Реклама












Урок з математики для 5 класу. Узагальнююче повторення


Конспект уроку математики для 5 класу. Узагальнююче повторення
Автор: Андріанова Наталія Анатоліївна, вчитель математики, МКОУ «Medvež'egorskaâ середня школа №1». Місто Медвежогорськ, Республіка Карелія.
Опис матеріалу: Пропонований конспект буде корисний вчителям математики старшої школи при узагальнюючому повторенні в кінці 5 або 6 класу, які працюють за будь-якими підручниками. Конспект містить комплексне завдання, що дозволяє перевірити не тільки знання з конкретного предмету, але і оцінити метапредметные і особистісні результати, чому приділяється особливу увагу в умовах переходу до ФГОС.
Епіграф: «... школа повинна навчити вчитися, навчити жити, навчити жити разом, навчити працювати і заробляти...»(з доповіді ЮНЕСКО «нове тисячоліття»).
Конспект уроку математики для 5 класу. Узагальнююче повторення.
Мета уроку: створити умови для узагальнення та систематизації навчальної інформації: обчислення дробу від числа, читання діаграм, обчислення відсотків від числа, обчислення площі прямокутника, округлення числа, обчислення швидкості.
Завдання уроку: формувати уміння здійснювати інформаційний пошук, отримувати інформацію з різних джерел, аналізувати інформацію, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, формування культури розумової праці, культури міжособистісного спілкування через організацію роботи в групах.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Форми діяльності: групова, індивідуальна.
Обладнання: тексти «Записки мандрівника Робіна», комплексне завдання до тексту для кожної групи,критерії оцінки.
Хід уроку: Учитель. Одна з версій походження слова «математика» пов'язана з грецьким словом «матема», що означає урожай, збирання врожаю. Розмітка земельних ділянок, підготовка необхідної кількості посівного матеріалу, підрахунок зібраного врожаю вимагали серйозних математичних знань. На сьогоднішньому уроці ви будете вирішувати практико-орієнтовані завдання, які зустрічаються в конкретних життєвих ситуаціях. Подивіться на екран.

Даніель Дефо, англійський письменник.
Вчитель: Який роман написав Даніель Дефо?
Учні: «Робінзон Крузо».

Вчитель: Роман заснований на реальних подіях.

Вчитель:Роман дуже сподобався читачам. Життя на безлюдному острові стала найпопулярнішим сюжетом книг того часу. З'явився навіть піджанр пригодницького роману, який назвали «робінзонада».

Вчитель:Пам'ятник в Тобольську.
Вчитель:На ваших столах лежить текст, складений за мотивами роману Дефо і комплексне завдання до нього. Разбейтесь на групи по 4 людини. Працюйте за запропонованим планом.
Учні виконують комплексне завдання.
По закінченні виконання завдання учні порівнюють результат роботи своєї групи з відповідями на екрані і оцінюють їх за запропонованими критеріями оцінки.
Текст.Записки мандрівника Робіна. (За мотивами Д.Дефо «Робінзон Крузо»)
На дванадцятий день нашого плавання подув зі сходу вітер з такою загрозливою силою, що кораблю довелося, віддавшись у владу урагану, плисти, куди гнали нас хвилі. Судно могло кожну хвилину розколотися надвоє. Нам залишилося одне: подбати про порятунок власного життя.
Після катастрофи я залишився один. Хвилі винесли мене на берег острова. Мені було тоді всього лише 25 років...
З напівзатонулого корабля я перевіз деякі речі. У кубрику я виявив продукти: кава, пшеничні зерна, картопля, чай, шоколад і цукор. Пшеничних зерен було всього три жмені, а картоплин - два десятка. На моєму острові росли фрукти: ситні банани, манго, лимони і солодкі ананаси.
Я знайшов ділянка родючої землі, з великим трудом обробив його і посадив картоплю і пшеницю. Мій невеличкий город виглядав так (див. план).
План городу

Незабаром я зібрав перший урожай. Невелику частину врожаю я залишив для прожитку, а решту знову посадив. Для цього мені довелося збільшити пшеничне поле збільшити на 45%, а картопляне поле на 55%.
Харчування моє, треба визнати, було досить мізерним: 70% раціону складали фрукти, які удосталь росли на острові, 20%- риба, яку мені вдавалося зловити біля берега, 9%- дрібна живність, що живе на острові. І лише 1%- хліб, який мені вдалося спекти через рік наполегливої землеробства.
Щоб не перетворитися в дикуна, я не дозволяв собі лінуватися. Мій сон становив не більше 1/3 доби, 3/6 доби становила різноманітна робота, решту часу йшло на пошуки їжі і нетривалий відпочинок.
Я навчився плести, як і стародавні люди, різноманітні речі з рослинних волокон, гнучких прутів, волосся. Це були мотузки, кошики, мережі. Під час подорожі по острову я знайшов глину і, додаючи в неї воду, робив найпростішу посуд, яка після обпалення ставала твердою. Місце це було недалеко, але з-за густих заростей доводилося досить довго до нього добиратися. Припускаю, що перші дні я долав не більше чверті кілометра за півгодини. Правда, через тиждень стежка помітно розширилася, і мені вже вдавалося проходити за півкілометра 0,4 години.
Моє проживання на острові виявилося на 3 роки довше, ніж моя дозвільна життя до того, як я опинився там.
Комплексне завдання до тексту «Записки мандрівника Робіна».
1.Внимательно прочитайте текст «Записки мандрівника Робіна».
2.В тексті знайдіть розміри ділянки, на якій Робін посадив пшеницю. Знайдіть площу пшеничного поля і заповніть таблицю №1:
Таблиця №1

3.найдіте в тексті інформацію про збільшення пшеничного поля. Визначте площу нового поля. Результат округліть до десятих. Заповніть таблицю №2:
Таблиця №2

4.Найдите в тексті інформацію про те, як Робін ходив за глиною. Визначте швидкість Робіна км/год у перші дні. Заповніть таблицю №3:
Таблиця №3

5.Найдите в тексті інформацію про раціоні харчування Робіна. На круговій діаграмі підпишіть сектора.
Кругова діаграма №1

6.Найдите в тексті режим дня Робіна. Скільки часу (в годинах) Робін спав? Скільки часу (в годинах) Робін працював? Заповніть таблицю №4:
Таблиця №4

7.Сколько років Робін прожив на острові? Скільки років йому було в кінці його перебування на острові? Запишіть свої відповіді в таблицю №5:
Таблиця №5

8.Как звали дикуна, якого зустрів Робін на острові? Виберіть номера відповіді (відповідей) з перерахованих і запишіть їх у таблицю.
1) У тексті про це не сказано; 2) П'ятниця; 3) Субота; 4) Неділя.
Таблиця №6

Відповіді до завдань:
2.
Таблиця №7

3.
Таблиця №8

4.
Таблиця №9

5.
Діаграма №2
6.
Таблиця №10

7.
Таблиця №11

8.
Таблиця №12

Критерії оцінки виконання завдань:
2.
Знайдена в тексті інформація про розміри ділянки-1балл;
Правильно знайдено числове значення площі ділянки, засіяного пшеницею-1 бал;
Правильно вказані у відповіді одиниці вимірювання площі-1 бал.
3.
Правильно визначене числове значення площі старого поля-1 бал;
Правильно обчислено числове значення площі нового поля-3 бали;
Правильно вказані у відповіді одиниці вимірювання площі-1 бал;
Правильно виконане округлення числа-1 бал.
4.
Знайдена в тексті інформація про час -1 бал;
Знайдена в тексті інформація про відстані - 1 бал;
Правильно знайдена швидкість Робіна - 2 бали;
Правильно вказані одиниці вимірювання швидкості - 1 бал.
5.
Правильно підписані всі сектори - 4 бали;
Правильно підписані 3 сектора -3 бали;
Правильно підписані 2 сектори - 2 бали;
Правильно підписаний 1 сектор - 1 бал.
6.
Правильно обчислено час сну Робіна - 1 бал;
Правильно обчислено час роботи Робіна - 1 бал;
7.
Правильно обчислено час перебування Робіна на острові - 1 бал;
Правильно обчислений вік Робіна наприкінці перебування Робіна на острові - 1 бал
8
Обраний відповідь 1 - 1 бал;
Обраний відповідь 2 - 1 бал;
Обраний відповідь 21 або 12 - 1 бал.
Максимум: 23 бали.
Використання цього конспекту уроку сприяє формуванню ключових компетентностей, а значить, готує школяра до подальшої активної участі в житті суспільства.