Реклама












Сценарій позакласного заходу за темою: «Ми теж маємо права», 2-4 класи


Сценарій заходу для учнів 2-4 класів на тему «Ми теж маємо права»
Інтеграція освітніх галузей
«Пізнання», «Соціалізація», «Художня творчість», «Комунікація», «Читання художньої літератури».
Мета
- систематизувати і закріплювати знання учнів про документи, що гарантують права дитини, формувати уявлення дітей про їхні обов'язки.
Завдання:
Навчальні: збагачувати, активізувати, розширювати словник, кругозір;
Розвиваючі: розвивати пам'ять, мислення, увагу, удосконалювати координацію рухів і мовлення в театралізованих сценках; комунікативність
Мовленнєві: корекція мови через висловлювання дітей, питання, відповіді, ігри
Виховні: Виховувати почуття поваги до інших людей, інтерес до законів та їх дотримання.
Оформлення:
Виставка книг, законів, кодексів, костюми для героїв з казок, своїх рідних, фото із зображенням прав дітей, іграшка-зайчик, документ Свідоцтво про народження, відео з фільму «Мама», плакат із зображенням дерева «Моя сім'я»
Попередня робота:
бесіди про Права дитини; заучування прислів'їв, віршів, пісень; малювання портретів своїх рідних; ігри «Давай знайомитися», «Що ми робимо - не скажемо».
Хід заходу:
Звучить спокійна музика, діти входять в зал, сідають.
Вихователь: - Добрий вечір, друзі! Сьогодні ми зібралися, щоб поговорити про вас, про дітей, ваших правах і обов'язках. Ви громадяни Росії і у вас, як і у кожної дорослої людини, є цивільні права та обов'язки.

1-учень читає:
По звивистій доріжці
Йшли по світу чиїсь ніжки
Дивлячись вдалину широкими очима
Йшов малюк знайомитися з правами.
2-учень читає:
Поруч мама за руку тримала
В путь-дорогу розумницю свою супроводжувала
Знати і дорослі і діти
Про права, що захищають їх на світі.
Вихователь: - Права людини - визначені законами, які ніхто не має права порушувати. Але права дитини особливі. Записані вони в законі «Конвенція про права дитини» (показ книги). Цей закон діє у всьому світі, а також і в Росії. Завдання Конвенції - захист прав дитини від несправедливості, турбота про його життя, розвитку, освіті, вихованні. Зараз ми здійснимо коротку подорож у світ прав дитини по сторінках цього документа.
-А що таке право? (відповіді дітей).
Вихователь: - Право - це охоронювана державою природна можливість щось робити, мати, здійснювати. Наше завдання добре запам'ятати їх і правильно користуватися своїми правами. Також поважати права інших людей. І так в дорогу.
Учень читає:
Якщо людина народилася
Ім'я дати йому повинні.
Буде жити в любові, турботі,
Громадянин своєї країни.
Вихователь: - Про яке право говориться у вірші? (про право на ім'я, прізвище, по батькові)

-Який документ отримує людина при народженні? (показ свідоцтва про народження).
- Ім'я кожному дано і у кожного воно одне!
- Ми звикли до того, що у людини є власне ім'я. Але були часи, коли людину позбавляли такого права - це раби, в'язні фашистських концтаборів, де замість імені привласнювали номер
. Іноді можна почути, як замість імені називають прізвисько. Це правильно? (немає)
- Яка обов'язок є у вас, пов'язана з цим правом? (Звертатися і називати один одного по імені).
Пограємо в гру «Давайте знайомитися» - Ведучий підходить до дитини зі словами: « Ти швидше поспішай, як звуть тебе, скажи...», даючи при цьому іграшку-кролика. Той називає своє ім'я і передає зайчика іншій дитині, при цьому вимовляючи слова: «Як звуть тебе, скажи?» і т.д. повторити 3-4 рази.
Вихователь: - Молодці, хлопці, це право засвоїли.
- Продовжуємо подорож по сторінкам. Читаємо. У Конвенції записано: «Всі діти мають право на життя і особисту недоторканність».
- Назвіть, будь ласка, казки, вірші, байки та інші твори, де це право було порушено? Наочність - стенд з книжками. ( «Колобок», «Вовк і ягня», «Муха-Цокотуха», «Червона Шапочка», « Вовк і семеро козенят», «Сіра шийка» та інші).
Вихователь: - Перше право на життя дає мама - це головна людина в житті кожної дитини.
Включається відеоролик з фільму «Мама», звучить пісня про маму (слова Ю.Энтина, музика Ж.Боржоа).
Діти стоячи підспівують. Учень прикріплює малюнок портрет мами на дерево-плакат «Моя сім'я».
Вихователь: - Мама це головне слово в кожній долі. «Коли є батько і мати, то дитині благодать», - говорить народна приказка. - Скажете, про яке право йде мова? Читаємо в Конвенції «Кожна дитина має право жити і виховуватися в сім'ї». Часто в сім'ях живуть інші родичі, які люблять дітей і піклуються про них.
Діти читають вірші і тримають малюнки-портрети підготовлені раніше:
1 учень:
- Хочу бути схожим на тата
У всьому хочу як тато стати,
Бути сильним, розумним, не лінуватися
І робити все, як він на п'ять.
2 учень:
- Мій дідусь любий,
Ми всі пишаємося тобою!
І скажу я по секрету
Краще немає на світі діда!
Буду я завжди Буду старатися
На тебе завжди дорівнювати!
3 учень:
- Я бабуленьку рідну
Дуже міцно поцілую
Адже бабуленька моя
Дуже, дуже добра!
Діти прикріплюють малюнки на плакат.
Вихователь: - Ось яка велика сім'я вийшла. Кожній дитині добре в родині.
Сім'я - це щастя, любов і удача
Сім'я - це влітку поїздки на дачу
Сім'я це свято, сімейні дати
Подарунки, покупки, приємні витрати.
Сім'я - це праця, один про одного турбота,
Сім'я - це багато домашньої роботи,
Сім'я - це важливо, сім'я - це складно,
Але щасливо жити одному неможливо!
У російській мові багато прислів'їв та приказок про сім'ю. Згадаймо їх, хлопці.
Діти: - Птиця рада весні, а дитя матері.
-Хто батьків поважає, той щасливий буває
-Вся родина разом, так і душа на місці.
-Сім'я сильна тоді, коли над нею дах одна.
Вихователь: - Рідні піклуються про вас, і ви маєте обов'язки вдома? (Так) - Ви, напевно, хороші помічники. Як ви це робите, зараз покажете. Пограємо в гру «Що ми робимо - не скажемо».
Вихователь: - А що ви вмієте робити?
Діти: - Що вміємо ми не скажемо, а що робимо - покажемо. (Діти імітують миття посуду, прання білизни, прибирання по дому).
Вихователь:- Непогано попрацювали і заслужили право на...? (відпочинок).
- А ось дівчинка з знайомої казки, працювала цілими днями, їй зовсім не до відпочинку було. Давайте подивимося.
Сценка.
Входить Попелюшка, співає, імітує прибирання:
- Дражнять мене Попелюшкою
Тому, що біля вогню не шкодуючи сили
У кухні я працюю, працюю
З пічкою я воджуся, пораюся,
І завжди в золі я.
Ховаю я печаль свою
Я не плачу, а співаю, навіть посміхаюся,
І не уж - то ніколи
Не піти мені нікуди,
Від золи і сажі?!
- Невже мені не дочекатися веселощів і радості? Адже, так і захворіти можна! Хочу, щоб щастя раптом прийшло до мене!
Фея: - Здрастуй, дорога хрещениця! Знову ти плачеш. Хочеш поїхати на бал?
Попелюшка: - Так, хрещена, але... (дивиться на своє стареньке, брудне плаття)
Фея: - Не сперечайся, не сперечайся, ти поїдеш туди. Дуже шкідливо не їздити на бали, коли ти заслужив це. Ти поїдеш на бал у відмінному бальному платті. Ось цією чарівною паличкою буду робити чудеса! Обожнюю цю роботу! (дівчинка переодягається)
Звучить пісня «Попелюшка» (слова И.Резник, музика И.Цветкова) радісна дівчина танцює в бальному платті.
Вихователь: - Які права були порушені у Попелюшки? (право на відпочинок, свободу, турботу)
- Як можуть відпочивати діти? (гуляти, дивитися телевізор, грати в ігри, ходити в театр і кіно, спати)
- Дитина має право на відпочинок і дозвілля, право вільно брати участь у культурному житті і займатися спортом. Це право закріплено в Конвенції.

-Без відпочинку людина може захворіти.
Учень:
Якщо діти захворіли
Погано почувають себе
І у них бронхіт, ангіна,
Пневмания, скарлатина,
Чути дитячий крик і плач
Вам допоможе тільки...(лікар)
Сценка.
Стук у двері входить дитина в костюмі доктора Айболита.
Лікар Айболить: - Що сталося, хто хворіє? Є проблеми зі здоров'ям? Або у вас болить зуб? До вас завжди прийде на допомогу, добрий лікар Айболить!
Що таке? (торкає лоби, дивиться мови, ставить термометри) Невже ваші діти захворіли?
- Що ж, оглядом я задоволений
З хлопців ніхто не хворий
Щоб залишитися здоровими
Треба спортом займатися.
На зарядку ставай!
Діти встають і виконують команди доктора:
- Попрошу сидять, встати
І виконувати команди
Всі дихайте, не дихайте,
Разом руки підніміть,
Чудово. Опустіть.
Нахиліться, разогнитесь.
Станьте прямо, усміхніться
І ми виконаємо зараз
«Танець маленьких каченят» (пісня слова Ю.Энтина, діти виконують рухи)
Лікар Айболить:
-Кожен веселий і здоровий
І до занять готовий. Прощайте, хлопці! Йде .
Вихователь: - «Дитина має право на користування послугами системи охорони здоров'я», дбайливо ставиться до свого здоров'я. Так говорить закон.
- Хлопці, Фея залишила чарівна скринька. Подивимося що в ньому. Показую (ручка, зошит, лінійка, книга, олівець).
Вихователь: - Про що говорять ці предмети? (діти повинні ходити в школу і вчитися).
- Вірно.
-Всім потрібно вчитися у школі,
Щоб стати грамотними
І ніхто у вас не може
Це право відібрати. - Всі діти мають право на отримання освіти. Так записано на наступній сторінці Конвенції.

Діти співають 2 куплети пісні «Чого вчать у школі» слова М. Пляцковського, музика Ст. Шаїнського
Вихователь: - Де можна отримати освіту? (школа, інститут, коледж) Для чого потрібно вчитися? (бути грамотними, багато знати) - У чому полягає ваша обов'язок? (ходити в школу, вчитися).
Пограємо у гру «Продовж прислів'я».
- Я почну, а ви продовжуйте:
- Учись змолоду - ... (не помреш під старість з голоду),
- Навчання - світло, а... (не навчання - тьма);
- Грамоті вчитися - ... (завжди стане в нагоді);
- Не соромно не знати - соромно... (не вчитися);
- Вчитися - .... (завжди стане в нагоді).
Вихователь: - Ось ця картинка нагадує нам про право...? (на житло).
- Кожна дитина має право на майно, воно неторкане. Ніхто не може без дозволу заходити в мій будинок і брати мої речі. Люди зобов'язані ставиться до свого будинку дбайливо, містити в повному порядку.
- Подивіться, які ви різні, але у всіх однакові права. Ви знаєте свої права, не дозволяйте нікому їх порушувати і ніколи не порушувати права інших людей. Пам'ятайте, дорослі повинні знати про права дітей. Подорож по сторінках Конвенції підійшло до кінця. Нас чекають нові сторінки цього закону. Ну, ось і все, друзі, спасибі за увагу. Настав час розлуки. До нових зустрічей! Звучить пісня «Хай завжди буде сонце» (слова Л.Ошанина, музика Ф. Островського).
Діти йдуть.