Реклама












Конспект уроку української мови з теми «Поняття про закінчення слова». 3 клас


Російська мова - 3 клас
Урок російської мови в 3 класі по темі «Поняття про закінчення слова»
Автор: Шаранова Наталія Володимирівна, вчитель початкових класів Державного бюджетного освітньої установи міста Москви середньої загальноосвітньої школи №1877 «Любліно».
Опис матеріалу. Представлений матеріал - це перший урок, який знайомить дітей із закінченням. Урок можна використовувати при роботі всіх систем підручників, так як навчальний матеріал конспекту не прив'язаний до матеріалів конкретного підручника. Урок відповідає вимогам ФГОС. В його основі - системно-діяльнісний підхід і проблемні методи навчання. Протягом всього уроку ведеться робота з розвитку мовлення, є матеріал на повторення. Більша частина навчального матеріалу пов'язана загальною темою - «Осінь».
Мета уроку: познайомити учнів із закінченням як змінною частиною слова, його роллю в реченні; ввести поняття «форма слова».
Формування УУД:
Пізнавальні: формувати вміння спостерігати за навчальним матеріалом, робити висновки на підставі спостереження.
Регулятивні: вчити приймати і зберігати навчальну завдання, контролювати свої дії.
Комунікативні: вчити аргументувати відповідь, співпрацювати з однокласниками в парній роботі.
Особистісні: виховувати інтерес учнів до вивчення російської мови.
Обладнання: запис музичного твори Шопена «Осінній вальс», картки з завданнями для всіх учнів, картки зі словами «мряка», «паморозь», кросворд (можна підготувати з використанням ІКТ).
Хід уроку
1. Організація учнів.
Учні записують у зошиті число, «Класна робота».
Звучить невеликий фрагмент музичного твору Шопена «Осінній вальс».
2. Хвилинка чистописання.
Учитель показує зразки правопису нижніх з'єднань - ом ол; верхніх сполук - ос, ор. Учні прописують в зошиті.
3. Орфографічна робота.
Вчитель загадує загадки, відгадки учень записує в кросворд (дошка), пояснюючи орфограммы, решта - в зошиті (рядок).
1) Бурхливий негоду з дощем, громом та блискавкою. (Гроза)
2) Дуже малий, дрібний дощ. (Мряка)
(Із значенням цього слова йде більш детальна робота).
На дошці з'являються 2 слова:
мряка паморозь
- Подивіться, це одне і те ж слово, записане в одному випадку з помилкою? (Слово «мряка» перевіряємо словом «накрапувати», «паморозь» - словом «морозити». Паморозь - сніговий покрив, який утворюється, коли частки вологи замерзають)
- Яке слово впишемо в кросворд?
- Як називаються слова, які звучать однаково, але різні за значе-ння? (Омоніми)
3) Без рук, без ніг,
А ворота відчиняє,
Під вікном стукає,
В хату проситься. (Вітер)
4) На дворі горою, а в хаті водою. (Сніг)
5) Як по-іншому називається сніжна буря? (Завірюха) Вчитель відзначає, що інші, підібрані дітьми синоніми, теж є вірною відповіддю, але в кросворд підходити слово «завірюха»).
- Яке слово вийшло по вертикалі? (Осінь)
Поміркуйте над значенням кожного слова. Що позначаю всі ці слова? (Явища природи)
- Які явища природи з даних характерні для осені?
4. Фонетична робота.
- Назвіть слова, де букв більше, ніж звуків. Чому? (Мряка, осінь)
- Назвіть слова, де всі приголосні звуки, тверді. (Гроза)
- Що ще можна сказати про всі приголосні звуки в слові «гроза»? (Всі з-гласні - дзвінкі)
5. Постановка мети.
Учням пропонується 2 стовпчика слів (на дошці або на картках).
1 стовпчик:
берізка
березовий
підберезник

2 стовпчик:
до берези
березу
берези

- Як ви думаєте, чому саме так розділили слова на групи? Що можна сказати про слова кожної групи? Діти можуть обговорити це питання в парах. Після відповідей учнів слід бесіда.
- Поясніть значення кожного слова першого стовпчика? Чому їх можна назвати спільнокореневими? (Виділяється корінь в цих словах)
- Що можна сказати про значення слів у другому стовпчику? (Однакову) До берези, берези, березу - це форми одного і того ж слова. Чим відрізняються ці слова?
- Складіть речення на осінню тему, в якому буде слово «береза» в будь-якій формі.
- Як ви думаєте, для чого треба змінювати форму слова, використовувати різні форми? На це питання ми сьогодні будемо шукати відповідь.
6. Робота над новою темою.
На дошці запис:
Сухе листя падали на землю.
- Чи можна назвати дані слова пропозицією? Чому?
- Змініть форми слів так, щоб вийшло речення. Запишіть підлозі-чившееся пропозицію в зошит. (Цю роботу учні виконують у групах або в парах.)
Учні читають речення, яке записується на дошці.
Сухе листя падало на землю.
- Тепер слова пов'язані за змістом, повідомляється про те, що відбувається з листям.
- Відзначимо ту частину слова, яку ми міняли, значком. (Учитель показує, як виділяти закінчення)
- Те, що ми зараз виділили - закінчення.
- Спробуйте зробити висновок, що таке закінчення? Якщо учні затрудняються, можна задати ряд питань, а відповіді узагальнити. (Це слово, частина слова? Що можна змінювати за допомогою закінчення? Для чого служить закінчення?)
- Читання правила в підручнику.
- Виділіть граматичну основу в реченні, яке ми записали.
Фіз. пауза.
Під мелодію, яка звучала на початку уроку, діти повторюють рухи за вчителем, представляючи в руках букети осінніх листків.
7. Закріплення нового матеріалу.
Учні читають речення з фразеологізмами і пояснюють їх значення.
Петя і Вася дружать так, що водою не розлити. Молодий хокеїст почуває себе на льоду як риба у воді. Павлик мав щасливою здатністю завжди виходити сухим з води.
Водою не розлити. Так кажуть про людей, які дуже дружні. Був давній звичай: обливати водою забіяк биків, оскільки інші засоби не допомагали. Як риба у воді. Відчувати себе впевнено, дуже добре орієнтуватися, добре в чомусь розбиратися. Виходити сухим з води. Так говорять про людину, який спритно уникнув заслуженої кари після вчинення поганого вчинку.
- Форми якогось слова зустрічалася у всіх фразеологізмах? (Вода)
- Випишіть форми цього слова. Яка частина слова залишалася незмінною. Виділіть закінчення.
8. Самостійна робота.
- Прочитайте прикмети осені, змінюючи закінчення в тих словах, де це потрібно. Спишіть, виділіть закінчення в тих словах, форми яких змінили.
Завдання.
Осінь негода несе.
Листопад зима доріжка протоптує.

9. Перевірка самостійної роботи.
- Прочитайте прикмети. (Осінь негоду несе. Листопад зимі протоптує стежку.) Поясніть, як ви їх розумієте. В яких словах змінили закінчення?
10. Додаткове завдання (якщо залишається час).
- Напишіть будь-який іменник. Змініть форму цього слова. Напишіть якомога більше форм цього слова. Завдання виконувати легше, якщо підставляти прийменники до речі.
11. Підведення підсумків.
- З якою частиною слова ми сьогодні познайомилися?
- Що таке закінчення?
- Чим відрізняються однокореневі слова від форм слова?
- На наступних уроках ми будемо вчитися правильно виділяти закінчення у словах.
12. Рефлексія.
- Якщо ви знали відповіді майже на всі запитання, завдання не викликали труднощів, намалюйте в зошиті зелений листочок.
- Якщо деякі завдання викликали труднощі, деякі питання здавалися складними, намалюйте жовтий листочок.
- якщо вам складно було виконувати всі завдання, ви не знали, як відповідати на багато питань, намалюйте червоний листочок.

Використовувана література.
1. Т. Н. Максимова. Поурочні розробки з курсу «Навколишній світ». 2 клас. 2012. (загадки)
2. С. В. Ожегов. Тлумачний словник російської мови. 2012. (пояснення значення слів)