Розробка інтегрованого уроку англійської мови і літератури. Тема: Життя і творчість Великого Сибірського письменника
Автор: Токмакова Оксана Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури, МОБУ Усть-Ярульская ЗОШ.
Опис роботи: Даний матеріал присвячений 90-річчю з дня народження сибірського письменника В.П. Астаф'єва. Урок орієнтований на учнів 7-8 класів, тому що в цих класу діти більш або менш вільно володіють англійською мовою. Матеріал можна використати і на заключному етапі вивчення творчості письменника, і як позакласне заняття в декадах російської та англійської мови.
Цілі уроку:
Освітня: продовжити знайомство учнів з творчістю В.П. Астаф'єва, його біографією, мовою.
Розвиваюча: розвивати мовлення учнів.
Виховна: сприяти вихованню у дітей інтересу до літератури, гордості за свою батьківщину, любові до своєї малої Батьківщини.
Обладнання: виставки книг В.П. Астаф'єва, портрети письменника та його членів сім'ї.
Хід уроку.
1. Орг. момент.
2. Актуалізація знань.
Слово вчителя: Серед багатьох письменників землі російської є такі, які прославили Красноярський край не тільки на території Росії, але і далеко за її межами.
-Кого ви можете назвати з письменників земляків-красноярців?
What names of our Sibirian authors do you know?
-Які твори з їх творчості ви читали?
What their works have you read?
-Що вам відомо про їх життя, про творчий шлях?
What do you know about their lives and works?
-Які фільми за їх творами ви дивилися?
What films made on their works have you seen?
Сьогодні ми з вами продовжимо знайомство з відомим письменником-сибіряком В.П. Астафьевим. В цьому році Віктору Петровичу виповнилося б 90 років. Він міг стати художником і відображати на полотнах зачаровують краси Сибіру, міг стати музикантом: у нього був чудовий слух; міг подарувати людям багато ліричних віршів, але особливо чуйна від природи душа хлопчика, приметливый до будь-якої дрібниці очей, а головне - відкрите всьому світу трепетне серце зробили з нього письменника, і саме прозаїка, яким пишається нині вся Сибір. До нас на урок завітали члени нашої шкільної газети «Факел», які познайомлять нас з цікавими фактами з життя і творчості Віктора Петровича.
3.
Введення нового матеріалу.
Розповідь 1-го гостя. (під час розповіді показуються фотографії всіх членів сім'ї В.П. Астаф'єва).
Народився 1 травня 1924года в селі Вівсянка, недалеко від Красноярська. "Я народився при світлі лампи у сільській лазні. Про це мені розповідала бабуся, " - згадував письменник.
Дитинство Віктора Астаф'єва випало дуже важке. Хлопчикові було всього сім років, коли потонула в Єнісеї мати, Лідія Іллівна. Пам'яті матері він присвятив повість "Перевал". А багато пізніше, ставши вже відомим письменником, він скаже про маму з гіркою синівською любов'ю: "якби мені було дано повторити життя - я вибрав би ту ж саму, дуже насичену радощами, перемогами і поразками, захопленнями і бідами втрат, які, до речі, допомагають загостреніше бачити світ і відчувати доброту. І лише одне я попросив би у своїй долі - залишити зі мною МАМУ. Її мені не вистачало все життя..."
Віктор Астаф'єв виховувався бабусею, Катериною Петрівною, їй в першу чергу присвячена книга "Останній уклін". Через неї осягав Астаф'єв в будні, на роботі, в клопотах російську традицію, здорові земні коріння, красу і суворість рідний сибірської землі.
Хоч і важке, але щасливе дитинство скінчилося. Тато, Петро Павлович, одружився і почав міняти будинку і місця роботи. З батьком і мачухою Віктор переїжджає в Ігарка - сюди висланий з родиною розкуркулений дід Павло. "Диких заробітків", на які розраховував батько, не виявилося, стосунки з мачухою не склалися, вона спихає тягар в особі дитини з плечей. Хлопчик позбавляється даху над головою і засобів до існування, бродяжить, потім потрапляє в дитбудинок - інтернат. "Самостійне життя я почав відразу, без усякої підготовки", - напише згодом В. П. Астаф'єв.
У Ігарської школі викладав російську мову та літературу вчитель Гнат Дмитрович Різдвяний. "Він часто змушував нас писати твори на вільні теми. «В одному з шкільних творів - згадує Віктор Астаф'єв - я написав про те, як хлопчик заблукав у тайзі знайшов невідоме озеро... Гнат Дмитрович визнав мій твір кращим і помістив в рукописний шкільний журнал».
Після шести класів в дитбудинку Астаф'єв почав заробляти свій хліб сам. Але тут прийшла війна, і він подався в рідні місця в Красноярськ. Тут він вступив в ФЗО. Вибирати професію не доводилося. Побудували хлопців, взяли з них міцніше і побільше, і визначили майбутні укладачі потягів. Восени 1942 року Астаф'єв добровольцем йде на фронт. Його військова біографія повністю не відображена у творчості. Але про його участь у цьому страшному і праведному ділі ми читаємо зі сторінок його оповідань, книг про війну: «Пастух і пастушка», «Зорепад», «Жменя стиглих вишень» і т.д. Саме на війні Віктор Петрович знайшов свою другу половинку - Марію Семенівну. Восени 1945 року вони разом мобілізувалися з армії і приїхали в її місто Чусовой на західному Уралі. У цей час було все - і народження дітей, і жах, горе похорону двох дочок, сирітство онуків. І голод, і холод, і хвороби, але і стійкість, мудрість і вірність єдиної дружини, яка присвятила йому всю себе. І була радість першого своїми руками побудованого будинку. Астаф'єв своєї Мане віддав все - щастя, страждання, любов, біль, радість - все це вони переживали разом.
А зараз я пропоную прочитати деякі факти з біографії
Астаф'єва англійською мовою. (читає заздалегідь підготовлений учень)
Almost all his story went into his books. He hand't been seven yet when he lost his mother. She drowned in the Enisei. Since then the river would run like a scar across all his books, he would spent the best hours and days of his life on it and would describe them in his books; and each time he would make mention of his mother. Not a single time he would try to resurrect Lidia Ilyinichna in his books though he would portray in them all his relations, near and distant.
His mother remained in his life a light shadow, a reminiscence, a touch, and he has never tried to burden this image with details of everyday life.
Books by Astafyev have been translated and published in many count ries, France, the Netherlands, Japan, the USA, Greece among them.
For many years theaters in Ukrainian towns and cities have been staging his plays «Bird-cherry Tree», "Forgive Me», «A Sad Detective story
Several films (Seagulls don't Fly Here», «Taiga Story, «Starfall», «The Thunder of the War is Heard Somewhere*, «Born Twice», «My Beloved") were made after his books.
Розповідь другого гостя.
В.П. Астаф'єв вважав: «Призначення людини і письменника творити на землі добро». І він втілив свої слова в життя, віддавши всього себе творчості в ім'я людства. Його перу належать багато розповіді, нариси, статті.
Вчитель задає питання.
А які твори В.П. Астаф'єва знаєте?
Як ви вважаєте, які основні теми він розкриває у своїх творах?
Наскрізною темою у творчості Астаф'єва стала тема людини і природи. Ставлення до природи у письменника - показник духовності і самий істотний критерій моральної оцінки людини, в залежності від цього вибудовується всі інші якості. У своїх творах описують краси рідного Красноярського краю. Також велика увага приділяється темі дитинства , сім'ї, праці і природи, соціальне і природне в людині. В дитинстві людина, ще не обтяжений ніякими турботами і досвідом, ще не усвідомлюючи самого себе, він лише відчуває єдиносущну зв'язок з життям природи. Осягаючи відкривається світ природи з його гармонією і таємницями, він осягає свою причетність до цього світу і сенс власного в ньому існування. Астафьев пише глибоко особисте, часто не змінюючи навіть імен, а виходить загальнонародне, тому що для російського художника слова творчість завжди було не кабінетним актом, а способом виходу в народ. У астафьевской прозі багато заперечення, він часто нестриманий, але це ж якість допомагає йому писати добро без ходулей у здорової і життєвої простоти, і тому це добро у нього удвічі переконливіше і вище. Невтомний шукач правди знає, що шукати їх слід не на стороні, а в своєму народі. Любов Астаф'єва до рідної мови іноді полеминична, і він готовий витягти і дуже старе слово, щоб перешкодити мякинной безбарвності проникаючої в село міський мови. Жалість до малих, погано обладнаним для життя героям спонукає писати, що у «парнишонок були каташонки , ботиночонки, сапожнешки», але взагалі його мова дуже різноманітний і сильний, його народна мова мускулиста і здорова, весела і пружна - не наслухаєшся! Його словник здійснює необхідну сполучну роботу, пов'язуючи покоління і культури, і стає зрозуміло, чому йому так потрібно повертатися не просто до витоків, а до початкових, глибинних шарів долі покоління.
Слово вчителя:
Великий Красноярський край, але з особливим трепетом говорив Астаф'єв про Ирбейском районі у своєму оповіданні «В полуничному раю». Хоч він і відвідав його лише один раз, але це запам'яталося надовго. Ирбейский район вразив Віктора Петровича своєю природною красою і запасами ягід і грибів. На жаль, розповідь не вийшов окремо, а з'явився післямовою до книжки іншого красноярського письменника Сергія Задереева «Небесний посланець». На чотирьох з половиною книжкових сторінках великий художник і великої душі людина написав воістину шедевр. Тут і мальовниче опис батьківщини Сергія Задереева, полуничного сибірського краю, розташованого на річці Кан, одному з найбільш повноводних приток Єнісею
4. Робота в групах.
-Як ви думаєте, чому В.П. Астаф'єв писав на простому, народною мовою?
-Як вплинуло дитинство на творчість письменника?
5. Рефлексія.
Отже, наш урок підійшов до кінця. Що найбільше вам сподобалося на уроці?
6. Домашнє завдання.
1. Переклад уривка з будь-якого твору В.П. Астаф'єва (5-6 рядків) англійська мова.
2. Підготувати малюнки за творами В.П. Астаф'єва з підписами англійською мовою