Конспект уроку з літературного читання за темою "Ю. Єрмолаєв "Два тістечка" (2 клас)
Мета: познайомити учнів з твором Ю. Єрмолаєва «Два тістечок», розвивати вміння осмислювати заголовок твору, прогнозувати за нього зміст тексту, вчити знаходити в читаному творі повчальний зміст, виховувати шанобливе ставлення до членів своєї родини.
Хід уроку
1.організація класу
Продзвенів уже дзвінок, починаємо урок.
Гості до нас прийшли в клас,
Давайте обернемося, посміхнемося,
За роботу всі візьмемося.
- Хлопці, а до якого уроку ви приготувалися? (перевірка готовності до уроку)
Енергизатор (на екрані з'являються і зникають пропозиції, діти повинні швидко прочитати) 1. Чи готовий ти почати урок? 2. Старанно трудіться! 3. І на уроці не лінуйтеся!
- До нас на урок прийшли ще одні гості, це сім'я з улюбленого мультфільму. Послухайте загадку, хто це?
Чоловічки дуже споро
Лагодять електроприлади!
Їх не видно, не дивись,
Адже вони живуть всередині.
Немає місця містики,
Якщо поруч... (фиксики)
відео (Не лови гав! Робота є, тоді ми тут!)
2. Мовна розминка. Стадія виклику
- Сьогодні на уроці нам належить виконати багато завдань,
але перш ніж ми почнемо читати, необхідно язички нам всім розім'яти. Фиксики нам принесли цікаву казку
А) Фонематическая казка
Б) Читання чистомовки
Ло-ло-ло - тато взяв у сарай свердло.
Ла-ла-ла - мама кліщі принесла.
Лу-лу-лу - бабуся дала пилу.
Чи-лі-лі - тато будує кораблі.
Ле-ле-ле - він їх будує на землі.
В) Читання слів-перевертнів
Г) Робота з таблицями Шульте
Д)Читання слів-анаграм
3.Актуализация знань.
- Хто скаже, який розділ ми вивчаємо? («Про сім'ю, повагу до старших»)
-Розгадайте ребус (7я - сім'я)
4. Складання кластера «Сім'я»
-Як ви розумієте, що таке сім'я?
(мама, тато, діти, любов, турбота, доброта, повага, затишок, родичі, будинок, щастя.........)
-Як ви вважаєте, чи потребують батьки вашої допомоги? В сім'ї Фиксиков двоє дітей. Як їх звуть? А як ви думаєте, чи потребує Нулик (якому 4 роки), іноді допомоги його старшої сестри Сімки, якій 9 років?
5. Формулювання теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми будемо читати твір, у якому розповідається про ставлення старших до молодших.
Але спершу вам необхідно зібрати виділені букви з будиночків і записати в прямокутнику першу частину теми уроку. (Єрмолаєв)
Осмислення. Первинне сприйняття нового матеріалу
1. Прогнозування (Робота з підручником с.106)
- Хлопці, зверніть увагу на малюнок і на назву оповідання.
- Про що може йти мова в оповіданні?
- Зараз я вам прочитаю це оповідання, а ви уважно слухайте і подумайте, чи мають рацію були Ви у своїх припущеннях? (Вчитель читає весь розповідь)
Чи сподобалося вам оповідання? Давайте подивимося, чи мають рацію були ми в своїх припущеннях?
2. Словникова робота
- У творі зустрілися нові або малознайомі слова, значення яких потрібно уточнити (Фиксики - довідки з інтернету)
(вчитель спершу вислуховує відповіді учнів)
Кренделі - вита здобна булочка, нагадує вісімку за формою.
Африка - материк
Тропічні ліани - в'юнкі рослини, які ростуть у теплих країнах (довжина досягає 300м)
Вторинне читання
3. Прийом "Читання з зупинкамі"
-Читати оповідання ми буде з зупинками, по смислових частинах
Читання 1 частини ( до слів ...і пішла на кухню)
Колективне малювання ілюстрації до 1 частини
-Хто увійшов до кімнати?
-Про що попросила мама? Скільки у мами було дочок? Як їх звали?
-Що робила старша дочка Наташа? молодша Оля? Що вирішила зробити Оля?
Читання 2 частини (до слів ...І взялася за ліплення)
-Що пообіцяла зробити Наташа? Чи виконала вона свою обіцянку?
Самостійне читання 3 частини
Фізкультхвилинка
3 стадія - роздум.
1.Прием «Шість капелюхів мислення»
-Хлопці, Фиксики нам пропонують приміряти шість капелюхів.
1-біла - капелюх інформації
-Як зв. твір?
-Хто герої цієї розповіді? як звали дочок? Про що попросила мама?
2-чорна - капелюх писсимиста (критики)
- Необхідно продовжити речення.
Погано......що старша дочка не допомогла.
Погано.... що Наташі не дісталося тістечко.
3-жовта-капелюх оптиміста
4-червона-капелюх емоцій
Круто... або Здорово... (Оля допомогла мама. З'їсти два тістечка. Читати цікаву книгу. Побувати в Африці.)
5-зелена-капелюх ідей
-Зараз я не....., а Наташа.
-Як би ви вчинили, якби ви були зайняті чимось цікавим, а мама вас попросила про допомогу?
6-синя-капелюх
Висновок вчителя: Кожен з нас живе в сім'ї. У вашому домі має панувати любов, доброта, повага, тепло. Особливо в нашій любові і уваги потребують найближчі люди - ваші батьки. Бережіть свою маму, частіше допомагайте їй.
Активізація уваги (Відео Фиксиков - Рідні мої)
2.Прием «Тонкий і товстий питання» (діти самостійно ставлять питання)
Хто ...
Що ...
Як звали ...
Чи Правильно вчинила... Дайте пояснення, чому.. Оля з'їла.. ...
Уявіть, що буде якщо...
3.Составление сінквейну (Себялюбивая, лінива, нечуткая, чуйна, добра, уважна, відповідальна..)
Оля
чуйна, старанна
ліпила, мила, з'їла
У мами працьовита дочка
помічниця
4. Робота з прислів'ямі
Прочитай прислів'я. Підкресли олівцем прислів'я, яке передає головну думку оповідання.
Хата - дітьми весела.
Які праці, такі й плоди.
Підсумок уроку
-Хто написав оповідання «Два тістечка»
- Яким би ви хотіли стати після знайомства з розповіддю Ю. І. Єрмолаєва. Виберіть слово на будиночках і прикріпіть до нього сердечко.
Кожен з нас живе в родині, треба чемно поводитися делікатно, поважати і берегти один одного.
Рефлексія (Машина часу)
А зараз нам Фиксики пропонують на Машині часу відправитися в минуле (2012р.) І подивитися на учнів 0-Б класу. Давайте послухаємо маленьких 5-річних хлопчиків і дівчаток, що-ж вони відповідають на питання - що таке сім'я.
(Відео-3минуты)