Реклама












Урок з російської мови у 9 класі


Методична розробка уроку української мови в 9 класі з теми «Складнопідрядні речення з підрядними определительными»
Цілі уроку:
1.Обучающая мета:
знайомство з підрядними определительными; вміння знаходити придаткові означальні у складі сложноподчиненного пропозиції і проводити їх синонимическую заміну, розрізняти способи зв'язку підрядних означальних з головним реченням; формування навичок постановки розділових знаків у сложноподчиненном реченні (СПП), складання схеми пропозиції;

2. Розвиваюча мета:
робота над правильним вживанням в мові даного виду речень, вдосконалення пунктуаційних навичок в простому і складному реченнях; розвиток грамотності, уваги, пам'яті, логічного мислення, розумових процесів; активізація пізнавальної діяльності учнів.

3. Виховна мета:
виховання поваги до предмета, любов до слова.

Методичні прийоми:
фронтальний опитування учнів, запис під диктовку, робота з підручником, комментированное лист, конструювання пропозицій
Обладнання:
підручник під редакцією Ц.Р. Бархударова «Російський язык.9 клас», комп'ютер.
Тип уроку:
урок вивчення нового матеріалу
Структура уроку
I Організаційний момент
цілепокладання
II. Актуалізація знань
1.Опрос з теорії попередніх уроків, перевірка домашнього завдання
1.що таке СПП?
2.ЗА допомогою чого приєднуються підрядні речення до головного?
3.як відрізнити союз від союзного слова?
4.По якими ознаками ми можемо визначити, що це головне пропозицію?
2.Тренировочное завдання
Завдання:
Записати під диктовку речення, розставити розділові знаки. Виділити графічно частини СПП, визначити засоби зв'язку в них.
1.щоб скоротити шлях, я звернув з утоптаної путівця і пішов навпростець.
2.Мне здалося, що мене покликали.
3.Здесь недавно хтось пройшов, бо сліди ще не встигла замести поземка.
4.Пока я вибирався з лісу, зовсім розвиднилось.
III. Пояснення нового матеріалу
а) Слово вчителя:
-Сьогодні мова піде про підрядних означальних.
На мультимедійній дошці дано 2 пропозиції (Слайд №1)
1.Сосна, посаджена дідом, перетворилася в могутнє дерево.
X,/причетний оборот/,....
2.Сосна, яка посаджена дідом, давно перетворилася в могутнє дерево.
[сущ, (яка....),.... ].
Запишіть речення в зошит. Давайте дамо характеристику даними пропозиції, накреслимо схеми.
(Слайд №2)Висновок:
У другому реченні підрядне схоже на визначення, відповідає на питання який?, відноситься до одного слова в головному реченні - іменника, вживається після нього. Такі додаткові називаються определительными. Придаткові означальні приєднуються до головного речення за допомогою союзних слів. В даному випадку - це сполучне слово який. Пропозиції, які ми з вами записали, є синонімічними. Причетний оборот найчастіше вживається в книжної мови, придаткові означальні пропозиції до розмовної.
Б)читання учнями теоретичного матеріалу в підручнику (стор.20-21)
Дайте відповідь на питання:
-На яке питання відповідають підрядні означальні?
-Місце підрядного речення.
-З допомогою чого приєднується до головного пропозицією?
-Які додаткові називаються местоименно - определительными?
-Як відрізнити чітке підрядне від местоименно - определительного?
IV. Фізкультурна хвилинка
V. Закріплення вивченого матеріалу
а) Запис речень під диктовку
Завдання:
Вкажіть головні пропозиції і придаткові означальні. До чого відносяться придаткові і чим вони приклепляются. Перепишіть, розставляючи коми.
Я кинувся під високий кущ ліщини, над яким молодий, стрункий клен красиво розкинув свої легені гілки. (І.С. Тургенєв)
Хто жив і мислив, той не може в душі не зневажати людей (О.С. Пушкін)
Так швидко скаче тільки той, за ким каяття мчить! (М.Ю. Лермонтов)
Він мені зрадів і став розпитувати про події, яких я був свідком. (О.С. Пушкін)
Перша і найбільша розкіш, яку я собі дозволяю, це довіра до людей. (М. Пришвін)
Мене тішило висловлювати своє презирство людей, які зневажають всіх (Чаадаєв).
б) Робота з підручником
(коментування лист, виконання вправ №36, №37)
в)Конструювання пропозицій (Слайд №3)
-Складіть складнопідрядні речення з підрядними определительными і местоименно - определительными, що відповідають схемам:
1.[.....,(де....),.....].
(Вулиці, де ми провели дитинство, назавжди залишаться в пам'яті).
2.[.......], (що.....).
(Треба закінчити, нарешті, те діло, що ми почали минулого тижня).
3.[....той], (кому......).
(Друг - це той, кому можна довіряти).
4.[Всі (хто.....),.....].
(Всі, хто був у поході, ще більше здружилися за ці два тижні).
VI. Підведення підсумків уроку.
Рефлексія
• Що вдалося і не вдалося на уроці?
• Що ускладнило вас протягом роботи на даному уроці?
VII. Оцінювання,
виставлення оцінок
VIII.Домашнее завдання
(теоретичний матеріал, стор 20-21, №38, №40)