Фронтальне заняття в підготовчій логопедичній групі за темою: "Звук [ш]"
Конспект фронтального заняття в підготовчій логопедичній групі за темою: "Звук [ш]"
Автор: Нальотового Катерина Анатоліївна, вчитель-логопед МДОУ дитячого садка комбінованого виду № 17, місто Подольськ Московської області
Опис матеріалу: Пропонований матеріал може бути використаний повністю або частково вчителями-логопедами дошкільних освітніх установ, які працюють з дітьми з загальним недорозвитком мовлення у підготовчій до школи групі (6-7 років). Ні для кого не секрет, що недоліки усного мовлення у дитини необхідно усунути до початку шкільного навчання. В іншому випадку дитині загрожують порушення письмовій промови, такі як дисграфія і дислексія. З метою профілактики вищезазначених порушень у конспекті детально описана робота з дітьми в ігровій формі, спрямована на автоматизацію у дошкільнят звуку [ш] на різних етапах, розвиток загальної, дрібної та артикуляційної моторики,мімічних м'язів, а також дихання і голосу. Представлені ігрові вправи на розвиток фонематичного слуху і сприйняття, вдосконалення навички звуко-складового аналізу і синтезу,розвиток навичок словотворення і словозміни.
Цілі:
Корекційно-освітні:
- закріпити поняття про механізм утворення звуку [ш];
- продовжувати вчити дітей давати акустико-артикуляційний характеристику звуку [ш] з опорою на різні види аналізаторів;
- формувати навички словотворення і словозміни.
Корекційно-розвиваючі:
- автоматизувати у дітей звук [ш] в складах, словах і реченнях;
- розвивати загальну, дрібну і артикуляційну моторику;
- розвивати у дітей подих, голос, мімічні м'язи;
- розвивати фонематичний слух і сприйняття;
- розвивати звуко-складовий аналіз і синтез;
- уточнювати та розширювати словник;
- розвивати увагу і пам'ять
Корекційно-виховні:
- виховувати у дітей самоконтроль за мовою;
- виховувати у дітей спостережливість
Обладнання: кольорові символи для викладання звукових схем, сюжетні картинки, профіль акустико-артикуляційного образу звуку [ш], предметні картинки із зображенням різних видів транспорту і предметні картинки на звук [ш], схеми речень, посібник «Веселий потяг», мультимедійна дошка та проектор.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Організаційний момент:
-Сьогодні до нас приїхали гості. Хлопці, як ви думаєте, на якому транспорті вони дісталися до нашого саду? Сяде той, хто назве будь-який вид транспорту.
1. Повідомлення теми заняття:
Гра «4 зайвий».
- Я назву 4 види транспорту, а ви, будь ласка, виберіть з них один зайвий (літак, вертоліт, машина, дельтаплан). Поясніть, чому?
Зайва машина, тому що це наземний транспорт, а літак, вертоліт і дельтаплан - це повітряний транспорт.
-Сьогодні ми з вами будемо кататися на машині і при цьому будемо постійно наступ-дить за правильним вимовленням звуку [ш]. Який звук в слові машина я виділила інтонацією?
-Звук [ш].
Характеристика звуку [ш] по артикуляційним і акустичним ознаками:
-Що роблять губи, коли ми вимовляємо звук [ш]?
- Губи заокруглюються.
-Де знаходиться мову?
- За верхніми зубами.
- Яку мову, вузький чи широкий?
-Мова широкий, чашкою.
- Чи є у роті перешкода?
-Мова створює перешкоду, значить звук [ш] - приголосний.
-Звук [ш] звучить твердо або м'яко?
-Звук [ш] завжди твердий.
-Як ми вимовляємо звук [ш], з голосом або без голосу?
Звук [ш] - приголосний, завжди твердий, глухий звук. Дитина біля дошки позначає звук [ш] колірним символом.
2. Розвиток фонематичного слуху.
Виділення звуку [ш] в ряду звуків (зь, сь, ч, ш, щ, з, с, ш, ц, ш...)
-Я буду вимовляти схожі звуки, а ви хлопніть в долоні, коли почуєте звук [ш].
3. Автоматизація звуку [ш] в словах, реченнях.
- Я назву слово, а ви заміните в ньому перший звук на звук [ш] і назвіть по-лучившееся слово.
Тапка - шапка Напруження - шакал Дар - куля
Чашка - шашка Фланг - шланг Мило - шило
Тупіт - шепіт Стик - штик Губи-шуби
Мишка - шишка Шкода - шаль Маг - крок
Паралельно пояснюється значення нових слів.
4. Визначення позиції звуку [ш] в словах.
Гра «Веселий потяг».
- У першому вагоні поїдуть пасажири, у назві яких звук [ш] знаходиться на початку слова, у другому - в середині, в третьому - в кінці слова.
У слові шапка звук [ш] знаходиться на початку слова.
Гра «Слово заблукало»
- Я прочитаю вам вірші, а якщо що-то переплутаю, ви виправте мою помилку
• З одним ми грали в чашки ......
Пили чай з білої......шашки.
• Вилізла з норки.....шишка
На неї впала мишка.
• Ми з сестрою посуд..... шили
І вбрання лялькам мили......
• Гірко плаче......бідний кулька
Полетів повітряний Гарік.....
Полетів повітряна кулька. Складемо схему останнього речення.
Скільки слів у реченні? Яке перше слово? Яке слово останнє?
5. Динамічна пауза.
Мова з рухом.
Мчать машини скажено
Шта-шо-шту-шты тримають кермо
По шосе шарудять їх спини
Ша-шу-ші-ші тупотять ногами
Наприкінці далекого шляху
Аш-зш-уш-іш долоню біля чола
Чути шепіт: ше-шо-шу-ше-шо-шу долоні рупором
Це шина шепоче шині: «Я вже більше не поспішаю - шу-шу» на видиху, із зниженням сили голосу
6. Слого-звуковий аналіз.
-У машині, у якої лопнула шина, до нас приїхав МИШКО. Поки шину будуть заклеювати в автомайстерні, ми з вами викладемо слого-звуковий аналіз слова МИШКО.
Дитина біля дошки: ведмедик - це одне слово. В ньому 2 складу: миш-ка
У складі МІШ-:
Перший звук [м`] - приголосний, м'який, дзвінкий звук. Позначу його зеленим квадратом.
Другий звук [і] - голосний звук, позначу його червоним квадратом.
Третій звук [ш] - приголосний, завжди твердий, глухий звук, позначу його синім квадратом.
У складі-КА:
Перший звук [к] - приголосний, твердий, глухий звук, позначу його синім квадратом.
Другий звук [а] - голосний звук, позначу його червоним квадратом.
-Скільки звуків у слові мишко? Скільки складів?
-Що потрібно змінити в звуковій схемі, щоб у нас вийшло слово КІШКА?
-Треба прибрати перший зелений квадрат і поставити синій, тому що в слові КІШКА перший звук, - - приголосний, твердий, глухий звук.
7. Формування лексико-граматичного ладу мови.
Стук у двері. Приносять конверт.
-Хлопці, нам принесли листа від Шпунтика. Він пише, що друзі із Сонячного міста подарували йому машину разом зі спеціальними картинками. На картинках - дії, які вміє виконувати машина. Допоможіть, будь ласка, назвати ці дії.
o машина подъехела до дому o машина в'їжджає в гараж
o машина від'їхала від будинку o машина в'їхала в гору
o машина під'їхала до гаражу o машина з'їхала з гори
o машина виїжджає з гаража o машина переїжджає річку
o машина виїжджає з-за рогу
Діти по черзі називають дії машини, які зображені на мульти-медійної дошці.
Гра «Скажи навпаки».
На столах у дітей сюжетні картинки, відповідає той, у кого дія, протилежна зображеному на екрані. На екрані: машина з'їхала з гори. Дитина відповідає: «Моя машина в'їхала в гору».
Гра «Відгадай транспорт».
Відгадування предметів за назвою їх частин.
- Кузов, кабіна, кермо, кермо, фари.
- Це машина (картинка на екрані)
- Крила, кабіна, хвіст, мотор.
- Це літак.
- Палуба, якір, каюта, корми, ніс.
- Це корабель.
- Вагони, купе, електровоз.
- Це потяг.
У дітей на столах предметні картинки із зображенням різних видів транспорту. На мультимедіа сюжетні картинки із зображенням автомагістралі, моря, залізниці і неба. Діти співвідносять свою предметну картинку з сюжетної на екрані.
Дитина: Машина їде по дорозі, це наземний транспорт.
Поїзд їде по залізниці, це залізничний транспорт.
Літак (вертоліт) летить у небі, це повітряний транспорт.
Корабель (човен, катер) пливе по воді, це водний транспорт.
Поїзд їде в метро, це підземний транспорт.
Мотоцикл (велосипед) їде по дорозі, це наземний транспорт.
Підсумок заняття
- Про який звук ми сьогодні говорили? Охарактеризуйте звук [ш].
- Які види транспорту ви знаєте? Для позначення звуку [ш] на наступному занятті ми познайомимося з буквою Ш.