Реклама












Конспект НОД у підготовчій групі


Конспект безпосередній освітньої діяльності у підготовчій групі на тему:
«Легенда про Волховському розане»

Автор: Москвичова Марина Юріївна, педагог додаткової освіти з екологічної діяльності МДОБУ «Дитячий садок № 5 « Лелеченя» комбінованого виду місто Волхов, Ленінградська область.
«ЛЕГЕНДА ПРО ВОЛХОВСЬКОМУ РОЗАНЕ»
Конспект інтегрованого заняття-виставки в підготовчій групі.
ОПИС. Даний матеріал буде цікавий вихователям, педагогам додаткової освіти, педагогам початкової школи. Це інтегроване заняття-виставка в підготовчій групі: ознайомлення дошкільників з малою Батьківщиною з використанням пошуково-дослідницької діяльності. У конспекті представлені цікаві матеріали про Волховському краї, волховских умільців, авторська казка про Волховському розане і фотографії.
АКТУАЛЬНІСТЬ. Виховання патріотичних почуттів, формування інтересу до малої Батьківщини - одна з основних завдань сучасної педагогіки. Еколого-краєзнавче освіта відіграє велику роль у формуванні особистості дитини. Виховання маленького патріота починається з будинку, вулиці, дитячого садка, села, міста, природи рідного краю.
ІНТЕГРАЦІЯ ОСВІТНІХ ГАЛУЗЕЙ: «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація», «Художня творчість».
МЕТА: формування знань дітей про рідний край: Волховської землі.
ЗАВДАННЯ:
1.Расширить і закріпити знання дітей про рідне Волховському краї.
2.Продолжить знайомити дітей з визначними пам'ятками міста Волхова, виробами розпису, майстрами рідного краю: Л.П.Чичериным, Е.С.Салтыковым.
3.Расширить знання про рукотворному світі людини, властивості матеріалів та їх використання (тканина, вовна, хутро, дерево).
4.Активизировать словник: Волхов, волховчане, Волховський край, паровоз, вокзал, музей, ГЕС, Волховская розпис, розан, майстриня і т. д.
Нові слова - ополонку; дівиця, молодець, знахар, дерев'яна начиння.
5.Совершенствовать навички словотворення:
хутро-хутряні, шерсть-вовняні, лід-крижана, цілитель-цілителька, лікувати-лікар, хвороба-хворіти, клапоть-клаптикову ковдру.
6.Продолжать знайомити дітей з усною народною творчістю нашого краю, викликати емоційний відгук на казку.
7.Воспитывать любов до рідного краю, гордість за волховских умільців.
Волховская розпис по дереву входить до складу народних художніх ремесел, що сформувалися навколо Ладоги. Ладожские ремесла за характером виконання і живописного зображення відрізняються схильністю до стилю бароко з його декоративністю, яскравістю і пишністю. Найбільш відомим стилем традиційної розпису по дереву в Петербурзі і поселеннях Ладозького озера була волховская розпис, виникла і поширилася по берегах Волхова. Волховские майстрині прикрашали прядки, підноси, великодні яйця, шкатулки, обробні дошки квітами казкової краси.
МАТЕРІАЛИ: Вироби та ілюстрації з Волховської розписом, фотографії майстринь Волховської розпису; вільхові чурки і дошки; тіньовий театр до казки « Легенда про Волховському розане»; вовна, вовняні нитки, прядка з волховської розписом, веретено, спиці, рукавиці та шкарпетки; шматочки тканини, клаптева ковдра, голка, нитки; шматочки хутра, хутряні рукавиці.
ПОПЕРЕДНЯ РОБОТА. Взаємодія з дітьми і батьками: підбір інформації про Волховської розпису і предметів з Волховської розписом.
Оформлення виставки.
Підбір матеріалів на теми:
1. « Волховський край»
2. « Волховская розпис».
3. « Волховские майстра».
Цикл занять по темі « Рукотворний світ людини».
Хід заняття:
Діти зручно влаштовуються на килимі перед ширмою тіньового театру в екологічній кімнаті.
Педагог разом з дітьми пригадує правила поведінки в громадських місцях (театр, кінотеатр, музей).
Проводиться бесіда про Волховському краї:
1.хто знає, як називається наше місто? (місто Волхов).
2.як називається наша річка? (річка Волхов).
3.які пам'ятки нашого міста ви знаєте? (Волховская гідроелектростанція, музей історії міста Волхова, паровоз на станції Волховстрой-1).
4.Какие люди живуть у нашому місті? (добрі, працьовиті, гарні).
5.як називають людей, які живуть в місті Волхов? (волховчане).
6.що таке Волховская розпис? (розпис по дереву в Волховському краї).
Педагог хвалить дітей і починає розповідати легенду про Волховському розане (тіньовий театр).
ЛЕГЕНДА ПРО ВОЛХОВСЬКОМУ РОЗАНЕ.
Давним-давно на Русі, на Волховської землі, жили-були молодець і дівчина.
- Хлопці, а кого називають дівчиною? (молода дівчина - гарна, добра).
- Кого називають молодцем? (молодий хлопець (молодець) - сильний, сміливий, добрий)
Вірно, жили - не тужили. Навесні землю орали, насіння садили. Влітку хліб та овочі ростили. Восени врожай збирали, та на зиму заготовляли. Взимку, коли тріщали суворі морози та сніг білим пухнастим ковдрою землю укривав, дівчина в хаті піч топила, готувала обід, та за роботу сідала.
- Що ж можна взимку у селі робити? (Пряла наша красуня пряжу).
-Що таке пряжа? (багато ниток, волокно).
- З чого її прядуть? (роблять, витягають, скручують нитку).
(Педагог показує малятам моток цієї овечої пряжі. Пропонує її помацати, пом'яти, понюхати і просто потримати в руках).
- Що значить прясти? (робити, витягати, скручувати нитку).
- Як прядуть пряжу?
(Педагог показує дітям прядку і як прядуть з пряжі нитка. Потім показує хлопцям клубок вовняних ниток і пропонує прикласти до щоки (які відчуття), намотати на палець, руку; спробувати розірвати нитку; зім'яти і т. д.)


І в'язала дівиця з вовняної ниточки м'які теплі рукавиці та шкарпетки.
- Навіщо? (щоб руки і ноги не замерзли взимку, щоб не захворіти).
Педагог показує дітям рукавиці з хутра і вовни.
Пропонуємо помацати і визначити, що пов'язано, що зшито.
- Чому ці рукавиці називають в'язаними (вовняними)?
- Чому ці рукавиці називають зшитими (хутряними)?
Далі, хлопці розглядають в'язані вовняні шкарпетки.
Довгими зимовими вечорами дівчина шила собі і молодцю одяг, а з клаптиків збирала красиві теплі ковдри.
- Що таке - клаптик? (шматочок тканини).
- Які клаптики бувають? (кольорові, великі і маленькі, різної форми).
Діти розглядають, зачіпають різні за кольором, формою, розміром, якістю (натуральні тканини) шматочки тканини.
- Дивіться, яке гарне пошите ковдра з клаптиків.
- Якщо воно зшите з клаптиків, то, як його можна назвати? (клаптиків).
- А що ж взимку молодець робив? (на полювання ходив).
- Що таке полювання? (пошук і видобуток лісового звіра).
- На кого в лісі полювати можна? (на дикого лісового звіра).
-Ще молодець взимку на нашу річку Волхов ходив. Навіщо? (за рибою, на рибалку).
- Яка риба в нашій річці водиться? (щука, лящ, сом, сиг і т. д.).
Одного разу, пішов молодець на Волхов рибу ловити, та й провалився в ополонку, скупався в крижаній воді і захворів.
Що тільки дівчина робила, як тільки не лікувала свого друга.
-Чим можна лікувати людину від застуди? (мед, варення, гарячий чай, ліки).
- Вірно. Мед давала, журавлинним морсом поїла і малиновим варенням годувала. Відварами лікувальними поїла - а толку немає. Зовсім дівиця зневірилася, та на той час повз хати йшла Мотря-цілителька.
- Кого називали цілителями? (того, хто лікує, лікує хвороби).
- На Русі таких людей ще називали - знахарі і лікарі.
- Хто такі знахарі? (люди, які знають, як лікувати хворих травами).
- Хто такі лікарі? (люди, які лікують хвороби).
Оглянула Мотря молодця, так і сказала, що при його хвороби може допомогти тільки квітку дивовижної краси.
І вирушила дівиця по лісах, по полях шукати цю квітку. І на берег річки Волхов піднімалася - немає такого квіточки. Всі ромашки, дзвіночки, кульбабки, волошки та конюшина зустрічалися (педагог показує силуети кольорів - діти називають).
Повернулася додому дівчина без чарівної квітки. А на столі фарби та пензлі стоять. Вирішила вона свою квітку намалювати. Взяла вільхову дошку.
- Яку дошку називають вільхової? (з вільхи).
Розвела фарби і почала малювати. Квітка той чарівний сам з - під пензля і з'явився. Незвичайний квітка - Волховський розан називається (педагог показує Волховський розан). Побачив молодець той квітка і зрозумів, як сильно любить його дівиця. Тут і хвороба минула.
З тих пір вони стали ці квіти малювати на прялках, на ложках, на дошках, на скриньках. На жодної дерев'яної начиння (супроводжувати показом).



Так з'явилася Волховская розпис - розпис нашої землі. Минув час, і передала дівиця своє вміння майстринь. Так це вміння передавалися з рук в руки і дійшло до нашого часу.
Педагог показує фотографії сучасних майстрів Волховської розпису (Л. Чичеріна, Тобто Салтикова, В. Щетиніна, Н. Корепанова) і пропонує пройти в кабінет ізостудії, на виставку «Волховская розпис».
Хлопці розглядають експонати виставки.