Конспект заняття з ліплення
Автор: Аляб'єва Марина Вікторівна, педагог додаткової освіти дітей, МБОУ ДОД ЦДОД міста Дімітровград.
Опис матеріалу: пропоную конспект заняття по темі "Курочка в гнізді",
проходив у підлітковому клубі "Віта", творче об'єднання "Чудова ліплення", учасники педагог додаткової освіти та учні творчого об'єднання (7-8 років).
Даний матеріал буде цікавий і корисний педагогам з образотворчої діяльності в загальноосвітніх школах, педагогам додаткової освіти працюють з благодатним природним матеріалом - глина, батькам.
Робота має художньо-естетичну спрямованість.
Розділ: «Робота з глиною».
Тема:«Курочка в гнізді»
сюжетна ліплення, сувенір.
Вид заняття: комплексне.
Місце проведення: підлітковий клуб «Віта».
Кількість дітей: вісім чоловік, другий рік навчання, учні 1 класу.
Мета: сприяти вмінню фантазувати і втілювати свої фантазії у роботі. Залучати до народних традицій.
Завдання:
• Познайомити дітей з поняттям - сюжетна ліпка.
• Згадати й закріпити на практиці способи ліплення: примазывание, розплющування, загладжування, скручування спіралей, нанесення малюнка по мокрому стеком або паличкою, відтягування.
• Обговорити властивості глини, її якість, що допоможе при ліпленні.
• Розвивати фантазію і уяву дітей.
• Залучати дітей до народних традицій, розвивати бажання стає учасником і творцем святкових приготувань.
Обладнання і матеріали: кілька видів робіт з глини - зразки; сюжетні картинки; аудіо запис; глина, дошки, стеки, вода, ганчірочки, заточені палички з одного кінця у вигляді заокругленої лопатки, а з іншого у вигляді гострого олівця.
Література:
1. Слухняна глина, Г.фєдотов, Москва, 1998р.
2. Навчіться ліпити тварин, К. Дью, Москва 2002р.
3. Вчимося ліпити, Н Бельтюкова, С. Петров, Москва 2001р.
Хід заняття:
1. Організаційний етап.
Добрий день хлопці. Підготуйте свої робочі місця, для ліплення. Що ви підготували? (вода, стеки, ганчірочки, підстилки). Скажіть, а для чого нам потрібні ганчірочки, вода, стеки? (передбачувані відповіді дітей: ганчірочки для розкачування, вода - це клей для глини тощо).
2.Проверочный етап.
Хлопці, давайте по ланцюжку перерахуємо властивості глини: м'яка, пластична, лопається, примазывается. Так само перерахуємо способи і прийоми ліплення, як їх можна використовувати під час роботи (примазывание, відтягування, скручування, розплющування). Молодці!
3.Подготовительный етап.
Хлопці ви знаєте, що всі часи і на кожному періоді розвитку суспільства, в народній творчості мистецтво завжди було тісно пов'язане з ремеслом. Чим краще майстер опановував своїм ремеслом, тим більшу художню цінність являло рукотворний виріб. Мені здається, буде дуже символічно напередодні свята Великодня зліпити сувеніри, а потім їх розписати. Адже подарунок, зроблений своїми руками виділяє тепло і добро. Сувеніри пропоную надалі подарувати своїм близьким і коханим людям. У народі Великдень величають світлим святом, порівнюють зі світлом душі і сердечьной радості. Так і наші роботи прийдуть в будинку з добром і радістю! Пропоную виконати сувеніри у вигляді сюжетної композиції.
Хто з вас може пояснити, що означає сюжет (відповіді дітей). Потім виводимо загальне визначення.
Сюжетна ліпка - це ліплення, кілька предметів, які об'єднані одним сюжетом, подією, явищем. У нашому випадку наш сюжет буде носити тему Великодня, на якій головним атрибутом є прикрашені яйця. Яйце - символ початку життя, і можна напевно, зобразити у своїй роботі вилупилися курчат, турботливу маму - курку і всі вони можуть розташовуватися в теплому, затишному гніздечку. Краще виліпити кожен предмет або героя окремо, а після висихання зібрати в загальну композицію. Якщо в сім'ях є маленькі діти, то вони в подальшому зможуть не лише милуватися сувеніром, але і акуратно грати, промовляючи і пишучи свій власний сюжет, використовуючи героїв і їх атрибутику. Ви готові приступити до роботи? Що ми повинні зробити перед початком (пальчикову гімнастику), хлопці виконують її.
Павуки повзуть, повзуть плетуть Павутину, плетуть.
Жук упав і встати не може Чекає, ну хто йому допоможе!
Прилетіла бабка Наче ґудзики очі Ну, а крила вертоліт В ліво, право і вперед!
Тепер налаштуємо нашу увагу і очі. Проводяться вправи для очей (використовується метелик на паличці, за рухом якій діти стежать очима не рухаючи головою). Хлопці які поради ви можете дати один одному з метою безпеки і гігієни? Передбачувані відповіді дітей: не розмахувати стеком, не брати глину в рот і т. д.. Пропоную почати роботу.
4. Основний етап.
Хлопці, подивіться, ви візьмете шматки глини, і розділити їх на частини.( Діти скачують велику товсту ковбаску «лам-лам ділимо глину навпіл», так само ділиться ще раз друга частина глиняної ковбаски). З великого шматка глини куля скочується і розплющується між мокрою ганчіркою прийомом «карате», вийшла основа для гнізда (корж товщиною 1 см).
Потім скачуємо дві тонкі ковбаски і скручуємо між собою у вигляді спіралі-це бортики гнізда.
З маленьких розплющених морквин ліпимо пелюстки для прикраси країв гнізда, примазываем їх по черзі навколо.
Наносимо малюнок стеком по мокрому у вигляді прожилок і сухої трави в гнізді.
Тепер круговими рухами скачуємо яйця, формуємо їх однакові за величиною. В одному з яєць вставляємо курчати зліпленого з кульок з відтягнутим дзьобом, зверху на головку примазывается шкарлупка, виконана з шматочка глини. Ліпимо курку з морквин. Одна велика морква, формуємо з неї тулуб, голову прищипнув гребінець, відтягнувши дзьоб, шляхом згинання та розплющення хвоста. З кульки сплющенням виконуємо підставку, примазываем її. Пір'я зображуємо за допомогою заточеною палички, завдаючи ритмічні вдавлення по крил і хвоста.
На грудці і спинці наносяться ритмічні точки загостреним кінцем палички. Якщо у вас залишиться час і з'явиться бажання, свій сюжет ви можете доповнити іншими предметами чи героями, які будуть логічно пов'язані між собою.
Самостійна робота дітей. Якщо діти не можуть, пропоную звертатися за порадою до своїх товаришів, при необхідності здійснюю показ на своєму шматку глини. Звертаю увагу, що зображувані предмета групуються за змістом сюжету, величиною, компактно, пов'язую таку закономірність з тим, що при сушінні кожен налепленый предмет або прикраса тягне основу на себе і тому вона може розірватися.
5. Підсумковий етап.
Хлопці, у вас вийшли прекрасні сувеніри. А чи виникали труднощі під час роботи? Як ви їх вирішували? Ви як справжні майстри виконували свій задум, радилися один з одним, саме так відбувається в майстернях у ремісників. Тепер нам потрібно правильно висушити, обпалити наші роботи. На наступному занятті приступимо до не менш цікавого - розпису. І як раз до світлого свята Великодня сувеніри будуть повністю готові, і ми їх зможемо подарувати нашим рідним і близьким! Чекаю вас всіх на наступному занятті. До побачення.
На наступному занятті хлопці розписували свої вироби гуашшю, після чого я їх покрила лаком. Подарунки вийшли на славу!