Конспект заняття в підготовчій групі за темою «Зустріч з Дідом Краєзнавцем»
Автор: Пономарьова Людмила Геннадіївна, вихователь МБДОУ «Савинський дитячий садок», д. Савіно, Пермського краю, Карагайского району.
Опис матеріалу: Пропоную вам конспект заняття для дітей у підготовчій групі (6-7 років) за темою «Зустріч з Дідом Краєзнавцем». Даний матеріал буде корисним вихователям підготовчої групи. Цей конспект спрямований на розвиток пізнавального інтересу у дітей, допоможе познайомити дітей з зимуючими птахами.
Конспект заняття в підготовчій групі за темою «Зустріч з Дідом Краєзнавцем».
Інтеграція освітніх областей «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація», «Читання художньої літератури»
Мета: розвиток пізнавального інтересу.
Завдання:
1. Познайомити з зимуючими птахами нашого краю - омелюхи, клесты, їх спосіб життя, зовнішнім виглядом, харчуванням.
2. Закріпити знання про знайомих зимуючих птахів (снігур, синиця, горобець, голуб тощо)
3. Розвивати зв'язне мовлення; збагатити словник дітей (ялівець, стодола, кардинал)
4. Виховувати доброту, турботу про пернатих друзів.
Матеріал до заняття:
1. Д/І «Збери картинку» (ілюстрації на тему «зимуючі птахи»)
2. Медалі.
3. Шапочки-ілюстрації «свиристель», «шишкар»
4. Диск з виконанням пісень птахів.
5. Слайди з зимуючими та перелітними птахами.
Попередня робота:
1. Розглядання ілюстрацій, картин на тему «Птахи».
2. Заучування віршів (З.Александрова «Їдальня», «погодуйте птахів взимку»)
3. Рухливі ігри: «Горобчики та автомобіль», «Ворони і горобці», «Птахи у гніздах».
4. Складання розповідей і зовнішньому вигляді птахів за схемою.
5. Малювання птахів.
6. Загадування загадок.
7. Спостереження і підгодівля птахів на ділянці дитячого саду.
Хід заняття
I частина.
В групу приходить Дід Краєзнавець (ДК), знайомиться з дітьми:
- Здрастуйте, діти! Я - ДК - все відаю, все знаю про свій рідний край.
- А сьогодні, я хочу перевірити ваші знання про зимуючих птахів нашого краю! Я приніс вам гру «Збери картинки»
ДК: - Хлопці, об'єднайтеся в пари, беріть конверт з розрізаними картинками і зберіть їх наввипередки. Та пара, яка перша впорається із завданням, нагороджується медаллю!
(Діти збирають зображення птахів називають, хто у них вийшов. Це - снігур, синиця, ворона, горобець, сорока, голуб, дятел. Діти відзначають, що це зимуючі птахи. ДК відзначає ту пару, яка першою зібрала зображення птаха і нагороджує їх медаллю).
ДК: - А зараз, хлопці, я проведу з вами вікторину про зимуючих птахів. За правильні відповіді я нагороджую вас медалями.
ДК задає дітям питання:
1. Яка птиця не ходить, а стрибає? (горобець).
2. Назвіть птаха, яка воркує (голуб).
3. У якій птиці сніжне ім'я? (снігур).
4. Яка птиця любить сало і пшеничку? (синичка).
5. Проста буква «А», ну що ж. Коли сорок разів мене повториш, так відразу птахом стану я, всім вам відомо друзі. (сорока).
6. Не горобець, не синиця.
Як називається цей птах?
Лунає кар-кар,
Як ніби в окрузі пожежа (ворона)
7. На пазурах на сосновий стовп
Вліз монтер червоноголовий
Він трудився на вазі,
Але не спалахнуло світло в лісі (дятел).
ДК хвалить дітей за правильні відповіді, нагороджує їх медалями.
Фізкультхвилинка: ДК проводить гру «Ворони і горобці». По команді «горобці!», діти стрибають, цвірінькають, чистять пір'ячко. По команді «ворони!», діти важливо ходять, каркають, п'ють воду.
II частина.
ДК: - Хлопці, ви молодці! Чудово відповідали на запитання вікторини! А ви, хлопці, хочете ще отримати знання і інших зимуючих птахів?
Діти: - Так!
ДК: - А навіщо вам ці знання?
Діти: - Щоб бути розумними, розповісти іншим дітям.
ДК: - Я прийшов до вас в гості не один, зі мною прилетіли друзі, вони розкажуть вам про себе. Під музику влітає свиристель - дитина в шапочок свиристеля. Читає вірш А. Барто:
Ми з вітрами прилетіли!
Зграї яскравих свиристелей!
Прилетіли омелюхи
Пісню півночі заспівали.
Багато ягід свиристелям
Заготовив ялівець.
Є крушина, є калина,
А в колгоспі у овина
Холоне в інеї горобина.
Як прийшла пора хуртовин
Налетіли омелюхи
Всі ягоди поїли!
- Звуть мене свиристель. Грудка і спинка у мене - рудувато-бурі, на крилах - яскраво-червоні плями, на хвості - жовта каемочка. Важливий вигляд у мене за рудого чубка, він нагадує кардинальскую шапочку, з-за нього мене ще називають кардиналом. Ми омелюхи кочуємо зграйками, шукаємо собі їжу. Улюблена наша їжа-ягоди. Голос у нас мелодійний, нагадує тихе посвистування (включається спів омелюхи на диску).
Влітає в групу під музику шишкар - дитина в шапочці клеста, розповідає про себе: Я дуже цікава зимующая птах. Звати мене шишкар. У мене красиве яскраве оперення. У самців червоне, у самочок - зелене. Живемо ми в лісі і харчуємося насінням шишок хвойних дерев. Дзьоби у нас міцні, загнуті, тому нам легко добувати насіння з шишок. А ще ми - клесты в холодну люту зиму виводимо пташенят, робимо тепле гніздечко. Самка висиджує яйця, вона жодного разу не вилітає з гнізда. А самець-шишкар її годує і піклується про неї. У зимовому лісі можна почути мою пісеньку (включається спів клеста)
ДК дякує «пташок» - дітей за цікаві розповіді і нагороджує їх медалями.
III частина.
ДК проводить пальчикову гру «10 пташок - зграйка»:
Співай - но, подпевай - ка:
Десять пташок - зграйка.
Ця пташка - соловей,
Ця пташка - горобець,
Ця пташка - совушка, сонна голівонька.
Ця пташка - свиристель,
Ця пташка - деркач,
Ця пташка - шпачок, сіре пір'ячко.
Це - зяблик, це - стриж,
Це - розвеселий чиж.
Ну а це - злий орлан.
Пташки - пташки, по домівках!
(обидві ручки швидко стиснути в кулачки, «ховаючи» пташок)
ДК пропонує пограти у гру «Зимуючі і перелітні». На екрані мультимедіа з'являються зображення птахів (по одному). Діти плескають у долоні, якщо ця пташка прилітає на годівницю, оскільки вона зимующая. Діти мовчать - якщо пташка перелітна. ДК уважних дітей нагороджує медалями.
В кінці заняття ДК і діти підводять підсумки: хто найбільше набрав медалей, той отримує приз від ДК - «Книга про птахів».
ДК:- Хлопці, мені дуже сподобалось у вас в гостях, я бачу, що ви хочете бути розумними дітьми ,багато знати про все. До побачення, хлопці! До нових зустрічей!
Список використаної літератури:
1. Воронкевич. О.А. Ласкаво просимо в екологію. Видавництво «Дитинство - прес»; М. - 2009 р.
2. Екологічне виховання школярів у початкових класах. Всеросійське суспільство охорони природи. Пермський обласна рада. Перм. - 1991 р.