Реклама












Пізнавальна програма для дітей 8-10 років «Біла книга зими»


Позакласний захід у початковій школі. Сценарій

Пізнавальна програма «Біла книга зими»

Автор: Валієва Рузалия Хатмулловна, вихователь ГБОУ Бірськ спеціальна (корекційна) школа - інтернат V виду, місто Бирск.
Опис роботи: дана розробка буде корисною вихователям дитячих установ інтернатного типу та педагогам школи. Ігрова програма розрахована на вік дітей 8 - 10 років. Проводиться воно у зимовий період.
Мета: формувати у дітей навички спілкування з природою.
Завдання:
-освітня: розвиток уявлень про зв'язок людини і природи; розширення знань про зимові види спорту;
-корекційна: розвиток зорової уваги і сприйняття; творчої уяви, дрібної моторики, активізація словника за темою «Зима»;
-виховні: виховання почуття відповідальності за навколишній людини світ природи, формування ненасильницької моделі поведінки по відношенню до природи; виховання любові та дбайливого ставлення до природи.
Обладнання: комп'ютер, екран, проектор, книга «Біла книга зими», заготовки для виготовлення сніжинок, годівниці, сухі зернятка, борошняний клейстер, конверт із завданнями, клей, пензлики, ножиці, кольоровий папір.

Хід заходу

Ведучий: Сьогодні ми відкриємо кілька сторінок знань про природу. Ми прочитаємо книгу, яка називається «Біла книга зими».
Відкриваємо першу сторінку «Зимова бахрома». Наша зима, дуже різна. На перший погляд, кожен рік одне і те ж: сніг та мороз. А насправді, якщо придивитися, вона і студена і з відлигою, з хуртовинами і з капежом, сніжна, і з сонцем. І день взимку різний! Ранок раннє - тихе, не чутне, і хрустким снігом. А вечір довгий, задумливий і трохи загадковий, ніби сама природа чекає появи казки.
Зима - чарівниця. Вона зачаровує всіх, хто підвладний її чарам. Зима одягає природу в небачені вбрання.
Послухаємо вірші поета Сергія Олександровича Єсеніна:
Учень: «Біла береза»
Біла береза
Під моїм вікном
Принакрылась снігом,
Точно сріблом.
І стоїть береза
В сонній тиші,
І горять сніжинки
В золотому вогні.
На пухнастих гілках
Снежною облямівкою
Розпустилися кисті
Білою бахромою.
А зоря ліниво
Виходячи колом,
Обліплює гілки
Новим сріблом.
Ведучий: А з якою любов'ю пише про зиму поет Костянтин Бальмонт.
Учень: Світло-пухнаста,
Сніжинка біла,
Яка чиста,
Яка смілива!
Дорогою бурною
Легко проноситься,
Не блакитну височінь,
На землю проситься.
Лазур чудову
Вона покинула,
Себе у відому
Країну низринула.
Ведучий: Молодці! Хлопці, на цій сторінці конверт, але він секретом, його можна відкрити, якщо ми виріжемо сніжинки.
У кожного на столі приготовані заготовки для виготовлення сніжинок. Приступаємо. Коли ви зробите, ми з вами прикріпимо наші сніжинки на снігову сторінку зими. Молодці!
(Приведемо в порядок робоче місце). Ось тепер відкрився конверт, а там завдання.
Ведучий: Хлопці, вам потрібно підкреслити природні явища природи, найбільш характерні для зими.
Хуртовина, завірюха, роса, іній, повінь, веселка, буран, ожеледиця, сніг, гроза, мороз, холод, блискавка, заморозки, снігопад, листопад, завірюха, лід.
Ведучий: Хлопці, які слова характерні для зими? А тепер подивіться на екран. Перевірте правильність виконаного завдання. - У всіх вірно?
Молодці, впоралися із завданням, а зараз проведемо зорову гімнастику. Дивимося на екран.
Відкриваємо наступну сторінку, вона називається «Рослини і тварини взимку»
Зима навела суворий порядок у лісах і на полях. Все у неї прибрано, виблискує білизною. Роздала деревах теплі шуби, Стоять вони в однакових вбраннях. Зараз перевіримо, як ви знаєте назву дерев. Вам потрібно по зимовій гілці дізнатися дерево.
Діти: гілка сосни - дерево сосна; гілка ялини - дерево смерека; гілка берези - дерево береза; гілка горобини - дерево горобина; гілка дуба - дерево дуб.
Ведучий: Молодці! На партах картки, тут намальовані " будиночки, вам потрібно розселити тварин по будиночках. А зображення тварин буду показувати на екрані.
Будиночок №1, в ньому живуть тварини, які до зими / роблять запаси.
Будиночок №2, в ньому живуть тварини, які взимку впадають в сплячку.
Будиночок №3, в ньому живуть тварини, які взимку шукають корм в природі.
Наприклад: лось, який будиночок поселимо?
Діти: будинок №3, де живуть тварини, які взимку шукають корм в природі. Зрозуміли? Далі продовжуєте самостійно.
Давайте перевіримо, чи все зробили вірно? №1 - хом'як, білка. №2-борсук, їжак, ведмідь. №3 - кабан, вовк, лось, заєць. Хлопці, у всіх так! Молодці! Тепер покладіть картки на край столу.
А зараз проведемо физминутку: «Сонце землю гріє слабо»
Сонце землю гріє слабо,
Вночі тріщить мороз,
У дворі біля снігової баби
Побілів морквяний ніс.
В річці стала раптом вода
Нерухома і тверда,
Завірюха злиться,
Сніг кружляє
Замітає все кругом
Білосніжним сріблом.
Ведучий: Хлопці, відкриваємо наступну сторінку, вона називається «Кожній пичужке своя годівниця»
Перелітні птахи відлітають від нас на зиму за тридев'ять земель, де тепло. А багато птахів залишається у нас зимувати. Щоб їм допомогти, треба знати, які птахи зимують, ніж годуються.
Послухаємо, що знають про них наші хлопці.
Діти:
Відлетіли пташині зграї,
Ліс в заметах до гілок.
Ось тоді ми і дочекалися
Наших північних друзів.
Зимовий ліс не спить, не дрімає,
Сріблом унизаний весь,
Не покинувши цю землю,
Багато птахів залишилося тут.
Хто там спритно і наполегливо
Лазить гострим дзьобом вниз?
Це повзик моторний
Перед зграйкою синиць.
У узлісся в старих ялинках
Від зорі і до зорі
Розмову ведуть чечітки,
Голосно вторять снігурі.
Строкатий дятел голосно крикне,
Розігнавши лісову тишу,
А на вирубках, на липках,
Озветься жвавий чиж.
Я б могла ще так багато
Про лісових сказати співаків,
Як серед холоднечі і морозів
Вивів шишкар своїх пташенят.
Як з ранку і до заходу
На реп'ях гостюють щиглі
І поспішають кудись
Яскраво червоні щуры.
Зараз ми з вами зробимо незвичайні, цікаві і прості годівниці для птахів. У кожного на столі приготовані заготовки - ялинки для виготовлення годівниці. Вам потрібно обмазати їх борошняним клейстером потім густо обсипати дрібними сухими зернятками. Подивіться, що у мене вийшло (демонстрація вироби). Коли ви зробите таку ялинку, то зможете повісити на велику годівницю. Приступаємо.
Молодці, всі добре вийшло.
Ведучий: Хлопці, відкриваємо наступну сторінку, вона називається «Зимові види спорту»
Зима-найкращий час для загартовування. Свіже, морозне повітря сприятливо діє на організм людини. Зараз перевіримо, як ви знаєте зимові види спорту?
Візьміть сині конверти, дістаньте малюнки та назви зимових видів спорту, розкладіть їх на столі. І під кожним малюнком покладіть правильну назву.
А тепер перевіримо на екрані. - Як називається вид спорту? - Лижні гонки. У вас так. (Лижні гонки, ковзанярський спорт, слалом, фігурне катання, сноубординг, стрибки з трампліна, біатлон).
Висновок: Хлопці, сьогодні ми з вами відкрили сторінки білої книги зими. Про що ми сьогодні говорили?
Діти: Навчилися робити годівниці для птахів. Згадали про зимових видах спорту. Дізналися про зимуючих звірів і птахів. Вивчили багато віршів про зиму.
Ведучий: Правильно хлопці. Від себе я хочу додати, що зима прекрасна пора року.