Реклама












Конспект уроку з образотворчого мистецтва у 8 класі


Конспект уроку з образотворчого мистецтва у 8 класі "Урало-сибірська розпис"
Автор: Білаш Ольга Миколаївна, вчитель образотворчого мистецтва МБОУ «Гімназія №5 ім. Є.Є. Парфьонова» м.камінь-на-Обі
Опис матеріалу: Пропоную вам конспект уроку образотворчого мистецтва у 8 класі за темою «Урало-сибірська розпис» Даний матеріал буде корисним вчителям образотворчого мистецтва, педагогам додаткової освіти та керівникам гуртків з изодеятельности. Це конспект уроку декоративного малювання, спрямований на виховання інтересу до народних промислів Росії.
Тема: «Урало-сибірська розпис".
Вид заняття: декоративне малювання.
Цілі:
1. познайомити учнів з історією виникнення і особливостями урало-сибірської розпису;
2.создать умови для освоєння техніки подвійного мазка
3. вчити виконувати основні мотиви («квітка», «листок»), використовуючи дану техніку
4. виховувати інтерес до народних промислів Росії, почуття гордості та патріотизму.
Завдання:
1) познайомити учнів із основними етапами виконання розпису («подмалевок», «разбел», « нанесення трав, приписок»); вчити працювати послідовно
2) дати уявлення про семантичних значеннях окремих мотивів уральської домовик розпису, особливості колориту і техніки виконання, графічними і живописними видами елементів.
3) ознайомлення з поняттям « подвійний мазок»
4) розвивати мальовничі навички: вміння користуватися палітрою, плоскою кистю;
5) вдосконалення навичок кистьового листа: вчити виконувати елементи «змійка», « ягідка», « крапелька», «травинка».
Обладнання:
Для учнів: гуаш, пензлі плоскі(№8-10) і круглі( №1-2). Палітра, серветка суха і волога, баночка для води, альбомний аркуш.
Для вчителя: мультимедійне обладнання, слайдовая презентація, роздатковий матеріал: таблиця «Варіанти написання мотиву «квітка», «листок»», таблиця семантичних значень; ілюстративний матеріал, УМТ « Етапи написання мотивів»; матеріали та інструменти для пед. Показу
Музичний ряд: П.І. Чайковський « Вальс квітів» (з балету « Лускунчик»), мінусовка пісні « Чарівна квітка»
ХІД УРОКУ
1. Орг. момент. Перевірка готовності до уроку.
2. Введення в тему. Постановка цілей і завдань.
-Як називається наш предмет?
- З якими народними промислами Росії ми з вами вже познайомилися? -Який розділ ми вивчали? (художня обробка дерева, розпис по дереву)
Сьогодні ми познайомимося з дуже незвичайним промислом, який можна віднести відразу до декількох розділів: розпис по дереву, бересті, художня обробка металу, розпис будинку - що саме по собі є унікальним в історії народних промислів. Отже, сьогодні ми будемо говорити про урало-сибірської розпису.
Згадайте план, за яким ми знайомимося з будь-яким промислом, і сформулюйте цілі і завдання, які нам належить вирішити на уроці. ( Робота в парах, потім винесення на клас.)
3. Постановка проблеми
Є такий вираз-« нове це добре забуте старе». Багато сучасні « модні» художники використовують техніки, розроблені нашими предками дуже давно. Зараз ви побачите відеоролик, в якому художники використовують техніку винайдену російськими художниками на Уралі. Визначте, чи володієте ви такою технікою кистьового листи. Отже сьогодні ми почнемо освоювати техніку подвійного мазка.
4. Знайомство з новим матеріалом.

4. Знайомство з новим матеріалом.
1.із історії урало-сибірської розпис
Декоративний розпис Уралу - одне з самобутність явищ російського народного мистецтва.
Вона включає в себе гармонійну і вражаючу за своєю цілісності розпис побутових речей: берестяній посуду, дерев'яної начиння, металевих виробів і поширений серед селянства звичай розписувати свої будинки. Зародження більшості центрів народної уральської розпису протікало складним шляхом. Насамперед, це було пов'язано з тим, що з 16в. починається колонізація східної частини Росії російськими, яка проходила в кілька етапів. Василь Олексійович Барадулин - дослідник, який присвятив свої роботи вивченню цього дивного промислу, писав: "Якщо 16 століття заклали основу культури уральського селянства, близьку культури російської Півночі, Помор'я, звідки були в основному перші переселенці, то в 17 - початку 19 століття народна культура України, Поволжя, Вятського краю, центральних областей внесла в неї істотні корективи".
Тому ми бачимо деяку схожість уральської розпису з хохломской, городецької, жостівського.
В цей час на Уралі складаються два напрямки розписний начиння - розпис металевих і дерев'яних виробів.
Перше отримало розповсюдження у селищах при демидовских заводах - Нижнесалдинском, Невьянском, Нижньотагільському, і стало міським ремеслом.
Вперше в Росії металеві розписні підноси з'явилися на Уралі в місті Нижній Тагіл, але цей промисел поступово згас і з'явився в Жостово. Зараз же слава про нижнетагильских підносах рознеслася по всій країні, вони відомі і за кордоном.




У чому ж особливість нижнетагильской розпису?
Малюнок на підносі розташовується в центрі. Це квіти, схожі на троянди, тюльпани, лілії, поруч з квітами розташовуються листя, а по краю таці художники малюють траву. Візерунок для своїх підносів майстри знаходять у уральської природи: в лісі, саду, городі, тому на багатьох підносах можна зустріти уральське дерево - горобину.
Поверхню узору покривають спеціальним лаком. Бажов в одному зі своїх оповідей писав: «А лак такий, що через нього все до крапельки видно...». Завдяки цьому лаку візерунок грає неповторними фарбами.
Другий напрямок уральської розпису стало ремеслом сільських районів Уралу і було зосереджено в найбільш населених селищах.

Різні села спеціалізувалися на виробництві якого-небудь одного виду товару: фарбували коромисла, робили фарбовані вози, точили і розпилювали дерев'яні чаші, виготовляли прядки і т. д.
У 40-х роках 19 ст. широке поширення отримав промисел з виготовлення та розпису берестяних бураков. Особливу популярність придбали тагильские, пермські берестяні бураки. Вони відрізнялися високою якістю і служили свого роду еталоном для майстерень найближчих селищ. Цей вид виробів був дуже популярний серед селян. Серед цього достатку домашнього начиння особливо виділялися обрядові прядки. Дитячу прядку батьки дарували дівчинці на знак прилучення до праці. Краса прядки сприяла святковості моменту. Велику прядку підносили дівчині, коли вона досягала віку нареченої і повинна була з'явитися на посиденьках. Красива прядка як би представляла дівчину, говорила про благополуччя в її родині, служила доповненням до святкового костюму. Краса безлічі прялок, принесених на посиденьки, святково преображала хату, створювала радісну і теплу атмосферу. Прядку дарував молодий чоловік своєї судженої.
Вона переходила у спадок від бабусь, матерів, зберігала пам'ять про близьких людей.


2. Особливості промислу
Зовнішній вигляд старої уральської хати непоказний. Глибоко нахлобученная двосхилий дах, що покриває козирком фасад, надає будинку насторожений, похмурий вигляд. Але ось входиш в хату... і потрапляєш у «чарівний сад» з красивими квітами, птахами та звірами. В композиції і колориті розпису художники знаходили дивовижну гармонію.
Селяни охоче погодились розписувати свої будинки. Розпис відображала їх єдність з навколишньою природою, їх радісне, оптимістичне світовідчуття, народну мрію про красиву райського життя і прагнення у себе в побуті влаштувати барвистий сад за життя. Число красильщиков-живописців стало збільшуватися.
Мабуть звичай розписувати селянські будинки на Уралі з'явився на початку XIX ст.
Уральська домова розпис вражає насамперед своєю монументальністю: розписуються сіни, хата, світлиця, а в них стіни, простінки, стелі, двері та багато іншого.
Першим ділом художники розписували вхідні двері і голбец. На них малювали гарний кущ, а поруч людей і звірів-охоронців. Потім розмальовували піч-символ життя в будинку. Її прикрашали особливо ретельно, так як за повір'ями в підпіллі під грубкою жив домовик - добра істота - охоронець будинку, без якого життя в будинку вважалася неможливою.
Приміщення розчленовувалося на яруси. Нижній ярус відсікався рівнем, окресленим лавками; середній розташовувався між лавками і палатним брусом. До верхнього відносилося все інше простір до стелі. Основою змісту розпису ярусів селянської хати в процесі її формування служили зв'язку обжитого простору з навколишнім світом: для нижнього ярусу зв'язок з матінкою-землею, нижній сферою світобудови; для верхньої - з небом, сонцем, верховними культами; середній ярус - світ людини - орієнтований на зв'язок з реальними мифологизированными мешканцями землі.


Основу розпису середнього ярусу становив рослинний орнамент. Основними мотивами були дерево, кущ, букет, іноді квіти, поставлені у вазу. Весь нижній ярус хати, оперезаний лавками, відкриті погляду нижні вінці зрубу, підстава печі, низ дощатих перегородок обробляли "під мармур", пізніше - "під цеглу" і "царськими кучерями".
Стіни середнього ярусу найчастіше фарбували червоним, жовтогарячим або золотисто-оранжевими відтінками. Особливе ставлення людини до червоного кольору, як кольору життя, йшло здавна. Йому віддавали перевагу при оздобленні посуду та одягу. В будинку він, як колір вогню, був символом вогнища і життя. Теплі, наповнені життєвими силами поверхні стін селянського житла часто оперізувались широкими смугами синього і блакитного кольорів або обрамлялися дивно красивим орнаментом "царських кучерів" Використання цього художнього прийому, протиставлення червоного і синього підвищувало враження яскравості кольору. Так досягалася велика звучність всієї розпису.
Гамма розпису була обмежена декількома квітами червоних, синіх, жовтих, зелених відтінків, рідко користувалися темно-коричневим кольором. Але обов'язково присутній білий - для моделювання форм і чорний-для приписок графічних елементів.

3. Семантика розпису

Символіко-поетична система веде свій початок від знаків-символів, пов'язаних з поклонінням силам природи. В її основі лежать найдавніші мотиви сонячних дисків, води, дерева життя та ін Одним з широко поширених мотивів уральської народного розпису є коло. У старих селянських оселях променистими розетками з кутовими сегментами прикрашали ворота, хвіртки, двері, віконниці.
Самий верхній ярус, стелю в будинку - це його "небо". Мотиви, що прикрашали стелю, зв'язувалися з сонцем, світилом, що дарує життя всьому земному, від якого залежала доля селянина. Тому не випадково зображення кола, а пізніше - вінка в домовій розпису. Круги-вінки поміщалися на частинах стелі, що відповідають функціональним зонам. В одному приміщенні їх могло бути кілька. Як і символи світила, кругові малюнки мали значення оберега.


Бутони і ягоди на квітучому віночку - це символ дітей; листя - символ рясного гарного врожаю, постійного відродження і зростання.
Композиція «Кущ у вазі»- «древо життя», « сімейне дерево». Квіти на дереві - символ дорослого покоління, символ сонця.
«Древо життя» зображує древні і молоді покоління вінчає пара птахів - символ щасливої подружньої пари. Магічні мотиви присутні і в червоному кольорі - символі вогнища і життя; у синьому і зеленому кольорах - символ рослин, наповнених живлющою вологою.
Вся композиція в розпису трактується благопожелательными
функції і несе в собі побажання щастя і благополуччя. Створюється образотворчий оберіг.
Аналіз характерних для уральської розпису композицій говорить про те, що зображення птаха прочитувалися по-різному в залежності від місця, де вони були поміщені, від ролі тієї речі, яку вони прикрашали, і від поєднання з іншими мотивами. Птахи можуть літати над багатоярусним букетом, поставленим у вазу, сидіти на вершині квітучого дерева, розташовуються по сторонах стовбура біля кореня.
Симетрична композиція, що складається з дерева з парним зображенням птахів, містить побажання благополуччя. І якщо в розписах прялок добропожелательный мотив звернений до жінки, до господині, то домовик розпису - до всієї селянській родині.
Золоті птиці на білих закручених гілках верхнього ярусу древа, в сусідстві з оточеним сяйвом квіткою - зображення сонця з його золотими вісниками. Така ж композиція, написана на вхідних дверях, виконувала доброзичливу функцію. Трактування образу деяких птахів (наприклад, півня), що асоціювалася з образом сонця, визначила їх місце в картині світу, відображене і в домовій розпису. Вони, як правило, розміщені у верхній частині середнього ярусу або у верхній його частині. Узагальнений образ птаха - символ щасливого життя - втілився в динамічних півника і курочку сибірського Зауралля, ліричної жар-птиці Прикам'я, пишних, урочистих павліні і паве Середнього Уралу. У стенописях Прикам'я, крім жар-птиці, часто зустрічалися сови й пугачі в класичній композиції з деревом, де вони сидять на верхівці в парі з тією чи іншою птицею, в залежності від району побутування. Зображення сови або філіна, написані на віконницях, дверях, над ними по обидва боки, виконували охоронну функцію.
Зовсім інший відтінок набуває ця пара на квітучому дереві в подпорожье, біля ніг ліжка господарів. Тут вони теж охороняють спокій, але те, що їх дві і написані вони в поєднанні з парою голубів у головах, надає їм додатковий сенс - побажання блага подружжю. Мотив птаха було властиво і общефольклорное його розуміння як символу нареченої. На прялках та інших предметах, пов'язаних з весільним обрядом, птах уподібнювалася нареченій. Вона набувала жіночний вигляд, в ній підкреслювалося витонченість, красу. В лапку вкладався квітка. В розпису уральських прялок часто зустрічається композиція з двома птахами - символом щасливого подружжя.

Сцени праці і сімейного благополуччя, изображавшиеся на предметах побуту, створювалися з надією на виконання бажань і об'єднувалися в одну композицію зі знаками-символами, що створювало великий обсяг змістової інформації.
Перевіримо, як ви запам'ятали семантичне значення мотивів - заповнимо таблицю.

4. Мотиви та елементи
• Ягідки
• Квіти
• Листя
• травички, приписки
В уральському будинку можна було побачити дивовижні розписи: небачені рослини, обвішані рідкісними квітами - смарагдовими, дзвінко-волошковими, червоними. Рослини ці великі, химерні за формами: спіраллю, з крильцями, гребінчиками, короною, схожі на султани, сонце, мильні бульбашки, пір'я, полураскрывшиеся бавовняні коробочки.
Таке ж різноманіття форм листя, плодів і інших всіляких рослинних і зооморфних мотивів.



5. Техніка подвійного мазка
Особливість розпису - двоколірний мазок. На пензлик набираємо два кольори фарби: на одну сторону світлу, на іншу темну фарбу. Для початку спробуємо подвійний мазок на папері, прибираючи надлишки фарби, потім проводиться мазок безперервним рухом, повертаючи кисть в необхідних напрямах. У результаті виходить об'ємний пелюстка квітки або листочка.



6. Етапи розпису
Матеріали урало-сибірської розпису: Старі майстри фарби робили з місцевих мінералів, розтираючи їх, використовуючи оліфу. Але ми будемо використовувати гуаш, плоскі синтетичні кисті №3 -№12. Обов'язково потрібно палітра, на яку необхідно викладати потрібні кольори, ємність для води.

Підготовка до роботи : Розмішуєм на панелі поруч з червоною фарбою білила. Тепер найцікавіше: набираємо фарбу на кисть так, щоб половина щетини забарвлювалася в білий колір, інша половина в червоний.



1 етап - Подмалевок - Позначимо основні плями квітів, листя, пуп'янків
2 етап-Разбел - Малюємо квітку: пензлем проводимо так, щоб білий колір йшов по контуру квітки, завдяки цьому виходить мальовничий перехід від середини до контуру.
3 етап-Нанесення приписок або трав Перевіримо як запам'ятали: Які етапи виконує художник?(на слайді фотографії з етапами виконання розпису)




5. Пед. показ на дошці і самостійна робота учнів.
1. Елемент «змійка»
Щоб виконати елемент « змійка», візьміть кисть з набраною на неї фарбою, поставте її вертикально широкою площиною до себе. Виконайте кроки. Для цього ведіть на себе то один, то інший край кисті. В залежності від величини кроку виходить різний малюнок змійки.
Виконайте елемент "змійка", доповнюючи його ще одним рухом: крокуючи лівим краєм кисті - плавно ведіть її вліво; крокуючи правим краєм - плавно ведіть її вправо. В залежності від величини кроку і від величини руху кисті в бік вийде безліч варіантів елемента


2. Мотив "ягідка" нагадує подмалевок в городоцької розпису. Наберіть на пензлик фарбу одного кольору. Укладіть ворс лопаткою. Поставте пензель вертикально до аркуша паперу і, обертаючи її в пальцях, опишіть коло. Таким чином виконується подмалевок під велику "ягідку"
3. Квітка
Використовуючи елементи "ягідка", "бутон" та "змійка", виконайте кілька варіантів кольорів.
Нанесіть подмалевок діаметром 2 див По зовнішньому краю пропишіть пелюстки, вони повинні мати приблизно однаковий розмір. Квітка завершіть прописом серцевини, зробивши в ній одну ягідку. Різні варіанти написання серцевини квітки показано на малюнку нижче.
Подібний квітку можна виконати, використовуючи елемент "змійка". Для цього зробіть подмалевок діаметром 1,5-2 див По зовнішньому краю пропишіть змійку. Оформіть внутрішню частину квітки. На завершення виконайте приписки. Різні варіанти кольорів з використанням елемента "змійка" показано на малюнках нижче.
Існує багато варіантів кольорів. Частина з них показана на рис.
Виконайте варіанти цього мотиву в своєму альбомі. Слідкуйте за послідовністю написання елементів квітки. Пелюстки квітки, як правило, пишуться в першу чергу, а потім перекриваються прописуванням центру квітки.
3. Мотив «листок»
Написання мотиву "листок" базується на тих же основних елементах розпису, що і мотив "квітка", "пуп'янок", "змійка", З - та 5-подібний мазок. Виконайте подмалевок у вигляді краплі. Потім З-образним і 5-образним мазком пропишіть сторони листка. Завершіть приписками.
Якщо для мотиву "листок" потрібно виконати "змійку", почніть з прописки однієї із сторін аркуша, потім другий. При цьому малюнок "змійки" повинен повторювати малюнок листа.
Якщо ви не зможете відразу вловити форму листа, прорисуйте її олівцем, а потім прописуйте пензлем. Останнім етапом буде виконання приписів. Мотив "листок" має безліч варіантів написання, показаних на рис.
6. Аналіз виконаних робіт уч-ся
7. Рефлексія.
як ви засвоїли теоретичний матеріал: намалюйте
сонечко - відмінно
Ялинка - добре
Треба ще попрацювати - хмаринка
Як ви освоїли прийоми кистьового листа
сонечко - відмінно
Ялинка - добре
Треба ще попрацювати - хмаринка
8. Підведення підсумку
З яким промислом Росії познайомилися?
Яку техніку освоювали?