Роль матері у вихованні дитини в сучасному світі
Автор: Зайцева Ольга Анатоліївна, старший вихователь МБДОУ дитячий сад № 9 Киселевского міського округу
Дана методична розробка може бути використана як конспект проведення батьківських зборів, зустрічі в сімейному клубі, сценарію проведення свята, присвяченого Дню матері.
Мета: привернути увагу батьків до проблеми зміни ролі жінки в сучасному світі, з'ясувати, як це позначається на вихованні дітей. Допомогти усвідомити необхідність у зверненні до традиційних цінностей сімейного виховання.
Попередня робота:
1. Анкетування батьків (Додаток № 1)
2. Відеофільм, знятий в дитячому садку «Для чого потрібна мама?»
Дітям середньої групи було запропоновано відповісти на питання:
- Для чого потрібна мама?
- Чому ти любиш маму?
- Як ти дізнався, що мама тебе любить?
- А що ти любиш робити разом з мамою?
Обладнання: чисті аркуші та ручки, набори кольорового маси для ліплення, аудіозаписи спокійною гарної музики, пісні «Мама-перше слово» з кінофільму «Мама».
Хід заходу
Сучасний світ - це час коли змінюється все, і зміни відбуваються настільки стрімко, що ми просто не встигаємо за ними. І ще більше сьогодні говорять про новаторство, про новаторство у всьому, і виховання дітей, не стала винятком, і якось мимоволі виникають думки, а чи варто довірятися цьому новому, чи варто експериментувати з вихованням.
Філософська енциклопедія визначає, що експеримент, служить перевіркою гіпотез і передбачень теорії. Існує і така думка - це експеримент досвід, проба. А ще в науці є твердження негативний результат-теж результат. Але погодьтеся, у вихованні дитини негативний результат - зовсім не результат, і другого шансу, виправити помилки не буде. І може, варто задуматися про традиції виховання, перевірених не одним поколінням. І, безумовно, самим незмінним, самим потужним чинником виховання є образ матері.
Не злічити світлих образів матерів, які донесли до нас казки і легенди, вірші та пісні, оповідання і повісті, романи і мемуари, вистави і кінофільми. Вони обступали дитини з раннього дитинства і супроводжували все життя.
На фоні музики звучить вірш Дмитра Кедріна «Серце матері».
Дівчину катує козак біля тину:
- Коли ж ти, Оксано, полюбиш мене?
Я шаблею добуду для своєї крали
І світлих цехінів, і дзвінких рублів! -
Дівчина у відповідь, заплітаючи косу:
- Про те мені ворожка ворожила в лісі.
Пророкує вона: мені сподобається той,
Хто матері серце мені в дар принесе.
Не треба цехінів, не треба рублів,
Дай мені серце старої матері твоєї.
Я попіл його настою на хмелю,
Настою нап'юся - і тебе покохаю!-
Козак з того дня замовк, захмурел,
Борщу не сьорбав, саламахи не їв.
Клинком розрубав він у матері груди
І з ношею заповітної відправився в шлях.
Він серце її на кольоровому рушнику
Коханой приносить в кошлатою руці.
В дорозі у нього запаморочилось в очах,
Сходячи на ґаночок, спіткнувся козак.
І матері серце, впавши на поріг,
Запитала його: «Не забився, синку?»
«Бідна мати! Ось тобі нагорода за твою любов! Чи ти чекала? Але в тому - то і справа, що матері не чекають нагород.... їх єдина нагорода - це дитина, яка виросте і стане Людиною.
Образ матері - перший людський образ, що виникає у маленької дитини, так який же він, ідеальний образ матері? Історики, літературознавці, культурологи, соціологи, які досліджують це питання, відзначають її надзвичайну стійкість. Адже основні характеристики та еталонні риси соціокультурного образу жінки-матері з часів античності фактично не змінилися.
Звучить спокійна, красива музика, на її фоні ведуча звертається до присутніх з такими словами: Ми пропонуємо вам закрити очі буквально на хвилинку і згадати себе дитиною, нехай це буде саме добре і радісне спогад, а тепер згадайте свою маму, ні, не такою, якою ви бачите її зараз, а такою, якою ви пам'ятаєте в дитинстві.
Ах, як хочеться повернутися в безтурботність дитячих днів,
І довірливо притиснутися до доброї матусі моєї!
Розповісти свої тривоги, знаю: мама все зрозуміє.
Втрачає свою гостроту почути:"Не хвилюйся, все пройде!"
Ми пропонуємо вам не просте, але дуже важливе для нашої сьогоднішньої зустрічі завдання. Напишіть лист мамі від себе дитину, саме дитини, настільки дитини, наскільки ви зможете згадати, викладіть в ньому все, що вам хотілося їй сказати. А головне згадайте, чого вам найбільше не вистачало, чого ви чекали від неї, і нехай це будуть не докори в минуле, а можливість виправити майбутнє, ваше і вашої дитини. (Протягом 7-10 хвилин, батьки виконують запропоноване завдання, весь час звучить спокійна музика)
А тепер прочитайте свій лист, впевнена, що у всіх ваших листах є одне спільне для всіх бажання - щоб мама більше часу дарувала вам, частіше була поруч, грала, читала, пестила.
Сьогодні ми все частіше чуємо про те, що батьки не справляються зі своїми дітьми. «Я нічого не можу з ним зробити, він мене не слухається», каже мама не бунтівного підлітка, а чотирьох, п'ятирічної дитини. Чому так відбувається, а причина проста - батьки, і зокрема матері, втрачають авторитет. Адже авторитет з'являється не на порожньому місці. Ось якою людина є авторитетним для вас? (знаючий, компетентний, той, кому ви довіряєте, хто зумів довести вам якимось вчинком свою правоту). А як зрозуміти дитині, що якщо він буде робити, так як сказала мама, то отримає позитивний результат, адже він не в змозі зрозуміти ваших глобальних задумів, про виховання справжньої людини. А авторитет складається з маленьких справ, у результаті яких дитина може переконатися зробив, так як сказала мама, вийшло добре. Давайте розбиратися. Але спочатку ми пропонуємо вам переглянути невеликий фільм, який, впевнені, змусить вас задуматися про те, про що піде мова далі. Актори в цьому фільмі найулюбленіші - ваші діти, і вони розповідають, для чого їм потрібна мама, і за що вони її люблять. (Перегляд відеофільму)
Сьогодні дискредитується традиційний образ матері. Сучасна мама - це мама, яка кожен день йде на роботу, і незрозуміло, що там вона робить (не зрозуміло природно дитині). А ввечері приходячи з цієї самої роботи, мама в сумці приносить все що потрібно (їжу, частування тощо). Або мама так захоплена всебічним розвитком свого чада, що цілий день водить його, то на гурток, то на тренування, то на репетицію. А ввечері мама вже втомилася і навіть їжу для сім'ї готує на швидку руку і, як правило, помічник в особі маленької дитини, від якого допомогою менше ніж занепокоєння, їй природно, не потрібен. І часто все частіше мама прибігає до «швидкої їжі» - напівфабрикати, пельмені з пакета, торти, печиво, тістечка - все теж в красивій упаковці. Ви, напевно, можете задати питання, як приготування їжі може зміцнити авторитет матері. Все просто, якщо ви печете пироги разом з дитиною, і всякий раз терпляче показуєте і розповідаєте йому як це правильно зробити, то з десятого разу у вашого малюка вийде красивий і рівний пиріжок - і він розуміє якщо послухати маму, то все у нього виходить. Ось і виходить, що мама, якщо дитина не розділяє з нею праці, поступово в його очах перетворюється в якийсь обслуговуючий персонал, і в цьому образі хіба може вона бути авторитетом. Адже якщо подивитися в історію, не зовсім навіть в древню, років сто тому, авторитет батьків, безперечно, був дуже високий. І частково тому, що діти бачили процес праці своїх батьків і його результат, самі брали в ньому участь.
А отже, перше правило - все, що можна робити разом з дитиною, робіть разом з дитиною. А ще сучасна мама - це мама з укладанням, манікюром, макіяжем. Ні, ми не говоримо, що це погано, жінка, без сумніву, повинна бути красивою та доглянутою - але ми говоримо про те, що на все це йде час і не мало. А тепер чесно, дайте собі відповідь на питання - у кого ви крадете це час. Чому в нас немає його, коли син або донька просить нас пограти - так, так в будиночок, або в гараж, чи малювати, чи ліпити. Дитина змушений займати себе сам, самостійно знаходити собі заняття, або шукати тих, хто розділить з ним його інтереси. А коли йому виповниться тринадцять, ми з наївністю будемо дивуватися, чому він нас не слухає, чому думка друзів для нього важливіше, ніж наше, материнське думку. Відповідь проста, коли ви були йому потрібні, вам було ніколи, ви упустили свій шанс, коли дитина був готовий вас слухати, коли, граючи з ним, ви могли його навчити всьому, адже світ, що він ще маленький людина пізнає через гру.
Звичайно, кожен з вас може заперечити - не вистачає часу, але як сказав відомий філософ Артур Шопенгауер: «Людина завжди знайде час на те, що йому дійсно цікаво». Залишилося лише чесно відповісти собі на питання: «А що мені цікаво?»
Отже, правило друге - завжди знаходите час на ігри з дітьми. Граючи з дитиною ви станете для нього тим, людиною з яким, він захоче розділити свої інтереси.
Нам щиро хочеться вірити, що розмова, сьогодні не був марним, і ви задумаєтеся про що. Пам'ятайте найголовніше, для маленької дитини мама-це цілий світ, і те, яким цей світ буде, залежить тільки від вас.
І не забувайте дарувати любов своїм матерям, навчайте цього своїх дітей.
Мама... Просте, здавалося б, слово,
А скільки в ньому ніжності, ласки, тепла,
Дитина лопоче його безглуздо,
Рученята розкинувши, припухлий від сну.
У смутку і В радості ми вимовляємо,
То боязке "Мама", то різке "Мати".
Деколи на чужині раптом серце запросить
Зовсім незнайому - мамою назвати.
А вдома так часто їй робимо боляче
Вчинками, поглядами, жестами ми,
Потім далеко мимоволі згадуємо
Про те, що додало їй сивини.
І пишемо на шкільних листках квапливо
Признанья своєї запізнілою провини.
Вона їх читає, червоніє сором'язливо,
І в гірких зморшках сльозинки видно.
Давно без листа всі образи пробачила,
А тут їй до болю приємно прочитати:
"Спасибі, рідна, за те, що ростила,
За те, що ти любиш, За те, що ти є!!!
Ну що ж, а тепер давайте запросимо сюди наших дітей. До зали входять діти, під пісню «Мама - перше слово» з к\ф «Мама».
1 дитина: Бачити вас ми дуже раді, знаємо, любите ви нас!
2 дитина: А зараз грати ми будемо разом з вами - це клас!
Гра в парах, всі розбиваються на пари мама і дитина.
Правила гри. Поки звучить музика діти і мами вільно переміщаються по залу, коли зупиняється музика, звучать команди:
1. Береза - мама і дитина стають спиною один до одного і підминають руки вгору.
2. Тополя - мама і дитина стають спиною один до одного і розставляють руки в сторони.
3. Пеньок - мама і дитина стають спиною один до одного і присідають.
4. Сонечко - повертаються один до одного і посміхаються.
(В даній грі кількість команд, залежить від віку дітей - 3-4 року дві команди, 4-5 років три команди, 5-7 років - чотири команди)
Майстер-клас «Разом з мамою».
На кожну пару мама-дитина, заздалегідь готуються набори кольорової маси для ліплення. Завдання потрібно приготувати «частування» для гостей (піца, пиріжки, торт, тістечка тощо). Що «готувати» учасники гри вирішують самі.
Дорогі мами, а зараз, ваші діти подарують вам подарунки, які вони для вас приготували. (Долонька дитини, на яку вони приклеїли напис «Будь поруч!»)
Додаток 1
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ
1. Як ви вважаєте, ви є авторитетом для своєї дитини?
2. Часто дитина вас не слухається?
3. Чи згодні ви з твердженням, що в сучасному світі авторитет матері слабшає? Якщо ви відповіли «так», назвіть три причини, чому, по-вашому, це відбувається?
4. Як ви вважаєте, чи змінилася у сучасному світі роль матері у вихованні дитини?
5. Чи є у вас спільні заняття з дитиною?
6. Яку допомогу в побуті ви довіряєте дитині?
7. Чи є у вашій родині сімейні традиції? Які?
8. Чи граєте ви разом з дитиною? В які ігри?
9. Чи Часто ви говорите дитині, що зайняті, коли він просить вас пограти з ним?
10. Як ви вважаєте, чи вистачає вашій дитині вашої любові і уваги?