Жаби», «Парканчик», «Борці», «Чарівна ниточка».
Чим схожі ці звуки? (Обидва звуку тверді приголосні звуки. При проголошенні зуби майже зімкнуті губи в усмішці. Язика за нижніми зубами. По середині язика йде холодна повітряна струмінь. Але тільки звук [З]-дзвінкий [З] - глухий.
Як перевірити? Поклади долоню на горлечко. Якщо відчувається вібрація, тремтіння - це дзвінкий звук, якщо тремтіння немає - глухий.
З якими звуками ми будемо сьогодні працювати?
Якою буквою на письмі позначається звук [З]? Звук [З]? (дитина показує і знаходить серед інших літер)
2 пелюстка «Веселі літери»
Гра «Покажи літеру».
Дитина слухає слова, піднімає букву «С» чи «З». (Сік, лисиця, гадюка, парасолька, астра, азбука, зуби, ніс, Зоя, Соня, засмагати, смітити).
Корректурная проба:
- Обведіть літеру З в гурток, букву С в квадрат:
ЗХШМЗСШЩЖЮХЦШСМОТХ
ЖСЧХЩЗШСЖХШСЩЗЮ
3 пелюстка «Дружні склади»
Гра з м'ячем «Скажи навпаки»
СА, СИ-ЗИ, СУ-ЗУ-ЗІ-ЗО.
ЗИ-СИ, СО-ЗО, СА, ЗУ-СУ.
Гра «Шагалочка»
Логопед промовляє слово, а дитина крокує і виділяє
• початковий склад: стільники, Зоя, Соня, зуби, ситі, зайчик, захід, салат;
• кінцевий склад: коса, коза, несу, везу, носи, кози, троянди, коси, ваги.
4 пелюстка «Комп'ютерний»
Гра «Закінчи слово»
СА - ЗА (дитина прочитує на комп'ютері частину слова і додає відсутній склад «са» або «за», на екрані з'являється відповідна картинка)
Мовний матеріал: вітрила, кукурудза, скалка, оса, береза, лисиця
СИ - ЗИ (дитина прочитує на комп'ютері частину слова і додає відсутній склад «си» або «зи», на екрані з'являється відповідна картинка)
Мовний матеріал: смуги, кози, годинник, троянди, вуса, волосся
Гра «Четвертий зайвий» (сова, бурулька, замок, собака)
Физминутка
Раз - піднятися, потягнутися.
Два - зігнутися, розігнутися.
Три - в долоні три бавовни,
Головою три кивки.
На чотири - руки ширше.
П'ять - помахати руками.
Шість - на місце тихо сісти.
5 пелюстка «Веселі картинки»
Гра «Розсели картинки по будиночках»
Вправа «Встав букву С або З» (Суп, зайчик, замок, зуб, сом, санки, намисто). Дитина працює з карткою, вставляючи пропущену букву.
6 пелюстка «Сочиняйка»
Вправа «Склади розповідь за серією сюжетних картинок «Заєць та сніговик».
7 пелюстка «Подарунковий»
Підсумок заняття
Тобі сподобалося заняття? Яке завдання сподобалося найбільше? Що було найважчим? З яким настроєм ти йдеш з заняття (вибирає піктограму).