Конспект уроку з краєзнавства на тему «Заповідники Мурманської області»
Автор: Шатецкая Вікторія Олександрівна, вчитель початкових класів Муніципального бюджетного освітньої установи Середньої загальноосвітньої школи №10, р. Сєвєроморськ.
Опис матеріалу: пропоную вам конспект уроку для другого класу по темі «Заповідники Мурманської області». Даний матеріал буде корисним вчителям, які працюють в Мурманської області, а також для всіх вчителів початкових класів в якості опорного конспекту з вивчення рідного краю, а також усім, хто на уроках поглиблено вивчає природу Росії і її заповідники. Це конспект уроку відкриття нових знань, спрямованого на виховання екологічних цінностей та розвитку допитливості молодших школярів.
Конспект уроку з краєзнавства на тему «Заповідники Мурманської області»
Мета: вивчити з учнями, які заповідники є в Мурманській області та охороною яких об'єктів вони займаються.
Завдання:
Освітні: удосконалювати та поглиблювати знання учнів про Батьківщину, розширювати уявлення про природу рідного краю, про заповідники, їх функції, продовжувати вчити працювати з картою.
Розвиваючі: розвивати увагу, пам'ять, мовлення, спостережливість, уважність.
Виховні: виховувати дбайливе ставлення до природи, інтерес до вивчення рідного краю та своєї Батьківщини - Росії.
Демонстраційний матеріал:
Карта Росії, карта Мурманської області, ілюстрації із зображенням тварин і рослин, картки із зображенням місцезнаходження заповідників Мурманської області.
Роздатковий матеріал:
листи із завданнями кожної дитини (додаток 1)
Методичні прийоми:
бесіда, розглядання ілюстрацій та бесіда з ним, самостійна робота дітей, аналіз, підведення підсумків.
Хід уроку:
Вчитель. Привіт, хлопці. Сьогодні ми з вами продовжимо подорож по нашій неосяжній Батьківщині.
Але спочатку, давайте пригадаємо, де ми вже встигли побувати? (Москва, Санкт-Петербург, Сочі)
- Про які заповідниках ми говорили з вами на минулому уроці? (Великий Арктичний заповідник
Командорський заповідник
острів Врангеля
- Покладіть перед собою листочки, які я вам роздала. Знайдіть завдання №1.
Прочитайте. Візьміть синій олівець, і, користуючись картою, обведіть те місце, де знаходиться 1.Большой Арктичний заповідник, червоним кольором позначте 2.Командорский, а зеленим - 3.остров Врангеля.
- Давайте згадаємо, що таке заповідник. (
Заповідник - це особливо охоронювана природна територія)
- Запишемо визначення під картою в завданні №1.
- Які основні три функції заповідників ми з вами виділили на минулому уроці? (1. охорона тварин і рослин 2. вивчення тварин і рослин 3. навчання дітей та дорослих дбайливому відношенню до природи).
- Добре, молодці. Сьогодні ми з вами відправимося в край, в якому ми з вами живемо. Хто знає, як називається наша область? (Мурманська).
- Правильно. На уроках навколишнього світу ми вже вивчали природні зони. Хто мені скаже, в якій природній зоні знаходиться наша область? (В тундрі, тайзі, в холодному поясі)
- Отже, давайте подивимося на карту природних зон Росії.
Знайти Мурманську область неважко. Як? (Вона схожа на голову коня, в європейській частині Росії)
- Знайдіть завдання №2 на своїх листочках, зафарбуйте Мурманську область блакитним і зеленим олівцями.
- Давайте розглянемо карту Мурманської області ближче.
- Знайдіть завдання №3 на своїх аркушах, позначте місто-герой Мурманськ червоною крапкою, а Сєвєроморськ - синій з допомогою карти.
- Не дивлячись на те, що Мурманська область більшою своєю частиною знаходиться за Полярним колом, її природа дуже різноманітна. Але важкі кліматичні умови накладають свій відбиток на життя мешканців Півночі. Якщо чисельність рослин або тварин скорочується, то відновитися в умовах Півночі тваринам самостійно дуже важко. Саме тому в Мурманської області існує величезна кількість охоронюваних природних територій - 61. Сьогодні ми з вами будемо говорити про найбільш великих з них і почнемо з
Лапландському державного біосферного заповідника.
Завдання №4 - користуючись картою позначте територію заповідника.
Заповідник був організований з метою збереження північної тайги
і гірських тундр Кольського півострова і зашиті дикого північного оленя.
Найбільш цікаві об'єкти в заповіднику:
СОСНОВИЙ ЛІС
площею близько 5000 га, що утворився після останнього зледеніння (близько 10 000 років тому). За цей період не змінилися види дерев, не було ніякого людського впливу, а за останні 230 років не було пожеж або інших природних катаклізмів;
ОСНОВНА ЧАСТИНА ЗАПОВІДНИКА
яка є найбільшою за площею територією, що охороняється Кольського півострова і на якій гніздяться перелітні птахи. Вони зимують в Західній і Південній Європі і Північній Африці;
СПОКОНВІЧНІ СТАРОВОЗРАСТНЫЕ ЛІСУ
які займають приблизно половину площі заповідника. Вік дерев досягає 500-600 років, висота до 30 м, а діаметр стовбурів до 70 см, що є унікальним феноменом для таких високих широт;
ТРИ ВЕЛИКІ РІЧКИ ЗАПОВІДНИКА - Чуна, Нявка і Мавра з притоками - від витоку до гирла,
які течуть по заповідній території і є розплідниками лососевих риб для басейну озера Имандра.
Під охороною знаходиться 1871 вид рослин і 771 вид тварин, з них можна виділити
СКОПА
БЕРКУТ
ОРЛАН-БІЛОХВІСТ
КРЕЧЕТ
СОКІЛ-САПСАН
ПЕРЛОВА СКОЙКА ЄВРОПЕЙСЬКА
Під картою, у спеціально відведеному місці, запишіть представників тваринного світу, що охороняються в Лапландському заповіднику.
Давайте трішки відпочинемо.
Физминутка.
Рано вранці в заповідник (ходьба на місці),
Ми ходили на прогулянку (махи руками),
А потім котилися з гори (хвилеподібні рухи руками),
І ліпили ми Снігурку (стрибки).
Зі сніжинкою покружляли (кружляємо на місці),
У дзвінком танці крижаному,
І волохатого ведмедика
Розбудили під льодом! (показують ведмедя)
Холодно гуляти взимку (киває головою)-
Побіжимо скоріше додому (повертаємося на місця)!
Другий за величиною заповідник Мурманської області -
Кандалакшський державний природний заповідник.
Завдання №5 - користуючись картою, визначте територію заповідника.
Заповідник створений для охорони гніздування гаги звичайної
та інших морських птахів. Відрізнити самку гаги від самця дуже просто - самець має гарний, ні з чим незрівняний забарвлення, у той час як у самки оперення сіре, просте. Самці таким чином привертають до себе увагу.
Найціннішим у гаги є її пух. Але ця птиця знаходиться під охороною, і збирати пух з мертвих птахів не можна. Тому люди користуються тим, що квочка, роблячи кладку, вищипує з грудей пух і утеплює їм гніздо. Якщо пуху мало, самець теж може вищипувати його. Коли птахи вирушають на годівлю, збирачі пуху акуратно виймають пух з гнізда, а птахи, повертаючись назад, знову висмикують пух з грудей.
Гагачий пух дуже легкий і теплий, він широко використовується для набивки подушок, ковдр і теплого одягу сіверян, альпіністів і космонавтів. І людям користь, і птахи не страждають.
Живиться гага, в основному мідіями.
Також у заповіднику охороняють
ГРЕНЛАНДСЬКОГО КИТА
НАРВАЛА
ПІВНІЧНОГО СЕЙВАЛА
АТЛАНТИЧНОГО МОРЖА
Морська зірка в Кандалакшском затоці.
Під картою, у спеціально відведеному місці, запишіть представників тваринного світу, що охороняються в Кандалакшском заповіднику.
Останній з трьох і найменший заповідник Мурманської області -
Державний природний заповідник «Пасвик».
Частина заповідника знаходиться на території Норвегії.
Завдання №6 - користуючись картою, визначте територію заповідника.
Заповідник був створений після того, як на річці Паз, що протікає через весь заповідник, було побудовано 7 гідроелектростанцій, які призвели до утворення великої кількості боліт і привернули увагу півсотні видів птахів, які нині перебувають під охороною. Основне завдання заповідника зараз - охорона лося.
Також у заповіднику під особливою охороною знаходиться
СИБІРСЬКА ЯЛИНА
РОСОМАХА
РИСЬ
ПЕСЕЦЬ
Під картою, у спеціально відведеному місці, запишіть представників тваринного світу, що охороняються у заповіднику «Пасвик».
Ми з вами закінчили подорож по заповідниках Мурманської області. Тепер Давайте перевіримо, наскільки добре ви змогли запам'ятати їх назви.
У завданні №7, вам потрібно відповісти на питання.
- Який заповідник найбільший в Мурманської області?
- У якому заповіднику охороняється гага?
- Як називається заповідник, який був створений за участю кількох країн?
- Всі ви впоралися із завданнями, дізналися багато нового і цікавого. Що вам найбільше сподобалося в сьогоднішньому подорожі? Що було важко запам'ятати? А що легко?
Дякую за увагу. Урок закінчено.
Додаток 1
Роздатковий матеріал.
№1
Знайди на карті і обведи :
Великий Арктичний заповідник - синім кольором
Командорський заповідник - червоним кольором
Заповідник острів Врангеля - зеленим кольором
Доповни визначення:
Заповідник - _____________________________________________________.
Вкажи, які функції заповідників ти знаєш:
1.
2.
3.
№2
Знайди на карті Мурманську область та розфарбуй її природні зони відповідними кольорами.
№3
Знайди на карті Мурманської області і познач місто-герой Мурманськ і Сєвєроморськ.
№4
Користуючись картою Мурманської області, познач територію Лапландському заповіднику.
Кого охороняють в цьому заповіднику?
____________________________________________________________________________________________________________________________________
№5
Користуючись картою Мурманської області, познач територію Кандалакшского заповідника.
Кого охороняють в цьому заповіднику?
____________________________________________________________________________________________________________________________________
№6
Користуючись картою Мурманської області, познач територію заповідника «Пасвик».
Кого охороняють в цьому заповіднику?
____________________________________________________________________________________________________________________________________
№7
Відповідай на питання:
- Який заповідник найбільший в Мурманської області?_______________
- У якому заповіднику охороняється гага?________________________________
- Як називається заповідник, який був створений за участю кількох країн?_____________________________________________________________