Реклама












Конспект заняття в старшій групі по ознайомленню дітей з народами Прикам'я


Конспект заняття в старшій групі
Тема заняття: «Хто живе за нашої Камі?»
Мета: Розвиток уявлень про людину в історії і культурі. Створення умов для розвитку у дітей природничо-наукових уявлень.
Завдання:
I. Мовленнєвий розвиток дітей:
1) Створити умови для розвитку мовного спілкування з дорослими і однолітками.
2) Спонукати до розгорненого, зв'язного викладення певного змісту.
3) Сприяти розширенню словникового запасу.
4) Розвивати інтерес до різних жанрів літературної творчості (заклички).

II. Фізичний розвиток дітей:
1) Підтримувати інтерес до рухливих ігор народів Прикам'я (татарських, башкирських, росіян).

III. Розвиток природничо-наукових уявлень:
1) Знайомити з різними видами ландшафту (ліс, луг, річка).
2) Розповісти про види поселення людей (село, село, місто).
3) Знайомити дітей з народами різних національностей, що населяють Прикам'ї.

IV. Розвиток уявлень про людину в історії і культурі:
1) Сприяти розвитку у дітей інтересу до життя людини в минулому і сьогоденні.
2) Знайомитися з різноманітними видами житла (хата, саман, юрта)
3) Розповісти про розвиток праці людини (полювання, землеробство, рибальство, скотарство, бджільництво).
4) Знайомитися з предметами побуту (одяг, взуття, головні убори, меблі, посуд тощо).
5) Знайомитися з творами мистецтва, традиціями та звичаями народів Прикам'я.

V. Розвиток елементарних математичних уявлень:
1) Сприяти розвитку розумових дій: порівнянню, узагальненню, виділенню.
2) Вчити працювати зі схемами, символами.
3) Розвивати уявлення про тимчасових інтервалах (пори року, минуле-теперішнє).

VI. Соціально-емоційний розвиток:
1) Створювати умови для розвитку у дітей емоційно-позитивних взаємин з дорослими.
2) Сприяти розвитку у дітей поваги і терпимості до людей, незалежно від соціального походження, національної належності, мови, статі і віку.
3) Сприяти формуванню шанобливого ставлення до особистого гідності і прав інших людей.
Хід заняття
Вихователь: Хлопці, ми з вами дуже щасливі люди, тому що живемо на березі дуже красивою річки. Як вона називається?
Діти: Кама.
Вихователь: Ех, Кама, Кама, Камінчика
Круті береги.
Спасибі тобі, Камінчика,
Сердешна річка.
Кама дуже довга річка, її називають блакитний дорогий Прикам'я. На берегах Ками розташовані сотні сіл і міст, і проживають багато людей різних національностей. Всі ці народи називають народами Прикам'я. Чому?
Діти: Тому що вони живуть за Камі.
Вихователь: Які народи ви знаєте?
Діти: Росіяни, татари, українці, башкири, комі-перм'яки, удмурти і т.д.
Вихователь: Ось бачите, скільки багато різних народів проживає за Камі. Сьогодні ми з вами більш детально поговоримо про деякі з цих народів. Подивіться на цю схему. Що це за хвиляста стрічка зображена на ній?
Діти: Це Кама.
Вихователь: Правильно! А народу якої національності найбільше проживає на березі?
Діти: Росіян.
Вихователь: Ось і давайте помістимо картку із зображенням представників російського народу на нашу схему, на більшу її частину. А представників цих двох народів помістимо на іншу частину нашої схеми. А ви дізналися ці народи? (показати картки по черзі)
Діти: Так, це татари і башкири.
Вихователь: Ось про цих трьох народності ми сьогодні і поговоримо, сідайте на стільці зручніше й приготуйтеся до серйозної роботи.
І росіяни, і татари, і башкири оселилися на берегах Ками дуже-дуже давно. Яке місце вони вибирали для поселення?
Діти: Вони селилися на полях, біля лісу.
Вихователь: Чому росіяни намагалися селитися на полях?
Діти: Вони займалися землеробством, вирощували хліб.
Вихователь: Добре! Помістіть картку - символ землеробства на нашу схему. Чим ще займалися росіяни?

(Діти називають вид праці і поміщають символи на схему: розводили худобу, полювали, рибалили, займалися збором ягід.)

Вихователь: А чому татари селилися на полях?
Діти: Вони розводили худобу. Поля служили пасовищами.
Вихователь: Чим ще займалися татари?

(Діти називають: бджільництво, мисливство, збирання грибів, ягід, рибальство, і поміщають символи на схему.)
Вихователь: А чому башкири селилися на полях? Чим вони займалися?
Діти: Башкири теж розводили худобу, полювали, рибалили, займалися збором ягід і грибів, бджільництвом. (Поміщають символи на схему.)
Вихователь: Молодці! А яка основна трудова діяльність була у росіян? (землеробство), А у татар? (скотарство) А у башкир? (скотарство) Означає, татари і башкири займалися однаковим працею, а росіяни трохи від них відрізнялися. Про працю і росіяни, і татари, і башкири склали чимало прислів'їв і ми з вами деякі з них вчили. Хто згадає прислів'я про працю російського народу? Татарського? Башкирського?

(Діти читають прислів'я про працю)

Як дармо народи, ми дізналися, а тепер давайте згадаємо, як вони жили і порівняємо. Які будинки були у росіян?
Діти: Будинки були дерев'яні, зроблені з дерева. (дитина відповідає і поміщає символ на схему)
Вихователь: А у татар? Як вони називалися?
Діти: У татар будинку були зроблені з соломи та глини. Вони називалися - саман.
Вихователь: А у башкир?
Діти: Башкири влітку жили в юртах, а взимку будували тимчасові дерев'яні будинки.
Вихователь: Чому башкири будували тимчасові будівлі або юрти?
Діти: Вони постійно переїжджали з одного пасовища на інше. Кочували.
Вихователь: Яке убрання було всередині будинку у росіян?
Діти: Піч, лави, стіл, піл.
Вихователь: А у татар?
Діти: Піч, нари, стіл. Будинок був розділений на чоловічу і жіночу половини.
Вихователь: А у башкир?
Діти: Тільки нари. На них і спали і їли. Будинок був поділений на дві половини.
Вихователь: Чиї будинки схожі між собою по оздобленню?
Діти: Татар і башкирів.
Вихователь: Правильно. Але у татар будинку були заможніші і красивіше, ніж у башкирів. Якщо подивитися на нашу схему, то ми побачимо, що в усіх народів різні, але по оздобленню у татар і башкирів схожі. А які сім'ї були у цих народів? У росіян? У татар? У башкир?
Діти: У всіх народів сім'ї були великі. (порівняти по схемі)
Вихователь: Хто головний в сім'ї у росіян?
Діти: Дідусь.
Вихователь: А у татар?
Діти: Дідусь. Його називали бабай.
Вихователь: А у башкир?
Діти: Теж дідусь. Бабай.
Вихователь: А як називали стару жінку у росіян?
Діти: Бабуся.
Вихователь: А у татар?
Діти: Абика.
Вихователь: А у башкир?
Діти: Инэй.
Вихователь: А у яких народів було однакову назву старшого чоловіка в родині?
Діти: У татар і башкирів.
Вихователь: Правильно! І татари, і башкири, і росіяни не тільки працювали, а й любили веселитися. Давайте згадаємо деякі свята цих народів. Яке свято відзначали татари в березні місяці?
Діти: Грачиные каші. (виставляють символ)
Вихователь: Що це за свято? Кому він присвячений? Як його справляли?
Діти: Зазивали птахів, ставили тарілочки з кашею для птахів.
Вихователь: Яку закличку кричали в цей день татари? (Читання заклички)
Вихователь: А який свято було у башкирів, присвячений прильоту птахів?
Діти: Воронии каші або Каргатуй. (читання заклички)
Вихователь: А російський народ відзначав таке свято? Як він називався? Яких птахів зазивали?
Діти: Благовіщення. Зазивали жайворонків. (читання заклички)
Вихователь: У всіх трьох народів було свято птахів. А який ще був свято тільки у башкирів і татар?
Діти: Сабантуй. Свято плуга. Сабан - плуг, туй - свято.
Вихователь: Як відзначали це свято? Де він проходив?
Діти: Він проходив на великому полі (майдан). Гуляли всім селом, селом, або аулом. Змагалися в перегонах на конях, в бій мішками, лазіння по стовпу, у бігу з відрами і т.д. Діти грали в різні ігри.
Вихователь: Давайте ми трохи відпочинемо і теж пограємо. А пограємо в башкирскую народну гру «Юрта».

(Проводиться рухлива гра з музичним супроводом)

Вихователь: На свята і гуляння народ завжди одягав гарний одяг, національний костюм. Що ж одягали росіяни?
Діти: Жінки - штани, сорочку, кокошник. Чоловіки - сорочку, штани. Дівчата - штани, сорочку, стрічку або вінець.
Вихователь: Що носили на ногах?
Діти: Влітку - постоли, взимку - валянки.
Вихователь: Що носили татари?
Діти: Жінки - спідницю з оборками, сорочку, камзол. Чоловіки - штани, сорочку, камзол або халат.
Вихователь: А що надягали на голову?
Діти: Влітку - тюбетейка, взимку - малахай.
Вихователь: А жінки?
Діти: Незаміжні - калфан, шапочка з візерунками. Заміжні - хустку, квадрат, зав'язаний під підборіддям.
Вихователь: Що носили на ногах?
Діти: Влітку - шкіряні тапочки. Взимку - шкіряні чобітки з візерунками - ічиги.
Вихователь: Що ж носили башкири?
Діти: Чоловіки - штани, сорочку, камзол, халат. Жінки - сукня однотонне, камзол, нагрудник.
Вихователь: Що одягали на голову?
Діти: Чоловіки влітку - тюбетейку, а взимку - малахай. Жінки - шапочки з візерунками.
Вихователь: Що носили на ногах?
Діти: Влітку - шкіряні тапочки. Взимку - шкіряні чобітки - ічиги.
Вихователь: Національний костюм яких народів схожий?
Діти: Татар і башкирів.
Вихователь: Правильно! На всіх святах були і свої національні страви. Що було у росіян?
Діти: Щі, каша, пироги з ягодами, квас.
Вихователь: А у татар які національні страви були?
Діти: Балиш (пиріг з м'ясом і картоплею або рисом), чак-чак (медові кульки), напій айран (кисле молоко з водою)
Вихователь: А у башкир?
Діти: картопля з бараниною, чак-чак, хмиз, напій айран.
Вихователь: Подивіться ще раз на нашу схему. Працю, житло, одяг, їжа яких народів більше схожі?
Діти: Татар і башкирів.
Вихователь: Правильно! Традиції, культура і життя цих двох народів дуже схожі. Тому кордон між ними ми проведемо не цілої лінією, а пунктирами, тому що вона зовсім непомітна. А ось у російського народу є відмінності в життя, побут і культуру, але є і багато спільного. І це не випадково. Адже ми всі житель Прикам'я. І живемо поруч. І незалежно, які ми: росіяни чи татари, башкири або комі-перм'яки, ми всі багатонаціональна сім'я. Ми всі народи нашого Прикам'я. Тому жити ми повинні дружно, допомагати один одному, поважати один одного, поважати свої традиції і традиції інших народів. На закінчення нашого заняття я хочу пригостити вас башкирським національним солодким блюдом - хмизом.

(Грає башкирська народна музика, вихователь пригощає дітей хмизом).