Конспект заняття з формування у дітей основ правової свідомості у другій молодшій групі
Мета: розвиток у дітей основ правової свідомості; максимально сприяти соціальній адаптації дитини за допомогою формування основ правових знань.
Завдання:
1) Формувати уявлення про права людини у відповідності з віковими особливостями психологічного розвитку дітей молодшого дошкільного віку.
2) Знайомити дітей з основними правами людини (право на ім'я, право на сім'ю, право на житло).
3) Спрямувати роботу на розуміння і прийняття дітьми моральних норм поведінки та взаємини з дорослими і однолітками.
4) Розвивати повагу до почуття власної гідності та особистих прав іншої людини.
5) Забезпечити умови для збагачення словникового запасу дітей молодшого віку.
6) Залучати дітей до усної народної творчості (читання віршів, потішок)
Хід заняття
Вихователь звертає увагу на лист.
Хлопці, подивіться на віконце,
Хтось кинув листа.
Може це промінчик сонця,
Що лоскоче мені обличчя?
Може це воробьишко,
Пролітаючи кинув?
Може клишоногий ведмедик,
Коли в ліс до себе поспішав?
Цікаво, від кого ж цей лист? (відкриває конверт і читає)
«Здрастуйте, хлопці! Я, зайчик, дуже хочу щоб ви знову прийшли до мене в гості, бо ви мені дуже сподобалися!»
Ну що, підемо до зайчику в гості? Щоб веселіше було йти, почитаємо потешку. (читання потішок)
«Крокують наші ніжки, топ-топ-топ,
По маленькій доріжці, топ-топ-топ,
Крокують наші ноги, топ-топ-топ,
По великій дорозі, топ-топ-топ»
(підходять до фланелеграфу, де вміщено картинки з будиночком)
А ось і будиночок зайчика, ну що, зайдемо до зайчику в гості. А перш ніж азйти в будь-який будинок, що потрібно зробити?
Діти: Постукати, зателефонувати і запитати дозволу увійти.
Вихователь: А якщо ми зайдемо без попиту, то що ми порушимо?
Діти: Право на житло.
Вихователь: Правильно. У людини є різні права і одне з них - це право на житло. А що це за право? Чому погано жити на вулиці?
(відповіді дітей)
(Стукають, запитують у зайчика дозволу увійти, вітаються)
Вихователь: Як у зайчика в хаті гарно, чисто, прибрано. Правда, хлопці? А як ви думаєте, чому?
Діти: Зайчик любить і поважає свій будинок.
Вихователь: Звичайно! А що не можна робити в будинку?
Діти: Смітити, ходити в брудному взутті, малювати на стінах.
Вихователь: А в чужому будинку це робити?
Чому, адже це не ваш будинок? (відповіді дітей)
Кожен має право жити в теплому, затишному будинку. Адже побудувати будинок дуже важко. Давайте згадаємо, як будують будинок.
(Читання вірша і супровід показом)
«Будуємо, будуємо новий будинок,
Новий будинок, затишний будинок.
Будуть у нашому домі стінки,
Буде дах, стеля.
Будуть вікна і сходи,
І, звичайно ж, дзвінок.
Молоточком постукаємо,
Гвоздики заб'ємо.
Дуже дружно в будинку
Ми разом заживемо».
Вихователь: Хлопці, давайте познайомимося з зайчиком, запитаємо як його звуть? Хто дав йому таке чудове ім'я?
У вас У всіх теж є імена, а хто вам дав такі імена? Можна прижитися без імені? Чому? А обзиватися можна? (відповіді дітей)
Виявляється, у кожного з нас є право на ім'я, а коли ми обзиваємося, то ми порушуємо це право так робити не можна. Давайте сядемо на килимок і пограємо в гру
«Назви себе лагідно»
(проводиться гра з м'ячем «Назви себе лагідно»)
Вихователь: хлопці, а як ви думаєте, наш зайчик живе в будиночку один? Чому погано жити самому? (відповіді дітей)
І зайчик теж живе не один, у нього є зайчиха і зайченята (виставляються картинки) А як назвати їх одним словом? (сім'я) Не тільки у зайчика. Але і у кожного з вас є сім'я - мама і тато. (уточнити у деяких дітей як звуть їх батьків).
Добре мати тата і маму? Чому?
Так що ж таке, хлопці, сім'я?
Діти: Це тато, мама і я!
Вихователь: Це коли всі разом грають. Люблять один одного і поважають.
Кожен малюк на величезній Землі
Повинен жити в міцної і дружної сім'ї!
Ну що ж хлопці, добре у зайчика, але нам пора повертатися в дитячий сад. Давайте попрощаємося з зайчиком і його сім'єю і побажаємо їм щастя і здоров'я!
(Діти прощаються з зайчиком і повертаються в дитячий сад з читанням потішки «Крокують наші ніжки».)
Вихователь: Ось ми і знову у нашому дитячому садку, подивіться, як у нас в групі чисто і затишно. Дитячий садок - це наш дім, де ми живемо, поки тато і мама на роботі, і в дитячому садку ми теж прибираємо і не смітимо. У нашій групі всі хлопці дуже дружні - адже ми одна сім'я і ми любимо один одного і всі разом станцюємо танець «Дружба».