Корекційне заняття з розвитку мовлення по темі: Творимо загадки
Цілі:. познайомити учнів з прийомами конструювання загадки;
розвивати розумові процеси (аналізу, синтезу, узагальнення); асоціативне мислення, уяву, увагу
формувати організованість і самостійність.
Обладнання: чайник, набір для гри «Асоціації» , ілюстрації з відгадками
Тривалість заняття: 20-25 хвилин.
План заняття:
І.Орг.момент - 1 хвилина.
ІІ.Разминка (гімнастика для пальчиків, кинезиологические вправи) 2-3 хвилини.
ІІІ.Работа по темі - 16 хвилин.
IV.Итог заняття - 1 хвилини.
Хід заняття.
І.Организационный момент.
-Послухайте уважно і скажіть, про що мова?
*Загадав - кмітливістю поділився,
Відгадав - собі здивувався! (Загадка)
* Рік за роком
Думка народу
В ній накопилася,
З римою роднилась,
І дітям, і дорослим
Придалася! (Загадка)
ІІ.Разминка
Гімнастика для пальчиків
а)Зараз знову загадка, тільки покажу я її на пальцях моїх рук. А ви спробуйте спочатку повторити за мною , а потім відгадати ,що ми зобразили?
(Рисунок 1)
б)(вухо - ніс». «кулак - ребро - долоня»,
III. Робота за темою заняття.
1.робота з загадками,
а) Відгадування загадок.
-Чи ви Любите загадки?
-Чи вмієте їх відгадувати?
-Спробуйте відгадати загадки.
(По мірі відгадування учитель прикріплює на дошці ілюстрації.)
-На вулиці зима, а ми з вами повернемося до прекрасна пора року - літо
Є один такий квітка,
Не вплетешь його у вінок.
На нього подми злегка,
Був квітка - та ні квітки.
(Кульбаба.)
Стоять у полі сестрички -
Золотий вічко,
Білі вії.
(Ромашки.)
На кущах в саду росте,
Запах солодкий, немов мед,
Але нерідко ллються сльози
Тих, хто рве руками...
(Троянди.)
Гей, дзвіночки синій колір,
З язичком, а дзвону немає.
(Дзвінок.)
- Чи Легко було вам знайти відповіді на загадки?
-Як ви визначили, що мова йде саме про ці квіти? (ви представили схожі предмети )
(за зовнішньою подібністю, за місцем знаходження тощо )
-Відгадайте ще одну загадку.
З пшениці, вівса
Дивляться сині очі.
(Волошки.)
-Чому ви вирішили, що це волошки?
-В чому секрет загадки?
(Сам предмет, який загадується, не називається,
йдеться про схожому предмет, у якого обов'язково є ознаки першого.
Дійсно, волошки схожі на сині очі, відзначається і другий ознака васильків - місце, де вони зазвичай ростуть.)
2.Игра «Словом - на слово»
Я називаю слово, а ви на кожне почуте слово, повинні записати першу асоціацію, яка виникає в пам'яті.
Асоціація - це зв'язок між окремими предметами або явищами.
салют, шум, цирк, озеро
-Чому ви називаєте різні слова, характеризуючи одні і ті ж предмети?
(кожен представляє даний предмет по різному)
Гра «Асоціації»
Кожен учень отримує по одній круглої картці, підібрати по 4 асоціації. Пояснити свій вибір.
-Можна підібрати інші картинки?( у кожного своє уявлення про предмет)
3. Колективне конструювання (складання) загадки:
-А зараз давайте спробуємо самі скласти загадку
-Подивіться на цей предмет.
(Вчитель показує зображення чайника.)
-Що це? Уважно розгляньте чайник
Всі ваші відповіді я спробую записати на дошку
-На що він схожий?- Що або кого нагадує?
(Схожий на паровоз, на слона, нагадує слона в береті, пузатого слона.)
-Назвіть зовнішні ознаки чайника. (Круглий, з носиком, є ручка, кришка )
-Для чого потрібен чайник? (Воду кип'ятити, поїти чаєм і т. д.)
-Що в чайнику? (Вода кипить, пар скиглить, водиця вирує і т. д.)
-Де зазвичай знаходиться чайник? (На столі стоїть на вогні, на плиті сидить і т. д.)
(Відповіді дітей на кожне із запитань вчитель записує стовпчиком на дошці.)
-А тепер спробуємо скласти загадку про чайнику і назвемо його «слон в береті».
Слон в береті
(де знаходиться?) на вогні сидить,
(що робить?) кип'ятить воду
(для чого потрібен?) чаєм нас напуває
Повторіть , що у нас вийшло
Слон в береті
на столі стоїть,
чаєм нас напуває.
-Спробуйте в іншому порядку використовувати записи з дошки
(Відповіді дітей)
На плиті пузатий слон
Хоче зробити нам уклін.
У ньому вирує водиця.
Як би нам напитися?
4. Самостійне складання загадки:
(Учитель кріпить до списку предметів на дошці.)
( н-р: метелик, підйомний кран, гриб, ліхтар, курча) Можливо діти захочуть скласти загадку про будь-якому іншому предметі.
Розгляньте список предметів, виберете, про що вам захочеться скласти загадку.
Користуючись пам'яткою, спробуйте скласти свою загадку
На що він схожий? Що або кого нагадує?
Зовнішні ознаки
Для чого потрібен
Де зазвичай знаходиться
Аналіз дитячих загадок.
IV.Итог заняття.
-Чому ви вчилися?
-Чия загадка сподобалася?
б)(вухо - ніс». «кулак - ребро - долоня»,
III. Робота за темою заняття.
1.робота з загадками,
а) Відгадування загадок.
-Чи ви Любите загадки?
-Чи вмієте їх відгадувати?
-Спробуйте відгадати загадки.
(По мірі відгадування учитель прикріплює на дошці ілюстрації.)
-На вулиці зима, а ми з вами повернемося до прекрасна пора року - літо
Є один такий квітка,
Не вплетешь його у вінок.
На нього подми злегка,
Був квітка - та ні квітки.
(Кульбаба.)
Стоять у полі сестрички -
Золотий вічко,
Білі вії.
(Ромашки.)
На кущах в саду росте,
Запах солодкий, немов мед,
Але нерідко ллються сльози
Тих, хто рве руками...
(Троянди.)
Гей, дзвіночки синій колір,
З язичком, а дзвону немає.
(Дзвінок.)
- Чи Легко було вам знайти відповіді на загадки?
-Як ви визначили, що мова йде саме про ці квіти? (ви представили схожі предмети )
(за зовнішньою подібністю, за місцем знаходження тощо )
-Відгадайте ще одну загадку.
З пшениці, вівса
Дивляться сині очі.
(Волошки.)
-Чому ви вирішили, що це волошки?
-В чому секрет загадки?
(Сам предмет, який загадується, не називається,
йдеться про схожому предмет, у якого обов'язково є ознаки першого.
Дійсно, волошки схожі на сині очі, відзначається і другий ознака васильків - місце, де вони зазвичай ростуть.)
2.Игра «Словом - на слово»
Я називаю слово, а ви на кожне почуте слово, повинні записати першу асоціацію, яка виникає в пам'яті.
Асоціація - це зв'язок між окремими предметами або явищами.
салют, шум, цирк, озеро
-Чому ви називаєте різні слова, характеризуючи одні і ті ж предмети?
(кожен представляє даний предмет по різному)
Гра «Асоціації»
Кожен учень отримує по одній круглої картці, підібрати по 4 асоціації. Пояснити свій вибір.
-Можна підібрати інші картинки?( у кожного своє уявлення про предмет)
3. Колективне конструювання (складання) загадки:
-А зараз давайте спробуємо самі скласти загадку
-Подивіться на цей предмет.
(Вчитель показує зображення чайника.)
-Що це? Уважно розгляньте чайник
Всі ваші відповіді я спробую записати на дошку
-На що він схожий?- Що або кого нагадує?
(Схожий на паровоз, на слона, нагадує слона в береті, пузатого слона.)
-Назвіть зовнішні ознаки чайника. (Круглий, з носиком, є ручка, кришка )
-Для чого потрібен чайник? (Воду кип'ятити, поїти чаєм і т. д.)
-Що в чайнику? (Вода кипить, пар скиглить, водиця вирує і т. д.)
-Де зазвичай знаходиться чайник? (На столі стоїть на вогні, на плиті сидить і т. д.)
(Відповіді дітей на кожне із запитань вчитель записує стовпчиком на дошці.)
-А тепер спробуємо скласти загадку про чайнику і назвемо його «слон в береті».
Слон в береті
(де знаходиться?) на вогні сидить,
(що робить?) кип'ятить воду
(для чого потрібен?) чаєм нас напуває
Повторіть , що у нас вийшло
Слон в береті
на столі стоїть,
чаєм нас напуває.
-Спробуйте в іншому порядку використовувати записи з дошки
(Відповіді дітей)
На плиті пузатий слон
Хоче зробити нам уклін.
У ньому вирує водиця.
Як би нам напитися?
4. Самостійне складання загадки:
(Учитель кріпить до списку предметів на дошці.)
( н-р: метелик, підйомний кран, гриб, ліхтар, курча) Можливо діти захочуть скласти загадку про будь-якому іншому предметі.
Розгляньте список предметів, виберете, про що вам захочеться скласти загадку.
Користуючись пам'яткою, спробуйте скласти свою загадку
На що він схожий? Що або кого нагадує?
Зовнішні ознаки
Для чого потрібен
Де зазвичай знаходиться
Аналіз дитячих загадок.
IV.Итог заняття.
-Чому ви вчилися?
-Чия загадка сподобалася?