Конспект НСД для дошкільнят з порушенням зору
Конспект НСД в старшій групі для дітей з порушенням зору «Подорож крапельки»
Автор: Пахниц Людмила Михайлівна, вихователь МБДОУ № 3, р. Батайськ
Опис матеріалу: Вашій увазі пропонується конспект безпосередній освітньої діяльності для дітей старшої групи з порушеннями зору. У конспекті проглядається взаємозв'язок у роботі вихователя і дефектолога. Він буде цікавий педагогам, які вміють або вчаться працювати в парі, не заважаючи один одному і підтримуючи інтерес дітей до діяльності.
Конспект НСД в старшій групі для дітей з порушенням зору «Подорож крапельки»
Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання», «Здоров'я», «Комунікація», «Художня творчість»
Мета: Продовжувати формувати уявлення про властивості води.
Освітні: З допомогою досвіду з'ясувати, що означає вираз «вийти сухим з води». Розвивати вміння аналізувати і робити найпростіші висновки, встановлювати причинно - наслідкові зв'язки. Активізувати словник дітей. Розвивати творчу уяву і вміння створювати сюжетний малюнок за допомогою трафарету.
Корекційні: Уточнення просторових уявлень в процесі орієнтування на мікро - і макроплоскости. Активізація зорових функцій: фіксації погляду, прослеживающей функції ока. Розвиток тактильного сприймання при знаходженні заданого об'єкта на дотик. Розвиток уміння чути і розрізняти різні шуми і звуки навколишньої дійсності
Виховні: виховувати вольові якості, чесність у процесі виконання завдань.
Попередня робота: експерименти та ігри з водою ,ігри з іграшкою «Крапелькою»
Використовувані методики і література: ТРИЗ, Воскобович, експериментування з книги «Незвідане поруч» О. В. Дибіна
Матеріал для заняття: іграшка «Крапелька», коврограф Воскобовича з Різнокольоровими квадратами», магнітофон з аудіозаписами дощу, зливи, шуму водоспаду, звуки машин, тренажер-сітка, підвішена від стелі до підлоги, прищіпки, картонні «крапельки», чашка з водою, тази з водою, стакани, на дні яких приліплений пластилін, серветки, шприци з фарбою, шампунь, ложечки, іграшка-лазар, сухі басейни з гречкою, силуети крапельки з лінолеуму, картону, пластмаси, папір, фломастери, пісочний годинник на 5 мін.
Хід діяльності:
Організаційний момент:
Вихователь, розставивши руки в сторони, читає закличку « Моя дах не тече, під нею бариня живе... ( у цей час дет і підставляють під «дах»- долоню дорослого один палець)... раз, два, три, лови! (дорослий стискає долоню, діти намагаються встигнути прибрати палець, щоб їх не зловили).
Вихователь: хлопці, а що може текти по даху?
Відповіді дітей
Вихователь: наша пустунки-Крапелька теж могла б текти по даху. До речі, хто-небудь бачив її сьогодні в групі?
Дефектолог: мені здалося, що вона майнула за одним з «Різнокольорових квадратів» (Воскобович). І почала вона свій шлях з синього квадрата, потім піднялася на 2 квадрати вгору, 4 квадрата вліво, 2 - вниз, 1 вправо.
Діти простежують шлях і відповідають, за яким квадратом сховалася Крапелька.
Дефектолог: Ну треба ж, вона знову втекла!
Вихователь: прислухайтеся, може бути ви почуєте звук Крапельки?( Включає магнітофон)
Дефектолог: давайте «намалюємо» водоспад на нашій сітці. Хлопчики візьмуть крапельки і прищіпки біля шафи, а дівчинки - на підвіконні.
Діти виконують завдання.
Коли діти майже всі виконали завдання, вихователь «ненавмисно» обливає дефектолога водою з чашки, вибачається . хлопці, скажіть, а бути мокрим це добре чи погано? (використовується методика ТРВЗ)
Діти: влітку це добре, тому що не жарко. Погано, тому, що може выпачкаться одяг...
Вихователь: а чи можна вийти сухим з води? Хочете я вам доведу, що можна. Ходімо в нашу лабораторію. Поки вихователь розмовляє з дітьми, дефектолог має на столах тази з водою, стакани, на дні яких приліплений пластилін, серветки.
Вихователь: відірвіть шматочок серветки. Вона зараз суха або мокра? Прикріпіть її на дно склянки. Акуратно, не нахиляючи склянки, опустіть його в воду, тримаючи за дно. Підніміть склянку. Спробуйте серветку. Яка вона? Чому?
Діти відповідають
Вихователь робить висновок: серветка залишається сухою, так як повітря, що потрапило в склянку, захистив її і вона не намокла.
Дефектолог: підкажіть мені, будь ласка, якого кольору вода? Доведіть мені це.
Відповіді дітей. Діти набирають у склянки води і видно пластилін на дні.
Вихователь: давайте перетворимо просту воду в кольорову. Що нам для цього може знадобитися? Приступайте до роботи. А ввечері, я покажу вам, що може вийти, якщо в кольорову воду додати трохи шампуню. А зараз допоможіть привести в порядок нашу лабораторію.
Дефектолог: лазаром малює на стіні різні геомнтрические фігури. Діти простежують очима і називають побачене. Останню малює крапельку.
Вихователь : Хлопці, ми зовсім забули про нашу Крапельці. Куди ж вона поділася?
Дефектолог: вона , напевно в черговий раз сховалася . Тепер у наших сухих басейнах. Шукати треба тільки таку крапельку. Показує і дає дітям помацати зразок крапельки з лінолеуму.
Вихователь : молодці хлопці, відшукали крапельку. А тепер з допомогою крапельки спробуйте намалювати картинки. Але у нас для цього небагато часу. Пісочний годинник можуть перекинутися тільки один раз.
Діти, використовуючи силу крапель як трафарет, обводять його, малюючи мишку, квітка, кульки, та інші картинки.
Вихователь : хлопці, що ми сьогодні дізналися з допомогою крапельки? Молодці!