Конспект заняття «Чайні традиції»
Автор: Лілія Равилевна Насирова, вихователь ГБОУ Бакалінська спеціальна (корекційна) загальноосвітня школа-інтернат 2 види, с. Бакали
Опис матеріалу: Пропоную вам конспект заняття для учнів 12-14 років, які навчаються в корекційних школах 2 види. Даний матеріал буде корисним вихователям, що працюють у середній ланці. Цей конспект пізнавального заняття, спрямованого на виховання інтересу до історії виникнення чаю і чайних традицій, розвитку допитливості у дітей середнього шкільного віку.
Мета: Перегорнути сторінки багатовікової історії чаю з початку його поширення до пори, коли він став улюбленим напоєм більшості країн світу
Завдання:
- Розвиваючі: розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, спостережливість.
- Мовленнєві: розвивати зв'язне мовлення, залишковий слух, збагачувати словник дітей: самовар, чайні плантації, винахід, чайні брикети, спресовані.
- Виховні: відродити інтерес до чаювання, ознайомити вихованців з історією появи чаю в Росії, виховувати бережливість, охайність та естетичний смак.
Обладнання: самовар, стіл, накритий скатертиною,
чайний сервіс, комп'ютер, мультимедійний проектор.
Наочність: виставка малюнків самовара, виконаних учнями, прислів'я про самоварі, чаї, самовар.
Методичні прийоми: бесіда-діалог, розглядання ілюстрацій та бесіда з ним, музична пауза, продуктивна діяльність дітей, аналіз, підведення підсумків.
Хід заняття:
1. Організаційний момент
-Здрастуйте, дорогі хлопці!
-Починаємо наше заняття.
Як ви мене чуєте?
Проведемо фонетичну зарядку
Будемо правильно говорити звук «ч»
Будемо читати правильно, виразно, дотримуючись логічний наголос.
Подавай мені чашку чаю
Адже я люблю російський чай
У чаї я душі не чаю
Наливай гарячий чай.
Зараз прочитаємо цей вірш разом.
- Максим, прочитай вірш, зверни увагу на букву з ______
- Расиль, прочитай перші 2 рядки, зверни увагу на
звуки
в, р, ш
-Разіна, прочитай, зверни увагу на звуки
ш, с.
Робота за екраном.
- Послухайте і повторіть:
У мене красива чашка.
Мама приготувала смачний чай.
Я люблю пити чай.
Сьогодні наше заняття присвячене чаю. Навряд чи є серед нас людина, яка ніколи не пив чай. Чай допомагає спілкуванню, зміцнює здоров'я. Вперше на Русі чай спробували
20 вересня 1638 року.
Привіз його боярський син Василь Старков від монгольських ханів. (на екрані з'являються слайди з зображенням боярина Василя Старкова)
Чай всім сподобався. Спочатку їм користувалися як ліками і пили тільки по святах, тому що в Росії його не вирощували, а ввозили з - за кордону. Він коштував дуже дорого.
Батьківщиною чаю вважається Китай. Давним - давно пастухи помітили, що вівці, пощипай листя чаю, почали швидко бігати (гратися), підніматися на гори. Вони вирішили спробувати самі: висушили, заварили і, відчули, що і самі стали сильнішими, стали бадьорими, здоровими.
- Що означає у перекладі з китайського слово «чай»?
Переклад з китайського простий «Ча» означає " молодий листок
(на дошці)
- Ось ми сказали, що батьківщина чаю - Китай.
- А де ж ще вирощують чай?
Ви звертали увагу на чайні коробки?
- Чай вирощують в Грузії, Індії, Азербайджані.
( Роздаю дітям чайні пачки - вони знаходять країну-виробника)
Інформація : Раніше в Китаї подрібнені, а потім спресовані , тобто
стислі ( на дошці) в брикети ( пакети) листя довго використовували в якості грошей.
Ось так цінувався чай!
- Хлопці, які ви знаєте частівки про чай?
- Заспіваємо?
(Діти виходять зі своїми інструментами: мелофон, дерев'яні ложки, бубон, дерев'яні білизняні прищіпки).
- Молодці, спасибі!
- Як ви думаєте, де вирощують чай?
-Чай вирощують на величезних
плантаціях ( плантація - це велика земельна площа) - (на мультимедиапроекторе показую різні чайні плантації )
- Хлопці, хто з вас хоче розповісти вірш про чай?
- 1 учень
Чай в спеку освіжає нас
А в морози зігріває
І сонливість переборе
І з втомою посперечається
Розтрощить будь недуг
Чай здоров'ю найкращий друг
( недуга - хвороба)
( розтрощить - зламає)
2 учень
Тут без всякого сумніву
Запашний Чай всіх вас чекає
Кілька сортів варення
Пироги, ватрушки, торт.
3 учень
Якщо холодно - зігріє
Жарко - спрагу вгамує
Захворієш іль втомишся
Міцний чай треба попити
Проведемо невеликий конкурс « Веселі художники» ( 2 ком. по 3 людини). Потрібно намалювати чайник.
1-й учень - малює чайник
2-й учень - носик і ручку
3-й учень - кришку (2-3 хв)
- Хлопці, а як правильно заварювати чай? В якому посуді краще заварювати?
- В порцеляновому посуді.
( Учні розповідають і показують процес заварювання чаю.)
-Чи знаєте ви прислів'я про чай?
Завдання: « Закінчи прислів'я»
1. Випий чайку.........забудеш тугу.
2. Чай пити...............не дрова рубати.
3. Чай не пити............на світі не жити.
4. За чаєм не нудьгуємо.............3 гуртки випиваємо.
5. В гарному посуді......і чай смачніше.
- Хлопці, зараз ми п'ємо чай з електрочайників та використовуємо пакетики. А знаєте, як у старовину пили чай?
- З самоварів.
-Правильно, молодці!
Самовар головний предмет чайних застіль.
- У вас або У ваших бабусь і дідусів є самовар?
Винайшли самовар у 18 столітті в Росії. Батьківщина самовара - Урал. Перший самовар винайшов
Назар Лісіцин
(перегляд слайдів про винахід Назара Лісіцина) . Всередині самовара робили трубку, в неї засипали шишки, їх підпалювали, роздмухували вогонь і вода закипала. Якщо в будинку є самовар, то вважали раніше, що сім'я багата.
- Хто розкаже вірш про самоварі?
1 учень
Самовар пихкає, іскриться
Щедрий, круглий, золотий
Осяває наші лиця
Він своєю добротою.
2 учень
Давно на білому світі
Живе, зовсім не старий
Веселий і блискучий
Російський самовар.
3 учень
Краще будь-якого доктора
Лікує нудьгу і тугу
Чашка смачного, крутого
Самоварного чайку
4 учень
Посидіти за самоваром
Всі напевно ради
Яскравим сонячним пожежею
У нього горять боки
5 учень
Самовар співає, гуде
Тільки з вигляду він сердитий
До стелі пускає пар
Наш красень самовар
( Перегляд слайдів про самоварі)
-Хлопці, ви любите загадки?
1. Шипить і кипить
Всім чай пити велить (самовар)
2. Перед вживання сухий і твердий
Після вживання сирої і м'який (чай)
3. Ніжок чотири, капелюшків - один
Потрібен, якщо стане
Чаювати вся сім'я (стіл)
4. Маленьке, здобне колесо їстівне
Я одна не з'їм, розділю хлопцям всім (бублик)
Чайний етикет
-Прочитаємо разом правила чаювання (діти читають з екрану проектора).
-Хлопці, а ви виконуєте ці правила при чаюванні?
Конкурс «Кращий самовар» (малюнки дітей вивішуються на дошці, журі оцінює роботи дітей).
Підсумок заняття
Робота за екраном:
- Про що ми сьогодні говорили?
- Яка країна є батьківщиною чаю?
- Де вирощують чай?
- Хто винайшов перший самовар?
- Вам сподобався урок?
- Всі працювали сьогодні добре, молодці!
Заняття закінчено.