Реклама












Конспект уроку літературного краєзнавства у 8 класі


Урок літературного краєзнавства у 8 класі
Конспект уроку літературного краєзнавства на тему «Основні мотиви творчості Євгена Олександровича Забываева"
Автор: Федотова Наталія Сергіївна, вчитель російської мови та літератури
Місце роботи: МБОУ Лежневская ЗОШ №10, сел. Лежнево, Іванівська область.
Опис матеріалу. Пропоную вам конспект уроку літературного краєзнавства у 8 класі, який проводиться в рамках регіонального компоненту. Даний урок є першим у низці занять з вивчення творчості місцевих поетів. Матеріал буде корисним вчителям-словесникам, провідним даний курс, а також людям, які цікавляться поезією і прозою самобутніх письменників.

Конспект уроку літературного краєзнавства на тему «Основні мотиви творчості Євгена Олександровича Забываева»
Мета: познайомити учнів з системою моральних цінностей у творчості Е.А.Забываева.
Завдання:
1) Познайомити учнів з життям і творчістю нашого земляка - Забываева Євгена Олександровича, показати, як місцевий поет допомогою своєї творчості розкриває тему любові до рідної природи, рідної землі, людей, які живуть поряд з ним.
2) Продовжити формування комунікативних навичок. Розвивати монологічне мовлення, вміння слухати, зіставляти, порівнювати, виділяти головне, узагальнювати, робити висновки.
3) Виховувати любов до слова, до природи, до батьківщини, почуття поваги до поетів - земляків, до їх творчості.

Обладнання: комп'ютер, проектор.
Демонстраційний матеріал: мультимедійна презентація, фільму, фотографії та матеріали з особистого архіву поета.
Роздатковий матеріал: тексти віршів і оповідань Е.А.Забываева, фотографії, ксерокопії газетних публікацій.
Методичні прийоми: зустріч з поетом, бесіда, читання напам'ять, виразне читання, групова робота, аналітична робота з текстами віршів, дослідницька робота.


Хід уроку.
Я люблю тебе, батьківщина мила,
За ліси і великі поля.
Я люблю тебе, богом бережена,
Люба, рідна Земля.
      
1. Орг. момент. Мотивація.
Вчитель:
-Сьогоднішня подорож до прекрасного російського слова ми почнемо з прекрасних слів (читання епіграфа) Ви дізналися, чиї ці рядки? (Лени Андрияновой, однокласниці) Про Льоню вам багато чого відомо. Вона ще тільки починає свій поетичний шлях. І при прочитанні цих рядків ви ясно уявляєте собі людину, що їх написав, її ставлення до рідного краю. А я вам пропоную прослухати вірш, який вже має визнання і стало гімном нашого селища.

Читання напам'ять «Гімну селища Лежнево» (заздалегідь підготовлений учень).
(на екран проектується фото селища і герб)
Сонце, повітря, синь неба безкрайого,
Річка, гори, простір без кінця,
Тут розкинулось миле Лежнево
На витку Золотого кільця.
Подивіться - простори привільні
Цих місць ваше серце полонять,
Де годинник, як очі, дзвіниці
На всі сторони світу дивляться.
Ми гідна частина людства.
Дзвіниця нам - символ Кремля.
Слався, Лежнево, - наше Отечество,
Наша Батьківщина, наша земля!
Нехай поки що лише району столиця,
Але і надалі,
Як з минулих років,
Наше Лежнево буде прагнути
Бути гідним серед міст.
Розквітай, наш Лежнево славне,
Ми до тебе прикипіли душею,
Ти для лежневцев Батьківщина головна
У центрі нашої Росії великий.
Ми гідна частина людства
Дзвіниця нам - символ Кремля.
Слався, Лежнево, - наше Отечество,
Наша Батьківщина, наша земля!


Вчитель: (в дужках наводяться передбачувані відповіді учнів)
-Яке враження у вас склалося про автора цих рядків?
( щиро любить свою землю, свій народ, пишається тим, що живе в Лежневе, людина спостережлива, творчий.)

Вчитель:
-А наскільки важливо розглядати творчість саме місцевих поетів?
( любов до Батьківщини починається з любові до свого рідного краю)

Вчитель:
-А що б ви хотіли дізнатися сьогодні на уроці?
(хто автор цього вірша, його життя і творчість, чим захоплюється цей чоловік....)
Вчитель:
-Ви знаєте, хлопці, у вас є дивовижна можливість побачити на власні очі та поспілкуватися з автором гімну. Він сьогодні у нас в гостях. Це Забываев Євген Олександрович. ( Проводжаємо поета на спец. відведене йому місце.)
Запис теми уроку в зошит. «Основні мотиви творчості Е.А.Забываева.»

2. Вивчення нового матеріалу. Біографічні відомості.
Що ж ми знаємо про його життєвий шлях?
Вчитель коротко знайомить з фактами з життя. На екрані проектуються фотографії з особистого архіву поета, відповідні етапам його життя.
Народився в 1939 році в п. Лежнево. У 1956 році закінчив школу № 5 (нині школа № 10). Вступив в Іванівський бавовняно - паперовий технікум. Потім навчався в Іванівському педагогічному інституті на філологічному факультеті. З 1974 по 1979 в Лежневском СПТУ викладав російську мову і літературу, був заступником директора по навчально - виховній роботі. Довгі роки працював на Лежневской прядильно-ткацькій фабриці. 12 років очолював ветеранську організацію цього підприємства. Зараз є членом поетичного об'єднання «Воскресіння».
Вчитель:
-Може бути, вас щось цікавить ще?
(Діти ставлять запитання, які їх цікавлять. Наприклад. Коли і де почав писати? Про що його твори? Легко писати вірші? Хто є літературним кумиром?)

Вчитель:
-Хороші питання. Протягом уроку ми спробуємо на них відповісти. Це і будуть наші цілі і завдання. Звернемося до 1 питання. Що нам відповість сам Е.А. про початок своєї творчої діяльності?
(Поет пропонує дітям взяти цю інформацію з газети, в якій опубліковано його перший досвід.) (копії лежать на столах)
Діти знайомляться з газетою, знаходять вихідні дані, роблять висновок про те, коли, де і що саме надрукував Е.А.
Вчитель: «Євгене Олександровичу, ми знаємо Вас як поета, про що Ваші вірші?»
( любов до рідного краю, близьким, про воєнне дитинство, про обов'язок і честь, філософські питання...)
Поступово на дошці і в зошитах з'являється запис

Теми творчості
1. Краса рідної природи
2. Любов до близьких
3. «Вічні істини» (добро, людяність, співчуття...)
4. Повага до праці
5. Таємниця народження вірша
6. Тема дружби
7. Тема війни, преклоніння перед подвигом солдатів
              
                                              
Вчитель
-Давайте перевіримо, чи так це. Читання віршів (дітьми) на фоні тихої мелодії.

Край ти мій,
я не бачив світла
Куточка,
щоб був тебе милею.
Ну і що ж,
що тут немає нічого
Окрім річки та сивого полів,
Окрім річки
у вербових віях
І в траві,
коси у наречених,
Річки,
що не може не приснитися
В годину, коли чужина набридне,
Так беріз, як дівчат красивих,
Так лісів, які темніють навкруги,
Так могутніх заростей кропиви,
Так пагорбів.
Немає.
Без цих місць
З їх неприхотливою красою,
Що звуть середньої полосою,
Життя було б без сенсу і порожня,
Начебто Божої церкви без хреста.

Учитель проводить бесіду за змістом вірша.
- Які образи в цьому вірш-і вас здивували? (сиве поля, річка в вербових віях, трави, як коси у наречених)

-Знайдіть рядки, виражають авторське ставлення до рідних місць.( Нет.Без цих місць З їх неприхотливою красою, Що звуть середньої полосою, Життя було б без сенсу і порожня, Начебто Божої церкви без хреста.)

--До якого тематичного блоку можна віднести цей вірш?(доповнюємо схему назвою вірші)

-Вірші Е.А. вчать нас любити і поважати природу і ставитися до неї дбайливо і душевно. А що може бути більше трепетно і чистіше, ніж визнання в любові до рідного селища. Послухаємо вірш. (читає заздалегідь підготовлений учень)

* * *
Берізка моя!
Пышнокудрая, біла.
Сором'язливо подолом
шумиш на вітрі.
Стікають краплинки дощу
По листах і стеблах
І струмочками біжать по стегну.

Ах, біле, ніжне
березкино гомілка.
До тебе припадаю,
цілу знову.
Ах, Батьківщина-мати!
Без берізки під сонечком
Тебе за рідну
навряд чи я зміг визнати.

Ось вона шелестить
ледве чутно листочками
Спокійними на душі,
тиша і затишок
Вік її оспівують
прекрасними рядками
І скільки прекрасних ще
пропоют.

Вчитель:
-Відчувається майстерність поета, вміє не просто привернути увагу читача, а захопити його своєю думкою, змусити побачити і відчути так само, як бачить і відчуває він сам. Проникнувши у світ поетичних образів, ми починаємо відчувати справжню любов поета до рідної природи.

-- - Якими словами позначена основна думка вірша? (Ах, Батьківщина-мати!Без берізки під сонечком Тебе за рідну навряд чи зміг я визнати. - береза символ Росії) запис у зошит
--Образ рідної землі, природа рідного краю, стають головним джерелом натхнення поета.
Якими виразними засобами і прийомами користується при цьому автор? ( яскраві метафори, словотворчість) Наведіть приклади.
Хлопці, як ви вважаєте, чи достатньо любити тільки рідні ліси і поля, річку і берізку? Може бути, є щось таке, з чого починається любов до батьківщини взагалі? (Любов до малої батьківщини завжди неможлива без любові до свого рідного дому, який кожному дуже дорогий.)

Вірш читає автор.

Батьківський будинок
Прокидається день,
Сонце щедрою фарбою
Розсипає промені по хвилях сріблом.
Над річкою на горі,
Поруч з фабрикою ткацької
Мій батьківський дім,
Мій батьківський дім.

В ньому я знайшов багато,
В ньому я багато залишив.
У ньому ночами читав,
Жадав дізнатися більше.
І така рідна,
Така проста
Легкою лайкою під ранок
Спати гнала мене мати.

Перед школою годувала,
Пожуривши маленько,
Щоб не спав на уроці
І був скромніші,
Називала мене коротко,
Ласкаво - «Енька».
Це ім'я як пам'ять,
як пісня в мені.

Життя як з норовом кінь,
Сідока скалічити
Всі ловчит. Або раптом
Побольней вкусити.
А батьківський дім
Душу манить полегшити,
Відпочити, помягчеть,
І трохи посумувати.

Мати вже відійшла (в край замучила хворость)
В світ, де все завершують шляху.
«Енька»,- раптом покличе
її лагідний голос...
Серце разом стисне
і очі замутить.

День розцвів і зміцнів.
Шум, рух, гомін.
Вага біжить, все кипить,
все поспішає жити.
По дорозі на роботу
я вітаюся будинком,
Ну а після - до батька заходжу погостювати.
Як батько, будинок сивий -
фарба злізла місцями.
Я за ручку хвіртки
одного старого тисну.
В ньому я щастя знайшов,
в ньому я серце залишив,
У ньому мовчу, в ньому співаю,
у ньому сумую, в ньому живу.

Вчитель:
-Як автор називає свій будинок? (іншому) Зачитайте. Тексти у вас на столах. Якими словами автор показує особливу значимість отчого дому у своєму житті? (Душу манить полегшити, Відпочити, помягчеть, І трохи посумувати) (Я за ручку хвіртки одного старого тисну. В ньому я щастя знайшов, в ньому я серце залишив У ньому мовчу, в ньому співаю, в ньому сумую, в ньому живу.)

3. Фізкультхвилинка (релаксація) Пропоную прогулянку до батьківського дому поета. Йдемо по знайомих стежках, вдивляємося в рідні місця, услухуємося в спів птахів, піднімаємося на гору, шукаємо отчий дім поета (все це відбувається під неквапливе дзюрчання струмочка в зручній для дитини позі, обов'язково з закритими очима)

4. Дослідна (групова робота)
Вчитель:
-Спробуйте по характерним словами вірша «Батьківський дім» визначити, на якій фотографії зображений отчий дім Е.А.

-До якого висновку ви дійшли? Чому вибрали фотографію саме цього будинку? Підтвердіть рядками з вірш-я. (у мене вони підкреслені)

5. Робота в парах.
-У Е.А. багато цікавих, бередящих душу віршів. Їх ви будете вивчати будинку. А зараз прочитайте вірш «сигарета Догоріла...) і подумайте, чи легко бути поетом, легко даються слова, якими повинні бути слова?
Сигарета догоріла.
Пальці попекла.
Над безсонням поета
димова імла.
Неужель в мильонах немає
Слова,
щоб у рядок увійшло,
Щоб комусь,
може, десь
Душу обпекло?
Щоб співало,
щоб блищало,
щоб грустило,
щоб пестило,
Щоб вело, кликало, манило,
Щоб рвались, метало, било
Іль журило б незло.
Де-то ж це слово було
У мільйоні наших слів.
Загорілася сигарета
огонечком злим,
Над безсонням поета
вічний супутник-дим


6. Знайомство з Е.А.Забываевым-прозаїком.
Вчитель:
-У мене до вас питання. Ми говоримо про Е.А. як про поета. Але в той же час його першою опублікованою роботою, як нам тепер відомо з газети, була розповідь. І він не єдиний. Яке поняття будемо використовувати в нашій мові тепер? (прозаїк)

-Його розповіді чіпають душу своєю глибиною, щирістю, моральними висновками. Багато розповіді автора автобіографічні, у багатьох героїв є прототипи.
- Вдома ви знайомилися з двома оповіданнями «А це і є служба» та «Квітка». Тепер ви знаєте, хто їх автор. Що в цих оповіданнях спільного? ( торкаються проблеми людяності, моральності, оповідають про події, що залишили пам'ять у серці автора на довгі роки)
-Які моральні цінності проголошує О.А. в своїй розповіді «Квітка»? (повага до людей, їх подвигам...) Підтвердимо цитатами з тексту.

( я твердо впевнений, що з цього маленького чоловічка виріс чоловік доброї, щедрої, мужньої душі, що любить життя і вміє її цінувати. ................Для мене він досі хлопчисько, застиглий в благородному пориві найвищої людської моральності. )

- Про яких моральних поняттях мова йде в оповіданні «Служба йде» ? ( борг, чесне служіння батьківщині, ...

-Ще одним домашнім завданням буде розповідь про знайому вам людину, безмежно відданому своїй справі, служінню на благо своєї батьківщини. Ви можете вибрати один з варіантів роботи (або робота з віршами, або творча робота по опису знайомого людини та її історії)

-Хлопці, чи на всі ваші запитання ми відповіли? Змогли впоратися з поставленими завданнями? Підвести підсумок нашого сьогоднішнього заняття я попрошу самого Євгена Олександровича, з чиєю творчістю ми сьогодні знайомилися.
«Живе слово» поета. Напуття молоді.

7.ИТОГ
- Що дала вам, хлопці, ця зустріч з поезією Е.А., який слід залишила у вашому серці?(Діти, мабуть, кажуть, що творчість Е.А. натхнений любов'ю до людей і до рідної землі, викликає інтерес, змушує замислитися над тим, що ми залишимо після себе, щоб наше життя не відходило у вічність безслідно.)

-Повторюю домашнє завдання. Запишіть його. Воно варіативна.
1прочитати будь-які вірші Е.Забываева, зупинитися на вірші про труднощі поетичного справи («сигарета Догоріла...), скласти письмове міркування на цю тему.
2. Письмовий розповідь про людину, безмежно відданому своїй справі.