Реклама












Урок геометрії у 8 класі з теми "Третя ознака подібності трикутників"


Конспект уроку геометрії 8 клас
Урок геометрії у 8 класі з теми «Третя ознака подібності трикутників»
Автор: Вчитель математики Рубанченко Світлана Альбертівна, МБОУ «ЗОШ № 78» р. Барнаул, Алтайський край.
Даний урок передбачає наявність у класі інтерактивної дошки, але може бути проведений і без неї. Наявність презентації, що супроводжує урок, і дидактичних матеріалів на партах учнів дозволяє значно оптимізувати час уроку. Застосування різних форм і методів на уроці дозволяють зробити урок цікавим і різноманітним, дає прекрасний ефект при вивченні такої складної для учнів теми, як «Подобу»
Навчальний план 5 годин на тиждень
УМК: геометрія 8 клас, К.С. Атанасян та ін.
Тип уроку: урок комбінованого типу.
Характеристика класу, в якому був проведений урок. У класі 50% учнів з гарною мотивацією до навчання - 10 учнів, 6 - із середнім рівнем і 4 учні з низькою мотивацією.
Цілі уроку:
-вивчити 3 ознака подібності трикутників, формувати в учнів уміння розрізняти і використовувати ознаки подібності до розв'язування задач різного типу;
-розвивати пізнавальні навички учнів, критичне та творче мислення, вміння міркувати і доводити;
-виховання пізнавального інтересу до математики, наполегливості, цілеспрямованості у навчанні, коректного відношення опоненту.
Структуру уроку і види діяльності вчителя і учнів можна подивитися в таблиці (Структура уроку 1.gif і структура уроку 2.gif)

ХІД УРОКУ
1. Організаційний етап.
Сьогодні на уроці нам потрібні олівці і лінійки. Перевірте свою готовність до уроку. Відкрийте зошити і запишіть дату сьогоднішнього уроку.
2. Мотивація
Мені б хотілося на початку нашого уроку привести вам вислів відомого вам давньогрецького вченого Фалеса (Рис. 1 JPG):

- Що більше всього на світі? - Простір.
- Що найшвидше? - Думка.
- Що мудріше? - Час.
- Що найприємніше? - Досягти бажаного.
Я хочу, щоб кожен з вас на сьогоднішньому уроці досяг бажаного результату. А чого ми бажаємо досягти на будь-якому уроці? (Отримати знання)
Перед кожним з вас лежить листок, в якому ви на кожному етапі уроку помітите, досягнутий бажаний результат чи ні.
3. Перевірка домашнього завдання
А ми починаємо роботу з перевірки домашнього завдання.
Як пов'язане з ім'ям Фалеса ваше домашнє завдання? (Він запропонував метод вимірювання висоти предмета з допомогою подібності і виміряв висоту піраміди)
Давайте перевіримо, як ви застосували метод Фалеса при вирішенні домашнього завдання. Я хочу нагадати вам, що це завдання ДПА з модуля «Реальна математика». (Рис. 2 JPG.)
(Запис рішення виконується учнем на інтерактивній дошці.)
Якими знаннями ви користувалися при рішенні цієї задачі? (1 - й ознака подібності трикутників, визначення сходственных сторін, знаходження невідомого члена пропорції і т.д.)
Який ще ознака подібності трикутників ви знаєте? (2-ий ознака подібності трикутників)
4. Постановка проблеми.
Я пропоную вам вирішити ще одне завдання: доведіть, що трикутники, зображені на кресленні подібні (Рис. 3 JPG).
(Ми не можемо довести, так як не дано ні один кут)
Тобто нам не вистачає отриманих знань. (Повинен існувати ще ознака подібності трикутників.) Він і є темою нашого уроку (Рис. 4 JPG).
Запишіть тему уроку у ваших зошитах.
5. Засвоєння нових знань
Зараз я пропоную вам попрацювати разом зі мною і довести теорему. (Доказ проводиться за допомогою презентації у фронтальному режимі спільно з учнями у формі бесіди (Рис. 5 JPG))
Ми довели з вами ще одна ознака подібності трикутників. Яка ж наша подальша мета? (Навчитися застосовувати цей ознака подібності)
6. Первинне закріплення знань
Подивіться уважно, хлопці, на задачу, яку я пропонувала вам вирішити (Рис. 6 JPG).

Чи можемо ми тепер довести подібність даних трикутників? (Так, користуючись третьою ознакою.)
Давайте вирішимо цю задачу. (Розв'язують біля дошки)
VII.Закріплення знань
Спробуйте виконати наступне завдання спільно з сусідом по парті. Картки із завданням у вас на партах (Рис. 7 JPG).
Виберіть із запропонованих пар трикутники подібні, користуючись третьою ознакою подібності. (Учні працюють в парах, після чого обговорюються результати і перевіряється правильність рішення)
Валеологічна пауза. Сьогодні ми більше звичайного працюємо з проектором, тому потрібно дати відпочити очам. Проведіть очима по знаку подібності зліва направо і справа наліво (Рис. 8 JPG).

Тепер закрийте очі і зробіть те ж саме кілька разів з закритими очима.
Відкрийте підручники. Прочитайте задачу № 561. Які трикутники називаються рівносторонніми? (Ті, у яких всі сторони рівні). Виконаємо рішення цієї задачі з повним записом у зошиті і на дошці. (Учні розв'язують задачу біля дошки з записом у зошити)
Чи можемо ми застосувати іншу ознаку подібності для розв'язання даної задачі? (Вирішують, спираючись на інший ознака подібності)
Є ще спосіб доказу цього факту? (Вирішують третім способом)
А завдання, яке у вас на картці № 2, ви будете вирішувати будинку. (Рис. 9 JPG)
За допомогою яких ознак подібності можна її вирішити? ( З допомогою 2 або 3 ознаки, якщо застосувати теорему Піфагора)
8. Контроль сформованості умінь і навичок
Хлопці, я пропоную вам вирішити тест на вибір вірних тверджень з вивчених нами тем. Він покаже, що ви засвоїли теоретичний матеріал по темі чи ні. Подібні завдання обов'язково є в модулі «Геометрія» ГІА. (Рис. 10 JPG)

Трохи часу, щоб записати відповіді в зошит.
Давайте перевіримо правильність виконання тесту. (Обговорюють кожне питання, чому воно істинно або ложно)
У кого всі відповіді правильні?
Хто допустив одну помилку?
Іншим треба ще працювати над даною темою.
9. Підбиття підсумків уроку
А тепер хлопці подивіться на ваші листочки з результатами, які ми бажали досягти на цьому уроці. (Рис. 11 JPG)
Чи є серед вас ті, у кого всі етапи уроку пройшли з позитивним результатом?
Всі ви візьміть картки на наступний урок. З незрозумілих вами питань ми почнемо роботу завтра.
Але я можу сказати, що мені сподобалася робота (перерахувати учнів, які активно працювали на уроці)
10. Домашнє завдання
Запишіть домашнє завдання. Повторити вивчені теореми про ознаки подібності. Обов'язково виконати №560. Додаткове завдання - на картці.
Дякую за роботу. Сподіваюся, що всі ми досягли бажаного на цьому уроці.

Аналіз уроку.
Даний урок проведений за однією з найскладніших тем геометрії - «Подібність трикутників». З допомогою методів проблемного навчання була досягнута основна мета вчителя - навчити бачити в трикутниках елементи, відповідні різним ознаками подібності. На уроці завдання розрізнення ознак подібності на практиці вирішувалася з допомогою рішення однієї задачі різними способами. Ознаки подібності широко перевіряються на ДПА - 9, що ставить перед вчителем проблему особливої уваги до таких завдань. Це завдання з модулів «Реальна математика» та «Геометрія». На моєму уроці було приділено увагу двом типам таких завдань..