Конспект підсумкового заняття в підготовчій до школи групі «Знайдіть Букви»
Мета: Закріплення знань про звуки і букви.
Завдання: корекційно-освітні:
Закріпити вміння розрізняти голосні та приголосні звуки.
Закріпити вміння знаходження місце звуку в слові, виконувати звуковий аналіз слова.
Корекційно - розвиваючі:
Розвивати зорову увагу.
Розвивати дрібну моторику пальців рук.
Корекційно-виховні:
Виховувати вміння відповідати не перебиваючи вислухати товариша.
Обладнання : масажний м'яч, «Буквоград», лист із завданнями, синій, червоний олівець, листочки зі словами на кожну дитину, схеми для складання пропозицій ,планшет з піском.
Хід заняття:
Організаційний момент.
Доброго ранку, хлопці! Ви скоро підете в школу. Багато ви вже знаєте і вмієте. Навіть по одній грі ви зможете вгадати, чим ми будемо з вами займатися.
Гра « Передай м'яч»
Одній дитині дається м'ячик, той називає будь-яке слово, визначає перший звук у цьому слові, що називає гласний він або приголосний. Потім дитина передає м'яч наступному.
Логопед : Здогадалися?
Діти відповідають: що сьогодні ми будемо говорити про звуках і буквах.
Логопед: - Хлопці , подивіться у мене лежить конверт. Давайте, подивимося, звідки він і від кого.
Діти читають: від гномика «Букваренка».
Звідки : місто «Буквоград».
Логопед дістає лист і читає його.
-Дорогі діти!
У нашому місті пропали літери , їм стало нудно в нашій абетці і вони вирішили попустувати і сховатися. А для того щоб їх повернути в стрій потрібно виконати завдання, які залишили літери.
Логопед:-- Хлопці давайте подивимося, які ж літери зникли з Буквограда.
На фланелеграфе алфавіт з пропусками зниклих букв. ФОТО№1
Діти відшукують літери( Б, І, Л,П,З, Ш,Я) фото №2
Логопед: Ну, що, хлопці, будемо шукати букви? (відповіді дітей)
Тоді слухаємо перше завдання від букви Б.
Відгадайте загадку:
Маленькі діти!
Ні за що на світі
Не ходіть в Африку,
В Африку гуляти!
В Африці є акули,
В Африці горили,
В Африці великі
Злі крокодили
Будуть вас кусати,
Бити і ображати,-
Не ходіть, діти,
В Африку гуляти.
В Африці розбійник,
В Африці лиходій,
В Африці жахливий ( Бармалей)
На дошку виставляється слово Бармалей
Хлопці, скільки букв в слові Бармалей ? (8 літер)
Скільки складів? Давайте прохлопаем і порахуємо. (3 слова)
Де ми чуємо звук « Б» на початку, в середині чи в кінці слова? ( на початку)
Звук «Б»- голосний чи приголосний? (приголосний)
Твердий чи м'який? (твердий)
Дзвінкий чи глухий? (дзвінкий).
Молодці , ви добре впорались із завданням 1.
Завдання № 2 (від літери).
Буква І пропонуємо нам пограти в гру «Поділи слово на склади ».
На столі лежать листочки зі словами. Потрібно обвести червоним олівцем слова, що складаються з трьох складів, а синім - з двох складів.
ІГРАШКА ГОЛКА ІРА ІВАН ІВА ХАТИНКА ІЗЮМ
Поки діти виконують завдання букви Б і І виставляються .
Логопед: Яких більше слів коротких або довгих?
Відмінно! Ви впоралися і з другим завданням. У «Буквоград «вже повернулися літери « Б» і « І ».
А зараз, хлопці, ми трохи відпочинемо і покажемо один одному «Живі букви».
Физ.минутка.
Діти показують букви Л, Ф, Р і т.д.
Завдання №3 ( від літери Л)
Послухайте, що нам написала буква Л.
Придумайте слова , який би починався на твердий приголосний звук Л. Діти по ланцюжку називають слова.( Цибуля, лапа, лампа, ложка тощо)
А тепер, придумайте слова на м'який приголосний звук Ль.( Літо, ліс, аркуш і т.д
Готові?
Молодці.
В цей час відкривається буква Л.
Діти, подивіться, повернулася в «Буквоград» і буква Л.
Завдання №4( від літери Ш)
А тепер розслабтеся, сядьте зручніше, і послухайте розповідь. Я буду читати, а ви порахуйте, скільки ви почуєте слів зі звуком «Ш»
« Даша і Пушок».
Був у Даші кіт «Пушок». Даша пішла в школу, а « Пушок її вдома чекав. Вдень увійшла в будинок Даша і ахнула!!! На підлозі валялися і бабусина шаль, і батькова шапка-вушанка. А мамині шльопанці лежали в її капелюсі, на шафі! Кіт - бешкетник сидів під вішалкою і ворушив вухами. (19 слів).
Ну, от, хлопці, завдяки спільним зусиллям буква Ш повернулася на місце.
А тепер ми з вами розімніть наші пальчики.
«Пальчикова гімнастика»
Раз, два, три, чотири, п'ять!
Будемо пальчики вважати, міцні, дружні. Всі такі потрібні. Підняти спочатку кисть правої руки, потім лівої вгору, широко розсунути пальці. По черзі згинати їх в кулачок, починаючи з великого.
Завдання № 5 ( від літери П)
Послухайте, що нам пише літера «П». Я дуже люблю писати, а ви?
Тоді, покажіть мені своє вміння, напишіть мене і слова на букву «П» на піску.
Включається планшет з піском, діти по черзі пишуть букви пальчиком, паличкою, у кожної дитини різна підсвічування літери.
Фото №3, 4, 5,6
Відкривається літера «П».
Завдання № 6 ( від літери)
На дошці написані слова : Прапор, санки, стіл, намисто, шапка, дошка, подарунок, літак, бабка .
( знайди зайві слова і поясни, чому вони зайві.
Діти:
-Зайві : прапор, шапка, подарунок. Тому що в цих словах немає звуку «З».
Ура, літера «З» повернулася в дію!!!!
Завдання №7 (від літери «Я»)
Логопед читає завдання від букви. Складіть речення зі мною.
Діти викладають схеми на столі і проговорюють свої пропозиції.
Логопед : Скільки слів у вашому реченні? Які вони розповідні, питальні або окличні?
З якої букви на письмі починається пропозицію? (З великої)
Що ставиться в кінці речення? (крапка, знак питання, знак оклику).
Після цього виставляється буква Я.
Молодці, хлопці! Ви впоралися з усіма завданнями, і всі букви повернулися в « Буквоград». Гномик « Букворенок » пообіцяв нам, що літери тепер не будуть нудьгувати, а будуть радіти і грати.
Підсумок заняття.
Ну, ось і підійшла до кінця наша подорож « Буквограду».
- Що вам сподобалося найбільше? Фото №7