Урок з інформатики "Розгалужуються алгоритми"
Розділ програми: «Алгоритмізація та програмування».
Тема уроку: «Разветвляющие алгоритми».
Автор: Шакірова Альфія Альбертівна, викладач інформатики МБОУ ЗОШ №98 м.уфи
Опис роботи: Даний матеріал буде корисним для вчителів інформатики, які викладають даний предмет в профільних класах шкіл. Головна специфіка матеріалу - це його професійна спрямованість. Вік учнів - 10 клас школи. Представлені завдання можуть застосовуватися на уроках інформатики при вивченні теми «Інформація та інформаційні процеси».
Тип уроку: урок із застосуванням опорних конспектів з психології та інформатики.
Вид: комбінований урок.
Обладнання: комп'ютери, проектор, опорні конспекти
Технологія: особистісно-орієнтована.
Цілі уроку:
1. Навчальна мета: повторення та закріплення матеріалу з теми «Розгалужуються алгоритми».
2. Розвиваюча мета: розвивати мислення, вміння застосовувати отримані знання при вирішенні завдань різної спрямованості.
3. Мотиваційна мета: стимулювати інтерес учнів до даної теми та предмета в цілому.
Завдання уроку:
1. Виховна - розвиток пізнавального інтересу, розвиток культури міжособистісних відносин.
2. Навчальна - вдосконалення навичок складання алгоритмів з розгалуженням і про грам на мові програмування Паскаль.
3. Розвиваюча - розвиток алгоритмічного та логічного мислення, пам'яті, уважності.
План уроку
1. Організаційний момент (привітання).
2. Мотиваційний початок уроку (постановка мети уроку).
3. Пояснення теми уроку (використання опорного конспекту).
4. Узагальнення, систематизація знань і закріплення вивченого (складання програм для тестів).
5. Підведення підсумків, домашнє завдання (тестування учнів на профорієнтацію ).
1. Організаційний момент (привітання)
Доброго ранку! Здрастуйте, хлопці! Сідайте.
2. Мотиваційний початок уроку (постановка мети уроку)
Тема нашого уроку: Розгалужуються алгоритми і команди розгалуження у програмах мови Паскаль.
Але спочатку згадаємо структуру блок-схеми алгоритмів з розгалуженням. Буває повне і неповне розгалуження. Давайте подивимося на екран і відповімо яке повне розгалуження, а яке неповне. І ми сьогодні з вами будемо складати не просто програми з математичними даними, а спробуємо скласти програму-тест з застосуванням знань по психології. І ця програма-тест допоможе вам вибрати професію, яка більше підходить для кожного з вас.
3. Пояснення теми уроку (використання опорного конспекту)
Чи багато у Вас друзів і знайомих? Їх кількість може залежати від різних причин, наприклад від того, чи поділяє Ваші інтереси велика кількість людей або Ваші захоплення рідкісні; від того, примушує Вас повсякденна діяльність контактувати з людьми або Ви змушені проводити весь час вдома (доглядаючи за літніми людьми або дітьми). Та хіба мало ще обставин впливає на наше життя! Але однією з основних причин, що визначають Ваше коло спілкування, є Ваша комунікабельність, або простіше кажучи, товариськість.
А що таке спілкування?
Спілкування - це не тільки обмін інформацією, знаками, а й спільна діяльність. Воно завжди припускає досягнення певного результату. Таким результатом звичайно є зміна поведінки і діяльності людей. Уявіть, що кілька учнів вирішили підготувати стінгазету. Хтось пише заголовки, хтось підбирає малюнки, хтось складає тексти. Тут спілкування виступає як міжособистісна взаємодія, тобто як сукупність зв'язків і взаємовпливів людей, що складаються в їхній спільній діяльності. Наприклад, учень після уроку віддає вчителю праці інструмент, яким працював, а вчитель кладе його в шафу. Обміну інформацією тут не сталося, але взаємодія відбулося. У хід спілкування його учасникам можна не тільки брати участь у комунікації, але й організувати обмін діями, спланувати загальну діяльність, виробити форми та норми сумісних дій.
Завдання I. в опорному конспекті учнів
Не слід думати, що всім потрібно бути дуже товариськими. Просто одні люди споконвічно спрямовані на зовнішнє середовище, діяльні, товариські, активні, інші здаються менш діяльними, менш товариськими, але це означає лише, що їхня активність спрямована на внутрішній світ. І ті й інші мають право жити, спілкуючись у відповідності зі своїми потребами.
А вибір професії?
Завдання П в опорному конспекті учнів
На перший погляд може здатися, що не кожна професія передбачає вміння спілкуватися. Зазвичай вважається, що це повинні вміти лікарі, вчителі, психологи, артисти, продавці, юристи, перекладачі, а програмісти, будівельники, океанологи, двірники, економісти не мають. Однак це не так. Наприклад, для програміста при сучасному розвитку техніки, рівні навчальних і діалогових програм вміння спілкуватися стає одним з необхідних професійних якостей. Будівельники, економісти рідко безпосередньо спілкуються між собою, але разом з тим вони міцно пов'язані нитками професійного спілкування. Між працюючими людьми складаються міжособистісні відносини, які засновані на симпатіях і антипатіях, поваги і неповазі, визнання і відкиданні і залежать від місця і ролі, яку в колективі тією чи іншою особистістю.
Завдання Ш в опорному конспекті учнів
При виборі професії необхідно враховувати свої якості і намагатися поєднати необхідний для Вас об'єм спілкування зі своїми інтересами, щоб, зрештою, не стати відлюдкуватим вихователем дитячого садка або полярником на крижині, змученим від бажання поспілкуватися з ким-небудь.
Враховувати потрібно не тільки схильність-несхильність до спілкування, але й інші риси свого характеру, наприклад: віддаєте перевагу. Ви говорити або слухати когось, з ким Вам зручніше спілкуватися з однолітками, старшими, або малюками; яку позицію Ви звикли займати - лідера, постачальника нових ідей, виконавця або ще когось?
Необхідно співвідносити свої переконання про себе з науковими даними, слухати думку інших про себе.
Висновок: Спілкування - обмін інформацією, міжособистісна взаємодія, взаємовплив, спільна дія, воно сприяє міжособистісному відношенні, виявлення себе.
Завдання IV в опорному конспекті учнів
Якщо Ви не можете сказати щось певне про комунікабельності, скористайтесь тестами, і можливо, Ви дізнаєтеся про себе щось нове.
4. Узагальнення, систематизація знань і закріплення вивченого (складання програм для тестів)
Перед вами лежить тест. Тепер ми повинні скласти програму, де будуть ці питання і враховані відповіді тестованого. Як ви бачите, відповідь передбачає два варіанти відповіді, тобто, іншими словами тут є умова розгалужений алгоритм повного виду. А для складання програми, нам необхідно згадати як і якими службовими словами позначається умовний оператор в мові Паскаль?
Відповідь IF (умова) TНEN (серія действий1) ELSE (серія действий2)
у нас з вами є структура програми, а тепер давайте вставимо необхідні оператори в потрібні місця програми.
Program TEST;
Var а,s : integer;
Begin
Writeln ('Введіть ваше прізвище, ім'я');
Writeln ('Відповідайте на запитання «так» або <<ні». Якщо "так", то поставте цифру 1, якщо "ні", то цифру - 0');
S:=0;
Writeln ('Вам належить звичайна ділова зустріч. Вибиває Вас з колії її очікування?');
Readln (а);
if а=l TНEN s:=s+ 1 ELSE s:=s+0;
Writeln ('Не відкладаєте Ви візит до лікаря до тих пір, коли стане
зовсім вже несила?'); Readln (а);
if=1 TНEN s:=s+ 1 ELSE s:=s+0;
Writeln ('чи Викликає у Вас сум'яття або незадоволення пропозицію виступити перед великою кількістю людей?');
Readln (а);
if а=l TНEN s:=s+ 1 ELSE s:=s+0;
Writeln ('s=', s);
if(16<=s) and (s<=15) TНEN writeln (")
ELSE
If(14<=s) аnd (s<=12) THEN wгitеln (") ELSE
if (11 <=s) аnd (s<=9) THEN writeln (") ELSE
If(8<=s) аnd {s<=7) THEN \vгitеln (") ELSE
If(6<=s) аnd (s<=4) THEN wгitеln (")
ELSE
If (3<=s) апd (s<=2) THEN wгitеln (") ELSE
If (l <=s) апd (s<=O) THEN writeln (") Readln;
End.
Тест «чи Комунікабельні Ви?»
Інструкція: відповідайте на питання «так», «ні».
1. Вам належить звичайна ділова зустріч. Вибиває Вас з колії її очікування?
2. Не відкладаєте Ви візит до лікаря до тих пір, коли стане зовсім вже
несила?
3. Чи викликає у Вас сум'яття або незадоволення пропозицію виступити перед великою кількістю людей?
4. Вам пропонують поїхати у відрядження в місто, де Ви ніколи не бували. Прикладіть Ви всі зусилля, щоб уникнути цієї поїздки?
5. Чи Любите Ви ділитися своїми переживаннями з ким би то не було?
6. Дратуєтеся Ви, якщо незнайома людина на вулиці звертається до Вас з проханням (показати дорогу, назвати час, відповісти на якесь запитання)?
7. Чи вірите Ви, що існує проблема «батьків і дітей» і що людям різних поколінь нелегко зрозуміти один одного?
8. Постесняетесь Ви НАГАДАТИ знайомому, що він забув Вам повернути гроші?
9. В їдальні Вам подали явно недоброякісне блюдо. Помовчіть Ви, лише спересердя відсунувши тарілку?
10. Опинившись один на один з незнайомою людиною, Ви не вступите з ним у бесіду і будете ПЕРЕЙМАТИСЯ, якщо першим заговорить він. Чи це Так?
11. Вас приводить в жах будь-яка довга черга, де б вона не була (у магазині, бібліотеці, касі кінотеатру). Чи вважаєте Ви відмовитися від своїх намірів, ніж стати в кінець черги і нудитися в очікуванні?
12. Чи боїтеся Ви брати участь у будь-якій комісії з розгляду конфліктної ситуації?
13. У Вас є власні, суто індивідуальні критерії оцінки творів літератури, мистецтва, культури і ніяких «чужих» думок на цей рахунок Ви не приймаєте?
14. Почувши де-небудь висловлювання явно помилкової точки зору з добре відомого Вам питання, чи віддаєте перевагу Ви промовчати і не вступити в суперечку?
15. Чи викликає у Вас досаду чия-небудь прохання допомогти розібратися в тому чи іншому питанні або навчальній темі?
16. Охочіше Ви викладаєте свою точку зору (думку, оцінку) в письмовій формі, ніж в усній формі?
Обробка результатів.
Якщо ви набрали кількість балів:
Від 15 до 16 балів. Ви явно некоммуникабельны, і це Ваша біда, оскільки страждаєте від цього найбільше Ви самі. Але і близьким Вам людям теж нелегко. На Вас важко покластися в справі, що потребує групових зусиль. Намагайтеся стати комунікабельнішою, контролюйте себе.
Від 12 до 14 балів. Ви замкнуті, неговіркі, віддаєте перевагу самотність, і тому у Вас, напевно, мало друзів. Нова робота і необхідність нових контактів якщо не ввергає Вас у паніку, то надовго виводять з рівноваги. Ви знаєте цю особливість свого характеру і буваєте незадоволені собою. Але у Вашій владі змінити ці особливості характеру. При захопленості Ви отримуєте повну комунікабельність. Варто тільки пройтися.
Від 9 до 11 балів. Ви певною мірою товариські і незнайомій обстановці почуваєте себе цілком упевнено. Нові проблеми Вас не лякають. І все ж з новими людьми сходитеся з оглядкою, у суперечках і диспутах берете участь неохоче. У Ваших висловлюваннях часом занадто багато сарказму без всякого на те підстави. Ці недоліки поправні.
Від 7 до 8 балів. Нормальна комунікабельність. Ви допитливі, охоче слухаєте цікавого співрозмовника, досить терплячі в спілкуванні з іншими, спокійно відстоюєте свою точку зору. Без неприємних переживань йдете на зустріч з новими людьми. В той же час не любите гучних компаній, витівки і багатослівність викликають у Вас роздратування.
Від 4 до 6 балів. Ви ваги, товариські, часом, бути може, навіть надміру. Цікаві, говіркі, любите висловлюватися з різних питань, що, буває, викликає роздратування оточуючих. Охоче знайомитеся з новими людьми. Любите бути в центрі уваги, нікому не відмовляєте в проханнях, хоча не завжди можете їх виконати. Буває, вспылите, але швидко відходите. Чого Вам бракує, так це посидючості, терпіння і відваги при зіткненні з серйозними проблемами. При бажанні, однак, Ви можете примусити себе не відступати.
Від 2 до 3 балів. Ви, мабуть, сорочка хлопець. Товариськість б'є з Вас ключем, Ви завжди в курсі всіх справ. Любите брати участь у всіх дискусіях, хоча серйозні теми можуть викликати у Вас мігрень і навіть нудьгу. Охоче берете слово з будь-якого питання, навіть якщо маєте про нього саме поверхневе уявлення. Усюди почуваєте себе у своїй тарілці. Беретеся за будь-яку справу, хоча далеко не завжди можете довести його до кінця. З цієї причини керівники і колеги ставляться до Вас з деяким побоюванням і сумнівами. Задумайтеся над цими фактами.
Про або 1 бал. Ваша комунікабельність має хворобливий характер. Ви балакучі, багатослівні, втручаєтеся у справи, які не мають до Вас ніякого відношення. Беретеся судити про проблеми, в яких зовсім не компетентні. Вільно або мимоволі Ви часто буваєте причиною різного роду конфліктів у Вашому оточенні. Запальні, образливі, нерідко буваєте необ'єктивні. Серйозна робота не для Вас. Людям - вдома, на роботі, в школі важко з Вами. Так, Вам би попрацювати над собою і своїм характером! Насамперед, виховайте в собі терплячість і стриманість, шанобливе ставлення до людей, нарешті, подумайте і про своє здоров'я - такий стиль життя не проходить безслідно.
5. Підведення підсумків, домашнє завдання (тестування учнів на профорієнтацію).
А тепер давайте я вас протестую за допомогою програми-тесту, яку я склала грунтуючись на тесті (опитувальнику) з вивчення професійної спрямованості учнів, який вам підкаже до якого з типів професій ви маєте схильність.
«Людина-природа»
_______профессии: еколог, ветеринар, біолог, лісник
"Людина-техніка»
_______профессии: автослюсар, інженер, будівельник, радіоелектронік
«Людина-людина»
_______профессии: вчитель, продавець, юрист, лікар, психолог
«Людина - знакова система»
________профессии: касир, бухгалтер, економіст, програміст, перекладач
«Людина - художній образ»
________профессии: модельєр, закрійник, дизайнер, художник, журналіст
На наступному уроці ми з вами продовжимо складати нашу програму і потім зможемо протестувати учнів 9-го класу, так як їм треба вже визначатись і вибирати собі професію.
Молодці! Ви сьогодні з користю для себе попрацювали, і багато задумалися яку ж професію обрати вам.
Спасибі за урок. Всі вільні.