Конспект уроку російської мови - 8 клас
Автор: Овчиннікова Олена Володимирівна, вчитель російської мови та читання МБС(к)ОУ «З(до)Про школа № 54 VIII виду» р. Пермі
Конспект уроку з російської мови для учнів 8 класу З(к)ОУ VIII виду "Відмінювання дієслів"
Опис матеріалу: Пропоную конспект уроку з російської мови для 8 класу спеціальної (корекційної) школи VIII виду. Даний матеріал може бути корисним для педагогів корекційних шкіл, складено з чинною Програмою з письма та розвитку мовлення, підручник П.Р. Галунчикова, Э.В. Якубовська "Російська мова. 8 клас", м. "Просвіта", 2010 р.
Мета уроку: Знайомство з поняттям ВІДМІНЮВАННЯ дієслів, формування навичок диференціювати дієслова за спряжению.
Завдання:
1. Корекційно-освітні:
Формувати вміння визначати дієвідміну дієслів з особистих закінченнях
2. Корекційно-розвиваючі:
Розвивати здібності учнів до запам'ятовування, автоматизації та відтворенню; практичне використання мовних категорій.
Удосконалювати произносительную сторону мови, мовленнєву активність, уточнення та збагачення словника учнів.
Коригувати мислительну діяльність, уміння застосовувати отримані знання при виконанні завдань.
3. Корекційно-виховні:
Формувати світогляд учнів (сукупність поглядів і переконань) через прислів'я.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2.Разминка, повторення знань учнів про слово.
Завдання «Знайди зайве слово»
ГРАМОТА
НАВЧАННЯ
НАУКА
ЗНАТИ
ШКОЛА
Зайве слово - ЗНАТИ.
-Чому?
-Що ми знаємо про дієслові?
- А тепер, скажіть, яке загальне слово можна підібрати до цих слів у завданні?
(Процес і результат засвоєння знань, умінь і навичок - ОСВІТА)
3. Словникова робота.
ОСВІТА (ЩО?) - СУЩ.
(Мнемотехнический прийом запам'ятовування ненаголошеній А у другому складі і безудурной Про в третьому складі - вставляємо в кросворді по вертикалі слово ОСВІТА слова знати і шкОла.)
Споріднені слова: ОСВІЧЕНИЙ, ОСВІТНІЙ, УТВОРИТИ (історично - ДАТИ ОСВІТУ), САМООСВІТА.
Здавна люди прагнули до знань і завжди відзначали освічена людина чи ні. Помічені факти складалися прислів'я та приказки. Наприклад: УЧЕННЯ КРАЩЕ БАГАТСТВА. Інші прислів'я про науку, освіту і т.д. ми розглянемо, виконуючи наступне завдання.
4. Вправа-перехід до теми уроку.
-Нам дано прислів'я, прочитаємо їх:
З книгою жити - вік не тужити.
Не пером пишуть, а умом.
Якщо грамота дається, то на ній далеко заїдеш.
Як потрудимся, так і поїмо.
Одна книга тисячі людей навчає.
Хто хоче багато знати, тому треба мало спати.
Не кажи, чому вчився, а кажи, що дізнався.
-Всі прислів'я на тему «Освіта і наука»?
(Зайва - Як потрудимся, так і поїмо.)
- На яку тему це прислів'я?
(Тема - ПРАЦЯ).
Але без праці ми теж не подужаємо всі науки. Є прислів'я «БЕЗ МУКИ НЕМА НАУКИ»
- А тепер знайдіть і підкресліть усі наявні у них дієслова:
- Серед знайдених дієслів знайдіть дієслова, що стоять у невизначеній формі.
(ЖИТИ, ТУЖИТИ, ЗНАТИ, СПАТИ)
- Візьмемо два з перерахованих дієслів і змінимо їх за особами і числами:
ЖИТИ СПАТИ
я живу, ми живемо я сплю, ми спимо
ти живеш, ви живете ти спиш, ви спите
він (вона, воно) живе, вони живуть він (вона, воно) спить, вони сплять
Виділимо особові закінчення дієслів.
-Що ми з вами робили?
Змінювали дієслова за особами і числами. Зміна дієслів за особами і числами називається ВІДМІНЮВАННЯМ.
Відмінюються дієслова тільки в теперішньому і майбутньому часі.
Два дієслова ЗНАТИ І ТУЖИТИ - представлені вчителем.
ЗНАТИ ТУЖИТИ
Я знаю, ми знаємо я тужу, ми тужім
Ти знаєш, ви знаєте ти тужишь, ви тужите
Він(вона, воно) знає, що вони знають, що він (вона, воно)тужить, вони тужать
- Подивимося, чи у всіх дієслів при відмінюванні однакові закінчення?
Не всі дієслова відмінюються однаково. В залежності від закінчень дієслів розрізняються дві дієвідміни - ПЕРШЕ і ДРУГЕ.
До 1 спряжению належать дієслова з окнчаниями: -у(-ю), -їж (-єш), -е (-е), -ете (-єте), -ут(-ют).
До 2 спряжению належать дієслова з закінченнями-у(-ю), -бач, -іт, -єте, -ат(-ят).
Ці закінчення зберігаються в дієсловах перед-ся (-сь).
(мнемотехнический прийом, що допомагає запам'ятати дієвідміни - Е одна вертикальна смуга, як в цифрі 1, І - дві вертикальні смуги, як у цифрі 2)
5. Физкультпауза.
Діти стоять, вчитель на картках показує особові закінчення дієслів. Якщо закінчення, відноситься до 1 спр., діти піднімають одну руку, якщо до 2-го, то - дві руки.
6. Вправа по темі уроку.
Нам дані словосполучення з дієсловами, потрібно записати їх у дві колонки, розподіляючи їх за належністю дієслів до 1-го або 2-го спряжению. Закінчення виділяємо.
Здаєш роботу, стукаєш молотком, живемо дружно, стежимо за порядком, йдете в школу, стоїте біля дошки, палять листя, дають слово, ліси мовчать, летять птахи, пишаєшся нагородою, розлучаєшся з товаришем, зберемося швидко, прагнемо до мети, смієтеся від душі, зважитеся на поїздку, плетуться в хвості, в'ються навколо.
Перевіряємо написане один у одного. Зачитываем дієслова.
- Давайте повторимо, що таке ВІДМІНЮВАННЯ?
- Скільки в російській мові розрізняють спряжений?
7. Домашнє завдання. Стр. 172, упр. 237.
Текст про бібліотеку. Потрібно знайти в тексті слова, виділити в них закінчення й вказати відмінювання.
8. Підсумки уроку. Що нового ми дізналися на уроці? Чого навчилися?