Організація взаємодії педагогів і батьків у логопедичній групі.
Стаття адресована вчителям-логопедам, вихователям логопедичних груп. В статті представлений досвід організації взаємозв'язку педагогів і батьків, що сприяє найбільш ефективному способу корекції вад мовленнєвого розвитку дітей.
Основними цілями спеціалізованого навчання дітей із ЗНМ є:
- компенсація мовленнєвого недорозвинення;
- підготовка до навчання в загальноосвітній школі.
Ефективність роботи вчителя-логопеда спеціалізованого дитячого саду або спеціалізованої групи для дітей із ЗНМ безпосередньо залежить від злагодженого, добре організованого взаємодії з вихователями групи та батьками вихованців.
В нашому дошкільному закладі розроблено єдиний тематичний план для кожної вікової групи. Лексична тема відпрацьовується не тільки на заняттях вчителя-логопеда, але і відображена в заняттях вихователя, музичного керівника та фізкультурного керівника, а також знаходить продовження в домашніх заняттях батьків зі своїми дітьми.
На початку зошита взаємозв'язку з вихователем знаходяться два знімних файлу: в першому файлі вказано порядок вивчення лексичних тем на рік. Зміст даного файлу не змінюється протягом усього навчального року. У другій файл вчитель-логопед вставляє заздалегідь заготовлені картки у відповідність з календарним планом. У кожній картці позначена лексична тема, дан предметний, дієслівний та адъективный словник, підібрані та описані мовні ігри, ігри на розвиток дрібної моторики рук. Даний матеріал сприяє підготовці дітей до занять логопеда та закріплення отриманих умінь і навичок. Логопеда залишається робити короткі записи, вказуючи дату, прізвища дітей та назву гри, яку необхідно провести.
Зошит взаємозв'язку з вихователем, оформлена таким чином, має ряд переваг порівняно із загальноприйнятим чином ведення зошитів:
- економить час вчителя-логопеда;
- дозволяє багаторазово використовувати картки - рекомендації;
- пропонує вихователю великий вибір ігор з позначеними цілями;
- відрізняється акуратністю і чіткістю оформлення, естетична.
Рекомендації для батьків передбачають закріплення знань, отриманих на логопедичних заняттях і розширення обсягу цих знань.
Перевага запропонованих мною завдань для батьків полягає в тому, що вони тісно пов'язані з матеріалом, використовуваним на фронтальних і подгрупповых заняттях логопеда, а також на корекційному годині.
До кожної лексичної теми, крім ігор для розвитку мовлення, підібрані ігри для розвитку дрібної моторики рук і список дитячої літератури, рекомендованої для читання дитині.
Матеріал для занять з дитиною вдома зібраний у чотири зошити по різним віковим групам - для молодшої, середньої, старшої та підготовчої групи.
Така зошит дуже зручна тим, що знаходиться вдома протягом усього навчального року, завжди можна згадати і повторити уже вивчений матеріал, познайомитися з новим матеріалом.
З бесід з батьками виявлена досить висока ефективність вищеописаною форми подачі матеріалу для роботи з дитиною вдома. Батьки відзначають, що вони стали краще уявляти весь обсяг логопедичного впливу, ознайомилися з завданнями та способами розвитку мовлення дітей, дізналися, як підготувати дитину до навчання грамоті, викликати у дитини бажання займатися в домашніх умовах.
В якості прикладу розглянемо практичний матеріал для тематичного тижня «Знаряддя праці» в старшій логопедичній групі.
Конспект заняття вчителя-логопеда (друге заняття по темі).
ТЕМА: ЗНАРЯДДЯ ПРАЦІ.
МЕТА: вчити дітей складати розповідь за сюжетних картинок.
ЗАВДАННЯ:
- закріпити словниковий запас по темі;
- удосконалювати вміння відповідати повним відповіддю на питання;
- розвивати мислення, дрібну моторику рук.
ОБЛАДНАННЯ: сюжетні картинки «Теремок», «Ведмідь рубає колода», «Заєць пиляє дошки», «Їжак забиває цвяхи» «Мишка підмітає стружки»; предметні картинки із зображенням знарядь праці та побутових приладів.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Організаційний момент. Логопед пропонує дітям сказати, що роблять віником - , пилкою - , сокирою - , пензликом - , мітлою - , граблями - лопатою - , спицями - голкою - , косою - , ножицями - , молотком.
2. Введення в тему. Як називаються предмети, які допомагають нам працювати?
Гра «Четвертий зайвий» - Незнайко намалював знаряддя праці. Давайте подивимося, чи все правильно. Гра проводиться за принципом - знаряддя праці - побутовий прилад.
3. Розглядання картинок до розповіді.
Художник намалював картинки, а ми спробуємо розповісти, як звірята будинок будували.
Хто це? Що робить? Чим рубає? Що рубає? Розкажіть все про ведмедя: Ведмідь рубає колоди сокирою.
Аналогічно складаються пропозиції: Заєць пиляє дошки пилкою. Їжачок забиває цвяхи молотком. Мишка підмітає стружки мітлою.
4. Физминутка «Теремок»:
Стоїть у полі теремок (долоні під кутом, середній палець вгору)
Він не низький, не високий. (присісти, встати)
У ньому звірята живуть, (загинати пальчики)
Дружно пісеньки співають. (руки в «замок», рухати пальцями)
5. Складання розповіді за питань. Що будували звірі? Навіщо звірі вирішили побудувати будинок? Що робив ведмідь? Заєць? Їжак? Мишка? Який вийшов будинок? Як стали жити звірі в ньому? Якими словами можна почати розповідь?
6. Розповіді дітей. Приблизний розповідь: Жили-були ведмідь, заєць, їжак і мишка. Холодно їм було в лісі, незатишно і вони вирішили побудувати будинок. Ведмідь рубав колоди сокирою. Заєць пиляв дошки пилкою. Їжачок забивав цвяхи молотком. А мишка підмітала стружки мітлою. Гарний вийшов будинок. Дружно жили звірі в ньому!
7. Підсумок.
У зошиті взаємозв'язку з вихователем знаходиться наступний матеріал:
ТЕМА «ЗНАРЯДДЯ ПРАЦІ»
СЛОВНИК: Предметний - інструменти, знаряддя праці, лопата, сокира, пила, граблі, коса, сапа, молоток, мітла, віник, пензлик, ножиці, голка, спиці.
Дієслівний - копати, рубати, пиляти, згрібати, косити, полоти, рихлити, забивати, підмітати, фарбувати, різати, шити, в'язати.
Адъективный - металевий, залізний, пластмасовий, дерев'яний, новий, старий, гострий, тупий, важкий, легкий.
Гра «Лото»
Мета: закріпити назви інструментів.
Хід гри:
Варіант 1. Вихователь показує картинку із зображенням лопати і питає: У кого лопата? Дитина, у якого дана картинка відповідає: «У мене лопата» і забирає собі картинку.
Варіант 2. Діти по черзі просять інструменти, зображені на картках, складаючи пари: Дайте, будь ласка, граблі і т. д.
Гра «Вгадай-ка»
Мета: активізувати дієслівний словниковий запас по темі.
Хід гри: Ведучий показує знаряддя праці і питає: Що я буду робити? Той, хто правильно назве спосіб дії з цим інструментом, забирає собі картинку.
Гра «Що роблять?»
Мета: закріпити навик вживання імен іменників у формі творительного відмінка.
Хід гри: На дошці картинки із зображенням знарядь праці. Ведучий запитує: - Чим я буду копати землю? І т. д. Хто правильно відповість на питання, забирає собі картинку.
Гра «Чудесний мішечок»
Мета: активізувати словниковий запас по темі.
Хід гри: Ведучий дістає з мішечка одну картинку із зображенням знаряддя праці і, не показуючи її дітям, називає спосіб дії з ним. Діти повинні відгадати картинку.
Гра «Четвертий зайвий»
Мета: розвивати логічне мислення.
Хід гри: Гра проводиться за принципом: знаряддя праці - побутовий прилад.
Гра «Один - один»
Мета: вчити дітей узгоджувати іменники з числівниками «один», «одна».
Хід гри: Діти розкладають картинки на дві групи. У першу групу знаряддя праці, про які можна сказати «одна», у другу групу - «один»: одна лопата, один молоток і т. д.
Гра «Підкажи слівце»
Мета: учити дітей утворювати дієслова за допомогою приставок.
Хід гри: Вихователь просить дітей закінчити пропозицію, потім повторити його: Тато землю копав, копав і всю пере-------- (перекопав). Папа велику яму ви-------- (викопав). Папа яму землею за------- (закопав).
Аналогічно складаються речення з дієсловами рубав - зрубав, нарубав; пиляв - напилил, спиляв, випиляв; косив - накосив, скосив, викосив; крейда - підмів, замела, сміливий; фарбував - пофарбував, пофарбував, перефарбував; різав - нарізав, порізав, вирізав, відрізав, зрізав, перерізав; шив - підшив, перешил, нашил, вишив, пошив; в'язав - зв'язав, перев'язав.
Гра «Де ми були, ми не скажемо, а що робили, покажемо»
Мета: розвивати уяву, загальну моторику.
Хід гри: Діти домовляються, яку дію, з яким знаряддям праці вони зображатимуть. Потім показують це ведучому. Ведучий повинен здогадатися, що роблять діти і чому.
Складання речень за сюжетних картинок. Однослівні відповіді на питання.
Повторити розповідь «Як звірята будинок будували».
Жили-були ведмідь, заєць, їжак і мишка. Холодно їм було в лісі, незатишно. І вони вирішили побудувати будинок. Ведмідь рубав сокирою колоди. Заєць пиляв пилкою дошки. Їжачок забивав молотком цвяхи. Мишка підмітала мітлою стружки. Хороший вийшов будинок. Дружно звірі жили в ньому!
Гра на розвиток дрібної моторики:
Теремок.
Стоїть у полі теремок, (з'єднати долоні під кутом, середній палець вгору)
Він не низький, не високий. (присісти, встати)
У ньому тваринки живуть, (загинати пальчики по черзі)
Дружно пісеньки співають. (зчепити пальці в «замок», піднімати і опускати їх)
У зошиті для батьків розміщені аналогічні завдання:
ТЕМА «ЗНАРЯДДЯ ПРАЦІ»
БАТЬКАМ РЕКОМЕНДУЄТЬСЯ:
1.Обратить увагу дитини на те, що при виконанні різних дій люди часто користуються різними предметами. Це наші помічники - знаряддя праці або інструменти.
2.Рассмотреть і назвати татові інструменти (молоток, дриль, викрутку і т. д.). Розповісти дитині для чого вони потрібні. Показати деякі дії з інструментами.
3.Рассмотреть і назвати мамині знаряддя праці (ножиці, голку, спиці і т. д.). Розповісти дитині для чого вони потрібні. Показати, як ними можна користуватися.
4.Предложить дитині пригадати, які знаряддя праці є на дачі, в селі (лопата, вила, пилка, сокира, граблі тощо). Разом з дитиною назвати їх і розповісти, для чого потрібні ці знаряддя праці.
5.Познакомить дитину з правилами користування знаряддями праці, про техніку безпеки при використанні інструментів.
6.Предложить дитині виконати дію з яким-небудь знаряддям праці (віник, ножиці, лопата) і розповісти, що він робив і чому.
7.Прочитать дитині вірші і вивчити деякі з них:
Б.Заходер «Ось так майстра», Е.Благинина «Я вдома не люблю сидіти».
ДЛЯ ЗАНЯТЬ ВДОМА
1.Развивайте у дитини уяву. Зобразіть яку-небудь дію з знаряддям праці і попросіть дитину відгадати, що ви робите і чому. Потім поміняйтеся місцями.
2.Развивайте у дитини логічне мислення. Назвіть три знаряддя праці і один побутовий прилад. Запропонуйте дитині знайти «зайвий» предмет і пояснити, чому він зайвий.
3.Развивайте у дитини словотворчу функцію мови. Разом з дитиною підберіть слова, схожі на слово «різати» - відрізати, вирізати, підрізати, перерізати, порізати і складіть з ними речення. Аналогічно підберіть слова, схожі на слова: копати, пиляти, шити, в'язати, рубати, помсти і т. д.
4.Загадайте дитині загадки про знаряддя праці:
Хлопотун Єгорка взявся за прибирання: в танок по кімнаті пішов,оглянувся - чисту підлогу. (віник)
Залізна рибка пірнає, а хвіст на хвилі залишає. (голка)
Сам він худ, голова з пуд. Як ударить - міцно стане. (молоток)
Дивіться, ми розкрили пащу, в неї папір можна класти.
Папір в нашій пасти розділиться на частини. (ножиці)
Дві стрункі сестриці у руках майстрині
Весь день пірнали в петельки... і ось він шарф для Петруся. (спиці)
Деревину їсть їдець, сто зубів в один рядок. (пила)
5.Закрепите гру для розвитку загальної і дрібної моторики.
Теремок.
Стоїть у полі теремок, (з'єднати долоні під кутом, середній палець вгору)
Він не низький, не високий.(присісти, встати)
У ньому звірята живуть, (загинати пальчики по черзі)
Дружно пісеньки співають. (зчепити пальці в «замок», піднімати і опускати їх)
Завдяки такій тісній взаємодії між педагогами та батьками вихованців ми успішно вирішуємо поставлені завдання, готуючи дітей до навчання в загальноосвітній школі.