Реклама












Конспект уроку біології для 9 класу


Тема «Біологічне різноманіття та шляхи його збереження» 9 клас

Мета: дати уявлення про повну взаємозв'язку людини і природи; про відповідальність людини за навколишній світ природи;
Завдання:
Освітні - створити умови для розширення та поглиблення знань дітей про форми біологічного різноманіття, про необхідність створення Червоної книги і ООПТ;
Розвиваючі - створити умови для організації самостійної роботи школярів у малих групах; розвивати у дітей навички спілкування, активність і самостійність,
уява і творчі здібності учнів.
- сприяти вихованню якостей творчо мислячої особистості, вихованню комунікативної культури;
Виховні - виховувати у дітей дбайливе ставлення до природи, ознайомлення зі способами збереження рослин і тварин на Землі;
- показати дітям, що людина - працівник в «царстві природи»; вчити дітей виконувати закони природи;
показати, що необхідно як для здоров'я людини, так і для здоров'я природи; виховувати інтерес до навколишнього світу, почуття усвідомлення своєї єдності з
природою
Обладнання: екран, проектор, персональний комп'ютер, FLASH-накопичувач, конспект заходи, презентація «Земля лише одна», стендові доповіді
учнів.
Застосовуються педагогічні технології: проектні, особистісно-орієнтовані, ІКТ
Хід уроку:
Актуалізація знань.
Вчитель: Доброго дня, любі учні! 22 травня ми відзначаємо прекрасний день-Всесвітній день біологічного різноманіття. А ось ви, хлопці, знаєте, що таке біологічне різноманіття? Як ви розумієте ці слова.
Відповіді дітей.
Вчитель: Вірно. Біологічна різноманітність - це «все різноманіття форм життя на Землі, мільйонів видів рослин, тварин, мікроорганізмів з їх наборами генів і складних екосистем, які утворюють живу природу». Спробуйте сформулювати тему нашого уроку і його мету.
(виконують прохання вчителя).
А тепер подивимося в підручник на стор 118 і спробуємо знайти форми біологічного різноманіття. Хто раніше знайде, той і виходить заповнювати схему. Давайте розіб'ємося на групи і спробуємо виконати спільно це завдання.
(діти працюють у групах)
Спасибі, хлопці, за роботу. Ми заповнили схему, замалювали її в зошит спільно.
Тепер День біологічного різноманіття відзначається в усьому світі: у кожній країні, у кожному населеному пункті.
А як ви думаєте, з чим пов'язана актуальність цього дня?
(пов'язана з проблемами на нашій планеті).
Сьогодні у нас в гостях два незвичайних людини. Давайте подивимося на них і спробуємо зрозуміти їх поведінку.
Розігрується сценка, де 2 туриста забруднюють природу
Як ви думаєте, хлопці, все правильно зробили ці 2 туриста?
(відповіді дітей)
Ви абсолютно правильно підмітили. Ми не маємо права будувати своє благополуччя за рахунок загибелі інших біологічних видів. Кожен біологічний вид неповторний, шкідливих видів у природі немає.
Вивчення нового матеріалу.
А тепер давайте послухаємо учнів, які підготували читання віршів на тему «Охорона природи».
Учень 1. Все так зранено в лісі, як після днів війни.
Тут вцілілої не знайти ні ялинки, ні сосни.
Березу ножем штрикнув якийсь живоглот.
Мені здається, з-під кори її сльоза тече.
Від цієї людської черствості болить душа моя.
Під покаліченим дубком не вітер стогне - я.
Учень 2.якщо ти зірвеш квітку...
Учень 3. Якщо я зірву квітку,
Учень 2.якщо все і я, і ти
Якщо ми зірвемо квіти...
То виявляться порожні
І дерева, і кущі.
Учень 3.І не буде краси,
І не буде доброти.
Якщо тільки я і ти,
Учень 1. Якщо ми зірвемо квіти...
Учень 4.Щоб радість завтрашнього дня
Зумів ти відчути,
Повинна бути чистою Земля
І небо чистим бути.
Учень 5.А цю Землю, не шкодуючи.
Терзав за століттям століття,
І брав усе тільки для себе
«Розумний» людина.
Учень 4.нині ж кинулися рятувати
«Природне середовище»,
Але чому ж так пізно ми
Передчував біду?
Учень 5.Сквозь фабрик і заводів дим
Нам важко розгледіти
Всі ті страждання, що Землі
Доводиться терпіти.
Учень 4.Надовго чи вистачить нам води,
Якщо розчинений в ній отруту?
Надовго ль вистачить тих лісів.
Де стукають сокири?
Учні разом. Врятувати поля, ліси, луки
І чисту гладь річок - всю Землю
Можеш тільки ти,
Розумна людина!
Учень 6. Нам жити в одній сім'ї,
Нам співати в одному колі,
Йти в одному строю,
Летіти в одному польоті.
Учень 7. Давайте збережемо
Ромашку на лузі.
Латаття на річці
І журавлину на болоті.
Учень 6. О, як природа-мати
Терпляча і добра!
Але щоб її лиха
Доля не спіткала.
Учень 7.Давайте збережемо
На стрижнях - осетра.
Касатку в небесах,
У тайгових нетрях - тигра.
Учень 6.Коль призначено дихати
Нам повітрям одним.
Давайте-но ми всі
Навік об'єднаємося.
Учні разом. Давайте наші душі
Разом збережемо,
Тоді ми на Землі
І самі сохранимся!
Скажіть, хлопці, що ви відчули, прослухавши ці вірші? Не стало Вам страшно за подальшу долю мешканців нашої планети?
(відповіді дітей)
Вчитель. Молодці, хлопці! І так, насправді, сьогодні біологічне різноманіття стрімко скорочується. Ніхто досі не знає, скільки видів живе на нашій планеті. А є види рослин і тварин, які взагалі зникли.
А в чому причина?
(відповіді дітей)
Вірно. Активна діяльність людини. Якщо не прийняти заходів по захисту біологічного розмаїття, то в найближчі десятиліття будуть втрачені тисячі видів рослин і тварин. Конференція ООН, що відбулася в Ріо-де-Жанейро в 1992 році, висловила занепокоєння про подальшу долю біорізноманіття видів на нашій планеті і запропонувала всієї світової громадськості в першу чергу звернути увагу на його збереження. А зараз я Вам пропоную відпочити.
Фізкультхвилинка.
Раз, два - пора встати,
Три, чотири - руки ширше,
П'ять, шість - тихо сісти,
Сім, вісім - лінь відкинемо,
Дев'ять, десять - сядемо разом!

Вчитель. Спасибі, хлопці, за наш спільний відпочинок. А тепер ми обговоримо з вами можливості захисту всього живого на планеті і з'ясуємо, за яких причин відбувається різке скорочення видів на нашій планеті? Я запрошую виступити моїх помічників з їх підготовленими стендовими доповідями з основних проблем скорочення біологічного розмаїття.
Учні захищають стендові доповіді.

Учень 1. Захист стендової доповіді «Забруднення водойм у сучасному світі»
                                                                      
Учень 2 Захист стендової доповіді «Вбивство з азартом»
        
Учень 3.Защита стендової доповіді «Велика планета, а ступити нікуди...»

Вчитель: Дякую, хлопці! Було дуже цікаво подивитися ваші роботи. Подивіться тепер на дошку. У мене тут 4 слова.
(на дошці написано заповідники, заказники, національні парки, пам'ятники природи)
Як ви думаєте, яким загальним словом їх можна назвати?
(відповіді учнів)
Яка роль цих територій?
(відповіді учнів)
Тепер ми повинні познайомитися з цими територіями і заповнити порівняльну таблицю, яка знаходиться на дошці. Працюємо знову в групах і потім обговорюємо, що у нас з вами вийшло.
(працюють з текстом підручника та додатковою літературою)
Вчитель: Ми непогано з вами попрацювали, а тепер я хочу загострити увагу ще на одному моменті. Основою охорони природи та збереження біологічного різноманіття є Червоні книги. Давайте знайдемо інформацію про Червону книгу з додаткових джерел.
Коли була створена Червона книга Російської Федерації?
(Відповіді учнів: Червона книга тварин Російської Федерації була створена в 1985 році, в ній - 247 видів. Червона книга рослин Російської Федерації була створена в 1988 році, в ній - 533 виду.)
Учитель: Коли була створена перша Червона книга для нашої Московської області?
(Відповіді учнів.)
Вчитель: Хто автори Червоної книги Московської області?
(Відповіді учнів.)
Вчитель: Приведіть приклади рослин з Червоної книги Московської області?
(Відповіді учнів.)
Вчитель: Наведіть приклади тварин з Червоної книги Московської області?
(Відповіді учнів.)
Вчитель: дякую усім.
Рефлексія:
Вчитель: Дякую вам, хлопці, за ваші цікаві виступи. Я сподіваюся, що ваші розповіді зворушили серця слухачів. Давайте покажемо з допомогою смайликів, як кожен виступ справив на вас враження.
(діти показують смайлики, йде обговорення виступів.)
А зараз давайте подивимося презентацію і закріпимо все те, що ми дізналися сьогодні.
Закріплення: перегляд презентації «Земля лише одна»
  Вчитель: Настав час підвести підсумок. Якщо ми будемо проявляти до навколишнього середовища таке поработительское ставлення, то дуже постраждаємо від її помсти. Природу не можна підкорювати, з нею треба співпрацювати.
Домашнє завдання: я пропоную вам на вибір:
-скласти синквейн
-скласти ребус
-скласти кросворд

А на закінчення нашої зустрічі давайте послухаємо пісню «Ми хочемо, щоб птахи співали» і будемо своїми справами творити добро в тому будинку, де ми живемо. Я закликаю вас, хлопці, зберегти світ навколо себе, адже Земля лише одна...
Звучить пісня «Ми хочемо, щоб птахи співали» у виконанні Валерії Федоренковой.
Спасибі всім за увагу, сподіваюся, що наша зустріч не пройшла даром.