Комплексна робота з текстом по темі: «Н.И.Сладков. Шпаки прилетіли»
Автор: Пластініна Олена Валеріївна, вчитель початкових класів, МБОУ «Середня школа №3», р. Когалим
Опис матеріалу: Пропоную конспект заняття у позаурочній діяльності у 4 класі. Матеріал буде корисним вчителям початкових класів, які працюють по будь-якій програмі. Це конспект спрямований на формування вміння працювати з текстами різного типу, витягувати з них максимум корисної та цікавої інформації.
Цілі:
Познайомити з розповіддю Н.Сладкова «Шпаки прилетіли»;
Узагальнити знання дітей про творчість Н.Сладкова;
Розвивати мовлення дітей за допомогою роботи з текстом, розширювати кругозір, прищеплювати інтерес до читання та літератури, розвивати пам'ять і мислення.
Учити орієнтуватися у структурі тексту (поділ тексту на частини з виділенням ключових думок в кожній частині тексту)
Формувати навички ознайомчого, вибіркового та пошукового читання
Вчити знаходити і впорядковувати інформацію, виокремлювати ключову інформацію
Вчити будувати вільні висловлювання, що містять читацький відгук на прочитаний текст
Формувати навички правопису, техніки оформлення тексту
Розвивати вміння бачити математичну проблему в обговорюваній ситуації, вміння розмірковувати й обґрунтовувати свої дії
Формувати початкові уявлення про природні об'єкти, їх характерних ознаках і відповідних поняттях, навички роботи з картою
Підготувати до переказу оповідання Н.Сладкова «Шпаки прилетіли»
Вчити працювати з презентацією та пошуковими системами Інтернету.
Обладнання:
презентація до уроку, дитячі презентації про творчість Н.Сладкова і про скворцах; комп'ютер, мультимедиапроектор; портрет Миколи Івановича Сладкова, ілюстрації дитячих книг Н.Сладкова, книги Н.Сладкова, тлумачні словники С.И.Ожегова; фізична карта світу. Ескізи до картини Олексія Костянтиновича Саврасова «Граки прилетіли», фарби, пензлі; фонограма пісень «Шпачок прощається» і «Шпаки прилетіли»; конверти із завданнями по групах.
Хід уроку:
Організація класу до уроку:
відбивання ритму (Опис прийому «Відбивання ритму» у Додатку 1), вправи для очей (Опис вправ у Додатку 2).
Повторення вивченого матеріалу з творчості М.І. Сладкова.
- Коли народився? (5 січня 1920 року)
- Скільки років прожив? (76 років).
- Коли помер? (Помер Микола Іванович Сладков 28 червня 1996 року у віці 76 років).
- Знайдіть на стрічці часу, в якому столітті народився і помер? (20 століття).
- Хто був сучасником?
- Де народився? (в Москві)
- А чиї ж книги про природу справили найбільше враження на самого Миколи Івановича? (Ст. Біанкі)
-Скільки книг написав? (Всього написав понад 60 книг)
- Який розповідь був опублікований першим? ( «Срібний хвіст» У 1953 році.)
Епіграф уроку:
"У природі та ж гармонія, що і в музиці, викинь ноту і мелодія порушиться..."
Повідомлення учнів про життя і творчість Н. Сладкова. (діти читають свої повідомлення, демонструють свої презентації про життя і творчість Н. Сладкова)
Висновок:
На уроках російської мови і літератури ви ще не раз зустрінетеся з творами цього чудового «співець рідної природи».
Зверніть увагу на виставку книжок Н. Сладкова. Він писав свої розповіді і казки так, щоб вони були доступні і для дітей, і для дорослих, зберегли в душі дитини.
Підготовка до нового матеріалу.
- Послухайте загадку і вгадайте, про кого йде мова:
На жердині - палац, в палаці - співак.
(Шпак)
Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці познайомимося з оповіданням Н. Сладкова «Шпаки прилетіли», і до кінця уроку кожен з вас підготуватися до переказу. Прочитайте розповідь.
Словникова робота.
Про яку пору року йдеться? (доведіть словами з тексту)
Про які прикмети осені йде мова? (доведіть словами з тексту)
Про будь птах йдеться?
Що нового дізналися про скворцах?
Хлопці приготували повідомлення про скворце. Послухаємо повідомлення. (Діти читають повідомлення про скворце і демонструють свої презентації).
Як розумієте слова: «...мені довелося...», «...густими зграями...»
- Уточнимо ще раз лексичне значення деяких слів і виразів.
(густими зграями, довелося побачити). Робота зі словниками та пошуковими системами Інтернету. (2 особи працюють біля комп'ютера, шукають лексичне значення слів. Інші учні працюють у групах зі словниками Ожегова)
Робота з фізичною картою.
1. Покажи на карті Чорне море
2. Покажи на карті Африки
3. Покажи на карті шлях скворцов
Математична проблема.
Шпаки на міграціях летять зі швидкістю 70-80 км/год, в інший час 46-48 км/год.
Знайди середню швидкість польоту скворцов.
(70+80):2=75(км/год)
(46+48):2=47(км/год)
(75+47):2=61(км/год) - середня швидкість польоту скворцов.
Новий матеріал.
Скільки картин можна намалювати до цієї розповіді? (намалюйте)
(Опис прийому «Рисуночный план» в Додатку 3)
На скільки частин можна розділити розповідь? (доведіть)
Прочитайте ту частину розповіді, де переважає радісне настрій.
Прочитайте ту частину розповіді, де переважає сумний настрій.
Прочитайте ту частину розповіді, де йде міркування автора.
Знайдіть і прочитайте головну думку оповідання.
Творче завдання.
- Співвіднесіть малюнок з текстом. До якої частини вона підходить? Прочитайте цю частину.
- Станьте співавтором Олексія Кіндратовича Саврасова і домалюйте картину «Шпаки прилетіли» як ілюстрацію до розповіді Миколи Івановича Сладкова. Під час малювання послухайте дві пісні і скажіть, яка з них відповідає розповіді і чому?
(Діти домальовують прикмети осені і птахів на ескізі і слухають пісні «Шпачок прощається» і «Шпаки прилетіли». Відповідають на запитання вчителя. Демонструють свої малюнки.)Підготовка до переказу
Відновити деформований текст.
(Опис прийому «Відновлення деформованого тексту» в Додатку 4)Орфографічна підготовка:
- Знайдіть слова з безударными голосними в корені, перевіряються наголосом
- Знайдіть слова з орфограмами жи, ши, ча, ща, чу, щу, чк, чн
- Знайдіть слова з парної приголосної в кінці слова
- Знайдіть слова з невимовними приголосними
- Знайдіть речення з однорідними членами речення
- Знайдіть у тексті власне ім'я
- Орфограммы в яких словах ви не можете пояснити?
- Які слова вам необхідно виписати в «слова для довідок»?
Гра «Друкарська машинка»
(Опис гри у Додатку 5)Питання 1 частини:
- Про яку радісну звістку йдеться в першій частині?
- Чому ця подія радісна?
- Що радує навесні?
Читаємо цю частину
редуцированно.
(Опис прийому «Редуцированное читання» в Додатку 6)Питання по 2 частини:
- Про яку пору року йдеться у другій частині?
- Яким голосом були сказані слова восени?
- Як сказав чоловік про приліт шпаків?
- Чому?
Читаємо цю частину з показом голосних ручними знаками (включаємо і вимикаємо гучність).
(Опис прийому «Читання з показом голосних ручними знаками» в Додатку 7)Робота по 3 частини:
- Що несуть від нас шпаки восени?
- Де з'являються зграї птахів?
- Яка це подія на півдні?
- Що насувається за скворцами?
- Як можуть звучати одні і ті ж слова?
- Так у чому ж справа?
Читаємо цю частину за допомогою Друкарської машинки.
(Опис гри у Додатку 5)
- Є бажаючі переказати розповідь цілком?
Домашнє завдання:
Скласти запитання за оповіданням, переказ оповідання.
Підсумок уроку:
- Що нового і цікавого дізналися на уроці?
- Чого навчилися?
- Що покладемо в «скарбничку знань»?
- Що сподобалося найбільше?
- Що розповісте вдома батькам про це уроці?
Виставлення оцінок за роботу на уроці.
- Дякую за роботу на уроці.
Додаток 1
Опис прийому «Відбивання ритму»
Діти встають в коло і м'ячами одночасно вдаряють об підлогу, промовляючи хором скоромовку, вірш і т.д. Ритмічно організоване дію з м'ячем, яке підпорядковується ритму мови. У дітей виробляється розуміння один одного, вміння до доброзичливому взаємодії на уроці, єдиний робочий ритм групи в момент навчальної діяльності.
Навчальний результат: заучування лічилок, потішок, дитячих віршів. Поділ тексту на речення, речення на слова. Поділ слів на склади.
Здоров'язберігаючий ефект: моторна координація великих груп м'язів з промовою. Міжпівкульна координація. Створення єдиного ритму (синергії), який дає оздоровлюючий ефект.
Додаток 2
Опис вправ для очей.
1. Вправа проводиться стоячи. Діти повертаються до стіни, де стоять квіти. На прохання вчителя, не повертаючи голови, дивляться на той квітка, про який говорить вчитель. Потім, переводять погляд, не повертаючи голови, на квітку, який стоїть в іншій стороні. Повторюють 6-8 разів.
2. Діти повертаються до вікна. Учитель просить подивитися на будинок, який стоїть навпроти школи, то на 1 поверх, то на останній поверх, не повертаючи голови. Потім - на «Смайлик», приклеєний на склі вікна. Повторюють 6-8 разів.
Додаток 3
Опис прийому «Рисуночный план»
Діти згортають аркуш паперу формату А-4, розділяючи лініями згину його на стільки частин(2, 4, 6, 8, 9 тощо), скільки можна намалювати малюнків до тексту. Працюють групи (5-6 осіб) над одним рисуночным планом, розподіляючи між собою, або хто яку частину буде зображувати, або кожен на всіх картинках малює свій предмет. В результаті роботи всі учасники групи мають уявлення про кількість і зміст усіх частин тексту.
Додаток 4
Опис прийому «Відновлення деформованого тексту»
Текст набирається на аркуші А-4 16 шрифтом, кожне речення з нового рядка. Вчитель розрізає текст на окремі речення. Учням пропонується відновити послідовність речень. Робота проводиться по групах (5-6 осіб). В результаті роботи всі учасники групи мають уявлення про хронологію подій у тексті і готові до переказу.
Додаток 5
Опис гри «Друкарська машинка»
Діти розподіляють між собою всі літери і знаки пунктуації. Вчитель пантомімою зображує, як заправляє чистий аркуш паперу в уявну друкарську машинку. Діти уважно стежать за текстом. Не вимовляючи своєї літери, дитина встає, плескає у долоні, «друкує» свою букву і сідає на місце. Той, у кого така буква в цьому слові, повинен без нагадування встати і «надрукувати» (поплескати в долоні) свою букву. Коли слово закінчується, всі діти одночасно встають, плескають в долоні і сідають, тим самим позначивши «пропуск» між словами.
Ефективним для запам'ятовування назв букв і їх образів є спосіб ритмічного зв'язування звуковимови, зорового сприйняття з рухом.
Навчальний результат: заучування групи букв, одночасно виробляючи ритмічне рух. Розвиває образне мислення.
Здоров'язберігаючий ефект: тренує координацію рухів, увагу, дрібну моторику рук, координацію роботи обох півкуль головного мозку.
Додаток 6
Опис прийому «Редуцированное читання»
Редуцированное читання пропонується дітям після повторного прочитання тексту і готує дітей до докладного переказу або заучування напам'ять. Діти закривають закладкою частина тексту (наприклад: початок рядків - закладка зліва, або закінчення рядків - закладка праворуч). Учитель просить прочитати хором текст, згадуючи початок кожного рядка спочатку сильну групу дітей.
Додаток 7
Опис прийому «Читання з показом голосних ручними знаками»
Вчитель просить учнів змоделювати на руках букви, що позначають голосні звуки. Хлопці показують, як буде виглядати кожна голосна. Читання проходить у повільному темпі. Діти читають орфографічно, показуючи голосні букви ручними знаками. Цей прийом допомагає запобігти пропуски букв при листі, розвиває орфографічну пильність і є профілактикою дисграфії.