Конспект ігрового заняття з математики у підготовчій групі
Ігрове заняття з математики у підготовчій групі «Подорож по казці «Гуси - лебеді»
Автор: Шарифуллина Надія Іванівна, педагог додаткової освіти МБОУ ДОД Центру дитячої творчості р. Азнакаево Азнакаевского муніципального району РТ. Опис матеріалу: пропоную вам конспект ігрового заняття для дітей підготовчої групи (6-7 років) за темою:«Подорож по казці «Гуси - лебеді». Це відкрите заняття для батьків за друге півріччя.
Даний матеріал буде корисним вихователям підготовчих груп дитячих садків, педагогам додаткової освіти шкіл раннього розвитку ЦДТ. Закріплення пройденого матеріалу проходить в ігровій формі, що сприяє збереженню інтересу протягом усього заняття.
Мета заняття:
- формування у дошкільнят інтересу до математики за допомогою ігрового цікавого матеріалу.
Завдання: Навчальні:
- закріплювати вміння дітей визначати час за годинником;
- закріплювати навик побудови многокутників;
- закріплювати навички орієнтування у просторі;
- формувати в дітей почуття впевненості в своїх знаннях. Розвиваючі:
- розвивати пізнавальні інтереси;
- розвивати тактильні відчуття;
- розвивати загальну та дрібну моторику рук. Виховують:
- виховувати позитивну мотивацію до навчання;
- виховувати вміння уважно слухати і швидко виконувати вказівки педагога.
Демонстраційний матеріал - картинки із зображенням їжачка, гусей - лебедів, що біжить дівчинки, дівчинки з братиком, молочної річки з кисільними берегами, яблуньки, пічки, хатинки баби - яги; набір геометричних фігур(вирізані з картону і обклеєні фольгою); магнітики, магнітна дошка. Роздатковий матеріал - моделі годин з чітким циферблатом і легко передвигаемыми стрілками;конверти в якому знаходиться набір з 20 кіл: 10 червоних і 10 синіх та силуетне зображення кошики;мішечки з каштанами (в кількості від 4 до 10 штук), аркуші білого паперу, лінійки, прості олівці; листи зеленого картону 30х30 сантиметрів, розкреслений на квадрати зі стороною 3 см, силуетне зображення метелика, діаметром 2,5 сантиметра.
Методи і прийоми: ігровий прийом, показ, пояснення, вказівка, пояснення, запитання, заохочення, педагогічна оцінка.
Зміст заняття:
1. Вступна частина.
Організаційний момент. 2. Основна частина.
-Хлопці, ви любите казки. Давайте згадаємо російську народну казку «Гуси - лебеді», яку ми з вами нещодавно читали і перетворимо її в математичну:
«Жили мужик та баба. У них була дочка так синок маленький.
- Донечко, - казала мати, - ми підемо на роботу, бережи братика! Не ходи з двору, будь розумницею - ми купимо тобі хустинку.
Батько з матір'ю пішли, а донька забула, що їй наказували: посадила братика на травичці під віконце, сама побігла на вулицю, загралася, загулялась.
Налетіли гуси-лебеді, підхопили хлопчика, забрали на крилах.
Повернулася дівчинка, глядь - братика немає! Ахнула, кинулася туди-сюди - немає!»
Педагог:
- Пам'ятаєте, що було далі: ні піч, ні яблуня, ні молочна річка не сказали дівчатка куди гуси - лебеді полетіли, тому що вона не виконувала їхнього прохання. Поки не зустріла дівчинка їжачка.
(Педагог виставляє картинки із зображенням дівчинки і їжачка).
Дівчинка запитує їжачка: «Їжачок, їжачок, куди гуси полетіли?»
Їжачок:
- Відгадай мою загадку і відповідай на мої запитання, тоді скажу.
Педагог:
-Діти, допоможемо дівчинці виконати завдання їжачка?
Їжачок:
-Ні ніг, а ходжу,
Немає рота, а скажу:
Коли вам спати,
Коли вставати.
-Як називається коротка стрілка?
-Чому стрілка отримала таку назву?
-Як називається довга стрілка?
-Чому стрілка отримала таку назву?
-Як називається довга, тонка, швидка стрілка?
-Чому стрілка отримала таку назву?
-Покажіть на макеті годинника стільки часу, скільки разів я поплещу в долоні.(5 разів,7 разів, 9 разів, 11, 12 разів).
Їжачок залишився задоволений відповідями і показав дорогу дівчинці. Побігла дівчинка по дорозі й бачить - стоїть хатинка на курячих ніжках, а в хатинці стара баба-яга пряде кужіль. А на лавочці сидить братик, грає срібними яблучками.
(З'являється картинка з зображенням хатинки баби - яги).
Дівчинка увійшла в хатинку:
- Добридень, бабусю!
- Здрастуй, дівчино! Навіщо на очі з'явилася?
- Я з мохів, по болотах ходила, плаття измочила, прийшла погрітися.
- Сідай доки кужіль прясти.
Баба - яга дала їй веретено, а сама пішла. Дівчинка пряде - раптом з-під печі вибігає мишка і каже їй:
- Дівчино, дівчино, дай мені кашки і пограй зі мною, я тобі щось скажу.
Педагог:
- Допоможемо дівчинці, пограємо з мишкою? Проведемо физкультминутку «Сонячні зайчики»:
- «Сонячні зайчики
Скачуть, немов м'ячики (діти движутсяподскоками).
Пробігли по стіні (біг на місці).
І зникли у височині (підстрибують і піднімають руки вгору).
Раз, два, три, чотири, п'ять (плескають в долоні) -
Будемо зайчиків шукати».
(Діти збирають геометричні фігури, вирізані з картону і обклеєні фольгою кола, квадрати, треугольники.После того як всі «зайчики» знайдені, діти рахують, скільки «зайчиків» у кожного, і визначають їх геометричні форми).
Дівчинка пограла з мишкою і дала їй кашки, а мишка їй сказала:
- Баба-яга пішла лазню топити. Вона тебе вимиє - виб'є, в піч посадить, зажарит і з'їсть.
Дівчинка сидить ні жива, ні мертва, плаче, а мишка їй знову:
- Не чекай, бери братика, біжи, а я за тебе кужіль пропряду.
Дівчинка взяла братика й побігла. А баба-яга підійде до віконця і запитує:
- Дівиця, прядешь?
Мишка їй відповідає:
- Пряду, бабуся.
Баба-яга лазню вытопила і пішла за дівчинкою. А в хатинці немає нікого. Баба-яга закричала:
- Гуси-лебеді! Летите в погоню! Сестра братика забрала!
(З'являється картинка з зображенням молочної річки з кисільними берегами).
Сестра з братиком добігла до молочної ріки. Бачить - летять гуси-лебеді.
- Річка, матінка, заховай мене!
- Виконай моє завдання тоді я заховаю тебе. Мені треба клубки різного кольору розкласти так, щоб їх кількість не було рівним. А я не знаю, як це зробити.
Педагог:
-Діти, допоможемо дівчинці виконати завдання. На столі у кожного з вас лежить конверт. В ньому знаходиться за десять кіл двох кольорів і силуетне зображення кошики. Покладіть в кошик «клубки» різного кольору так, щоб їх кількість не було рівним.
Діти виконують завдання. Після чого педагог запитує дітей. Відповіді дітей:
- В моєму кошику три червоних і сім синіх клубків.
- А в моєму кошику чотири червоних і шість синіх клубків. І т.д.
Педагог:
- Молодці, діти, правильно виконали завдання, і річка сховала дівчинку під крутий бережок, а гуси пролетіли повз. Вибігла дівчинка з - під бережка і побігла далі, а гуси її побачили і знову пустилися в погоню.
(З'являється картинка із зображенням лісової яблуні).
Що робити дівчинці? Прибігла вона до яблоньке.
-Яблунька, голубонько, сховай мене!
-Виконай моє завдання, тоді заховаю. Під моїми гілками на землі лежать мішки з урожаєм. Треба порахувати, скільки там яблук.
Педагог:
- Давайте, хлопці, допоможемо дівчинці порахувати яблучка. У вас на столі лежить мішечок з «яблучками» - каштанами, аркуш білого паперу і лінійка. Треба на дотик порахувати кількість каштанів у мішечку. Скільки каштанів - стільки кутів у фігурі, яку треба побудувати. Порядок роботи:
1. На дотик порахувати кількість каштанів у мішечку.
2. У довільному порядку намалювати на аркуші паперу стільки ж точок.
3. З допомогою лінійки і олівця з'єднати точки.
4. Назвати фігуру.
Діти самостійно виконують завдання.
Педагог:
- Молодці хлопці, правильно виконали завдання яблуньки. Тому яблуня затулила дівчинку з братиком гілками, прикрила листками. Гуси - лебеді не побачили, пролетіли повз. Вийшла дівчинка з - під яблуньки і пустилася бігти додому. Тут гуси - лебеді побачили її, загоготали - налітають, крилами б'ють, того гляди, братика з рук вирвуть.
(З'являється картина із зображенням печі).
Добігла дівчинка до печі:
- Пічка - матінка, заховай мене!
А піч їй відповідає:
- Виконай моє завдання, тоді я тебе заховаю.
Педагог:
-Хлопці, давайте допоможемо дівчинці швидко виконати завдання. Візьміть зі столу аркуші зеленого картону, розкреслені в клітку і силуетне зображення метелика. Слухайте уважно.
Педагог каже, діти виконують завдання:
- Метелик сів у нижній лівий кут.
- Перелетіла на три клітинки вправо.
- Піднялася на дві клітини вгору. І т.д.
-Молодці, хлопці впоралися із завданням печі, й вона сховала дівчинку з братиком.
Гуси-лебеді політали - політали, покричали - покричали і ні з чим відлетіли до баби - яги.
Дівчинка сказала печі спасибі і разом з братиком прибігла додому.
А тут і батько з матір'ю прийшли.
Ось і казці кінець, а хто слухав - молодець!
3 Підведення підсумків:
- Скільки героїв було в нашій казці?
- Які завдання ви виконували?
- Що вам сподобалося виконувати?
- Що викликало труднощі?
- Ви дійсно молодці, впоралися з усіма завданнями - тим самим врятували дівчинку з братиком від баби - яги.
До побачення. Заняття закінчено.