Конспект уроку по літературі: Концепція любові у творчості письменників кінця XIX - початку XX ст.(на прикладі оповідань І. Буніна, А. Чехова і А. Купріна)".
Опис матеріалу: дана розробка призначена для вчителів-словесників, які використовують у своїй практиці проведення узагальнюючих уроків по творчості кількох письменників. Представлений урок моделюючого типу розрахований на учнів 8 класу і дозволяє їм усвідомити цілісність літературного процесу, побачити наскрізні теми художніх творів і специфіку їх інтерпретації різними письменниками (актуально в рамках підготовки до ЄДІ), а також сформувати уміння сприймати явища дійсності в різноманітті їх проявів.
Мета: сформувати в учнів уявлення про концепції кохання у творчості письменників кінця XIX - початку XX ст. (на прикладі оповідань І.буніна, А. Чехова і А. Купріна).
Завдання уроку:
Освітня:
• розширити уявлення учнів про творчість В. Буніна, А. Чехова і А. Купріна;
• показати особливості творчої індивідуальності письменника в зображенні теми кохання;
• сприяти формуванню вміння підбирати літературні твори на задану тематику (підготовка до ЄДІ);
• розвивати навички аналізу тексту, здатність аргументувати відповідь з опорою на приклади з літературного твору.
Розвиваюча:
• розвиток логічного мислення, вміння аналізувати, систематизувати, узагальнювати;
• розвиток образного мислення;
• розвиток мовного чуття: вміння розшифровувати метафоричні смисли, бачити підтекст.
Виховна:
• стимулювати пізнавальний інтерес і пошуково-дослідницьку діяльність восьмикласників;
• формувати вміння швидко і злагоджено працювати в групі.
Ідея: "Що таке любов? Сонячний удар, ловлення вітру чи благодать?" И.Бунин
Концепція:
Кохання - найзагадковіше почуття. Люди досі не можуть сформулювати точну відповідь на питання «Що таке любов?». Тому що відповіді не існує. Вірніше, все ж існує, але він буде таким же довгим, як список перерахувань можливих варіантів прояву самого любовного почуття. Причому в цій відповіді будуть міститися прямо протилежні думки. Дійсно, любов може бути великим щастям або великою трагедією, а може поєднувати ці дві іпостасі одночасно. Необхідно показати учням різноманіття і суперечливість цього почуття і обумовленість (іноді ледь помітну зв'язок) конкретного його вияву характером (в широкому сенсі) героя та його вибором (свідомим або несвідомим).
Для реалізації даної концепції були обрані наступні твори: О.купрін «Кущ бузку», А.Чехов «Про любов», И.Бунин «Кавказ». Саме в такій послідовності можна вловити їх сюжетну взаємозв'язок. О.купрін «Кущ бузку»: історія щасливої родини, де міцні відносини протилежних за темпераментом характерів виявляються можливі завдяки мудрості дружини. А що могло б статися, якби в їхньому житті з'явився чоловік, близький дружині по духу? Давайте подивимося оповідання а. чехова «Про любов». А якщо б Альохін і Ганна Олексіївна раніше зрозуміли, що «коли любиш, то в своїх міркуваннях про цю любов потрібно виходити від вищого, від більш важливого, ніж щастя чи нещастя, гріх або чеснота їх ходячем сенсі, чи не потрібно міркувати зовсім» (А. Чехов)? Давайте звернемося до розповіді В. Буніна «Кавказ». Потрібно відзначити, що таке зв'язування сюжетних ліній досить умовне і, може, навіть занадто сміливе. Але такий прийом дозволяє показати, що насправді, здавалося б, далекі одна від одної прояви любові в житті можуть зіткнутися і варіанти розвитку подій залежно від особистісного вибору можуть бути різними.
Зміст: О.купрін «Кущ бузку», А.Чехов «Про любов», Бунін І. «Кавказ».
Методи: дослідницький та евристичний.
Прийоми: робота в групах, аналітична бесіда, складання таблиці.
Хід уроку
Попереднє домашнє завдання по групам: виписати цитати про кохання з творів А.Куприна «Кущ бузку» (1 група), А.Чехова «Про кохання»(2 група), І.буніна «Кавказ» (3 група).
1.Актуализация знань.
- Згадаймо кластер, який ми заповнювали в самому початку вивчення даних творчості письменників:
- Ми залишили з вами вільні стрілки не випадково. Думаю, що тепер на основі вивченого ви зможете додати в нього нові слова... (додаємо трагізм, смерть, сумніви тощо).
- Подивіться уважно на цей кластер. У чому, на вашу думку, полягає особливість любовного почуття (суперечливість, неоднозначність, різноманіття...).
2.Формулировка проблеми.
Давайте спробуємо розібратися:
"Що таке любов? Сонячний удар, ловлення вітру чи благодать?" І. бунін. В якому випадку ми можемо говорити про справжнє кохання?
3.Работа в групах.
I. група - О.купрін «Кущ бузку».
II. група - А.Чехов «Про кохання».
III. група - Бунін І. «Кавказ».
Завдання: використовуючи виписані вдома цитати, підготувати повідомлення про концепції любові у творчості автора на прикладі певного твору за планом:
1. Коротка характеристика закоханих.
2. Зародження любовного почуття.
3. Розвиток відносин.
4. До чого призводить любов.
5. Концепція любові (у вигляді ключовий цитати з тексту).
6. Любов - це ... (продовжити одним словом).
4.Представление результатів.
Один представник від групи виступає, інші заповнюють таблицю.
Після виступу кожної групи вітаються питання представників інших груп.
Додаткові питання:
1.Связаны характер героїв і та концепція любові, яку вони втілюють?
2.Можно говорити про сюжетної взаємозв'язку даних оповідань. Наведіть аргументи, спираючись на текст?
3.якщо так, то чи можлива альтернативна запропонованої послідовність розташування оповідань?
4.і інші...
5.Подведение підсумків уроку.
Повернемося до питання:
"Що таке любов? Сонячний удар, ловлення вітру чи благодать?" І.бунін.
Відповіді учнів:
- все це і є справжня любов, різні її іпостасі, які можуть існувати як розділені в часі і просторі, так і тісно переплетені;
- прояв любовного почуття може залежати від характеру людини, його переконань, згідно з яким здійснюється вибір життєвого шляху.
6.Выставление оцінок.
7.Домашнее завдання.
Твір-роздум за цитаті: "Що таке любов? Сонячний удар, ловлення вітру чи благодать?" І. бунін.