Реклама












Конспект НОД щодо усунення передумов до порушення писемного мовлення у дошкільників c загальним недорозвиненням промови


Конспект НОД щодо усунення передумов до порушення писемного мовлення у дошкільників c загальним недорозвиненням мови з теми: «Звуки [з]- [з`], буква З»
Автор: Нальотового Катерина Анатоліївна, вчитель-логопед МДОУ дитячого садка комбінованого виду № 17, р. Подольськ Московської області
Опис матеріалу: Пропонований матеріал призначений для вчителів-логопедів дошкільних освітніх установ, які працюють з дітьми із ЗНМ у підготовчій до школи групі (6-7 років). Без своєчасного виявлення і корекції труднощів в оволодінні усного мовлення у дитини з великою ймовірністю в шкільному віці можуть виникнути порушення писемного мовлення: дисграфія і дислексія. З метою профілактики вищезазначених порушень у конспекті детально описана робота з дітьми в ігровій формі, спрямована на розвиток і корекцію лексико-граматичного ладу мовлення, формування оптико-просторових функцій, удосконалення навички дітей диференціювати фонеми на слух і у вимові, здійснювати складової і фонематичний аналіз та синтез.
Цілі:
- закріпити правильну вимову звуків [з] - [з`];
-продовжувати вчити дітей давати артикуляционно-акустичну характеристику звуків [з] - [з`];
- закріпити навик розрізнення звуків [з] - [з`];
- розвивати речеслуховое увагу і фонематичні сприйняття;
- закріпити навик звуко-складового аналізу і синтезу;
- розвивати зорове сприйняття;
- закріпити графічний образ букви З;
- розвивати словесно-логічне мислення, уяву, когнітивні процеси;
- розвивати дрібну і загальну моторику;
- формувати орієнтацію в просторі;
- удосконалювати граматичний лад мовлення;
- виховувати у дітей самоконтроль за мовою;
-виховувати у дітей спостережливість.
Обладнання: м'яка іграшка - заєць, магнітна дошка, макет «Ліс»: кущ, дерево, заяча нора, квіти, пень; сумка листоноші, конверти синього і зеленого кольорів, предметні картинки (парасоля, мову, коза, паркан, зуб, замок; магазин, газета, суниця, родзинки, мавпа, зяблик); предметні картинки диких тварин та їх дитинчат (їжак, ежата, вовк, вовченята, лисиця, лисенята, ведмідь, ведмежата, білка, білченята, лось, лосенята), допомога поїзд - локомотив і вагони, допомога дівчинки (у зеленому і синьому сукнях, «метелик» для зайця, набір для звукового аналізу та синтезу у вигляді різнокольорових нот, нотний стан, листя з написаними на них буквами, розрізні літери.
Хід заняття:
1. Організаційний момент:
- Хлопці, ми прийшли з вами до лісу, а...
Хто трясеться за кусточком,
Маленьким тремтить хвосточком?
Ти боягузливого дізнайся-ка -
То напевно, сірий ...(зайчик).
(Олена Мазанко)
-Зайчик злякався вовка і сховався від нього за кущем, але нас-то він не боїться! Він хоче пограти в хованки, давайте пошукаємо зайчика!
Логопед пересуває іграшку «по лісу» і задає питання, діти відповідають:
- Де сидить зайчик? - Зайчик сидить на пеньку.
- Звідки стрибнув зайчик? - Зайчик стрибнув з пенька.
-Куди він забрався? - Заєць, заліз під кущ.
-Де зайчик причаївся? - Він причаївся за деревом?
-Звідки визирає зайчик? - Він визирає з-за дерева.
- Де опинився зайчик? - Він виявився перед квітами.
-Куди втік зайчик? - Зайка втік в нору.
2. Ознайомлення з темою.
-Діти, ви багато знаєте про зайців?
- Звичайно, дуже багато.
- Відповідайте, будь ласка, чого не люблять зайці?
Весну, літо, осінь або зиму?
- Зайці не люблять зиму.
- Чому?
- Взимку холодно і мало їжі.
- А що зайці не люблять їсти?
Капусту, моркву, кору, запіканку?
- Зайці не люблять запіканку.
-Молодці, правильно: зайці не люблять зиму, зайці не люблять запіканку.
-Назвіть перший звук у слові ЗАПІКАНКА.
- Перший звук в слові ЗАПІКАНКА - [з].
- Хто нагадає характеристику звуку [з]?
Дитина характеризує звук: приголосний, твердий, дзвінкий звук.
- Назвіть перший звук у слові ЗИМА.
- Перший звук в слові ЗИМА - [з`].
- Хто нагадає характеристику звуку [з`]?
Дитина характеризує звук: приголосний, м'який, дзвінкий звук.
- Вірно, молодець. Пропоную порівняти звуки [з] - [з`]. Чим вони схожі?
-Обидва приголосні, обидва дзвінкі.
- Чим ці звуки розрізняються?
- Звук [з] - твердий звук [з`] - м'який.
3.розвиток фонематичного слуху:
-Наш зайчик трохи занудьгував. Давайте з ним пограємо в гру «Луна». Зайчик виголосить складові ланцюжка, а ви луною відгукнетесь.
За-за-зя, зе-зе-зо, зю-зу-зю;
Азь-азь-аз, з-изь, эзь-эзь-ез

- Зайка хоче водити з вами хоровод! Діти встають у коло, логопед пояснює:
- Послухайте складове ланцюжок: зи-зи. Передавайте зайчика один одному і вимовляєте потрібний склад: зи-зи-зи-зи і т.д.
Молодці, а тепер ланцюжок з 3 складів: зе-зе-зе. Завдання колишнє.
- Відмінно, граємо далі?
- Так!
- Погляньте, зайчик перетворився на листоношу (логопед одягає на зайчика сумку листоноші).
-Заєць віднесе листи лісовим жителям. Але він просить вас допомогти йому. Потрібно картинки, які він приготував, розкласти по конвертах. Картинки, в назві які є твердий звук [з], потрібно вкладати в сині конверти, а картинки, в назві яких ми чуємо м'який звук [з`] в зелені конверти.
Логопед ставить картинку «зуб», називає слово. Дитина підходять до логопеда, визначає наявність звуку [з] або [з`] і кладе картинку в потрібний конверт, коментуючи:
- У слові зуб приголосний твердий звук [з], треба покласти картинку в синій конверт. За такою ж схемою опитуються залишилися діти.
Потім логопед роздає по одній картинці кожній дитині.
-А тепер самі називайте слово і вкладайте картинку в потрібний конверт. Дитина сам вимовляє слово, визначає, який звук є в слові ([з] - [з`]), прибирає у відповідний конверт, а конверт кладе в сумку зайця.
-Молодці, так добре допомогли зайцю розкласти картинки по конвертах.
4. Звуковий синтез і аналіз зворотних і прямих складів.
- Хлопці, подивіться, наш зайчик став співаком. (Сумка листоноші знімається і надівається «метелик» до фрака. На магнітній дошці нотний стан і ноти червоного, синього і зеленого кольорів.
- Допоможемо зайчику заспівати?
-Обов'язково!
- Яка пісенька вийде з звуків: А___ З____. На нотний стан кріпляться ноти червоного і синього кольорів, дитина вимовляє: АЗ.
- Яка пісенька вийде з звуків: И___ З`____. На нотний стан кріпляться ноти червоного і зеленого кольорів, дитина вимовляє: ИЗЬ і т.д. кілька складів.
- А тепер послухайте пісеньку: ОЗЬ. Назвіть звуки, які в ній чуєте і викладіть схему на нотному стані.
- У складі ОЗЬ перший звук (позначає червоної нотою), другий З` (позначає синьою нотою) і т.д. кілька складів.
-Придумайте свої пісеньки до наших схемами. Логопед викладає на нотному стані схему зворотного складу, потім прямого. Діти називають відповідні до схем склади.
5. Складовий аналіз слів.
- А тепер наш гість хоче стати машиністом.
Логопед одягає на зайця кашкет машиніста.
- Зайка пощастить жителів лісу та їх дитинчат, а ми допоможемо їм зайняти свої місця у вагонах.
На магнітній дошці потяг з вагончиками і картинки тварин та їх дитинчат. У першому вагоні поїдуть тварини, у назві яких є слово з одного складу, у другому вагоні поїдуть тварини, у назві яких є слово з двох складів, у третьому вагоні поїдуть тварини, у назві яких є слово з трьох складів і т.д. Дитина підходить до дошки, бере будь-яку вподобану йому картинку, вимовляє слово, ділить його на склади і прикріплює зображення до відповідного вагону.
- У слові ведмежата 4 складу. Ведмежата поїдуть в 4 вагоні.
- Відмінно, заєць-машиніст відвіз лісових жителів по домівках. А до нас привіз двох дівчаток подружок і, по-моєму, вони хочуть загадати вам загадки.
У першому вагоні з'являється картинка дівчинки в синьому платті, у другому вагоні - в зеленому.
6. Звуко-складовий аналіз слів.
- А тепер наш зайчик став учителем! Відгадайте імена дівчаток подружок.
- Зайчик хоче вам допомогти. Щоб відгадати ім'я дівчинки, потрібно виділити перші звуки в словах зебра, іграшки, шкарпетки, автобус і з'єднати їх.
Паралельно з озвучуванням слів «зебра», «іграшки», «шкарпетки», «автобус» - картинки виставляються на магнітну дошку.
- Давайте дізнаємося, яке ж ім'я у вас вийшло? Як ти думаєш, Маша?
-У мене вийшло ім'я «Зіна».
- А яка твоя думка, Саша?
- Я думаю, що це ім'я «Зіна».
Діти називають свої варіанти отгаданного імені.
Також ведеться робота з ім'ям Ліза. Паралельно з озвучуванням слів «лев», «індик», «парасолька», «ананас» картинки виставляються на магнітну дошку.
-Хто здогадався, в якому вагоні їде Ліза? Поясніть свій вибір.
-Ліза їде у другому вагоні. В імені Ліза приголосний м'який звук. Дівчинка у другому вагоні одягнена в зелену сукню.
-Розумники. Дійсно, цих подружок звуть Зіна і Ліза. Давайте згадаємо правило, як пишуться імена людей?
Імена людей пишуться з великої літери.
- Хто з вас пригадає нашу гостю, ніж звуки відрізняються від букв?
Звуки ми вимовляємо й чуємо, а букви бачимо і пишемо.
-Якою буквою позначаються звуки [з]-[з`]?
- Звуки [з]-[з`] позначають буквою З.
-Давайте згадаємо образ літери З. Хлопці, у лісі немає зошитів і олівців, спробуйте, будь ласка, зобразити букву З.
Діти за своїм вибором зображують букву З з допомогою пальців рук або з допомогою всього тіла.
- Зайка, я думаю хлопці відмінно зобразили букву З! Ой, який вітер подув, навіть листя з дерева і кущика полетіли. А що це на них? На кожному листочку написана буква! Щоб зайчик добре запам'ятав букву З, давайте зберемо тільки ті листки, на яких зображена буква З.
Діти ходять, піднімають тільки листя з зображенням букви З і кладуть їх близько зайця. Одна буква кріпитися на дошці.
-Подивіться, діти. Ці листя впали і зламалися. А на них теж була написана буква З. Давайте відновимо літери.
Троє дітей підходять до магнітній дошці і збирають на ній розрізану букву. Потім підходить наступна трійка і т.д. всі діти групи. У разі труднощів дитина мо-жет спиратися на образ літери або йому надається індивідуальна допомога.
- Молодці!
- А наш зайчик знову машиніст. Тепер він хоче покатати на поїзді букву З.
Картинка «зайця - машиніста» кріпиться в кабіну машиніста, картка «букви З - пасажира» в вагон.
Запам'ятайте: зайчик - машиніст, він дивиться вперед, на дорогу, літера З - пасажир, вона сидить спиною до машиніста і завжди дивиться назад.
- Настав час прощатися з нашим другом. І на прощання давайте перевіримо, чи добре зайчик запам'ятав букву З. По черзі підходите до зайчику, на вашій спині він лапкою напише букву З, а ви скажете, правильно чи ні він її написав.
Логопед сідає до дітей, одна дитина встає, повертається спиною до логопеда і іншим дітям. Педагог лапкою зайця «пише» літеру З правильно або дзеркально. Дитина визначає правильність написання. У разі визначення дзеркального написання дитина і інші діти «поправляють» зайчика, малюючи правильно літеру З вказівним пальцем у повітрі.
- Молодці, я впевнена, наш сьогоднішній гість разом з нами навчився не плутати звуки [з] - [з`], запам'ятав образ літери З і завжди буде її писати безпомилково!
7. Завершення заняття.
З зайчиком чудово пограли, букву нову дізналися,
Хоровод " у лісі водили, ехо хитке ловили,
Листоноші допомагали, пісні дзвінко наспівували,
Відгадали всі слова, повторили правила.
Всі трохи втомилися, так як славно потрудилися.
Треба поберегти сили.....
Спасибі, зайченя, до нових .....(зустрічей).
(Катерина Нальотового)