Тема: «Барви музики»
Предмет: Музична література
4 клас фортепіанного відділення
На уроці представлений яскравий образний матеріал, з урахуванням вікових особливостей дітей. Весь урок побудований на єдиному сюжеті. Розробка побудована у формі уроку-концерту, музичні твори може виконувати педагог або учні школи.
Концерт-бесіда
Бесіди для молодшого шкільного віку.
Мета:
1. розвиток пізнавального інтересу дітей до музики різних епох;
2. залучення до музичної культури на основі осягнення образного змісту засобів музичної виразності;
Завдання: Виховні: розвиток моральних почуттів і якостей дітей через образний зміст музичних творів.
Освітні:
1. поглибити музичні знання учнів на основі творів вітчизняних і зарубіжних композиторів;
2. розкрити особливості інтонаційного побудови музичної мови, звернути увагу на специфіку звучання акордів;
3. закріпити наявні знання про основні музичні жанри (пісня, танець, марш). Повторення музичних термінів: мажор, мінор, акцент, динаміка, регістр, синкопа, трель.
Розвиваючі:
1. на основі звернення до виражальних та зображальних інтонацій в музиці розвивати слухові уявлення дітей;
2. розвиток образного мислення дітей;
3. формування інтересу до музики сучасних вітчизняних і зарубіжних композиторів 19 століття;
4. розширення кругозору дітей;
Музичний репертуар
1. Н.Раков «Бешкетник»
2. С.Бархударян «Бовтанка»
3. Е.Туманян «Весела мавпочка»
4. Б.Печерский «Дуже важлива принцеса»
5. Г.Свиридов «Чаклун»
6. Э.Тамберг «Танок попелюшки»
7. Ю.фалік «Олов'яний солдатик»
8. И.Брамс «Колискова» (запис)
19. С.прокоф'єв «Симфонія №1, 1 частина» (запис)
Хід уроку:
В одному маленькому містечку, що стоїть на березі моря, жили-були нерозлучні друзі: хлопчик Саша й дівчинка Даша. Саша був пустотливим хлопчиком, любив побешкетувати, як і всі хлопчаки, частенько засмучуючи своїх батьків непослухом. Даша була веселою товариською дівчинкою. Але іноді її товариськість переходила в тривалу монотонну балаканину. Це було найбільшим її недоліком.
Вчитель: Зараз прозвучить музика, яка намалює нам портрет а чий він буде, ви, хлопці, отгадаете самі.
Звучить п'єса Ракова «Бешкетник».
А як ви здогадалися, що це музичний портрет Саші! (Відповіді дітей)
Вчитель: Я вам хочу підказати, що в цій музиці використовується такий прийом, який називається синкопой. Це зміщення сильної частки на слабку (такти 4,6,7 є). Ці синкопи повторюються декілька разів у п'єсі і зображують нам стрибки цього хлопчика.
Вчитель: Цю п'єсу композитор Раків назвав саме «Бешкетник».
Композитор малює нам образ бешкетника з допомогою:
1) активного ритму (синкопи, паузи);
2) повторюваних елементів в мелодії;
3) призовних інтонацій.
Вчитель: Все це називається засобами музичної виразності. А зараз, хлопці, прослухайте п'єсу, яка намалює нам портрет дівчинки Даші. Називається п'єса «Брехуха», а написав її композитор Бархударян. Звучить музика.
Обговорення після прослуховування.
Вчитель: А чому дізналися в музиці образ дівчинки-бовтанки?
Відповіді дітей.
Вчитель: В мелодії п'єси зустрічаються постійні повтори, які малюють нам безперервний розмову дівчинки. Ці повтори є вирази законодавчими інтонаціями в музиці.
Саша і Даша були хорошими друзями і мріяли про великі подорожі і пригоди. Одного разу, зібравши з дощок плотик, вони вирішили на ньому покататися, хоча батьки суворо забороняли їм. заходити в море без нагляду дорослих. Спустивши пліт на воду, друзі попливли, весело запиваючи пісеньку. Але раптом, звідки ні візьмися, на небі з'явилися страшні чорні хмари, які закрили сонце. Все потемніло. Налетів страшний ураган, який все далі і далі віддаляв дітей від берега, а потім і зовсім забрав у відкрите море. Довго чи коротко пливли діти по бурхливому морю, але поступово погода стала заспокоюватися і незабаром вони опинилися на острові. Острів видався дітям нежилим, якимось таємничим, тому, що навколо не було видно ні душі. Раптом з дерева зістрибнула мавпочка, яка привітала дітей. Мавпочка розповіла Саші і Даші, що потрапили вони на чарівний музичний «Острів Казок», де раніше всі дуже любили співати, танцювати і веселитися, але тепер тут все інакше. Їх захопив острів чаклун. Добру принцесу замкнув у замку.
Вчитель: А зараз, хлопці, послухайте музику, яка намалює нам портрет мавпочки і скажіть, яка ж вона була?
Звучить п'єса «Весела мавпочка».
Обговорення характеру музики.
Учитель: Хлопці, а як ви думаєте, чому ви дізналися в музиці саме мавпочку? З допомогою легких уривчастих звуків композитор передає нам рвучкі рухи мавпочки. Щоб передати в музиці стрибки мавпи композитор Туманян використовує два регістри. Хлопці, а ви пам'ятаєте, що таке реєстр?
Діти: Регістр - це група звуків, близька за характером звучання.
Учитель: А які бувають регістри?
Діти: Високий, середній, низький.
Вчитель: У цій п'єсі використовуються середній і високий регістри. Композитор використовує їх для того, щоб показати нам як стрибала мавпочка з гілки на гілку (з одного регістра в інший).
За своїм характером мавпочка була веселою. Вона не сумувала, сподіваючись на те, що коли-небудь їх острів обов'язково буде вільним і добро переможе зло. Мавпочка розповіла дітям, що звільнити принцесу від чаклуна зможе той, хто відгадає три його загадки. Діти вирішили звільнити принцесу, щоб Острів Казок знову наповнився веселою музикою, а всі його мешканці стали, як і раніше, співати пісні, танцювати і веселитися. Їм треба було поспішати, тому що вони могли не встигнути знайти заховану. Мавпочка залишилася в лісі. З одного вікна, де блимав вогник, лунала тиха мелодія. Коли Саша заглянув у вікно, музика звучала. Хлопчик побачив принцесу.
Вчитель: А зараз, хлопці, ви почуєте цю музику, яка лунала з вікна. А яка вона була за характером, який образ допоможе вам побачити музика, ви розповісте.
Звучить п'єса Б. Печерського «Дуже важлива принцеса»
Учитель: Яка за характером була музика?
Діти: Сумна, сумна, серйозна...
Вчитель: А яка це була принцеса: важлива, серйозна або
легковажна, вітряна?
(Відповіді дітей)
Принцеса дуже зраділа, побачивши хлопчика. Вона сказала, що від злих, заклять чаклуна її можуть врятувати тільки три загадки відгадані рятівниками. Чаклун з'являється опівночі. У призначену годину діти побачили вдалині маленькі вогники, які поступово наближалися до них. Через деякий час Саша і Даша побачили істота, одягнений у чорний плащ, на якому мерехтіли яскраві вогники. Це і був той чаклун, загарбник острова. Чаклун, спустившись на землю, наблизився до дітей.
Вчитель: А зараз, хлопці, ви послухаєте п'єсу, яку написав композитор Георгій Свиридов, а називається вона «Чаклун».
Після прослуховування. Яка прозвучала музика?
Діти: Грізна, страшна, загрозлива.
Учитель: А в якому регістрі звучала музика чаклуна?
Діти: В низькому.
Вчитель: Мені, хлопці, цей чаклун з'явився таємничим і загадковим.
Чаклун призначив випробування на наступний ранок на Центральній площі міста. Вранці на площі зібралося багато казкових героїв, жителів острова. Чаклун оголосив першу загадку. Жителі чарівного музичного острова розступилися, утворюючи коло. А в центр вийшла прекрасна Попелюшка. Зазвучала музика і Попелюшка стала танцювати. Діти повинні були вгадати назву танцю, який вона танцювала. Звучить п'єса «Танець Попелюшки».
Учитель: Як ви думаєте, хлопці, що це був за танець?
Діти: Вальс
Вчитель: Молодці! А чому ви вирішили, що це вальс?
Діти: Музика плавна, спокійна...
Учитель;(уточнюючи): Тут використовується тридольний розмір. У вальсі; рухи плавні, як би кружляють: Ця п'єса називається «Танок Попелюшки», а написав її композитор Тамберг.
Після того, як Попелюшка закінчила свій танець, діти жваво і весело відповіли, що цей танець - «вальс». Тоді чаклун загадав другу загадку. Потрібно було відгадати назву музики. На середину площі вийшов Олов'яний солдатик. Зазвучала мелодія і солдатик почав робити руху.
Вчитель: Зараз, хлопці, прозвучить музика, яку написав композитор Юрій Фаліка. Ви гарненько подумайте, як можна назвати цю музику і чому? Давайте встанемо, і під час виконання музики ви будете рухатися.
Після прослуховування.
Учитель: Як же можна назвати таку музику?
Діти: Марш.
Вчитель: А чому ви вирішили, що це саме марш, а не вальс або полька? Діти: Музика була бадьора, весела, під неї хотілося йти, крокувати. Вчитель: Ритм маршу рівна, «крокуючий». Марш пишеться в двухдольном, розмір (2/4 або 4/4 - поєднується з рахунком на «два» - «раз-два», «раз - два»).
Учитель: А як ви думаєте, він був справжнім чи іграшковим?
Діти: Іграшковим.
Вчитель: Легкі, уривчасті нотки показують, що це казковий, іграшковий герой.
Саша і Даша правильно відгадали і цю загадку. Чаклун був дуже незадоволений. Він боявся, що якщо діти відгадають і третю загадку, то його чари втратять силу, принцеса стане вільною, «Острів Казок» знову заллється музикою і веселощами, а він - чаклун - зникне. Він вирішив заспівати дітям пісню, назва якої вони повинні були відгадати. І щоб діти не відгадали за словами назву пісні, чаклун заспівав іноземною мовою (Звучить запис «Колискової» В. Брамса)
Вчитель: чи Сподобалася вам музика, хлопці? Як ми назвемо цю пісню? Діти: Колискової.
Учитель: А як ви здогадалися, що це була саме колискова?
Діти: Музика була м'яка, ніжна.
Вчитель: Цю колискову виконує чоловічий голос, який називається тенор. Співака звуть - Яніс Заберс.
Вчитель: Цей твір написав німецький композитор Брамс, що жив у 19 столітті. Але ми живемо в 21 столітті, змогли дізнатися характер музики, її виразні інтонації: заколисуючий характер акомпанементу, м'яка, ніжна, плавна мелодія.
Наші герої відгадали і третю загадку. Як тільки пролунав правильну відповідь, чаклун зник, мов випарувався кудись, клітка, в якій сиділа принцеса, сама відкрилася. Жителі міста Казок з радісними вигуками стали дякувати своїх визволителів. Принцеса пообегщала виконати будь-яке бажання хлопців, так як вони сміливі й відважні, адже ризикуючи своїм життям, заради порятунку друзів, перемогли жорстокого чаклуна. Заповітним бажанням Саші і Даші було повернення додому. І раптом подув вітерець (включається запис «1 симфонії» Прокоф'єва, 1 частина), який підхопив дітей, як пушинок, і поніс їх над островом, потім над морем, скоро вони приземлилися на знайомому рідному березі. Саші і Даші сподобалося це дивовижне подорож.
Сьогодні на уроці, ви, хлопці, познайомилися в основному з музикою наших вітчизняних композиторів, за винятком німецького композитора Йоганнеса Брамса, що жив у 19 столітті (1833-1897).
Прозвучала музика різна, цікава, незвичайна. Але ви змогли зрозуміти її і, думаю, полюбити.
Подорожуючи по казці, хлопці, ми з вами дуже багато дізналися.
Ми дізналися, що музика допомагає розкрити образи і характери героїв. Музика - як художник, з допомогою виразних і зображальних інтонацій, малює нам портрет того чи іншого героя. А ми з вами дізнаємося цього героя.
Тепер, слухаючи різні музичні твори, ви зможете дізнатися ці інтонації і більш глибоко зрозуміти і відчути музику.