Реклама












Класна година на тему 9 травня День Перемоги


Урок - реквієм «Сорокові фатальні»
Автор: Мережко Ольга Федорівна, вчитель російської мови та літератури ГУ«ЗОШ №15 р. Павлодару»

Мета: розповісти значення поезії в роки Великої Вітчизняної Війни.
Обладнання уроку: записи пісень воєнних років, поетичні збірки, портрети письменників, ілюстрації на тему війни.
Хід уроку.
1. Організаційний момент.
2. Слово вчителя.
Близько 70 років тому відділяє нас від часів Великої Вітчизняної Війни. Все менше і менше залишається серед нас ветеранів, свідків тієї страшної війни. А скільком довелося прийняти смерть, щоб подарувати нам життя. Ми живі тому що вони мертві, тому що вони склали голови в ті «сорокові фатальні». Це і є тема нашого уроку, в центрі якого вірші поетів, які або самі воювали на фронті, або переживали всі тяготи воєнного часу в тилу. І тому вони знають про війну не по - чуток, війна пройшла через їхні серця, перевернувши все життя.
Урок незвичайний за формою - вистава - реквієм. Учасники цієї вистави ви самі, хлопці. І ви будете говорити від імені полеглих і живих - це і буде реквієм їх пам'яті.
3. Прослуховування пісні «І коли над ними пролунав смертний бій».
4. Слово вчителя.
Про суворі роки війни вірш спогад Давида Самойлова. Воно називається просто - «Сорокові». Слово «роки» надміру, так як у народу асоціація зі словом «сорокові» однозначно - це про війну.
5. Виразне читання вірша «Сорокові»
- Як поет малює картини війни?
- Знайдіть у вірші антитезу. Що в ній виражено.
6. Слово вчителя.
Костянтин Симонов - відомий поет, пройшов всю війну кореспондентом газети «Червона зірка». В якості військового кореспондента він переїжджав з фронту на фронт, знав війну «зсередини».
7. На фоні спокійної музики звучить вірш «Жди мене, і я повернуся».
- Як ви думаєте, чому це вірш став дуже популярним?
- Які поетичні прийоми використовує К.Симонов у своєму вірші.
8. Слово вчителя.
У листопаді 1941 року під Москвою, в землянці Олексій Сурков писав не вірш - «просто склав лист з пронизливих слів, які тоді прийшли, просто розповів дружині, де знаходиться, про що думає, яка обстановка».
9. Звучить пісня «Землянка».
10. Слово вчителя:
Шкільним ввечері,
Похмурим влітку,
Кинувши книги і олівці,
Дівчинка Встала з цієї парти
І зробила крок у сирій бліндаж.
Ці рядки про Юлію Друшеной. Виростаючи в місті, в інтелігентній родині, вона всупереч волі батьків, дівчиськом в 1942 році пішла на фронт. В самий важкий час. Перечитуючи її військові вірші сьогодні, бачиш, що вони витримали випробування часом - вони як і раніше хвилюють і запам'ятовуються.
11. Виразне читання вірша «День Перемоги». Фонограма пісні Травневий вальс»
12. Рефлексія. Твір - есе «Війна - жорсткіше немає слова...».