Реклама












Конспект уроку з суспільствознавства "Домашнє господарство", 6 клас


Конспект уроку з суспільствознавства «Домашнє господарство» 6 клас.
Автор: Мішаріна Вероніка Олександрівна, вчитель історії та суспільствознавства,
МОУ «ЗОШ» п. Приозерний, Республіка Комі.
Опис: Даний конспект призначений для учнів 6 класу. Матеріал спрямований на засвоєння понять «сімейний бюджет», «доходи і витрати сім'ї», на вміння аналізувати та систематизувати джерела інформації, на розвиток критичного мислення.
Цілі: розглянути особливості організації домашнього господарства; познайомити з поняттям «сімейний бюджет»; розвивати навчально-дослідницькі уміння учнів, критичне мислення.
Основні поняття: «сімейний бюджет», «доходи», «витрати», «прожитковий мінімум», «податки».
Обладнання: підручник А.И.Кравченко, Е.А.Певцова «Суспільствознавство» 6 клас, И.С.Хромова робочий зошит з суспільствознавства до підручника А.И.Кравченко, Е.А.Певцовой, проектор, ноутбук, екран, презентація.
План уроку:
1. Сім'я і домашнє господарство
2. Сімейний бюджет.
Хід уроку.
1.Организационный момент.
Учитель пропонує навчаються в парі придумати назву до ілюстрації на стор.64 підручника, аналізує їх формулювання і підводить до нової теми уроку.
2.перевірка домашнього завдання.
Учитель пропонує відповісти на наступні питання: «Хто такий підприємець?», «Чим займається підприємець?», «Що таке підприємництво і бізнес?» «Що необхідно, щоб бізнес був успішним?», «Які існують види бізнесу?».
Перевірку письмову роботу у робочому зошиті вчитель проводить вибірково.
3.Переход до вивчення нового матеріалу.
Вчитель. Хлопці, які асоціації у вас виникають зі словом «Сім'я». Зразкові відповіді дітей: батьки, діти, господарство, турбота, виховання, будинок, любов.
Вчитель. Сім'я є малою частиною суспільства. Кожна сім'я веде своє домашнє господарство. З чого складається міні-економіка сім'ї, як ви вважаєте хлопці?
Учні висловлюють свої припущення, застосовуючи прийом «Кошик ідей». Зразкові відповіді хлопців: власність: квартира, будинок, дача, машина, одяг, гроші.
Вчитель. У власності сім'ї можуть перебувати: квартира і будинок, присадибне господарство і дача, садовий ділянка, транспорт, меблі, одяг, гроші і коштовності.
Сім'я, задовольняючи потреби своїх домочадців, організовує побут, домашнє харчування, придбання товарів і послуг, розподіляє час на домашню працю і відпочинок.
Вчитель. Хлопці, звернемося до завдання № 3, вона запропонована у вас в робочих зошитах на стор.34.
«В кінці XX століття в тайзі було виявлено невелике поселення. Там жили батько (вже дуже старий чоловік) і його літня донька Гафія. Вони вели повністю ізольоване господарство».
Подумайте, що і як їм доводилося робити, щоб забезпечити себе всім необхідним для життя. Заповніть схему «Характерні риси окремого господарства».
А тепер порівняємо, як ваша родина пов'язана з економічним життям суспільства. Наведіть конкретні приклади і заповніть схему «Сім'я у сучасному суспільстві».
Вчитель аналізує та оцінює роботу хлопців.
Вчитель. У всі часи у різних народів дівчаток вчили вести домашнє господарство. Подумайте, які головні правила необхідно дотримуватися, щоб господарство родини було успішним.
Хлопці висловлюють свої припущення.
Вчитель. Сім'я у сучасному суспільстві може займатися підприємницькою діяльністю, бізнесом, а також бути власником фірми або мати акції у володінні магазином. Члени сім'ї в суспільстві виступають не тільки в ролі чоловіка, дружини, батька, матері, але і в ролі виробника і споживача, відвідують дитячі установи, навчаються в школі, інституті, ходять на прийом до лікаря, користуються послугами транспорту, пошти, інтернету. Працездатні члени сім'ї працюють і отримують за це грошову винагороду (заробітну плату). Таким чином, родина вступає в економічні відносини з іншими членами суспільства і різними організаціями.
Вчитель. Хлопці, вам відомо з чого складається доходи сім'ї? Що таке сімейний бюджет? Звернемося до підручника на стор 65-66, уважно прочитайте, випишіть у зошити поняття «сімейний бюджет», «доходи», «витрати».
Учні виписують у зошиті поняття.
Вчитель. Звернемося до робочих тетрадям на стор.33 до завдання № 1. Заповніть схему «Сімейний бюджет» використовуючи текст підручника на стр.66-67.
Учні працюють з робочими зошитами та текстом підручника, заповнюють схему.
Вчитель. Отже, джерелами бюджету сім'ї є: заробітна плата, доходи від підприємницької діяльності, доходи від власності, процентні виплати за грошовими вкладами у банки, соціальні виплати держави.
Складаючи сімейний бюджет, сім'я при плануванні видатків у першу чергу розподіляє кошти на харчування, одяг, квартплату, транспорт і ін Крім того, сім'я планує витрати грошових коштів на придбання дорогих предметів: побутової техніки, транспорту, туристичних путівок, квартири та ін. Такі витрати називаються довільними, так як виходять за рамки необхідного мінімуму.
У сучасному суспільства існує нерівність доходів сім'ї. Сім'я, дохід якої на одного члена сім'ї нижче величини прожиткового мінімуму вважається незаможної і має право на отримання державної соціальної допомоги.
Вчитель. Хлопці, вивчите текст підручника на стор.67 і поясніть, що таке «збалансований бюджет», «дефіцит бюджету».
4.Подведение підсумків уроку.
Вчитель. Кожна сім'я виступає як економічна одиниця і веде домашнє господарство. Сім'я має свій сімейний бюджет, що складається з доходів та витрат. В сучасному суспільстві існує нерівність доходів сімей.
5.Рефлексия.
Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
Яка інформація вам була вже знайома?
6.Домашнее завдання.
Прочитати параграф 12 стор.64-68, виконати завдання в робочому зошиті на стор 33 завдання № 2.
Список літератури:
1. А.І. Кравченко, Е.А.Певцова «Суспільствознавство» 6 клас,М.2012г.
2.И.С.Хромова Робочий зошит з суспільствознавства до підручника А.И.Кравченко, Е.А.Певцовой «Суспільствознавство» 6 клас,М.»2012р.