Урок української мови на тему "Подорож у країну Прикметник"
Автор: Мережко Ольга Федорівна, ГУ «ЗОШ №15 г.Павлодара», вчитель російської мови та літератури
Мета уроку: Повторити і закріпити знання учнів з теми «прикметник».
Завдання: 1. Узагальнити вміння і навички розпізнавати прикметники, утворювати коротку форму, проводити стилістичний аналіз
2. Розвинути вміння долати труднощі в навчанні, використовуючи проблемні ситуації, творчі завдання
3. Сприяти вихованню в учнів інтересу до вивчення російської мови.
Тип уроку: урок - повторення і закріплення знань, умінь і навичок.
Вид уроку: урок - гра з виконанням практичних робіт.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Повідомлення теми і мети уроку:
- Сьогодні ми зібралися з вами тут, щоб відправитися в подорож в країну Ім'я Прикметник. Це дивовижна країна, в якій багато загадкового і цікавого, де діють свої закони і правила. Подорожуючи по цій країні, ми відвідаємо найпопулярніші визначні місця. Ви повинні бути дуже уважними, щоб залишити для себе знання про ім'я прикметнику.
3. Актуалізація знань: Перед тим, як відправитися в подорож, хто з вас виступить у ролі гіда і розповість про країну Прикметник?
- Що означає прикметник?
- На які питання відповідає?
- Які розряди прикметників ви знаєте?
Вчитель: В південній частині держави «Розряди прикметника» живе працьовитий народ. Щоб потрапити в цю частину країни ми повинні виконати їх завдання. Працювати ми будемо у групах.
4. Повторення
Із запропонованих словосполучень 1 група виписує якісні прикметники
2 група - відносні
3 група - присвійні.
Розумна дитина, срібне кільце, материну хустку, білий сніг, лисячий слід, вузький коридор, борсуковий жир, сміливий воїн, зимовий ранок, дзвінкий голос, глиняний глечик, вовче лігво, залізний паркан, дрімучий ліс, заячий кожух.
Вчитель: на півночі країни знаходиться пік Грамотності. Щоб на нього піднятися, нам необхідно добре знати правило про написання однієї та двох букв Н у суффиксах імен прикметників.
Завдання: 1 група
Вставити одну або дві Н у суфікси імен прикметників.
Песча..ий берег, бесчисле..ті зірки, комари..ий писк, чавун..ая огорожа, миші..а метушня, безветре..а погода, дерева..а різьблення, стари..а ікона, олії..е пляма, оловя..ий солдатик, ю..ий герой, вірте..ий юнак, дерева..ий стіл, шкіра..ий портфель.
2 група:
- утворити прикметники за допомогою суфіксів:
Камін, істина, старина, барабан, довжина, осінь, обід, вітер, журавлина, мистецтво, ранок, листя, вогонь, билина, букви.
3 група:
- виправ помилки.
Яструбине, лавинний, оловяный, життєвий, скляний, гарбузовий, болючий, келиный, масляний, ветренный, змеинный, лебединий, дерев'яний, малиновий, павутинний.
Вчитель: поки все йде добре. Але попереду у нас «Острів помилок», жителі якого нічого не роблять, правила не знають, уроки не вчать.
Завдання: Прочитайте слова, правильно вони записані? Запишіть у виправленому вигляді.
Громчее, громше, легчее, дешевше, тишее, здоровше, низее, мельше, тяжельше, твержее.
Вчитель: Головною визначною пам'яткою на сході є складні прикметники.
Завдання: Спишіть, розкриваючи дужки.
Шахово(шашковий) турнір, давньо(російську) мову, північно(західний) вітер, темно(червоний) шарф, сільсько(господарський) інститут, англо(росіянин) словник, вагоно(ремонтний), м'ясо(молочний) комбінат.
Вчитель: Частка НЕ є самою незговірливої на заході. Потрібні знання і вміння, щоб правильно писати її з прикметниками.
Завдання: Спишіть, поясніть правопис НЕ з прикметниками.
(Не)брежный; (не) добрий, а злий; (не)ряшливый; зовсім (не) суворий; (не)спритний; (не)звичайний; (не)ввічливий, а грубий; (не)лепый.
Виконання вправи 356.
Вчитель: Ось і закінчилась наша подорож. Я сподіваюся, що воно було для вас корисним і цікавим. А те, з чим вам довелося зустрітися в країні Прикметник, ви запам'ятаєте надовго.
Домашнє завдання: вправа 358.