Реклама












Конспект заняття в підготовчій групі за темою «Наші права»


Конспект заняття в підготовчій групі у формі гри «Щасливий випадок». «Наші права»
Мета: Розвивати у дітей основи правової свідомості.
Завдання:
1) Формувати уявлення про права людини у відповідності з віковими особливостями психічного розвитку дітей старшого дошкільного віку.
2) Знайомити дітей привабливою і відповідної віку формі з популярним викладом міжнародних документів щодо захисту прав людини («Загальна декларація прав людини», «Конвенція про права дитини»).
3) Розвивати повагу до почуття власної гідності та особистих прав іншої людини.
4) Спрямувати роботу на розуміння і прийняття дітьми моральних норм поведінки та взаємовідносин в соціумі на основі літературних творів з подальшим обговоренням.
5) Сприяти вмінню дітей взаємодіяти в колективі однолітків і дорослих.
Зоровий ряд:
1) Музичний супровід.
2) Картки з зображенням посмішки і сонечка за кількістю дітей.
3) 2 столу з наклеєною посередині картинкою з зображенням посмішки і сонця.
4) Макет ромашки.
5) Фланелеграф.
6) Альбомні аркуші, фломастери.
7) Свідоцтво про народження.

Літературний ряд:
1) М.остер «Шкідливі поради»
2) Прислів'я про родину.
3) Прислів'я про освіту.
4) Вірш Е.Благининой «Посидимо в тиші»
5) Вірші про дитинство.
Хід заняття
Вихователь: Хлопці, ви знаєте, що люди з'явилися на Землі давним-давно, тисячі років тому. Тоді ж і з'явилися головні питання: що люди можуть робити і чого не можуть робити? Що вони зобов'язані робити і що не зобов'язані? На що мають право і на що не мають? З часом люди вирішили шукати відповіді на ці питання шляхом переговорів. В результаті з'явилася книга «Загальна декларація прав людини», в якій записано все, що люди повинні робити, щоб жити в мирі та злагоді. Але цю книгу дорослі написали для себе, а піклуючись про дітей написали іншу книгу - «Конвенцію про права дітей». І сьогодні ми поговоримо про ваші права. Я пропоную вам розділитися на дві команди: «Сонечко» та «Усмішка». (Діти вибирають картки із зображенням сонечка або посмішки і сідають за столи з цими картинками). Я пропоную нашим гостям приєднатися до нас і зайняти місце за будь-яким столом. (Гості сідають разом з дітьми). Наша гра буде називатися «Щасливий випадок», адже саме сьогодні нас усіх звів разом щасливий випадок: гостям - побувати у нас в дитячому саду, а хлопцям поспілкуватися з нашими гостями. Отже, наша гра починається.

(Вихователь вносить фланелеграф з ромашкою, пелюстки у квітки позначені цифрами від 1 до 8).

Вихователь: Наш дитячий садочок називається «Ромашка», саме ромашка допоможе нам пригадати ваші права. Під кожним її пелюсткою позначено якесь право. Що ж за право заховано під першим пелюсткою?

(Виходить дитина, бере пелюстка з цифрою «1», зі зворотного боку намальоване сонце).

Вихователь: Що ж це за право, яке позначено сонечком?
Дитина: Це право на життя.
Вихователь: Це головне право будь-якої людини. Чому?

Відповіді дітей

Вихователь: Найважливіше право, яке мають всі діти на Землі - це право на життя. Беремо другий пелюстка.

(Виходить дитина, бере пелюстка з цифрою «2», символ - зображення свідоцтва про народження).

Вихователь: Що ж це за документ?
Діти: Свідоцтво про народження.
Вихователь: Перший документ, який отримує дитина після народження - це свідоцтво про народження. У ньому записано ім'я, прізвище, по батькові, батьки і громадянином якої країни є дитина. А ми з вами громадяни якоїсь країни?
Діти: Росії.
Вихователь: Отже, під другим пелюсткою ховалося право на громадянство та ім'я. Кожній людині дано ім'я. Його обирають для вас батьки. А ви знаєте, що означають ваші імена?
Відповіді дітей і дорослих.

Вихователь: чи Можна придумувати людині клички? Яке право ми порушуємо?
Беремо третій пелюстка. (на третьому пелюстці схематично зображена сім'я) Що ж це за право?
Діти: Кожна дитина має право жити з батьками, мати сім'ю.
Вихователь: Давайте пофантазуємо. Уявіть, що ви дорослі люди. Яку родину ви б хотіли мати? Нехай кожна команда схематично зобразить макет майбутньої сім'ї.

(Дорослі разом з дітьми обговорюють запропоновані варіанти, вибирають більш цікавий, замальовують його і після розповідають іншій команді)

Вихователь: раніше люди жили великими сім'ями, любили, дбали і допомагали один одному, поважали один одного. І склали про сім'ю чимало прислів'їв. Ось і завдання: чия команда більше назве прислів'їв про сім'ю?
(Далі береться четвертий пелюстка, символ - будинок).

Вихователь: Яке право означає цей символ?
Діти: Право на житло.
Вихователь: Назвіть казки, в яких порушувалося це право.

(Команди по черзі називають казки «Теремок», «Заюшкина хатинка» тощо).

(П'ятий пелюстка, символ - книга).

Вихователь: Що ж це за право?
Діти: Право на освіту.
Вихователь: А де людина отримує освіту?
Діти: В дитячому саду, в школі, в інституті.
Вихователь: Я хочу запропонувати наступну ситуацію: одна команда доведе нам, що достатньо навчитися писати, рахувати і читати, і більше освіту отримувати не треба. А інша команда навпаки доведе нам, що освіта необхідна людині.

(Обговорення командами ситуації і висловлювання своєї точки зору).

Вихователь: Освіта необхідна людині завжди і ви зараз це довели. А чи знаєте ви прислів'я про освіту?

(Команди по черзі називають прислів'я).

Вихователь пропонує взяти шостий пелюстка і пояснити яке право заховано за ним.

Вихователь: Кожна людина має право на відпочинок і розваги і я пропоную вам відпочити і пограти в гру «Де ми були, ми не скажемо, а що робили - покажемо»

(Проводиться гра).
Вихователь пропонує взяти сьомий пелюстка, уточнює що таке право на медичну допомогу і пропонує командам довести, що щеплення необхідні і зворотне, що можна прожити без щеплень.
Далі береться восьмий пелюстка, діти пояснюють що таке захист від жорстокого поводження. Педагог читає шкідливі поради Г.Остера і пропонує уточнити правильні вони чи ні і чому. (за порадою кожній команді).

Вихователь:
діти можуть так набезобразничать, що їх необхідно покарати. Яке ж покарання можуть використовувати дорослі?

(Висловлювання дітей).

Вихователь звертає увагу не те, що листочки на ромашці закінчилися, а це означає те, що основні права ми з вами знаємо дуже добре і пропонує відшукати порушення прав у героїв або героями казок.
Командами по черзі називаються казки: «Колобок», «Снігова королева», «Попелюшка», «Пригоди Буратіно», «Вовк і семеро козенят», «Хлопчик з пальчик».

Вихователь: Сьогодні ми згадали з вами важливі права. Якщо їх порушують, то діти ростуть нещасними. Тому і необхідно не порушувати права один одного, адже ми всі з вами люди і всі маємо рівні права і свободи. Я пропоную закінчити наше заняття віршами, які приготували сьогодні наші хлопці.

1-й дитина:
Ми на світ народились,
Щоб разом жити,
Щоб разом грати,
Щоб разом дружити,
Щоб посмішки один одному
Дарувати квіти,
Щоб здійснилися в житті
Всі наші мрії.
2-й дитина:
Хай діти сміються дзвінко
Підростають з кожним днем,
Нехай у кожної дитини
Буде світлий, теплий будинок.
3-й дитина:
Дитинство тільки раз буває
У хлопців будь-якої країни,
Нехай ніхто з них не знає
Горя чорного - війни.
4-й дитина:
Ми на світ народились,
Щоб радісно жити,
Щоб квіти і усмішки
Один одному дарувати,
Щоб горе зникло,
Пропала біда,
Щоб яскраве сонце
Світило завжди.