Пізнавально-ігрове заняття «Зустріч з ансамблем «Сударушка»
(підготовча до школи групи)
Мета: познайомити з удмуртським народним ансамблем «Сударушка».
Завдання: 1. Продовжувати знайомити дітей з особливостями костюма північних удмуртів;
2. Розвивати інтерес до удмуртській фольклору і рухливим іграм;
3. Виховувати інтерес до удмуртській і російській народній творчості і культури, повагу до старших.
Матеріал та обладнання: хустка, акордеон, дзвіночок, стільці за кількістю дітей і бабусь, іграшка на палиці «Кінь».
Хід заняття
Вихователь (звертаючись до дітей): Хлопці, ми з вами живемо в найкрасивішою і чудовій країні, хто мені скаже, як вона називається?
Діти: Росія.
Вихователь: Правильно, Росія. І у нашої прекрасної Росії є невелика республіка, в якій ми з вами проживаємо, а як же вона називається?
Діти: Удмуртія.
Вихователь: Молодці. У нашій країні проживають народи різних національностей: росіяни, татари, удмурти, цигани, узбеки і багато інших. Кожен народ розмовляє на своїй мові, носить свою національну одяг, підтримує і зберігає свою культуру. І сьогодні, у нас з вами незвичайний день. А чому він незвичайний?
(Відповіді дітей.) Правильно, сьогодні до нас прийшли гості бабусі з ансамблю «Сударушка».
Під удмуртську народну мелодію заходять в зал ансамбль «Сударушка» Встають навпроти дітей.
Музичний керівник (він же керівник та ансамблю «Сударушка»): Здрастуйте, дорогі хлопці!
Діти: Здрастуйте!
Музичний керівник: Наш ансамбль називається удмуртська ансамбль «Сударушка». В Удмуртії багато жителів розмовляють на удмуртській мові, а ви знаєте удмуртська мова?
(Відповіді дітей) Давайте поздороваемся удмуртською мовою.
Бабусі з поклоном вітаються на удмуртській мові, діти повторюючи за бабусями відповідають їм поклоном.
Музичний керівник: А може бути, ви знаєте кого-небудь?
(Відповіді дітей).
Ансамбль «Сударушка» існує вже багато років. Він виконує пісні удмуртською та російською мовами, і костюми у них теж і російські і удмуртські. Хлопці, ансамбль наш зустрічає гостей удмуртської піснею, ось послухайте.
Під акордеон виконується пісня «Кизи меду».
Музичний керівник: Діти, а хто-небудь зрозумів, що нам заспівали бабусі?
Діти: Немає.
Бабуся «Сударушка»: Ми зустрічаємо гостей. Запитуємо, звідки ви приїхали, як ви доїхали? Якщо ви приїхали з душею, то ви добре поїсте, поп'єте, нас порадуєте.
Вихователь: Хлопці, зверніть увагу на костюми наших бабусь. Вони такі ж як у нас з вами або у них є щось особливе?
Діти: У них є щось особливе, що вони не такі як у нас.
Музичний керівник: Ми попросимо наших бабусь сісти на стільчики. А вам подобаються їхні костюми? А вам хочеться їх помацати руками?
Діти: Так.
Музичний керівник: Вставайте, підійдіть до них, поторкайте руками.
Вихователь: Сподобалися костюми?
Діти: Так.
Вихователь: У цих костюмах наші бабусі виступають на сцені, на різних сільських святах. І про свій костюм нам розповість всіма шановна Ніна Демидівна.
Ніна Демидівна: Ось цей костюм удмуртська. Раніше удмурти носили картаті сукні, а ще є і білі.
(Показує костюм Ніни Валеріанівна). Ось це ошатний костюм. Спочатку надівається біла натільна сорочка - дэрем. Подивіться, вона прикрашена вишивкою по подолу, рукавах і горловині. Поділ - це низ сукні, горловина - це та частина, яка знаходиться вгорі (біля горла). Ось подивіться, тканина на сукню самі ткали, в магазині не купували, ночами і вечорами сиділи і ткали після роботи. Цього переднику більше ста років, я його березі. Нагрудник - кабачи, який теж дуже красиво прикрашали монетами і називається він монистой, як схожі слова монета і намиста, запам'ятайте. Адже Люди теж різні були і багаті, і бідні. Хто був багатший, у них на монисте було багато монет, а хто був бідний, відповідно і монет було мало. А ось це фартух, удмуртски його називають - айшет. Його прикрашали різними облямівками в'язаними гачком, а ще вишивали різні орнаменти або пришивали смужки. Кому як подобається. А на голову пов'язують хустку - кышет - надягають головний рушник, а потім хустку. На ногах панчохи з різнокольоровим орнаментом. Зверніть увагу, костюм складається в основному червоного кольору. Це костюм північних удмуртів. Так як ми живемо з вами в північному районі Удмуртії. Красивий, хлопці костюм?
Діти: Так.
Музичний керівник: Хлопці, а ось наші бабусі дуже люблять танцювати. Вони нам покажуть кадриль.
Під акордеон виповнюється «Парна кадриль». Діти під такт музики плескають у долоні.
Музичний керівник: Гарно танцюють бабусі?
Діти: Так.
Музичний керівник: Пісеньки нам заспівали й потанцювали, а тепер ми пограємо, а ви, бабусі своє дитинство згадайте, як грали в дитинстві, і в які ігри удмуртські грали раніше. А ви, хлопці, знаєте якісь рухливі удмуртські гри?
Діти: Водяний.
Музичний керівник: А як ця гра називається удмуртською?
Діти: Ву мурті.
Музичний керівник: Молодці! Пограємо ми з вами зараз в гру, вона називається «Быж». Знаєте, що таке «Быж»?
(Ні.) Це хвіст.
Удмуртська народна гра «Быж» (хвіст).
Завдання: зберегти хвіст.
Встаємо все. От як стояли раніше, так і вставайте, Данило буде у нас голова коня. За ним всі повернулися. А Рома буде хвіст. Я буду ловити хвіст, а ти Рома мені не піддавайся. Не давайте мені схопити хвіст. Тримаймося всі за плечі один одного.
Гра проводиться під рухому удмуртську мелодію. Повторюється 2-3 рази.
Удмуртська народна рухлива гра «Гырлыен шудон»
(гра з дзвіночком)
Ще ми пограємо з вами у гру разом з бабусями. Вона називається «Гырлыэн шудон» - гра з дзвіночком. Ведучому
(спочатку для ознайомлення з грою ведучого вибираємо дорослого) зав'язуються хусточкою очі, а другій дитині в руки дається дзвіночок. Дитина з дзвіночком бігає по колу, брязкаючи в дзвіночок, а ведучий повинен його заплямувати.
Гра проводиться 3-4 рази.
Малорухлива удмуртська гра «Кир мышты» (підморгни оком)
Поставимо стільці по колу. Діти сидять на стільчиках, а бабусі встають за хлопцями. Ведучий буде підморгувати ребяткам, а бабусі повинні бути уважними і не дати втекти дитині. Встиг втекти, сідає на стільчик до ведучому, а залишилася одна бабуся стає водящей.
Гра проводиться 5-6 разів.
Музичний керівник: Хлопці, сподобалася вам грати? (Відповіді дітей.) Давайте стільчики поставимо на місце і сідаємо на них.
Вихователь: Хлопці, а зараз нам бабусі виконають пісні російською мовою.
Виповнюється російська народна збірка «Попурі».
Вихователь: Ну, ось і поспівали, пограли, дізналися багато цікавих удмуртська народних ігор. Хто запам'ятав, як називалися ігри, в які ми грали?
Діти: Гра з дзвіночком, «Быж», «Кир мышты».
Вихователь: Дізналися багато цікавого і про північний костюм удмуртів, але наші бабусі втомилися і їм потрібно відпочити, а ми з вами повертаємося в нашу групу. Давайте, скажімо, до побачення нашим гостям.
Діти: До побачення!