Реклама












Класний години в початковій школі. Що за диво цей чай!


Автор: Литвиненко Ольга Анатоліївна, вчитель початкових класів МБОУ «Ташлинская середня загальноосвітня школа», Orenburgskaya область Тюльганский район с. Ташла.
Опис матеріалу: сценарій призначений для організації свята в початковій школі. Розробка може бути корисна вчителям початкових класів, так і педагогам додаткової освіти.
Тема. Що за диво цей чай!
У підготовці даного заходу використовувалися наступні виховні технології:
- технології КТД (И.П.Иванова);
- технологія організації та проведення групового виховного справи (за Н.Е.Щурковой);
- педагогіка співробітництва;
- технологія особистісно-орієнтованого підходу.
Методи і прийоми:
- методи словесної передачі інформації і слухового сприйняття (прийоми: бесіда, розповідь);
- метод наочної передачі та зорового сприйняття інформації (прийом демонстрації наочності: таблиці, плакати);
- методи стимулювання і мотивації (прийом: створення ситуації успіху, виконання творчого завдання, створення ситуації взаємодопомоги).
Мета: формувати правильне ставлення до російських національних традицій; виховувати почуття патріотизму та любові до батьківщини.
Завдання:
1. Створити умови для пробудження інтересу дітей і батьків до спільного проведення заходу, створення атмосфери тісного спілкування і взаєморозуміння.
2. Залучати батьків до інтересів дітей, повернення в сім'ю російських традицій.
3. Сприятиме підтриманню інтересу учнів до суспільного життя, формувати активну життєву позицію.
Обладнання:
- ілюстрації рослин: липа, м'ята, смородина, малина, звіробій, материнка, лимон;
- плакати;
- костюми царя, послів, професора, трьох сестер;
- самовар;
- пироги, солодощі;
- чай;
- веретена, пряжа;
- «віники» з газети.
Етапи:
1. Підготовка учнів до роботи.
2. Виступ дітей.
3. Історична довідка про чай.
4. Виступ батьків.
5. Інсценізація п'єси.
6. Загадки, конкурси.
7. Підведення підсумків.
8. Рефлексія.
9. Чаювання.
Хід заняття
Ведучий:
Дорогі гості!
Як говориться-
Ласкаво просимо
В нашу світлицю.
Не потрібно плати
І боятися не треба.
Всім, чим багаті,
Тим вам і раді.
Учень 1:
Не соромтеся, проходьте
У нашу світлицю, друзі,
І посмішки захоп -
Адже без них ніяк не можна.
Учень 2:
Від душі треба зізнатися,
Що давно вас у гості чекаємо.
Ви своїм приходом радість
Принесли в наш світлий будинок.
Учень 3:
Тут, без всякого сумніву,
Запашний Чай вас усіх чекає,
Кілька сортів варення,
Пироги, ватрушки, торт.
Учень 4:
Мир вам, гості довгоочікувані,
Що з'явилися в добрий час.
Зустріч теплу, омріяну
Ми готували для вас.
Учень 5:
Хлібосольством і привітністю
Знаменитий наш російський край.
Для гостей та російські пісні,
І медовий коровай.
Учень 6:
І місця для вас прикметні
За обіднім столом...
Нехай з гостями радість світла
Входить в наш просторий будинок.
Ведучий:
У знак визнання та відзнаки
Нам приємно в цей годину
За старовинним звичаєм
Хлібом - сіллю зустріти вас.

Виконується пісня «Приходьте, гості» (на мотив «Жили у бабусі»). Діти співають заспів, а батьки відповідають.

Діти:
Приходьте, гості,
Приходьте до нас.
Вам дамо юшки,
Киселя наллємо вам.
Батьки:
Ні, ні, не хочемо,
Ми і так посидимо!
Діти:
Приходьте, гості,
Приходьте, наші.
Ми наллємо вам супу
І дамо вам каші.
Батьки:
Ні, ні, не хочемо,
Ми і так посидимо!
Діти:
Посидьте, гості,
Ми вас запрошуємо.
Самовар поставили,
Напоїмо вас гарячим чаєм.
Батьки:
Ми йдемо, ми йдемо,
І ми поп'ємо чайку.
Ведучий: Традиції чаювання в різних країнах не схожі один на одного. Наприклад, в Японії цей ритуал, де до дрібниць продумана кожна деталь, кожен рух щось означає. Спробуй зробити невірний жест - і зруйнувати всю чайну церемонію, а то й того гірше, станеш господареві ворогом.

Учень: На Русі чаювання завжди відрізнялося простотою і щирістю. Самовар на столі як би запрошує розслабитися і вести довгі задушевні бесіди.

Учень: За нашу любов до чаю нас називають водохлебами. Похрустивая кренделиками, гості, і господарі непомітно випивали до десяти склянок чаю. Запрошуючи «просимо на чай», господарі пропонували гостям відчувати себе вільно, «без церемоній».

Учень: Москвичів дражнили чаехлебами. На відміну від Петербурга, де «пили кофий», в Москві з ранку до вечора «чай ганяли»

Учень: Вважалося непристойним запросити гостя і не напоїти його чаєм. Чай пили не внакладку, а вприкуску, щоб не перебивати цукром його справжнього смаку.

Вірші читають батьки.
Батько 1:
На призьбі, у светелке
Іль на бревнышках ,яких
Збирали посиденьки
Старих і молодих.
При скіпі чи сиділи,
Подекуди і при свічках,
Говорили, співали пісні
І, звичайно, пили чай.
Пироги, бублики, сушки
Були дуже гарні!
Словом, ці посиденьки
Були святом душі.
Батько 2:
Побут людей відрізняється століттям,
Змінився старий світ.
Нині всі ми - за «засіках»
Особистих дач, будинків, квартир.
Наше дозвілля часом крейда,
І, чого там говорити,
Нудно жити без посиденьок,
Їх би треба відродити.

Ведучий: А ви подивіться навколо! У нас світла світлиця, на столах самовари, столи ломляться від частування, господарі гостинні, гармоніст відмінний. Чим не посиденьки?

Батько: Тільки одна умова: на посиденьках забороняється нудьгувати, дозволяється співати, танцювати і жартувати.

Батько: А з якого приводу посиденьки?

Ведучий: Вгадайте! Листя салату, петрушки, кропу, капусти, цибулі люди їдять. А є така рослина, листя якої є не можна, а все-таки їх щодня на стіл подають. Що це за рослина? (Чай)
Так ось на посиденьки нас всіх сьогодні зібрав чай. Це дуже чудодійний напій. Він лікує, і компанію веселить, і сприяє задушевної бесіди. А ви знаєте, звідки з'явився чай, де його батьківщина? Про це нам розповість професор чайних наук Цейлон Китаєв.

Професор: Культура чаю - найдавніша, їй п'ять тисяч років. Досі спірним вважається питання про батьківщині чаю. Тривалий час нею вважався Китай, потім - Індія, а з останньої версії - В'єтнам. На міжнародну арену чай вийшов з Китаю. Китайське слово «ча» означає «молодий листочок».

Ведучий: Це дуже цікаво, професор. А як чай до нас на руську землю потрапив?

Професор: А ось на цьому зупинитися детальніше. Наберіться терпіння, моя лекція розрахована на дві години. Ви не поспішаєте?

Ведучий:
Занудьгують наші гості від таких лекцій. Може, як-то прискореної технології можна про це дізнатися?

Професор: Якщо хочете швидше та цікавіше, сходіть в театр на виставу «Оповідь про перший російському чаюванні»

Інсценізація п'єси.
Картина 1.
Три дівиці прядуть і співають пісню «То не вітер гілку хилить»
Ведучий:
Три дівиці під вікном
Пряли пізно вечірком
Учениця 1:
Якби я була цариця,
То на весь хрещений світ
Приготувала б я бенкет.
Учениця 2:
Якби я була цариця,
То на весь би світ одна
Наткала б я полотна.
Учениця 3:
Коли буду я царицею,
Так я батюшці цареві
Пачку чаю подарую!
Учениця 1:
Господи, сестра, зволь,
У тебе, схоже, біль
В голові або В зубу.
Ти кажеш дурниці.
Учениця 2:
Бач, яке придумала!
Я в ній пиха-то заспокою!
Ведучий:
Ой, сестриці дорогі!
Розійшлися ви не на жарт,
Заспокойтеся на хвилинку.
Про глибоку старовину.
(дивиться на третю сестрицю)
А сестриця-то, схоже,
Цю казку знає теж.

Картина 2.
На сцені трон, а на ньому напис «Цар». Відкривається напис: «1638 рік. Михайло Федорович Романов».
Цар: Ви посли мої, ідіть,
До Алтин - хана потрапте,
Соболями одарите,
Чорно - бурими лисицями
Так дорогоцінних каменів
Захопіть неодмінно.
Ведучий: Посли погодилися з наказом
І з поклоном пішли.
Цар став, як всім зрозуміло
Очікував послів назад.
Цар: Багато цінних я чудасій
Алтин - хана приготував.
Чим відповість Алтин - хан?
Що ж мені пришле мені він в дар?
Ведучий: Дні і місяці пройшли...
Повертаються посли.
Цар їх годує і поїть,
І відповідь тримати велить.
Цар: Що відповів Алтин - хан?
Що ж мені прислав він в дар?
Посли: В чужих країнах ми бували,
Багато діва побачили,
Відвідали Алтин - хана.
Начебто все в ньому вади.
Але з чудинкой він, однак...
Ось дивись подарунок, на - ка!
З підноса скидається покривало, а під ним гірка чаю з написом «Чай»


Ведучий: Як побачив цар-батько,
Що приніс йому гонець,
У гніві він почав чудесить
І послів хотів повісити.

Цар: Подивіться ви, бояри!
Адже сміється чай над нами!
Ах, насмішник він який!
На нього війною піду!

Ведучий: Але, смягчившись на цей раз,
Слугам дав такий наказ:
Диво-листя заварити
Так боярам підносити.

Цар. Щоб не страшно було вам,
Перву чашу вип'ю сам.
Провідний. Ковтнув раз... Потім другий...
Смак сподобався.
Цар. Крутий!
Провідний. Цар наш дивується дива.
Цар. Якщо тільки живий я буду,
Буду втомилися не знати,
Кожен день чаї ганяти.

(Виходить третя учениця)
Учениця 3. Ой, ви гостюшки чесні,
Люди ви мої рідні!
Коли брешу, нехай Бог простить,
Але історія свідчить,
Що без чаю з тієї пори
Жити не можуть на Русі.
Провідний. Це було перше чаювання на Русі. Чи сподобалося вам наше уявлення?
Професор. А ви знаєте, що є дві легенди, які говорять про те, як люди дізналися секрет чаю? Ні?! Тоді мої учні розкажуть вам про це.
Учень 1. Згідно з однією легендою, чай - бадьорить, прогоняющее сон питво. А відкрили
це китайські пастухи, які помітили, що тварини, обглодав кущі, ставали незвичайно жваві і рухомі. Пастухи спочатку теж спробували жувати листя чаю, але вони були дуже гіркі і несмачні. Тоді пастухи стали кидати листя в казанок з водою і пити напій.
Учень 2. Група людей прогулювалася на природі далеко від міста. Вони зварили їжу і залишили її, щоб вона трохи охолола, а посудину з їжею накрили гілочками з куща, який ріс поруч. Коли через деякий час вони прийшли, щоб пообідати, то побачили, що їжа надзвичайно розварилася і розм'якшилася, придбала надзвичайний смак, який їм дуже сподобався. Тоді люди повідомили про це знахарів, які лікували травами. Ті почали придивлятися до чаю і вивчати його.
Провідний. Росія розплачувалася за чай з Китаєм хутром і золотом. Чай до Москви привозили за 11 тисяч кілометрів. Цей шлях тривав від півтора до двох років. Довгий час цей напій був рідкістю, коштував дуже дорого і вважався привілеєм знаті. Зате тепер чай став нашим національним напоєм. А ось і доказ (показує на самовар). Найкращу в світі «чайну машину» винайшли в Росії. Це самовар.
Професор. Так чаю всі раді. Хоча буває і таке, що... Але самі подивіться і все зрозумієте.
Виконується пісня - інсценівка «Чай ти мій золотий» на мотив пісні «Коли б мав золоті гори». Співають дівчинка і хлопчик.
Дівчинка. Коли б мав золоті гори
І ріки, повні вина?
Хлопчик. Все віддав би за чашку чаю
І випив її до дна.
Дівчинка. А коли я прийшла б у гості
І красою полонила раптом?
Хлопчик. Я б напоїв тебе чаечком,
Та так, щоб захопило дух.
Дівчинка. А якщо б я сказала: «Здрастуй,
Гуляти я до річечці йду».
Хлопчик. А я, мабуть, соглашуся,
Ось самовар лише прихоплю.
Дівчинка. А якщо б я сказала: «Ігор,
Ну покажи свої очі...»
Хлопчик. Я б на тебе дивився, Викуля
І пив невтомно чаї.
Дівчинка. Ну, все! Прощай! Ми розлучаємося!
Прощення навіть не проси!
Хлопчик. Ти заходь до мене частіше,
Варення до чаю принось.
Провідний. Раз вже розмова торкнулася пісень,
То зізнаюся вам, друзі:
Світ без пісень був би нудний,
Без пісні нам ніяк не можна.
Батько (бажано, щоб володів гітарою).
Горить багаття,
І чай в казані кипить,
І пісня під гітару про вічне говорить.
(Виконується пісня «Ах, аромати чаю» На мотив «Вигин гітари жовтої»)
I
Вигин гітари жовтої
Ти ніжно обіймаєш.
Сидимо біля самовара,
Димок іде вгору.
У задушевній бесіді
Раптом хтось тихо скаже:
«Як здорово, що всі ми тут
Сьогодні зібралися!»
II
Ах, аромати чаю!
І, знаєш, невипадково
Веселощі, пісні, жарти
В душі моїй запалилися.
Відступлять всі турботи,
І ось вигукнув хтось:
«Як здорово, що всі ми тут
Сьогодні зібралися!»
III
Привітні господині
Накрили стіл багате:
Пиріг, млинці, печиво
І солодощі знайшлися.
Ми вип'ємо чашку чаю,
Всі разом дружно скажемо:
«Як здорово, що всі ми тут
Сьогодні зібралися!»
Провідний. Пісня біля вогнища добре співається,
А чай біля багаття лікувальний п'ється.
- Назвіть трави, з якими можна заварювати чай.
- Подобається вам нашому святі?
Гість задоволений, значить, все в порядку! -
Вище щастя і не побажати.
А зараз народні загадки
Я пропоную вам відгадати.

Загадки.
Я пыхчу, пыхчу, пыхчу,
Більше грітися не хочу.
Кришка голосно задзвеніла:
«Пийте чай, вода скипіла».
(Чайник.)
Що в сковорідку наливають
Так вчетверо згинають?
(Млинці.)
Ящик на колінах танцює -
То співає, то гірко плаче.
(Гармонь.)
Травичка та росте на схилах
І на горбках зелених.
Запах міцний і запашний,
А її зелений лист
Нам йде на чай.
Що за травичка, відповідай.
(Материнка.)
Рідке, а не вода,
Біло, а не сніг.
(Молоко.)
Відгадати легко і швидко:
М'який, пишний і запашний,
Він і чорний, він і білий,
А буває подгорелый.
(Хліб.)
Він буває з толокном,
З рисом, м'ясом і пшоном,
З вишнею сладкою буває.
В піч спершу його садять.
А як він вийде звідти,
То кладуть його на блюдо.
Ну, тепер клич хлопців!
По шматочку все з'їдять.
(Пиріг.)
Влітку я радий свіжій
Ягоді ведмежою;
А сушена в запас,
Від застуди лікує нас.
(Малина.)
Стоїть поряд з нами,
Дивиться чорними очима.
(Чорна смородина.)
Запашний квітка -
Смачний медок.
(Квіти липи.)
Увійшов в зелений кабінет
Яскраво-жовтий баронет,
Усмішки милі -
Так думки кислі.
(Лимон.)
Зросли на купині
Жовті квіточки:
«Кажуть, що нас боїться
Навіть похмура вовчиця.
(Звіробій.)
Сидить на паличці
У червоній сорочці,
Черевце сито -
Камінням набито.
(Ягоди шипшини.)

Провідний.
А тепер відгадайте таку загадку:
У цьому будинку піч варто,
Та не кожен день димить.
Є й віник, от біда -
Не мете він ніколи.
Поважають в будинку жар,
А господар у домі - пар.
(Лазня.)
- У народі кажуть: «Напарился, намылся - так іди швидше попий чайку». І це дуже правильно з медичної точки зору. У лазні відбувається рясне потовиділення, і вода з організму швидко випаровується. Негайне відшкодування втрати води дуже важливо для внутрішніх органів, насамперед для нирок. Тому після лазні обов'язково треба випити чаю, краще всього з шипшиною або лимоном.

Конкурс «Російська лазня».
Хто бажає попаритися
Хто парну поважає,
Приходь скоріше -
Є й віник, і вода,
Віник в руки і, як у давнину,
Сам суперника попар.
(По дві людини «паряться» віниками з газети.)
Перемагає тільки той,
Хто віник швидко обіб'є.
Учень 1. Скажімо до речі, без посмішки,
Висновок є у нас один -
Ці чайні потішки
Замінюють вітамін.
Учень 2. Знайте, що з великою охотою
Ради ми завжди привітати вас.
А зараз кваплять вас турботи -
Не дарма кажуть: «Потісі годину»!
Ми не скажемо: «Скатертиною дорога!» -
Побажаємо доброго шляху!
Щоб у серцях своїх могли ви довго
Радість доброї зустрічі пронести.
Провідний. Не обходьте нашого порогу,
Коли повз буде дорога!
У добрий шлях,
Так до нас частіше будь!
(Виконується пісня на мотив пісні «Будьте здорові».)
I
(Діти)
Зараз у нашому класі веселощі та жарти,
Так нехай же для ліні не буде хвилинки.
Нехай наш самовар для гостей закипає,
Про нашому радушье нехай кожен дізнається.
II
(Батьки)
Шлях до вашого дому ми знаємо чудово
І вас обіцяємо часто навідувати -
То просто заїдемо, то чаю напитися.
Бажаємо, щоб з вами ми могли пишатися.
Ш
(Все)
Так будьте здорові, живіть багато,
Ми всі їдемо до дому, до хати.
Ми славно гуляли на нашому святі,
Ніде не бачили ми свята краше!

- Чи сподобався вам наш свято? Що нового ви дізналися про російських національних традиціях, про чай?

Свято закінчується чаюванням.